Curtea de Conturi: Romgaz a efectuat plati ilegale de 92,6 milioane de lei in 2009

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 14:40 Economie | Companii

Controalele Curtii de Conturi au scos la inveala o serie de ilegalitati la compania producatoare de gaze naturale "Romgaz". Platile ilegale facute de Romgaz in 2009 au determinat prejudicii de circa 92,6 milioane de lei. Banii au fost cheltuiti pe lucrari de proiectare necontractate, pe achizitii de bunuri care nu au fost livrate sau pe achizitii de bunuri supraevaluate, potrivit raportului Curtii de Conturi pe 2009.

Principalele nereguli depistate la Romgaz

  • Efectuarea de plati suplimentare de 3.212 mii lei reprezentand contravaloare lucrari de proiectare, executie si asamblare compresoare, necontractate.
  • Efectuarea de plati suplimentare de 29.038 mii lei reprezentand bunuri (surse de energie electrica si skiduri racitor) nelivrate si nereceptionate.
  • Achizitia de bunuri (compresoare, piese de schimb pentru compresoare, tevi si fluide) la preturi supraevaluate prin nerespectarea regulilor de estimare a valorii contractelor si de selectare a procedurilor de atribuire a acestora, fapt ce a determinat efectuarea de plati suplimentare de 60.366 mii lei.

Pe langa aceste nereguli au fost constatate si altele. De exemplu, au fost executate lucrari de investitii fara a avea la baza autorizatii de functionare emise de catre Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE). In timpul auditului, Romgaz a virat suma de 897 de mii de lei conform destinatiilor legale.

De asemenea, s-a constatat ca a fost diminuata redeventa datorata statului cu 3,5 milioane de lei, la care se adaugau majorarile de intarziere de 2,6 milioane de lei. Redeventa a fost diminuata ca urmare a aplicarii eronate a pretului de referinta stabilit de ANRE la calculul valorii productiei de gaze naturale extrase din productia interna, la momentul extractiei si nu la momentul scoaterii din depozitele de inmagazinare. Suma datorata, 6,1 milioane lei, a fost recuperata in timpul auditului.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2390 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Parca vad c-o pricatizeaza si pe asta... (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:52)

    gigi [anonim]

    Solutia ar fi privatizarea MANAGENENTULUI, nu a societatii.
    • +1 (1 vot)    
      din (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:17)

      din [anonim] i-a raspuns lui gigi

      din pacate, privatizarea managementului (pentru, se presupune, cresterea eficientie) nu rezolva problema: mai trebuie asigurat si ca cei care *evalueaza* performantele respectivului management sunt corecti si eficienti.

      o privatizare (a capitalului), tocmai asta aduce: investitorii cer cu adevarat de la management eficienta pentru ca ineficienta managementului ii costa bani, in mod direct.

      pe cand mentinerea unui capital de stat si aducerea unui management privat nu va impune aceeasi intransigenta la evaluarea managementului: motivul? pierderile datorate ineficientei managementului nu se traduc in pierderi ale evaluatorilor ci... ale statului. or, cata vreme e banul public la dispozitie...
  • +1 (5 voturi)    
    firme de stat... patronate de guvern... in 2009... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:12)

    marius [anonim]

    hmmm... ilegalitati... prejudicii insemnate...
    dar cum este posibil? doar PDL nu fura!
  • +7 (7 voturi)    
    ce mai banet are Romania !!!!! (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:17)

    costica [anonim]

    pai, numai dupa cate zise Raportul de azi pe 2010 al Curtii de Conturi a Romaniei pana acum, se pare ca Romania sta pe o gamada de banet care se duc insa spre pusculitele portocaliior ce venira in 2009 la putere si ocupara toate posturile de decizie!!! cei ce decid sunt responsabili ptr astfel de misculatii, nu angajatul ala amarat de la Romgaz care deschide robinetul la conducta de gaz!! Si ala care decide, cine este ?! Un numit de PDL care a sponsorizat PDL si cere trebuie sa-si recupereze banii din sponsorizarea PDL!!! Ce frumos, si Dl Basescu si Dl Boc ne spun noua ca de unde salarii mai mari, de unde indemnizatii ptr copii si ptr mame, de unde pensii, de unde ca Romania nu poate produce mai mult!!!!! Pai, se vede ca Romania produce muuuuult, mult mai muuuult decat ne spun noua Basescu si Boc, numai ca produce ptr PDListi Romania asta din 2008 incoace de cand venira astia la guvernare !!!! Asta cred ca deja v-au pus capac, dezvaluirile din vami si astea ale Curtii de Conturi !!!!!!!! ne mai auzim in 2012 ?????????!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:34)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Ai si tu dreptate.
      La fel ar fi fost si cu PSDNL-ul la putere, insa diferenta e ca acuma in tara era "liniste". Nici Curtea de Conturi si nici presa nu ti-ar fi zis ce se petrece acolo. Intelegi?
      • -1 (1 vot)    
        Curtea de Conturi face astfel de raporturi anual (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:44)

        costica [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        De cand exista ea si exista din 1864 si are acelasi rost: sa verifice modul in care se cheltuieste banul public. Si face asta anual, indiferent de guvernare si emite rapoarte. Daca nu stii ce vorbesti, mai bine taci. Ai vrut sa ne spui probabil cum s-a pogorat democratia in guvernarea PDL si ai dat-o cu bata in balta.... alta data sa te documentezi intai si pe urma sa comentezi, altfel cazi in ridicol ca acum !!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Matusa Tamara (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:52)

    Radu [anonim]

    Daca nu era PDL la guvern astazi banii se duceau la Matusa Tamara si nepotul ei. Noi nu am fi aflat nimic. Doar ne miram ca se mai construiesc noi case in Zambaccian.
  • +3 (3 voturi)    
    raspundere (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:19)

    marius [anonim]

    ok inteleg, 92 mil de lei care au disparut.
    intrebarea este cum se pot recupera acesti bani si nu numai de la Romgaz si cum sunt pedepsiti "fericitii"
  • +2 (2 voturi)    
    Bun si acum? (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:06)

    Mark [anonim]

    Curtea de conturi constata tot felul de nereguli si mai departe ce se intampla? Se spala o mana pe alta. Vacaroiu de la curtea de conturi de ce o fi ajuns oare acolo?
  • +1 (1 vot)    
    Mi se falfiie (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:40)

    ciankanel [anonim]

    Mi se filfaie de la ce partid sint aia ! Daca au furat la puscarie cu ei !Si asa cu toti de la toate companiile de stat in care se fura !: CFR .,Termo ,Hidro ,etc! Si mentionez ca sint simpatizant PDL si Basescu ! La puscarie cu hotii !!
  • 0 (0 voturi)    
    cine plateste (Joi, 24 februarie 2011, 12:59)

    lzrd [utilizator]

    bun,bine bine,dar cine plateste?
    tot noi,cetatenii?
    ne-am saturat sa nu avetzi bani pentru medicamente ,pensii,salarii bugetari.....
    oare directorul Romgaz cand va fi convins ca trebuie sa plateasca pagubele?