Profitul net al Petrom anul trecut: 2,2 miliarde lei

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 17:44 Economie | Companii

Petrom a comunicat miercuri rezultatele financiare aferente anului 2010, iar datele arata ca profitul net al companiei a crescut cu 163%, pana la 2,2 miliarde lei, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

  • vanzarile s-au majorat cu 16%, de la 16,1 miliarde lei in 2009, la 18,6 miliarde lei in 2010, vanzarile per angajat fiind de aproximativ $240.000. Pentru comparatie, in cazul Exxon, in 2010, vanzarile per angajat au fost de $3,7 milioane;
  • profitul net a crescut cu 163%, de la 0,83 miliarde in 2009, la 2,2 miliarde lei in 2010;
  • numarul angajatilor a scazut anul trecut cu 15%, ceea ce a facut ca profitul/angajat sa se tripleze, de la 28.740 lei in 2009, la 88.800 lei in 2010. Este cel mai ridicat nivel al profitului/angajat de la privatizare incoace.
  • indicatorul ROE, care arata rentabilitatea capitalurilor proprii s-a majorat cu 143%, de la 5,2% in 2009, la 12,6% anul trecut. Pentru comparatie, in cazul Exxon, ROE a fost de 18,8% anul trecut, in cazul Chevron ROE a avut valoarea de 16,6%, iar in cazul Shell de 13,6%;
  • investitiile s-au majorat cu 15%, de la 4,2 miliarde lei in 2009, la 4,86 miliarde lei in 2010;
  • gradul de indatorare a scazut de la 16% la 12%, iar datoriile au scazut de la 2,6 la 2,3 miliarde lei;

Potrivit companiei, aceste performante se datoreaza "pretului mai mare la titei si imbunatatirii semnificative a eficientei operationale pe segmentul Rafinare si Marketing".

De mentionat faptul ca toate marile companii petroliere au obtinut anul trecut profituri in crestere semnificativa fata de 2009.

Comenteaza pe BusinessDay.ro


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2517 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:15)

    redscorpion [utilizator]

    Ce faci ca sa ai profituri mari? Maresti pretul cat vrei. Ca doar nu te verifica nimeni, iar ceilalti de pe piata te vad ca o referinta de pret. Simplu. Gandire a la Petrom. Multumim inca o data dlui Nastase.
    • 0 (0 voturi)    
      ancheta (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:26)

      coolman [anonim] i-a raspuns lui redscorpion

      la ce concluzie au ajuns cei de la anaf cu ancheta lor contra petrolisti? au luat spaga si au mers pe burta.
      unde e dreptatea in tara asta?
  • 0 (0 voturi)    
    profituri mari = taxe mari (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:10)

    Madalina Apostol [anonim]

    Profituri mari inseamna taxe mari la stat. Pana la urma statul este interesat sa existe aceste profituri mari. Asta e lumea capitalista. Cunoasteti una mai buna? Sa ne intoarcem la comunism?
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-i multumim lui bombonel (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:32)

      Oblio [anonim] i-a raspuns lui Madalina Apostol

      Dar de spolierea populatiei ai auzit?
      Sau poate de mici redevente???
      Transporturi scumpe, produse scumpe, TVA mai mare, taxe mai mari la U.E., ca doar are balta peste...
  • 0 (0 voturi)    
    privatizare (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:22)

    irinel [anonim]

    Este exact cifra pe care excrocul de Nastase a vandut tot Petrom-ul austriecilor de la OMV: Asa ceva nici in vise nu se gabdeau austriecii ce prosti or sa gaseasca.
  • 0 (0 voturi)    
    22.000.000.000.000 lei vechi (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:56)

    barbidoc [anonim]

    22 de mii de miliarde de lei vechi. Si asta e numai profitul net declarat!!! Unde e frate profitul asta, in buzunarele cui?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai asa... (Joi, 24 februarie 2011, 7:24)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

      In primul rand, au trecut 5 ani si 8 luni de cand leii vechi nu mai exista, cred ca e timpul sa uitam de ei. Revenind la intrebarea ta, deocamdata banii raman la Petrom pentru investitii (dupa cum ai citit mai sus investitiile au fost e vreo 5 mld lei anul trecut si vor continua si anul asta). In cazul in care Petrom va da dividende (ceea ce nu a facut in ultimii 2 ani) banii vor ajunge astfel: jumate la austrieci, ceva mai mult de un sfert la stat (asta in afara de impozit) direct si prin FP si restul la cine mai detine actiuni Petrom sau FP pe bursa (fonduri de investitii, persoane fizice etc.)
  • -1 (1 vot)    
    Sa traiti bine (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:20)

    Triaz [anonim]

    Este bine ca ne aliniem cu pretueile la fel ca cei din UE dar salariile raman la fel. Macar daca se reinvestea profitul la noi in tara dar din pacate nici asta nu se intampla. Traiasca politicienii ca ne-au adus la sapa de lemn, nici nu mai avem cu cine vota in tara asta. La urmatoarele alegeri il votez pe Vadim ;)
  • -1 (1 vot)    
    Nişte comentarii aiurea... (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:31)

    Adrian [anonim]

    Văd că mulţi se lamentează că de ce a făcut Petrom profit. Că de ce am vândut Petrom, că de ce ţin preţurile aşa de sus, că ei sunt nişte mojici şi ne asupresc pe noi. Acum, puneţi-vă în pielea acţionarilor Petrom sunt convins că toţi cei care se lamentează pe aici ar da toţi banii ăştia săracilor, ar renunţa la profit şi ar reduce preţurile, etc. Câtă ipocrizie. Oameni buni, profitul este principalul scop al unei activităţi economice care declară oficial acest lucru. Profitul este rezultatul mai multor factori, indiferent că ne plac sau nu aceşti factori. Aţi văzut cât câştigă Exxon? Aţi văzut cât "produce" un lucrător Exxon? Din punctul meu de vedere Petrom nu este altceva decât o companie condusă bine care ştie să profite la maxim de condiţiile economice şi să-şi atingă obiectivele, restul sunt doar lamentări ipocrite ale celor care oricum alimentează cu benzină sau motorină pentru că este şi pentru ei mai eficient să alimenteze decât să nu alimenteze chiar la preţurile astea mari.