Monitorizarea FMI a companiilor cu pierderi. Episodul 7.

Solutiile CNADNR, companie cu datorii de 1,7 miliarde lei catre 311 firme: Diminuarea cheltuielilor de intretinere si sistarea procedurilor de achizitie publica

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:10 Economie | Companii

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) este una dintre societatile de stat cu cele mai mari datorii catre mediul privat. "La 31 octombrie 2010, CNADNR inregistra obligatii de plata in valoare totala de 1.773.775,32 mii lei (n.red. 422 milioane euro) catre 311 societati comerciale", potrivit unei informatii transmisa de CNADNR la solicitarea HotNews.ro. Cresterea incasarilor prin introducerea rovinietei electronice, diminuarea cheltuielilor de intretinere (telefoane, deplasari, energie electrica, apa etc.) si sistarea procedurilor de achizitie publica, sunt cateva dintre solutiile necesare prezentate de CNADNR la solicitarea HotNews.ro in vederea limitarii pierderilor.

  • Datoriile foarte mari catre firmele private se reflecta in numarul scazut de kilometri de autostrada. De exemplu, din autostrada Transilvania abia au fost inaugurati 10 kilometri, pe tronsonul Turda-Campia Turzii. Constructorul american Bechtel are de recuperat 90 de milioane de euro de la CNADNR.

Potrivit evidentelor contabile la 31.08.2010, CNANDR a inregistrat o pierdere in valoare de 47,5 milioane de lei. "In conformitate cu Memorandumul incheiat de Romania cu FMI, au fost aprobate tinte trimestriale aferente pierderilor la nivelul Ministerului Transporturilor si Infrastructurii pentru agentii economici monitorizati. Astfel, atat la noua luni, cat si la finele anului 2010, nivelul tintelor stabilite aferente pierderii prin bugetul de venituri si cheltuieli al CNANDR este zero", sustine CNADNR.

Masurile luate de conducerea CNADNR pentru incadrarea in tintele stabilite de FMI

Ca masura pentru incadrarea in tinta stabilita cu FMI, CNADNR va sista procedurile de achizitii publice pana in momentul in care va gasi fondurile necesare incheierii contractelor. Alta masura este diminuarea unor cheltuieli precum cele cu telefoanele, cu deplasarile, cu energia electrica si consumul de apa.

  • Implementarea sistemului informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control al rovinietei (SIEGMCR) care va conduce la cresterea gradului de incasare a veniturilor proprii incepand cu data de 01.10.2010.
  • Diminuarea cheltuielilor de intretinere si administrare, potrivit sarcinii stabilite in sedinta Guvernului din 12.05.2010, cheltuieli ce nu afecteaza ordinea publica si siguranta nationala (de exemplu, cheltuieli cu telefoanele, cheltuieli cu deplasarile, obiecte de inventar, materiale consumabile, cheltuieli postale, energie electrica, consum apa, intretinere spatii, achizitii piese de schimb, reparatii). Precizam ca la determinarea rezultatului brut au fost luate in considerare doar cheltuielile de intretinere curenta, periodica si cele efectuate cu reparatiile capitale la DN, nu si cele aferente obiectivelor de investitii.
  • Evaluarea personalului in vederea reorganizarii si restructurarii companiei.
  • Sistarea initierii oricaror proceduri de achizitie publica de produse, servicii sau lucrari finantate de la bugetul de stat/venituri proprii, fara aprobarea prealabila a conducerii CNADNR.
  • Sistarea pana la gasirea fondurilor necesare incheierii contractelor sau anularea, dupa caz, a procedurilor de achizitie publica aflate in diferite faze.

HotNews.ro a solicitat companiilor monitorizate de FMI sa prezinte situatia pierderilor si solutiile pe care le au in vedere pentru limitarea acestora.
Companiile monitorizate sunt Compania Nationala de Cai Ferate CFR, Societatea Nationala de Transport CFR Calatori, Compania Nationala a Huilei, Termoelectrica, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale, Metrorex, CFR Marfa, Electrocentrale Bucuresti, Societatea Comerciala Electrificare CFR si Administratia Nationala a Imbunatatirilor Funciare.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2186 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ...nasol..! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:16)

    bm [anonim]

    ..si n-o sa mi vindeti voi motorina si materiale ciordite ...? ...ceva balast...asfalt deturnat prin curtile oamenilor...?
    • 0 (0 voturi)    
      bingo! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:29)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bm

      ai atins taman punctul insensibil: micul furt generalizat. zic insensibil pt ca majoritatea nu considera ca asta ar fi furt. pt majoritatea, furt e, vorba aia, "vila de protocol". majoritatea românilor nu vad ca la fiecare "vila de protocol" furata, sunt cateva sute de curti asfaltate pe cativa litri de vin sau pe bani de buzunar pt muncitorii binevoitori (care in intelepciunea lor nu-si dau seama ca toarna asfalt in curtea privata din banul public).

      asta cu motorina si cu asfaltarile din curti e...uhuuuu... imi aminteste de copilarie, de vecinii mei de pe strada Traian, de vremea in care cumparam 2 paini semi pe cartela pt o familie de 4 persoane, de vremea in care cumparam tot pe cartela 2 pachete de unt / luna pt 4 persoane, de vremea in care oamenii "se descurcau cum puteau" si vecinul era multumit ca are asfalt in curte iar muncitorii erau bucurosi ca au ce bea pe marginea drumului.

      deh, vremurile alea s-au dus, obiceiurile se duc mai greu. mai greu, dar dispar si ele incet, incet.
      • +1 (1 vot)    
        ...fiecare angajat de la drumuri...! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:14)

        bm [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        ...duce acasa lunar combustibili si materiale furate in valoare de cel putin 200 euroi l....fa socoteala la cati angajati sunt in toata tara...!...ne mai miram ca se cumpara in draci marfa din mall-uri la preturi mai mari ca in Germania ?
        • +1 (1 vot)    
          ai si n-ai dreptate (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:01)

          bula [anonim] i-a raspuns lui bm

          Unde NU AI dreptate: CNADR nu executa nimic, ci face "birocratia" necesara. Unde AI DREPTATE: firmele de constructii/reparatii de drumuri au pierderi din hotie generalizata. Dar, daca te uiti in Codul Muncii furtul din firma nu e motiv de concediere. Faci matale comisie de constatare (cu martori) si o iei cu mustrare, avertisment, diminuare de salariu, daca nu cumva te judeci vreo doi ani, timp in care ii platesti salariul.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar reducerea salariilor? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:29)

    Gigi-Contra [utilizator]

    In presa au aparut o multime de exemple ale salariilor imense pe care le primesc cei care lucreaza in cadrul CNADNR, insa vad ca varianta de diminuare a acestora nu apare nicaieri...si bineinteles nici masura disponibilizarilor nu este luata in calcul.

    Doamne, dar cat mai putem sa platim salariilor acestor bugetari nesimtiti si total neperformanti??? Atata neperformanta si fara nicio schimbare in structura acestei companii. Ma intreb oare cine evalueaza performantele directorilor si liderilor din aceasta companie???
    • 0 (0 voturi)    
      te contrazic (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:19)

      tractoristul [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      Omule, salarii mari au cei 20 de directori si dir adjuncti de la sediu, stii tu cati bani ridica un simplu omustean, chiar si cu studii superioare? Toata lumea papa k k o doar sa se afle in treaba, ca asa aud pe la TV.
      Si nu-s sute de mii de angajati ai CNADNR, pe TOATA tara sunt 6500 de salariati. Fa tu socoteala cati vin pe judet, tine cont ca multi sunt in 3 schimburi la punctele de frontiera sau la echipajele de control. Vezi cati oameni are primaria Bucuresti si nu se descurca, 6500 de oameni ti se mai par multi pt toata tara? Sau esti din aia de la PDL care cred ca in tara e nevoie doar de 3 oameni: Base, Boc si Udrea?
  • +2 (2 voturi)    
    bla, bla (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:35)

    Mowgli [utilizator]

    orice companie are datorii pe care nu poate sa le plateasca dintr-un singur motiv: a fost prost administrata. Cu cat compania este mai mare, acumularea de datorii inseamna ca a fost mai prost administrata. Veti spune ca nu, si imi veti veni cu demonstratii foarte pertinente. Eu o sa va spun caci la fel cum o vanzatoare de alimentara nu poate sa iasa cu gestiunea pe minus decat daca fura, la fel nu poate nici CNADNR sa iasa pe minus cu tot suportul politic din spate. Orice solutie este o gogoasa pentru a justifica risipa de bani publici cat timp calitatea administrarii ramane neschimbata.

    p.s. probabil o sa va intebati de vanzatoare de unde plus valoarea intr-un univers in care totul se conserva. oricat ar gresi si orcat ar ciordi cate unul sau altul din magazinul ei, hartia vanduta la pret de salam, restul lasat de clienti, micile artificii de inventar, si multe alte asemenea nimicuri adunate fac mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    Vrajeli (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:39)

    Andu [anonim]

    Astea sunt cheltuieli de redus, apa si energie electrica? Parca vad prin toalete la ei sa nu mai traga apa dupa No. 1 si sa-si faca nevoile cu lumina stinsa.
    Incompetenta celor de acolo e adevarata problema, degeaba economisesti 5 mil de Euro din astfel de reduceri daca ii dai pe o asfaltare facuta aiurea.

    Contractarea si implementarea proiectelor, acolo sunt bubele.
  • +1 (1 vot)    
    dar vilele de protocol (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:46)

    Io [anonim]

    AND-ul are vile de protocol cam prin toate locatiile misto din tara; ce-ar fi sa le inchirieze?
    Sigur ca suma recuperata de acolo este total nerelevanta, dar daca au ajuns pana la consumul de apa...
  • 0 (2 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:57)

    nano2k [utilizator]

    Furtul gros ramane, dar taiem hartia iginenica.
    Cum ii mai suportam pe toti astia?
  • 0 (2 voturi)    
    Gaura neagra (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:58)

    Cain [utilizator]

    CNADNR este adevarata gaura neagra nu cea descoperita de NASA. Orice banut intrat aici se pierde fara urma (am vrut sa spun se fura chiar de cei pusi sa-l administreze). Afirmatia este valabila pentru intreg bugetul statului. Jaf total .
    • +1 (1 vot)    
      numai 20% (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:03)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Cain

      din buget se duce pe altceva. 80% se duc pe social: pensii, subventii, alocatii, salarii bugetari, indemnizatii s.a.md. Ce jaf total e acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce s-au bagat 400 mil euro in transalpina ? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 3:41)

    dreptate [anonim]

    De banii astia se lucra la autostrada Pitesti-Sibiu.
    Asta era prioritatea Romaniei ?
    Va face cineva puscarie pentru asta ?