Ambasadorul german la Bucuresti: Mercedes nu a investit in Romania din cauza lipsei unei infrastructuri rutiere dezvoltate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2010, 13:17 Economie | Companii

Lipsa unei infrastructuri de transport suficient de dezvoltate in Romania reprezinta o problema pentru industrie si investitori, a declarat, duminica dimineata, la Pro Tv, ambasadorul german la Bucuresti, Andreas Von Mettenheim, citat de Mediafax. El a explicat ca, personal, nu este deranjat de lipsa unei infrastructuri rutiere dezvoltate, insa a dat exemplul firmei Mercedes, care nu a investit in Romania acum cativa ani, din cauza ca "infrastructura in transport nu era suficient de buna".

Intrebat cum se simte ca cetatean din Germania intr-o tara in care exista o lipsa de autostrazi, ambasadorul a spus: "Pot sa ma descurc cu asta. Nu trebuie sa ajung intr-o ora de aici la Brasov. Dar este o problema pentru industrie (...) Eu, personal merg cu mare placere pe drumul national, dar firmele au nevoi logistice. Si daca aceste cerinte logistice sunt satisfacute este frumos, iar mai tinerilor mei colegi de la ambasada, carora le place sa mearga la Marea Neagra la sfarsit de saptamana, li s-ar parea foarte frumos daca autostrada spre Constanta ar ajunge pana pe litoral''.

Diplomatul german a adaugat ca ii plac romanii si, in general, Romania: "Ce nu-mi place, unde ma lovesc un pic cu mentalitatea mea germana de mentalitatea romana, este o anumita spontaneitate care imi e straina si la care eu, obisnuit cu lucruri mult mai bine planificate trebuie sa ma adaptez".

In momentul in care moderatorul emisiunii i-a citit comentariul unui telespectator care a spus ca ar fi bine ca Romania sa fie cucerita si condusa de Germania, ambasadorul a replicat ca "Raspunsul german este ca e mult prea scump sa cucerim Romania .(...) Ceea ce ma nelinisteste este ce am vazut de mai multe ori aici, lipsa constiintei de sine a unora dintre partenerii de discutie, care asteapta mereu solutiile din afara. (...) Bineinteles ca preluarea unei tari de catre o alta nu poate fi solutia. Solutia este sa gasiti voi insiva solutiile pentru tara voastra si sa cooperam in Europa".

Oficialul german a mai adaugat ca investitiile germane in Romania au scazut anul acesta cu doua treimi, iar statul roman are datorii de aproximativ 140 de milioane de euro catre firmele germane.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1958 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    auto (Duminică, 14 noiembrie 2010, 13:21)

    Sorinel [anonim]

    Daca faceau fabrica la Gilau, se dadeau acum cu Mertzanu pana la Campia Turzii! E ceva, nu Bokk?
    • -1 (1 vot)    
      ...sau Tariceanu (Duminică, 14 noiembrie 2010, 23:09)

      ics [anonim] i-a raspuns lui Sorinel

      era cand s-a anutat ca nu Romania este aleasa pentru proiect? Parca erau si ceva alegeri pe atunci...
  • +2 (4 voturi)    
    infrastuctura (Duminică, 14 noiembrie 2010, 13:48)

    Spock [anonim]

    Mda, si eu cind am scris ca lipsa de infrastructura ii sperie pe investitori si ca constructia autostrazilor ar fi trebuit inceputa din vestul tarii am luat numai minusuri.
  • +3 (3 voturi)    
    cum (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:17)

    v [anonim]

    nu era la curent cu cei inca 10 km de autopoteca construiti, ca s-ar fi gandit de 2 ori inainte
  • +1 (1 vot)    
    infrastructura rutiera (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:29)

    gheo [anonim]

    eu am inteles de la conducatorii nostri ca nu-i nevoie de drumuri si autostrazi, nu stiu ce vrea neamtul asta sa zica...
    ce nevoie avem noi de Mercedes?
    nu ne trebuie locuri de munca sau investitii, ne trebuie manele si dat din gura. poporul asta vrea, e democratie de vreo 20 de ani incoace, asta primeste.
    Mercedes sa stea acasa sau sa mearga la altii carora le arde de munca...
  • -5 (5 voturi)    
    Aici chiar ca nu poate fi vina PDL (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:52)

    manic_user [anonim]

    Nu avem infrastrucura de 20 ani, s-au papat banii ca la balamuc. Chiar, unde or fi banii?
    • +4 (4 voturi)    
      La unii ministri ai transporturilor & acolitii lor (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:51)

      x [anonim] i-a raspuns lui manic_user

      Sa-ti dau citeva nume?
      Iti dau, ca, probabil, nu le stiai; altfel, nu postai acest comentariu de scuze la adresa pedele-ului.

      Basescu, Basescu, Basescu, Basescu, Basescu (caci a fost investit de CINCI ori!!!), Boagiu, Boagiu, Dobre, Berceanu, Berceanu.

      Au mai fost 7 persoane, in 7 mandate singulare.

      PS. Nu tin cu nimeni; nu urasc FARA motiv pe nimeni.
      Ca simplu calator am nevoie de cai rutiere (nu numai) ieftine si de calitate.
      Eu am dat banii; acum astept prestatia; si astept, si astept, ...
      O solutie: imprizonarea TUTUROR celor de mai sus (exceptind cei care au murit intre timp, din cauza de deces).

      PS2. Acestea ziind fise, cum poti scrie ca pedele-u NU POATE FI DE VINA?
  • +1 (1 vot)    
    unu (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:02)

    unu [anonim]

    da dar acum..... ar putea nemtii sa mearga cu buldozerul pana la gilau ca de acolo avem autostrada, si sa faca o fabrica la campia turzii, avem si sarma acolo.....dar nu vor fascistii naibii ca-s comunisti si rad de base.
  • 0 (0 voturi)    
    Emisiune de slugi! (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:33)

    Liviu Iordache [anonim]

    Mediafax citeaza emisiunea de la ProTv, cea mai nenorocita emisiune vazuta vreodata in Romania, cu care protv si-a batut joc de ea insasi! Doi agarici slugarnici, asa-zisi ziaristi, nu au facut altceva decit sa intrebe de ce nu ne cucereste germania, ce parere are ambasadorul de acest guvern nenorocit, de a ajuns bietul om, dupa ce a raspuns la majoritatea in 10 cuvinte cel mai mult, a spus, la intrebarea, ce nu-i place in romania, faptul ca oamenii nu au constiinta de sine, asteapta de la altii, //! O dovada de slugarnicie dusa la extrem, din cauza acestui gica contra de idioti! Ca sa nu mai vorbim ca au confundat Consiliul Europei cu Consiliul european, confuzie care a dus la demisia unui candidat de ministru acum vreo 6 ani! // mi-a fost jena ca sunt roman! Iar neamtul cred ca s-a crucit cum pot romanii sa-si denigreze pina la voma tara! Cum sa nu ne dispretuiasca?(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Acei nemti minunati si marcile lor zburatoare (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:57)

    Costel Neamtu [anonim]

    "..lipsa de autostrazi" Bre Andreas (cu nume de Adler), Renault si Ford nu s-au mai cramponat in astfel de mofturi, si au investit. Si Daewoo a investit inca de pe vremea cand Romanaia avea doar o autostrada(1993). Stima bine ca motivul este altul, dar taranoi asa cum ne crezi (la marginea imperiului), avem bun simt si nu zicem cu voce tare.Si ca sa vezi ca e valabila si viceversa, si noi ne simtim bine in Germania, sui ne place. Si mergem cat de des putem. Superba arhitectura; suberbe biserici baroc si renascentiste; suberbe castele si muzee.Surprinderea spontaneitatii, fata de rigiditatea planificarii este o tema veche. Deh! asa este cand noi prin imperiu bizantin aveam pe la 900-1100 probleme cu alegerea modelelor filozofice, teologice si teozofice (sic!), iar triburile germanice inca nu parasisera pesterile.Dupa aceea, ce-i drept ati recuperat . Tehnica; nu si credinta. P.S. N-am auzit ca ne iubiti! Hai spuneti-o cu voce tare. Mai tare.P.P.S. Chiar ati avut ca scop sa cuceriti Romania? Un gest de nesabuinta. Da' mai aveti ceva timp. Nu stiu daca mai aveti si bani, c'aicea toate's cam scumpe.In rest, sa auzim de bine . Sper ca voi acolo in ambasada nu sunteti nemtii aia cu 6 euro/zi de zice Mazare.M-ati dezamagi; zau asa
  • 0 (0 voturi)    
    interviu tip tralala (Duminică, 14 noiembrie 2010, 19:17)

    Eneas [anonim]

    un neam de slugi-neamul romanesc-va genera permanent astfel de interviuri ,interventii ale sclavilor telespectatori ,etc !iti este rusine ca sti sa citesti ineptiile astea
  • +2 (2 voturi)    
    BASESCU ? (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:14)

    Lugojanul [anonim]

    Cand domnul Basescu era ministrul transporturilor
    spunea razand ca o sa construim autostrazi cand
    ne vor da banii afara din casa.Asta era prin anii
    92 94 ? nu mai stiu exact.
    PACAT ca am avut asa capacitati la conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Luni, 15 noiembrie 2010, 17:46)

    alex [anonim]

    Asta e o vrajeala cu lipsa infrastructurii.

    Puteau sa faca fabrica la Oradea sau la Timisoara si intr-un an le facea statu roman autostrada pana la granita cu Ungaria. Ford cum a facut fabrica si nu s-a mai plans atata?

    Mie mi se pare o declaratie prosteasca doar ca sa agite apele in politica romaneasca.