China a devenit cel mai mare producator de bunuri din lume, dupa 110 ani de suprematie a SUA

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 19:04 Economie | Companii

China a devenit cel mai mare producator de bunuri din lume, recuperand pozitia pierduta la inceputul secolului al XIX-lea, dupa 110 ani de suprematie a Statelor Unite, potrivit unui studiu publicat de firma americana de consultanta economica IHS Global Insight citat de Mediafax. Estimarile IHS arata ca anul trecut China a generat 19,8% din productia mondiala de bunuri, fata de 19,4% in cazul Statele Unite.

Revenirea Chinei pe prima pozitie marcheaza "incheierea unui ciclu de 500 de ani in istoria economiei", a afirmat istoricul Robert Allen de la Nuffield College, Oxford.

Totodata, Deborah Wince-Smith, director al Consiliului pentru Competitivitate, organizatie cu sediul la Washington, considera ca Statele Unite ar trebui sa fie ingrijorate de preluarea de catre China a locului detinut de aceasta tara inca din 1895. "Situatia arata nevoia ca Statele Unite sa concureze in viitor nu pe baza productiei de bunuri de consum, dar pe baza inovatiei si noilor tipuri de servicii necesare de industriile productive", a spus Wince-Smith.

China a ocupat ultima data pozitia de cel mai mare producator de bunuri din lume in 1850, cand statul asiatic se apropia de sfarsitul unei lungi perioade de crestere a populatiei si progres tehnologic. Sustinuta de revolutia industriala, Marea Britanie a devenit pentru aproape 50 de ani primul producator de bunuri la nivel mondial, dupa care hegemonia a fost preluata de SUA pentru 110 ani.

Istoricii considera ca in 1830 China producea aproape 30% din volumul de bunuri la nivel mondial, ajungand la numai 6% in 1900 si jumatate din aceasta cifra in 1990.

Din anii '90, China a recuperat rapid decalajul fata de SUA, beneficiind de costuri reduse ale fortei de munca, investitii masive ale companiilor straine si cresterea economica rapida.

Datele nu sunt, insa, sumbre pentru economia SUA, noteaza seful diviziei IHS pentru servicii industriale, Mark Killion. "SUA au un avantaj de productivitate imens. Au produs usor mai putin decat China in 2010 dar cu numai 11,5 milioane de muncitori, comparativ cu 100 de milioane de muncitori in China", a spus el.

Productia mondiala de bunuri a totalizat 10.078 miliarde de dolari anul trecut, se arata in studiul IHS. Comparativ cu 2009, productia a inregistrat o crestere, ajustata dupa inflatie, de 9,7%. Studiul se bazeaza pe date anuntate de autoritatile nationale de statistica.


Citeste mai multe despre   










1993 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    OOOOO (Luni, 14 martie 2011, 19:12)

    Inchizitorul [anonim]

    Pe langa chestiile legate de productivitate, de ce nu se mentioneaza in articol si chestii legate de calitate? E arhicunoscut ca "chinezariile" in intr-o proportie covarsitoare produse de toata jena.
    Cine apreciaza calitatea nu se uita la asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      la banii tai sunt slabe calitativ,dar... (Luni, 14 martie 2011, 19:20)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Inchizitorul

      ia cumpara tu produse de marci recunoscute ,produse ,orice ai cumpara ,tot in China ,sa vezi nene calitate !dai un ban dar stai in fata!
    • +4 (4 voturi)    
      Stai relax (Luni, 14 martie 2011, 19:24)

      apr [anonim] i-a raspuns lui Inchizitorul

      Stai relax. Ca si bunurile "produse" in USSA au tot componente chinezesti in interior... :)
  • +3 (3 voturi)    
    :)) (Luni, 14 martie 2011, 19:24)

    ampersand [anonim]

    În anii 80, era următorul banc:
    URSS-ul a fost invadat de şoareci, milioane şi miliarde de şoareci. S-a-ncercat cu capcane, cu otrăvuri, a intervenit cu napalm chiar Armata Roşie, nimic, şoarecii se-mprăştiau într-o veselie. Pînă-ntr-o zi cînd, un savant a avut o găselniţă şi-n trei zile toţi şoarecii au dispărut. Brejnev, bucuros, îl cheamă la el pe savant, îl decorează şi-apoi îl întreabă curios cum a făcut:
    - Aaa, simplu - zice savantul. Am construit un şoricel mecanic. Şoarecii l-au ales imediat drept lider şi-l urmau orbeşte unde mergea el. Aşa că eu l-am dirijat să intre-n mare, toţi şoarecii l-au urmat şi s-au înecat.
    - Extraordinar! Incredibil - zice Brejnev, cuprins de admiraţie în faţa simplităţii soluţiei. Apoi, o idee-i încolţeşte-n minte şi se-apleacă spre savant, şoptindu-i conspirativ la ureche:
    - Auzi, ce crezi? N-ai putea face şi-un chinez mecanic?
  • +1 (1 vot)    
    cel putin (Luni, 14 martie 2011, 19:54)

    panfil [anonim]

    la papuci gata mirositori si la prosoape pentru inmormantari.
  • +2 (2 voturi)    
    thank you US for pimping my economy.... (Luni, 14 martie 2011, 20:50)

    dadan [utilizator]

    adevarul e ca nu realizau chestia asta daca era dupa umila lor putere...sa ne amintim ca toate marile companii americane produc in china....lacomia companiilor depaseste dragostea de tara.....
  • -1 (1 vot)    
    Si care is mai flamanzi? (Marţi, 15 martie 2011, 8:31)

    BEDE [anonim]

    China, cu peste 1 miliard de locuitori produce mai mult decat USA, care are vreo 310 milioane de locuitori.
    Si care is mai flamanzi? Americanii sau chinezii?
    Si, cand e vorba de inovatie si tehnologii avansate, care e pe primul loc.
    Daca China nu ar produce mai mult decat USA atunci chiar ca ar fi mortzi de foame chinezii.
    Cate companii americane si-au mutat productia in China pt ca acolo e forta de munca mai ieftina? Si cate companii chineze au productie in America?
  • -1 (1 vot)    
    Si care is mai flamanzi? (Marţi, 15 martie 2011, 8:31)

    BEDE [anonim]

    China, cu peste 1 miliard de locuitori produce mai mult decat USA, care are vreo 310 milioane de locuitori.
    Si care is mai flamanzi? Americanii sau chinezii?
    Si, cand e vorba de inovatie si tehnologii avansate, care e pe primul loc.
    Daca China nu ar produce mai mult decat USA atunci chiar ca ar fi mortzi de foame chinezii.
    Cate companii americane si-au mutat productia in China pt ca acolo e forta de munca mai ieftina? Si cate companii chineze au productie in America?
  • 0 (0 voturi)    
    china va SUA (Marţi, 15 martie 2011, 12:15)

    cos [anonim]

    Intr-adevar china este cel mai mare producator iar calitatea produselor sale este direct proportionala cu pretul lor,spre exemplu iphone-ul,ipad-ul, etc sunt facute in china ,exact asta scrie pe ele, si sunt de inalta calitate DAR majoritatea produselor exportate de ei sunt facute sub tutela unor firme americane,japoneze,germane ceea ce inseamna ca fiecare produs aduce un castig substantial acestor tari in care isi au sediul social diversele firme. china are un handicap intelectual daca vreti...