Ariton: Nu ne grabim sa vindem actiunile de la societatile energetice, deoarece vrem sa obtinem un pret cat mai bun pe ele

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 11:36 Economie | Companii

Ministrul economiei, Ion Ariton, a afirmat ca pachetele de actiuni de la unele societati energetice nu vor fi vandute foarte curand, avand in vedere contextul economic actual. "Vrem sa obtinem un pret cat mai bun pe ele", a spus ministrul. Guvernul a aprobat in august vanzarea unor pachete de actiuni detinute de statul roman la companiile Petrom, Transgaz, Transelectrica si Romgaz.

Potrivit actului normativ, de la Petrom statul vinde 9,84% din actiuni, ramanand cu un pachet de 10,8%, iar astfel isi va mentine "statutul de actionar semnificativ" la compania petroliera controlata de grupul austiac OMV. De asemenea, de la Transgaz si Transelectrica statul vinde cate 15% din actiuni, dar ramane actionar majoritar. Totodata, Guvernul a decis listarea actiunilor Romgaz, prin vanzarea unui pachet de 15%.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

837 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ultimile (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:14)

    Bogdan [anonim]

    De 20 de ani s-a vandut tot ce s-a putut vinde. Statul si Romania au ramas in Kr-u gol si cu mana intinsa la FMI si pensionari / bugetarii cu 10 milioane salariu , iar ei, cei care au vandut fac legi si legea.

    Sunt Bogdan Biltazar si acum ca am terminat cu BCR-u sprijin proiectul Rosia Montana. E criza si aveti nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      rosu si portocaliu (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:05)

      Imparatul Ros [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Replica: Statul este un prost administrator.

      Semneaza
      un VOTAC portocaliu (ca aia rosii care au vandut restul si acum ne tin filozofie )
  • +1 (1 vot)    
    perfect... (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:21)

    vlad dracul [anonim]

    Asa... vindeti tot... banci nu mai avem...sa nu cumva sa avem noi un OMV al nostru... sa nu cumva sa scoatem noi bani si sa ne extindem in afara... ca doar suntem niste cretini. Ii lasam pe ceilalti sa controleze productia si distributia de gaz si energie electrica.

    Probabil veti vinde si Nuclearelectrica pt ca da... nu avem decat o mina de uraniu si asta ajunge doar vreo 10 ani. Sa nu cumva sa investiti in cautarea de noi resurse.... mai bine vindeti tot.

    Copii nostri vor exporta lemn ca sa plateasca facturile la infrastructura vanduta de voi.

    Si bineinteles urmeaza replica: Statul este cel mai prost administrator.. si cu asta se inchide gura oricui.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:22)

    vlad dracul [anonim]

    Va urasc!!
  • 0 (0 voturi)    
    deci... cum e? (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:26)

    ci ciong [anonim]

    "Nu ne grabim sa vindem actiunile de la societatile energetice, deoarece vrem sa obtinem un pret cat mai bun pe ele"... "pretul" adica... deci cum ar veni comisioniul si nu va grabiti "voi" adica care voi? Astept lamuriri. Se vede treaba ca se alinieaza si pretul curentului la "normele europene" la fel cum e cu combustibilu'
  • +1 (1 vot)    
    stai ca ma trezii si eu (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:27)

    ci ciong [anonim]

    mai este ceva de vandut?! Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    vanzare sa fie dar sa apucam si noi (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:31)

    panfil flecaru [anonim]

    privatizarea sa fie facuta prin vanzarea de actiiuni individuale, nu a pachetelor de actiuni. sa fie facuta direct pe floor, la bursa, iar o parte vandute la populatie, over the counter, la cec.
    asta ar insemna transparenta.