VIDEO Guvernul va suporta cheltuielile de transport pentru romanii din Libia care vor sa se intoarca in tara si pune la dispozitie un avion al Tarom

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 14:17 Economie | Companii

Guvernul a aprobat o Hotarare de Guvern in vederea alocarii sumei de 900.000 de lei pentru suportarea cheltuielilor de transport pentru romanii din Libia care doresc sa se intoarca in tara. Potrivit ministrului Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, va fi trimisa in Malta o aeronava de 200 de locuri a companiei Tarom. Romanii din Libia vor fi preluati de un avion militar care va efectua naveta intre Tripoli si Malta. Potrivit ministrului, circa 220 de cetateni au solicitat intoarcerea in tara. Baconschi a mai spus ca este o problema cu muncitorii romani aflati la circa 1.000 de kilometri de Tripoli. "Pentru acestia este greu sa asiguram securitatea transportului. Prin urmare, este de preferat sa ramana pe loc", a precizat ministrul.

Din cauza ca nu a putut fi autorizat survolul direct in spatiul aerian libian, romanii care vor parasi Libia in urmatoarele zile vor fi transportati cu un avion militar al MApN de pe aeroportul din Tripoli pana pe aeroportul din La Valetta, Malta. De acolo urmeaza sa fie preluati pentru transfer spre Romania de avionul TAROM.

Ministrul sustine ca multi romani nu au vrut sa paraseasca Libia chiar daca au avut posibilitatea sa plece cu aeronave apartinand altor tari, precum Bulgaria. "'Speram ca in urmatoarele zile cat mai multe persoane sa poata ajunge la Tripoli, sa poata trece prin Malta si sa revina acasa, insa deocamdata nu vor sa vina. Adica au fost locuri in curse de linie care au mai zburat la avioane bulgaresti, turcesti, ambasada le-a comunicat: Vedeti ca sunt opt locuri, 16 locuri pe cursa cutare sau cutare. Si nu s-au prezentat. Noi speram acum ca, plecand cu avionul acolo, asta sa-i ajute, sa le dea un plus psihologic, sa spuna ca e aici avionul TAROM sau militar care va face naveta si sa ia decizia", a precizat ministrul afacerilor externe.

Baconschi a precizat ca sunt dificultati de comunicare cu romanii din Libia din cauza blocajelor de pe retelele de telefonie si internet.

  • Baconschi a mai spus ca au fost luate in evidenta 17 companii sau firme cu activitate in Libia care au si angajati romani.
  • Potrivit ministrului, exista si cazuri mai dificile de evacuare. Este vorba de un grup de 15 petrolisti de pe platforma de extractie marina a unei companii care asteapta decizia firmei privind oportunitatea evacuarii. Alti sase romani angajati ai unei companii suedeze s-au adapostit in casa unui cetatean libian dupa ce campusul in care se aflau a fost atacat si incendiat. La acestia se adauga trei romani angajati ai unei companii cu un campus de lucru in orasul Benghazi. Acest campus a fost asediat, cei trei romani impreuna cu alti circa 200 de cetateni straini, petrecandu-si noaptea in curtea unui libanez.

Din evidentele Ambasadei Romaniei, in Libia se afla un numar de aproximativ 500 de cetateni romani. Pana in prezent, la nivelul Ambasadei Romaniei la Tripoli au fost inregistrate 450 de cereri de asistenta consulara si informatii din partea cetatenilor romani care se afla in Libia. Dintre acestea, 220 au fost solicitari de informatii privind modalitatea de parasire a zonei.

"Reprezentantii Ambasadei Romaniei la Tripoli au acordat sprijinul necesar si i-au directionat catre agentiile care opereaza in zona (KLM, Turkish si Austrian Airlines) sau catre cursele puse deja la dispozitie de catre statele membre. Un numar de 80 de cetateni romani s-au intors deja in Romania prin curse regulate sau speciale, operate de state europene", se arata intr-un comunicat al MAE.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1428 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Români si altii, atacati de salbatici (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:24)

    val [anonim]

    James Coyle told the BBC that he and around 300 other Britons, Germans, Pakistanis, Bangladeshis, Austrians and Romanians were stranded at the desert camp with only enough food and water to "maybe" last one day.

    Residents of nearby towns armed with AK-47s have come to the camp multiple times to take supplies, he said.

    "They've looted ... the German camp next door, they've taken all their vehicles, all our vehicles ... everything. So we are here desperate for the British government to come and get us," Coyle said.

    de aici:
    blogs.aljazeera.net/africa/2011/02/22/live-blog-libya-feb-23
  • -4 (8 voturi)    
    ce darnici suntem (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:35)

    gigi [anonim]

    Sa le dea si o vila si masina la intoarcere tot din banii din taxele platite de noi.

    Daca cand au inceput sa se precipite evenimentele nu au plecat si nu au plecat nici cu aeronave ale bulgariei sau altor tari de ce sa ii obligam cu banii nostri sa se intoarca?
    • +1 (3 voturi)    
      E greu sa schimbi cetatenia... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:03)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Pentru ca e cetatean roman....
      Poate a avut ghinion sa nasca in Romania, tara care nu are grija de cetatenii lui?
      Dar pentru ambasade cine plateste? Si care e rolul ambasadelor? Nu cumva ambasadele ar trebui sa aiba grija de cetatenii lor? La alte tari asa se obisnuieste... La ambasadele romana din alte tarii doar comisioane se iau... can un cetatean croat, bulgar si romana dau de probleme ce crezi care ambasada va sare ultimul sa-si ajute cetateanul?
      As fi vrut sa fiu si eu cetean american, dar m-am nascut in Romania si nu mi-au tras numarul la loteria vizelor...
      Deci din pacate pot sa ma bazez doar pe ambasada Romaniei.... Naspa de tot...
      • 0 (0 voturi)    
        Americanii (Joi, 24 februarie 2011, 12:45)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui iancu

        Americanii pun la dispozitie avioanele, dar cei evacuati trebuie sa plateasca. De asemenea, americanii au asigurat transportul pana in Cipru (contra cost) si de acolo e treaba cetateanului unde si cum se duce.
  • -2 (8 voturi)    
    De ce din banii mei??? (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:44)

    travis [anonim]

    Stiu pe cineva lucreaza in desert ptr cel putin 100euro/zi(depinde de contract,poate ajunge si la 3-400). N-am i nteles de ce trebuie sa-i sponsorizez tot eu???Face bine la imagine?I.dioten care s-au dus sa lucreze pe bani buni in Libia,Irak,Afganistan,Angola,etc,stiau ce fac.Daca nu,treaba lor.De ce trebuie noi sa cotizam ptr prostia altora?Daca se mai imputineaza romanii,nici o problema,avem destui tigani puitori si aici.
    • +1 (5 voturi)    
      sa o iau ca pe un pamflet (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:52)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui travis

      sau esti asa de ... pe cat pari ? :)
    • +5 (11 voturi)    
      mai bugetare ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:00)

      xus [anonim] i-a raspuns lui travis

      romanii care muncesc peste hotare sunt cam cel mai important flux de valuta care iti intra in tara si iti permiti sa spui asa ceva ?
      capsunarii de care iti e rusine, precum si cei din italia care muncesc acolo si inghit toate magariile bastinasilor, sunt cei din contributiile carora indirect beneficiezi tu bugetare de indemnizatii si alte transferuri !

      sau poate te oftica ca a propus guvernul asta si nu a zis alianta ACID - PSD prima chestia asta ?!
      • -3 (5 voturi)    
        mentalitate de sclav (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:04)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui xus

        si vrei sa ajungi si tu ca ei sa ingenunchezi in fata capsunarilor la fel cum inghit si ei magarile bastinasilor?

        sa fie ei sanatosi, ca nu iti dau tie banii aia, ii dau famililor lor si statului prin diverse taxe care stai linistit ca nu ajung la tine se duc la baietii destepti.

        daca tie iti place sa ai atitudine de sclav si de fraier care plateste taxe ca sa se plimba baietii cu avionul sa fi sanatos, du-te si o donatie ca sa nu faca asta din taxele noastre.
        • +3 (5 voturi)    
          da mai gigi ... m-ai convins ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:49)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui gigi

          toate statele care isi aduna cetatenii din Libia se ingenuncheaza, Germania isi aduce turistii de acolo .. la fel ... niste fraieri nemtii astia !!! ce-au fost si ce-au ajuns !

          despre baietii destepti .... exista si au existat din ce stiu e sintagma ridicata tocmai de cel pe care cei ca tine nu-l suporta ... si se referea la PCisti ...

          altfel poti probabil sa studiezi problema mai bine ... sunt sigur ca poate sa apara o stire la iRealitatea : Basescu a decis sa repatrieze romanii din Libia pt ca sa cumpere avionul combustibil de la firma Reginei Udrea .... ;)))
    • +5 (5 voturi)    
      Ce sponsorizezi tu (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:05)

      Lucifer [anonim] i-a raspuns lui travis

      mai tzaca ? Vrei sa vezi ce impozite platesc la buget companiile pentru care lucreaza oamenii astia? Taci, bugetarule invidios.
    • +4 (4 voturi)    
      Amice (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:37)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui travis

      //
      Da' statul roman nu a platit alocatie + scolarizare + altele //?
      /// Poate ca parintii tai nu te-ar mai fi facut daca nu aveau anumite avantaje materiale si ar fi fost mai scump sa intretina un copil .. si poate ar fi fost o lume mai buna.

      Statul roman e dator sa-si protejeze cetatenii oriunde in lume. Oamenii aia s-au dus la munca acolo, si chiar daca ar fi fost la distractie, nu s-au dus intr-un vulcan aprins, s-au dus intr-o zona care era linistita acum o vreme, nu era razboi, nu era nimic.
      Stii ce inseamna sa muncesti departe de familie, prieteni, tara? Sau..maca..stii ce inseamna sa muncesti?
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:27)

    Mirobo [anonim]

    Ma bucur sa vad ca, CUIVA, ii pasa de noi ,cetatenii romani.Deci se poate si pentru romani nu numai pentru pentru israelieni sau alte nationalitati.
    Presedintele Basescu stie politica ,dar nu a prea aratat-o pana acum.Mai bine mai tarziu decat niciodata.
    PS: subiect bun de discutii pentru opozanti!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Implicare (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:27)

    Mihai [anonim]

    Este foarte bine daca guvernul se implica in repatrierea romanilor din Libia. Le-as sugera sa-si coordoneze activitatile si cu celelalte state (Germania, UK etc) si pt cei care sunt izolati in desert ar fi bine daca ar timite niste elicoptere si chiar armata sa se implice in a asigura protectia.
    Nu doresc nimanui sa treaca prin atfel de momente.
    Cei care fac comentarii "negative" sa incerce sa lucreze afara si apoi pot sa comenteze la adresa celor ce lucreaza afara.
    Si cei care lucreaza afara contribuie la la bugetul tarii. Acesti "capsunari" merita putin respect.
  • -2 (2 voturi)    
    raspuns lui Lucifer (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:31)

    io [anonim]

    Ce impozite platesc, mai tzaca? Tu de unde stii?
    Si, in al 2-lea rand, orice risc asumat este platit in plus, stai linistit. Nu vad de ce unei persoane care castiga intre 2000 si 5000 de euro pe luna, trebuie sa-i platim tot noi prostimea deplasarea. Daca nu el, atunci firma aia platitoare de impozite ar trebui sa fie in stare sa-si permita repatrierea, nu?
    Si nu.. nu sunt bugetar.
  • +5 (5 voturi)    
    suflet pustiu (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:44)

    gheo [anonim]

    imi place ca va impipotati cu totii pentru bani, nu pentru vietile oamenilor.
    asta am ajuns, o natiune care ne-am omora-o si pe mama pentru cateva bancnote.
    nu conteaza daca acei romani castiga sau nu bani, puteau sa fie femei de serviciu si gradinari.
    sunt cetateni romani si trebuie ajutati sa scape cu viata de acolo!
    cand va lamentati ca suntem intr-o situatie grea, nu va duceti mai departe de oglinda pentru a gasi vinovatii.
    cand o natiune isi pierde sufletul si bunul simt isi pierde si averea si se pregateste de sclavie.
    aveti mentalitati de sclav si vechili. unii si-ar omora aproapele pentru o bucata mai mare de paine, luata de la gura colegului de suferinta. de regula oamenii astia sunt des intalniti la noi in sistemul de stat. iar vechilii, sclavi sefi peste alti sclavi sunt cei care isi gasesc bucuria in a fi cei care impart saracia si painea uscata altora, contra bice.
    astia de regula sunt usor de gasit prin multinationale....
    nu suntem unde suntem din pricina 'clasei politice' sau a unei mici parti a natiunii. suntem unde suntem pentru ca in loc sa ne ajutam familiile si vecinii nu stim cum sa le facem viata mai grea.
    partea buna in toate astea e ca intotdeauna se gaseste cineva sa faca viata grea si celor care ii chinuie pe altii.
    daca eram o natiune sanatoasa la cap trimiteam un avion sa recupereze chiar si un singur roman uitat in desert, ramas fara apa si inconjurat de salbatici cu akm-uri.
    dar nu suntem, speram cu ardoare sa moara capra vecinului si ii dam chiar noi otrava...
    • 0 (0 voturi)    
      greu (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:02)

      zady [anonim] i-a raspuns lui gheo

      sunt multi romani care sunt in desert(circa 1200km de Tripoli) si nu pot ajunge in Tripoli pentru a ajunge acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Tarom mercenari? (Vineri, 25 februarie 2011, 9:21)

    aviatia [anonim]

    Avionul TAROM a zburat direct in mijlocul focului la Tripoli, nu la Malta! Planul de zbor depus ieri avea ca destinatie aeroportul HLLT (ICAO cod)/ TIP (cod IATA) din Tripoli-Libia. Se poate verifica in mai multe locuri, inclusiv la AACR, ROMATSA si Tarom. Cina a autorizat ca o aeronava civila sa aterizeze intr-un asa pericol??? Nici echipajul si nici aeronava nu era despagubite de nici o societate de asigurare in caz de Doamne fereste!
  • 0 (0 voturi)    
    Iar ne fura ca si cu ziaristii din Irak? (Vineri, 25 februarie 2011, 9:41)

    Tanti Nuti [anonim]

    900.000 RON = 9 miliarde lei vechi, adica mai bine de 210.000 Euro!!! O cursa charter pe o astfel de distanta nu are cum sa coste mai mult de 35.000 Euro! Ce se intimpla cu restul banilor?!