Andreea Vass: Pana in 2020 vom avea 1.000 de kilometri de autostrazi construite prin parteneriate public-private/Ne indreptam atentia si catre investitori din Golf

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 13:33 Economie | Companii

Pana in 2020, se vor construi circa 1.000 de kilometri de autostrada in parteneriat public-privat, a declarat Andreea Paul Vass, consilier al prim-ministrului. Potrivit acesteia, pentru 2011 este programata realizarea a 250 de kilometri de autostrada. "Inclusiv centurile ocolitoare care sunt construite in regim de autostrada", a adaugat Vass. Dar care sunt companiile care vor veni sa construiasca in Romania? Consilierul prim-ministrului sustine ca Executivul isi pune mari sperante in investitorii din Golf, tari precum Arabia Saudita, Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Oman, Kuweit si Qatar. Vass a mai spus ca pentru parteneriate public-private, Romania isi indreapta atentia si catre investitori din Egipt si Tunisia.

Guvernul va definitiva pana pe 1 martie o lista cu proiectele care vor fi realizate prin parteneriate public-private, potrivit premierului Emil Boc. Acesta a precizat ca lista va fi prezentata mediului de afaceri din Romania, dar si din alte state, pentru atragerea investitorilor. "Avem deja o lista preliminara a acestor proiecte, asa cum am anuntat, pana la 1 martie va fi definitivata in cadrul Guvernului si va fi prezentata mediului de afaceri intern si international pentru atragerea investitorilor privind obiective pentru care statul nu are prevazute resurse de finantare, nici de la buget, nici prin fonduri europene", a spus Boc.


"Statele Golfului si-au exprimat intentia de a identifica in Romania proiecte fezabile de investitii, la valori de minimum 20 de milioane de dolari, in sectoarele agricultura, resurse naturale - petrol si gaze, petrochimie, infrastructura, banci&finante, IT&C, sanatate&industria farmaceutica, educatie si cercetare, cai ferate, retele de electricitate, IMM-uri si altele", se arata intr-un comunicat al Forum Invest, care va organiza in luna martie un forum de afaceri pe aceasta tema la Bucuresti.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4036 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Fugi fata ! (Joi, 24 februarie 2011, 13:37)

    CezarN [utilizator]

    Il prefer de 1000 de ori pe Boc care, asa mic cum este, vine si spune "Uitati, am mai facut 10 Km de autostrada, am mai facut 200 m de centura ocolitoare, etc", adica declaratii care spun ca S-A FACUT ceva, nu enormitati care spun ca VOM face(1000 Km autostrada, autostrada suspendata, softuri performante, etc).

    Faceti, dracului ceva, si iesiti DUPA aia sa va laudati cu ce ati facut, nu cu ce veti face!
    • +2 (8 voturi)    
      lozinci (Joi, 24 februarie 2011, 13:45)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Corect ar fi fost sa spuna:,,am dorii sa.......""
      • +10 (10 voturi)    
        nu (Joi, 24 februarie 2011, 14:11)

        dorul [utilizator] i-a raspuns lui obs.

        corect ar fi fost sa spuna "am dori sa..."
        • 0 (6 voturi)    
          ehe, hehe (Joi, 24 februarie 2011, 14:23)

          luxor [anonim] i-a raspuns lui dorul

          Pai cine sa o creada nene, cica 1000km autostrada parteneriat public-privat, pai bai nene pana acum cati km de autostrada public-privat s-a facut, Spun eu 0,0000000 km.

          Fii atent si care sunt investitorii din Egipt, Tunisia, Arabia Saudita, bahrain etc.
          Haidet sa punem mana de la mana sa ii luam un televizor nene, ca in statele astea sunt revolutii, se omoara oameni, se schmba regimuri, dar pentru "fratii" romani tot fac ei o autostrada nu, iau pauza la revolutie, rezolva autostrada si apoi incepp iar.

          Gaddafi nu vrea si el un parteneriat public privat, sa nu il omitem.
          • 0 (0 voturi)    
            altceva a vrut sa spuna (Joi, 24 februarie 2011, 16:59)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui luxor

            ca s-a semnat un contarct de consultanta prin care li s-a spus ca ar fi realizabili 1000 de km de autostrada. surorile stiu de ce ...
    • 0 (10 voturi)    
      Gresesti (Joi, 24 februarie 2011, 13:50)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Boc doar le inaugureaza, nu face el, tot ceea ce a inaugurat el acum, sunt mici franturi ale unor proiecte incepute acum multi ani.
      Nu il prefer nici pe Boc si nici pe Vass, as prefera pe unul care sa faca sute de km de autostrada nu 10 km. Pana acolo insa e cale lunga!
      • +3 (5 voturi)    
        Pai e cale lunga Andule... (Joi, 24 februarie 2011, 15:08)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Andu

        Si stii de ce? Pt ca printr-un parteneriat public-privat nu se prea pot scoate bani...doar ceva comisioane, dar e prea putin, iar utilizand fonduri europene...mai rau, nu scoti nici un leu de acolo.
        Poti sa pui premier pe cine vrei tu, cat timp clasa politica e asa cum e....nu se va face nimic.
        Uite-te si tu ce rata de absortie a fondurilor avem, oare de ce? Pt ca nu se poate fura de acolo. In schimb...se sta coada la licitatii publice...
        Mentalitatea romaneasca + justitie greoaie si incompetenta = LOVE (a se traduce: ma doare-n fund de tara asta, eu sa o duc bine) de sus pana jos.
        • -1 (1 vot)    
          Se poate fura (Joi, 24 februarie 2011, 16:37)

          Dan Surpateanu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Se poate fura fara probleme, sunt sigur de asta. DAR de obicei, se prind, si cer banii inapoi. ASTA este o FOARTE MARE PROBLEMA.
    • 0 (6 voturi)    
      Imi pare rau ca va contrazic... (Joi, 24 februarie 2011, 14:00)

      lili [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Dna Vass nu are nici o sansa sa-l depaseasca pe Dl Boc la capitolul" vom face si vom drege".....
      Ia vedeti cel putin articolul asta de mai jos, a fost pe HotNews pe 7 februarie, Dl Boc vorbind despre viitorul acord cu FMI ....Este de neintrecut performanta Dumnealui, n-are nici o sansa Dna Vass sa-l ajunga macar!!!!! Am scris si atunci comentariul de mai jos, se intitula VOM FACE SI VOM DREGE.......

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8280205-premierul-emil-boc-sustine-declaratii-presa-ora-18-30.htm

      "Daca analizati textul din declaratia Dlui Boc veti observa pasiunea Dumnealui pentru VIITOR, Dl Boc este efectiv pasionat de timpul VIITOR: vom institui, ne vom concentra, vom solicita, preocuparea majora vizeaza, vom cauta solutii(!!!), vom stabili un program(!!!), vom asigura, iar vom institui, iar vom solicita, va continua, va trece, iar va trece, iar va continua, se va emite, guvernul va continua restructurarea, se va stabili un calendar, va fi clasificata, va fi privatizata sau va fi lichidata, vom imbunatati, vom introduce, va fi transferat, se vor defini, se va implementa, se vor defini, se vor continua, se va produce, nu se va inchide, isi va majora veniturile, va fi in interesul romanilor (!!!), .... si mai sunt, dar deja nu mai rezist sa le mai caut.... ma mir cum le retine Dl Boc, ca si-asa nu va iesi NIMIC din ele.... VORBE goale, vorbe insirate ca intotdeauna...."
      Altfel, sunt de acord cu Dvs si prefer si eu "AM FACUT ASTA SI ASTA".
  • +1 (9 voturi)    
    Sa va fie rusine! (Joi, 24 februarie 2011, 13:39)

    benicio [utilizator]

    Voi nu stiti ce faceti saptamana viitoare si indrazniti sa faceti predictii pana in 2020!?! Sper sa nu mai aveti ocazia sa apareti in presa sau in institutiile statului de la urmatoarele alegeri incolo, ci eventual pe la DNA!
  • +3 (11 voturi)    
    Blondele si guvernarea (Joi, 24 februarie 2011, 13:40)

    bigradu [anonim]

    In prezent avem 350 km de autostrada. Mai raman de facut 650 km in 9 ani, adica 70 km de autostrada pe an!!! Frumoase obiective! Eu ma gandeam ca vom avea 1000 km pana in 2015.
    Pai daca atata isi propune un reprezentant al Guvernului, mai bine ar pleca si ar lasa pe altii care au mai multa ambitie.
    • +3 (3 voturi)    
      Grea logica (Joi, 24 februarie 2011, 14:48)

      Slimerninja [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Legea PPP a fost adoptata anul trecut deci anul asta intra in vigoare.
      PPP(Partenerait public-privat) de ce nu a scos legea Nastase?,DE ce nu Tariceanu?
      Si apropo -A3 -Bucuresti -Bors -e finantata d ela buget
      A1 -Parte a coridorului 4 acuma se liciateaza-bani europeni+avans romancesc
      PPP-autostrazile fara finantare pina acuma
      O autostrada nu se face intr-un an-2 si costa miliarde.
      PPP inseamna ca investitorii sa vina cu banii(care noi nu-i avem)
    • +1 (1 vot)    
      Parteneriate public-private (Joi, 24 februarie 2011, 14:55)

      jorge [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Promisiunile constau in 1.000 de kilometri de autostrazi construite prin parteneriate public-private. Avem 0 Km de autostrazi construiti in acest mod.
      • +3 (3 voturi)    
        Daca nu se putea pina acuma cum vrei? (Joi, 24 februarie 2011, 15:00)

        Slimerninja [anonim] i-a raspuns lui jorge

        Cred ca am mai explicat.autostraa nu are cum sa se termine peste noapte.Daca nu exista cadru legal pt asta ce firme crezi ca vin sa rezolve fara cadru legal si in cateva luni?
        Repet, folositi logica sau doar aruncati cu pietre pe forum?Nu sunt din partid dar cand vad idioteniile astea nu-mi vine sa cred! Faptul ca acei chinezi termina 5000km/an insemana ca au in lucru mii daca nu zeci de mii de kilometrii.mai citeste cati km de autostraa sunt in lucru etc si apoi mai povestim(si mai ales cu legile facute de erorii vostrii nastase/tariceanu cat au durat licitatiile etc) .Acuma cand boc vrea sa schimbe sa grabeasca tot preocesul asta imputit opozita voteaza doa rimpotriva si amenninta cu motiuni si suspendarea presedintelui..... parca am fi in Africa!
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Joi, 24 februarie 2011, 16:41)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Legally blonde..... No comment!!!
  • +3 (5 voturi)    
    OMG! (Joi, 24 februarie 2011, 13:48)

    AlinN [anonim]

    V-ati uitat pe http://www.oil-price.net/ ? De ieri la ora 0 (BRENT = 111$/baril) pana acum (118$/baril). Doamne! Cine-o sa mai circule pe autostrazile alea? Bicicletele poate!
  • -1 (7 voturi)    
    waaaaaawwwww (Joi, 24 februarie 2011, 13:48)

    Itzic [anonim]

    deci 250 km in 2011
    2011 are (ca orice an) - 12 luni
    250 km impartiti la 12 luni = aprox 20 km/luna
    suntem deja la sf lui februarie

    deci unde is aia 40 km terminati?:)))


    ////(editat de HotNews.ro)
  • +1 (7 voturi)    
    Iar pana in 2030.... (Joi, 24 februarie 2011, 13:53)

    des [anonim]

    Vom avea 100.000km de autostrazi!
  • +1 (9 voturi)    
    mai las-0 balta, cucoana (Joi, 24 februarie 2011, 13:55)

    berenger [utilizator]

    e plin de cetitori din astia in stele si de astia care promit marea cu sarea. laudati-va cu ce ati facut, nu cu ce faceti peste enspe ani... problema e ca n-ati facut nimic.
  • +1 (9 voturi)    
    A facut boc autostrada.... (Joi, 24 februarie 2011, 13:58)

    radu [anonim]

    .... asa cum a facut Iliescu casa poporului.
    A taiat doar panglica!
  • 0 (6 voturi)    
    daaaaaaaa (Joi, 24 februarie 2011, 13:59)

    me [anonim]

    ca promisiuni dejka avem inca 5 magistrale de metrou, si vreo 2-3000 km/autostrada...
    in realitate avem vreo 250 (asta daca putem numi bucuresti pitesti de exemplu autostrada)
  • 0 (8 voturi)    
    iar cu ”vom avea”!!!! (Joi, 24 februarie 2011, 14:01)

    robineta [anonim]

    tipic PD, totul e la viitor!
    la trecut si prezent, NIMIC!
  • -1 (1 vot)    
    sa vina odata..... (Joi, 24 februarie 2011, 14:04)

    geanin [utilizator]

    sa vina oricine. si somalezii.numai sa mergem si noi odata pe autostrada,ca ne-am saturat sa facem 12 ore de la Suceava la Oradea.si mai cred ca ar fi bine ca pt urmatorii 10-20 de ani sa fim condusi de un guvern german sau austriac! ca atunci sigur o sa avem si autostrazi,si cai ferate si aeroporturi si centrale nucleare,si... siii... s.a.m.d.
  • 0 (2 voturi)    
    in ce tara? (Joi, 24 februarie 2011, 14:05)

    airamerica [utilizator]

    In ce tara asta?
    1000 pana in 2020...adica in 9 ani. Dupa socoteala mea, asta vine cam 111 km pe an, deci in jur de 10 pe luna! Nu e greu, dar ma intreb: anul asta, ianuarie si februarie, s-au facut 20? ..aaaa nu!
    Aha, am inteles!
  • 0 (4 voturi)    
    si investitorii din Libia? (Joi, 24 februarie 2011, 14:05)

    gaga [anonim]

    Sa ne spuna dna Vass in ce tara au construit investitorii din Egipt si din Tunisia autostrazi? Iar acei asa zisi investitori din tarile Golfului ii urmeaza tot timpul pe americani. Sigur daca proiectele sunt gestionate de americani atunci vor investi si arabii in ele, altfel investitiile lor se vor reduce la brutarii si fabrici de mezeluri. Probabil ca dna Vass aspira la un loc eligibil pe listele de deputati si a intrat deja in campanie electorala debitand enormitati. Mai ales in actuala conjunctura internationala cand tarile enuntate in discursul dnei Vass au devenit extrem de instabile chiar la limita haosului.
  • -1 (3 voturi)    
    PPP (Joi, 24 februarie 2011, 14:10)

    andy [anonim]

    ...si cum ramine cu legea PPP-ului care tocmai s-a intors de la Bruxel (a doua oara - da, au fost pina acum doua incercari si nu am reusit sa facem o lege, dar sa realizam un PPP!)?
    in 2011 nu exista nicio sansa sa se realizeze/aplice legea ppp-ului in romania.
  • 0 (4 voturi)    
    Am urmarit de mai mult timp pe A. Vass (Joi, 24 februarie 2011, 14:11)

    greg [anonim]

    Femeia asta ori este dusa rau, ori este total inconstienta, ori este de crasa habarnista.
    • -1 (1 vot)    
      e la fel cu restul portocaliilor din jurul lui Boc (Joi, 24 februarie 2011, 14:26)

      costica [anonim] i-a raspuns lui greg

      cine se aseamna , se aduna.......Boc ti se pare altfel?!!!!!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    hai lasa-ne... (Joi, 24 februarie 2011, 14:14)

    ghiry [anonim]

    pana in 2020 veti avea vile cu rotatie dupa soare, masini de curse electrice, haine de firma de renume universal si vacante pe luna.
  • -1 (1 vot)    
    S-a incurcat ordinea cifrelor (Joi, 24 februarie 2011, 14:20)

    Mihai [anonim]

    2200 era corect, il aduce neaparat pe Berceanu sa se ocupe de actele aditionale si de valoarea lucrarilor, el stie cum sa le scoata cat mai scumpe.
    Ma bucur totusi ca macar au in plan asa ceva, macar vom avea sa circulam caci daca se continua in ritmul asta cu intretinerea drumurilor existente aceastea vor disparea, unele deja au inceput sa semene cu cele de pe tarla, asfaltul nu mai e demult pe ele.
  • -1 (1 vot)    
    Bai , dar nu credeam sa aud, (Joi, 24 februarie 2011, 14:33)

    revelare [utilizator]

    dupa ce Iliescu prin 199x sub5 invita 'investitori" ndin Palestina, sa o aud pe asta ca invita in 2011 "investitori" din Egipt si Tunisia... De ce nu invita, fa, din Bulgaria, ca e mai aproape?
  • -1 (1 vot)    
    Prea optimista dna (Joi, 24 februarie 2011, 14:35)

    Iongerg [anonim]

    Acum avem cam 340km de autostrada iar pana in 2020 nu cred ca trecem de 700km. Franta, Spania, Germani si Italia au in total peste 40.000 de km de autostrazi, multe indtre ele pe 6 benzi.
  • -1 (1 vot)    
    da, da (Joi, 24 februarie 2011, 14:59)

    gigi [anonim]

    Pai nu trebuia sa avem peste 1000 km de autostrazi pana in 2012? Parca asa s-a laudat guvernul Boc (nu stiu al catelea) la instalarea din 2008...
    Dar atunci nu se stia/credea ca pe noi ne va afecta criza nu ?? Cu toata armata de consilieri platiti din banii statului nu se stia acest lucru...Este valabil si pt dvs, dna consilier...
  • 0 (2 voturi)    
    "vom avea..." (Joi, 24 februarie 2011, 15:02)

    cris [anonim]

    iar "vom avea"? voua nu va e rusine sa fiti de atatia ani la guvernare si sa vorbiti numai la viitor? dar pana acum ce ati facut???!!!
  • -1 (1 vot)    
    sosele (Joi, 24 februarie 2011, 15:07)

    mocanitza [anonim]

    Ma doare in cot de soselele din Ardeal. Mai bine se uita dna consiliera la iesirile din Bucuresti ca sunt ca pe vremea lui Caragea Voda: vezi prel. Ghencea. Vai mama noastra de inapoiati (la propriu).
  • -1 (1 vot)    
    pentru cine vorbeste... (Joi, 24 februarie 2011, 15:12)

    alt adrian [anonim]

    aceasta doamna, pentru generatia actuala sau cea viitoare ? pentru ca generatia actuala a tot auzit, in ultimii 20 de ani , ca va avea... si va drege... si asa mai departe. Si generatia actuala se va stinge tot fara autostrazi. Aceasta stimata doamna ar trebui sa mai astepte putin pentru ca se va naste generatia viitoare si va putea sa-i ameteasca cu astfel de afirmatii si toti vor ramane muti de uimire....
  • 0 (0 voturi)    
    autostrazile, marota neamului (Joi, 24 februarie 2011, 15:16)

    bozo [anonim]

    innebunesti cand te fac astia din vorbe despre autostrazile viitorului. Nu numai ca tot timpul vorbim despre ce va fi maine, dar nici nu se pot desprinde de ideile fixe ce dau bine in discursuri politice.

    Bun, avem nevoie de autostrazi si le facem cu ritm de melc (ca 70km de autostrada pe an e un ritm de babutza in carje). Dar poate mai mult decat de autstrazi am avea nevoie de transport public interurban la vitezele mileniului 3. De ex calea ferata, extrem de bine dezvoltata in teritoriu, se transforma pe zi ce trece in morman de fiare vechi.
    Trenurile circula cu viteza carutei prin Romania si CFR merge in paguba de ani de zile, ridicand preturile la nivele astronomice si nejustificate de servicii, indepartand si putinii clienti ramasi.
    In toata Europa civilizata ai trenuri de mare viteza ce leaga marile orase in timpi la care noi nici sa visam nu indraznim. Distanta Bruxelles-Londra e de vreo 300km si o faci cu Eurostar in 2 ore, trecand si pe sub Canalul Manecii. Distanta Bucuresti-Constanta e de vreo 230km si o faci in 4-5 ore cu speranta ca atunci cand se va termina reabilitarea caii ferate se vor face vreo 3 ore.

    Guvernul asta si guvernele viitoare vor fi apte sa ne conecteze la reteaua europeana de transport feroviar? De peste 10 ani tot aud despre autostrazile viitorului si desi platim costuri considerabile inaugurarile se fac la centimetri realizati. In 2020 vom constata ca am construit niste sute de km de autostrazi care nu rezolva nici pe departe problema de infrastructura de la noi.
    Inte timp, in jurul Romaniei vor fi retele dezvoltate de cai ferate mustind de calatori si marfa la preturi mai convenabile, timpi mai redusi si confort mai ridicat decat in transportul rutier. Pretul benzinei este si el estimat sa creasca binisor pana in 2020.
    In loc sa facem investitii potential mai mici si mai rapide in calea ferata pe actualele amplasamente (fara exproprieri), sifonam banii si distrugem zone ca sa construim cativa km amariti de drum. Tare!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumesc (Joi, 24 februarie 2011, 15:33)

    roberto [anonim]

    Multumesc de informatie doamna. Va voi vota in 2020, cand voi vedea mia de kilometri de autostrada.
    • 0 (0 voturi)    
      mi-a placut mult!!! (Joi, 24 februarie 2011, 19:47)

      costica [anonim] i-a raspuns lui roberto

      felicitari ptr comentariu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    gluma buna.. (Joi, 24 februarie 2011, 15:34)

    daniel [anonim]

    de mult nu am mai citit o gluma buna..dar asta ma dat pe spate... :)))
  • -1 (1 vot)    
    PPP (Joi, 24 februarie 2011, 15:40)

    Zamolxe [anonim]

    Lume, lume s-a dat liber la postat public potlogarii.

    Baaaa pelicanilor :

    PPP inseamna Parteneriat Public Privat si legea s-a adoptat in noiembrie trecut. Normal ca la ora asta avem 0.000 km in regim PPP. Deci cuantificam de-acum incolo ce se face prin PPP.

    "PPP" inseamna Pontacii Posteaza Prostii si se practica cam de cand exista PiSiDilaci pe forumuri.

    Asa ca va rog nu confundati PPP cu "PPP".

    Gran merci !
  • -1 (1 vot)    
    Bravo d-na Vass , capul sus! (Joi, 24 februarie 2011, 18:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu va uitati in gura ametitilor !
    Nu pricep economie si nici nu le convine ca o femeie sa priceapa.
  • 0 (0 voturi)    
    autostrazi (Vineri, 25 februarie 2011, 7:24)

    auto [anonim]

    acum am venit din germania. pe 2400 de km nu am gasit o groapa. si i-am vazut cum construiesc. ei fac cam 3km de autostrazi pe zi. hai sa facem o regula de 3 simpla. ei sint 80 mil , noi 20. ei fac 3km , deci noi o sa facem 0,75 km /zi. HA hA hA. o sa facem un mare cc.