Botis: Guvernul va trebui sa se retraga din Consiliul Economic si Social urmand sa fie inlocuit de reprezentantii societatii civile

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 14:57 Economie | Companii

 documente
(29 Mar 2011) PDF, 576KB
Guvernul va trebui sa se retraga din Consiliul Economic si Social (CES) si sa lase loc reprezentantilor societatii civile, care alaturi de sindicate si patronate, vor forma un Consiliu National Tripartit pentru Dialog Social, a declarat Ioan Botis, ministrul muncii, pentru HotNews.ro. "Va fi un for de dezbatere", dupa modelul Comitetului Economic si Social European, a precizat Botis. Reprezentantii societatii civile vor fi numiti de Guvern, la propunerea Ministerului Muncii. Printre acestia se vor afla reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale si ai organizatiilor de pensionari, dar si alte categorii.

Ministrul a explicat ca acest "for de dezbatere" va avea in componenta 15 membri numiti de patronate, 15 numiti de sindicate si 15 reprezentand societatea civila. De altfel, acestea sunt prevederi cuprinse in Legea Dialogului Social, proiect aflat in dezbatere publica.

Potrivit proiectului, cei 15 membri, reprezentand societatea civila, vor fi numiti din cadrul structurilor cooperatiste, profesiunilor liberale, organizatiilor pentru protectia consumatorilor, comunitatii stiintifice si academice, organizatiilor de agricultori, organizatiilor de pensionari, organizatiilor comunitatilor locale, asociatiilor care reprezinta familia si persoanele cu dizabilitati si alte organizatii neguvernamentale.

Fiecare confederatie patronala sau sindicala reprezentativa la nivel national are de drept cel putin un loc in Consiliul Economic si Social, se mai arata in proiect. Repartizarea locurilor aferente fiecarei organizatii patronale si sindicale in Consiliul Economic si Social se face proportional cu numarul total de membri de sindicat al fiecarei confederatii, respectiv numarul total de angajati din unitatile membre ale confederatiei patronale, inainte de nominalizarea acestora in Consiliul Economic si Social.

Fiecare confederatie patronala si sindicala reprezentativa la nivel national, precum si organizatie a societatii civile, care detine unul sau mai multe locuri in Consiliul Economic si Social, nominalizeaza persoana sau persoanele, dupa caz, care urmeaza sa ii reprezinte in cadrul Consiliului Economic si Social.

Membrii Consiliului Economic si Social sunt numiti pe o perioada de 4 ani. Mandatul membrilor poate fi reinnoit.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

761 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ????? (Marţi, 29 martie 2011, 15:54)

    dan [anonim]

    Si care va fi produsul final al acestui consiliu? Va tine guvernul cont de concluziile sale sau vor fi doar niste intalniri la o cafea a membrilor sai?
    Pun pariu ca asta vrea Botis! (un consiliu fara rost.... )
  • +1 (1 vot)    
    ce "reprezentanti"? (Marţi, 29 martie 2011, 15:54)

    Codruta N [utilizator]

    Cum adica sunt "reprezentanti ai societatii civile", daca sunt NUMITI de minister? Adica isi numeste ministerul cozile lui de topor, politice? lingai de-ai lor?
    Daca sunt "reprezentanti ai societatii civile", atunci SOCIETATEA CIVILA trebuie sa si-i aleaga! Ministerul poate cel mult sa valideze rezultatul alegerilor!
    • -1 (1 vot)    
      ai cui lingai? (Marţi, 29 martie 2011, 16:49)

      nedumerit [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      cei numiti de Mircea Popescu PSD,ministru al muncii in 2004? cei numiti de Pacuraru ministru PNL? cei numiti de M.Sarbu fost PSD? cei numiti de I.Botis? In afara de urlete politice, nu guvernul este cel mai mare angajator din RO? el nu participa in vreun fel?
      • +1 (1 vot)    
        cum "ai cui"? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:24)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nedumerit

        Pai, nu despre ACTUALUL Minister al Muncii era vorba? n-ai citit articolul?
        Despre lingaii lui BOTIS era vorba - si, pentru ca nu-i de capul lui acolo, bineinteles e vorba despre lingaii, in general, ai actualului guvern. Adica ai PD !
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai notiunea timpului? (Miercuri, 30 martie 2011, 18:15)

          nedumerit [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          daca vine Ponta premier prin minune acei 15 nu mai sunt lingai? vor fi imaculati activisti USL? carnetul de partid da imacularea?
      • +1 (1 vot)    
        "cel mai mare angajator"? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:26)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nedumerit

        ai, n-are decat sa nu mai fie! Parca Boc se lauda ca "reduce aparatul birocratic" - pai, sa-l reduca!!!
        "Angajator" - pe banii MEI? Din partea mea... lipsa! Pot f. bine sa traiesc fara nici un guvern - ca asta, oricum, n-a facut decat prostii, ce mare scofala daca ne-am fi lipsit de el?
        • 0 (0 voturi)    
          cati bugetari avem? (Miercuri, 30 martie 2011, 18:18)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          mai este vreo organizatie in RO cu peste un mliion de saariati? pe profesorul care te-a alfabetizat (oare?) pe tine nu guvernul l-a platit? dar pe politistul care te pazeste de soferi nebuni ?
          • 0 (0 voturi)    
            dovada, dovada... :D (Joi, 31 martie 2011, 1:38)

            catalin [anonim] i-a raspuns lui bula

            Uite si dovada ca are dreptate si ca ne putem lipsi de salariatii guvernului. Nu stii nici macar atat, ca pe profesori si pe politisti ii platesc primariile :D
  • +1 (1 vot)    
    INDEPENDENTA REPREZENTANTILOR SOCIETATII CIVILE??? (Marţi, 29 martie 2011, 17:38)

    Iulian D. [anonim]

    laudabila intentia, problema e cu punerea in practica; oricum discutiile despre iesirea reprezentantilor guvernului e mai veche, in sensul alinierii la normele ue, mai precis din 2006.
    pentru cei ce nu stiu, in 2006 spre sfarsitul anului chiar au avut aloc niste alegeri de desemnare a celor 15 reprezentanti ai societatii civile in cadrul ces (printre care ma aflu si eu), in baza unei proceduri derulate de centras pe baza acordului prealabil al guvernului tariceanu si acestia chiar si-au numit si cei 5 reprezentanti in cese.
    din pacate, guvernul „a uitat” sa modifice legea de organizare si functionare a ces in sensul inlocuirii reprezentantilor guvernului cu cei ai societatii civile, asa ca acesta a fost in continuare neconform cu normele europene, chiar daca in pilonul societatii civile de la cese cei 5 delegati ai romaniei au fost prezenti ca membri cu drepturi depline.

    deh, romania noastra ... pitoreasca.

    oricum, revine in proiect prevederea discutabila cum ca cei 15 reprezentanti ai societatii civile sunt numiti de guvern; asta e o aiureala pe care am respins-o cu totii si in 2006 cand se venea cu aceeasi abordare in privinta numirii celor ce erau deja alesi. de ce nu-i numeste guvernul si pe cei de la sindicate si patronate? sa fie o armonie totala pe acolo ...

    sa fim seriosi: cei 15 reprezentand structuri cu personalitate juridica din cadrul societatii civile trebuie desemnati de catre aceste structuri (eventual pe domenii de activitate specifice) printr-o procedura cat mai transparenta, independent de vointa guvernului!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce? ces? (Marţi, 29 martie 2011, 18:22)

    Corbu [anonim]

    Cei de la CES se vor certa intre ei si Guvernul va lua deciziile! Inca o institutie distrusa...