Cum a cheltuit Hidroelectrica 75.000 euro pentru un site de prezentare, desi compania nu va mai exista in forma actuala

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2010, 16:44 Economie | Companii

De mai bine de jumatate de an, site-ul companiei Hidroelectrica se afla in constructie. Persoanele care acceseaza www.hidroelectrica.ro, interesate sa afle anumite informatii legate de companie, sunt intampinate, de peste sase luni, cu acelasi mesaj: Ne cerem scuze pentru intrerupere. Vom reveni cu un nou site pentru dumneavoastra. Hidroelectrica a organizat la inceputul anului o licitatie pentru realizarea unui nou site, contractul fiind atribuit pe 16 februarie societatii Siemens SRL. Valoarea contractului se ridica la 241.406 RON, fara TVA, adica vreo 300.000 RON cu TVA. Contactat de HotNews.ro, un reprezentant al Hidroelectrica sustine ca site-ul va fi disponibil incepand cu 1 octombrie. Interesant este ca sunt cheltuiti 300.000 de lei pentru un nou site in conditiile in care, dupa reorganizarea sistemului energetic, prin infiintarea a doua companii mamut, Hidroelectrica nu va mai exista in forma actuala.

Hidroelectrica urmeaza sa fuzioneze cu alte societati din sectorul energetic pentru a pune baza companiei integrate Hidroenergetica. Guvernul a aprobat inca din ianuarie infiintarea acestei companii, insa acest lucru nu a impiedicat Hidroelectrica sa cheltuie circa 75.000 euro pentru un alt site de prezentare.

  • Hidroelectrica: Site-ul este o intreaga masinarie de soft-uri

"Nu este doar un site de prezentare, este o intreaga masinarie de soft-uri in spate. Sunt servere de interconectare intre noi si filiale, sunt multe soft-uri, o intreaga structura de echipamente, e o intreprindere complexa. De aceea costa atat de mult. Puteam sa dam si 500 de euro dar nu ar fi iesit asa ceva", ne-a explicat un reprezentant al Hidroelectrica. Aceasta "masinarie de soft-uri" urmeaza sa fie pusa in functiune pe 1 octombrie, mai sustine reprezentantul companiei.

Licitatia pentru site-ul Hidroelectrica a fost lansata pe 7 decembrie 2009, contractul fiind atribuit singurului ofertant, adica Siemens SRL. Numele Siemens este implicat in mai multe afaceri alte statului in sectorul energetic. De altfel, Siemens a "furnizat" chiar si un director general la o companie de stat. Actualul director general al Transelectrica, Adrian Baicusi, este fostul CEO al Siemens. In iunie, Siemens a fost castigatorul unei licitatii organizate de Transelectrica pentru un contract de retehnologizare la statia de transformare 220/110/20 kV Cetate, in valoare de 4,3 milioane de euro. Tot Siemens s-a ocupat si de statia de la CET Sud Bucuresti, unde investitia s-a ridicat la 47 de milioane de euro. De curand au fost finalizate lucrarile la statia electrica de 400/110/20 kV Gura Ialomitei, o investitie de peste 28,5 milioane de euro la care a participat si Siemens. Acestea sunt doar cateva exemple de astfel de contracte, cele mai multe fiind incheiate cu Transelectrica.

  • Guvernul a aprobat la inceputul anului infiintarea celor doua companii, Electra si Hidroenergetica. CN Electra se va realiza prin fuziunea SC CE Rovinari SA, SC CE Turceni SA, SC CE Craiova SA, SNLO SA, SN Nuclearelectrica SA, SC Hidroserv Rm. Valcea SA si sucursalele SC Hidroelectrica SA: SH Rm. Valcea, SH Sibiu si SH Targu Jiu. Compania va avea ca obiect principal de activitate producerea energiei electrice, urmand a desfasura si activitati de furnizare de energie electrica, producere, transport, distributie si furnizare de energie termica, exploatare a minelor si carierelor de lignit si producerea de combustibil nuclear.
  • CN Hidroenergetica se va realiza prin fuziunea sucursalelor SC Hidroelectrica SA: SH Bistrita, SH Buzau, SH Curtea de Arges, SH Hateg, SH Portile de Fier, SH Cluj, SH Oradea, SH Sebes, SH Slatina si SH Caransebes, filialele pentru Reparatii si Servicii Hidroserv Bistrita, Curtea de Arges, Sebes, Hateg, Cluj, Portile de Fier si Slatina, SC Electrocentrale Deva SA, SC Electrocentrale Bucuresti SA, Compania Nationala a Huilei SA si SE Paroseni si Sucursala Termoserv Paroseni din cadrul SC Termoelectrica SA.


Citeste mai multe despre   











2994 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    // (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:54)

    Ana [anonim]

    Imi place ca puneti lupa pe 75.000 de euro, normali pentru un site de anvergura Hidroelectrica, dar nu suflati o vorba despre portalul eRomania, pentru care se cheltuiesc milioane de euro si care arata precum siteul unei comune. Adevarat profesionalism, ce sa zic !(editat de HotNews.ro)
  • +6 (6 voturi)    
    Nu-i bai (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:54)

    robert m [anonim]

    ca dupe asta vor da 150.000 de euro pentru alt site "masinarie complexa cu servere uriase in spate".

    Servere de interconectare, softuri multe si marunte, etc...ce ma, nu mai mergea messengeru'?
  • +2 (4 voturi)    
    avea dreptate Boc (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:59)

    Dorin [anonim]

    ca nu sunt bani!

    Pai cum sa fie, doar firmelor de casa li se dau acesti bani. Si dupa aia aia se lauda ca sunt "privati" si ca muncesc din greu, nu ca profesorii sau doctorii care sunt "asistati social"!

    Dar cat "privatii" care se imbogatesc numai din afaceri cu statul, nu sunt ei "asistati social"??
  • +7 (7 voturi)    
    ceva stiut... (Vineri, 24 septembrie 2010, 17:08)

    cristus [anonim]

    vreti sa va spun cum la Hidroelectrica se lucreaza 8 zile pe luna si se iau salarii de 1500-200 EUR ?
    Vreti sa stiti ce sporuri sunt la Hidroelectrica ?
    Vreti sa stiti ca organizeaza cursuri de pregatire a personalului cu decontarea cazarii si multi nu merg alegandu-se si cu zile libere si cu banii de cazare...??
    Pai nici la multinationale (unde se si munceste) nu sunt drepturi salariale si facilitati (apartament de serviciu, gratuitate la curentul electric, masini) pentru angajati...
    • +4 (4 voturi)    
      da, vrem (Vineri, 24 septembrie 2010, 19:42)

      goe [anonim] i-a raspuns lui cristus

      Spune-ne te rog, cu lux de amanunte.
    • 0 (0 voturi)    
      ceva nestiut (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 23:00)

      electra [anonim] i-a raspuns lui cristus

      cel mai mic salariu hidroelectrica e 300 euro.cel mai mare, nu se stie. prin contract colectiv de munca, elaborat avand la baza codul muncii si contractul colectiv pe ramura, angajatii au un spor de conditii nocive de 10% din salariu si un spor fix de conditii grele, care nu sare de 100lei. cursurile de formare si perfectionare sunt organizate anual. la ele se inscrie toata lumea -asa prevede procedura- de plecat, pleca cine poate.referitor la politica de personal, adevarat ca gasesti sporadic un singur angajat dintr-o familie in sistem. sefii isi aduc nevestele, pe urma copii, pe urma finii, pe urma amantele.cat priveste multinationalele...muncesc tot ca noi. am vazut o multinationala ai carei angajati veneau si sambata 2 ore in centrala si pontau 12 ore.referitor la curent electric gratuit...e marota. fiecare angajat primeste in cadrul salariului de baza 1oo lei pe luna pentru plata facturii.nu mai vorbiti daca nu cunoasteti, lucrez in sistem si tot ce am scris aici e real.de ce nu se intereseaza niciun ziarist de incidenta cancerului printre angajatii de la Portile de Fier, unde se vehiculeaza cea mai mare putere energetica instalata din romania? cat priveste cele 2 entitati energetice, da, sunt gura de oxigen pt romania.ca daca se vinde si producerea...adios!
  • +3 (3 voturi)    
    daca aceste... (Vineri, 24 septembrie 2010, 17:15)

    marius [anonim]

    companii de stat, pentru care eu unul nu am fost in stare sa 'pun piciorul in prag' spre privatizarea lor, continua sa manance degeaba din banii pe care ii virez eu la buget..., asta nu inseamna ca eu sunt un sclav..., din contra inseamna ca sunt un suflet caritabil si voluntar care isi permite....
  • +5 (5 voturi)    
    nume (Vineri, 24 septembrie 2010, 17:28)

    mirc [anonim]

    Ne puteti spune cine a semnat contractul din partea Hidroelectrica ? impreuna cu o poza ar fi super
  • -3 (3 voturi)    
    portal (Vineri, 24 septembrie 2010, 18:38)

    mumuishere [anonim]

    domnul/doamna ce a scris articolul face confuzie intre site si portal sau CMS. dac site-ul este "fatada" de prezentare a informatiei portalul are mai multe functii. sharepoint, websphere portal... va spune ceva? auzi... site
    • +5 (5 voturi)    
      cred ca e destul de clar (Vineri, 24 septembrie 2010, 19:41)

      goe [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

      Articolul vorbeste de un "site de prezentare", adica www.hidroelectrica.ro (acasa, despre, contact, 3 poze doua poezii si un mail). Eu asta inteleg. Daca tu ai informatii mai multe, de ce nu ne luminezi? Sau iti dai doar cu presupusul? Oricum de 75000 de euro n-au pus sus nici macar atat. Declaratia Hidroelectrica cum ca au cumparat "o masinarie de softuri" e cat se poate de elocventa: habar n-au ce au platit si nici nu-i intereseaza. Suma e tot ce conteaza pentru ei si procentul de parandarat (zis si spaga). Dar nu-i problema, ca are cine plati curentul, la orice pret.
  • +2 (2 voturi)    
    teste (Vineri, 24 septembrie 2010, 20:47)

    codrut [anonim]

    ala e un windows 2003 server, ruleaza IIS6. e foarte probabil sa existe ceva mai complex in spate, siemens nu adora un*x. pagina ca atare e foarte simpla si e scrisa de cineva mai batran in domeniu [image map e o chestie invechita, foarte putini o mai folosesc]
  • 0 (0 voturi)    
    Siemens (Duminică, 26 septembrie 2010, 22:49)

    io [anonim]

    unde a fost oare amendata Siemens pt ca a dat spaga ? :)
  • 0 (0 voturi)    
    stiu ei ce stiu!... (Luni, 27 septembrie 2010, 9:13)

    brod [anonim]

    politistii astia vad/stiu ce bani se fura... pardon, se cheltuiesc! de exemplu, dezmatul primariilor si cat ealtele. cum sa accepte ideea lui blaga ca "nu sunt bani"?! sunt! dar primesc alte destinatii. iar politistul de la cercetari penale este obligat sa ia pix cu pasta de la propriul copil de scoala, si sa instige la comiterea de infractiuni, cand e obligat sa ceara unui amic sa "ia" pentru el un top de hartie. cat despre latura prezidentiala - cine stie, mai bine ca ei, cine este alde bercea mondialul si ce afaceri a invartit cuplul iacob-ritzi? si... nu sunt bani!?!?