Ministerul Dezvoltarii va cheltui 50 de milioane de euro pentru constructia unei sali polivalente in Bucuresti

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2011, 16:41 Economie | Companii

Compania Nationala de Investitii, aflata in subordinea Ministerului Dezvoltarii, vrea sa construiasca o sala polivalenta de 20.000 de locuri in Bucuresti, potrivit unui anunt de intentie publicat pe e-licitatie.ro. Pentru proiectarea si executia lucrarilor, valoarea contractului este estimata la 50 de milioane de euro, fara TVA.

Data prevazuta pentru inceperea procedurilor de adjudecare este 01 iulie 2011, iar durata contractului este de 30 luni de la data adjudecarii.

Finantarea va fi asigurata de la bugetul de stat de catre Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului.



Citeste mai multe despre   










2053 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    incepe distractia (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:50)

    gheo [anonim]

    incep contractele generatoare de parandarat pentru viitoarele alegeri...
    si tot ce s-a economisit pana acum se va arunca in buzunarele clientelei politice...
    avem o sala polivalenta, reparatiile si modernizarea ar fi costat maxim 5 milioane de euro...
    • +7 (13 voturi)    
      Sala aia e pentru sezatori.... (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:08)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      N-are decat 7.000 de locuri si e cu dotarile la nivelul anilor '70-'80.
      Noroc ca n-am castigat pana acum Eurovisionul, ca nu stiu unde-i bagam pe spectatorii straini care ar fi vrut sa vina in Romania.
      Vrem in Europa, dar cu sala de pe timpul lui ceausescu...

      Halal !
      • -1 (5 voturi)    
        sala polivalenta (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:37)

        helena [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Casa Poporului este suficient de mare, nu este nevoie de Sala Polivalenta, infrastructura este mai importanta ............ sa nu mai dam in toate gropile.
  • +2 (14 voturi)    
    ok (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:54)

    Trojan.H [utilizator]

    O veste buna.
    • 0 (10 voturi)    
      De ce e o veste buna ? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:13)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      50 mil E pentru o sala de sport ti se pare o veste buna ? Si de ce din bani de la buget ? Banii de la buget ar trebui sa mearga doar pentru cofinantarea fondurilor europene. N-am nicio incredere in Min Dezv condus de madam Udrea. Banii astia sunt sinecuri poltiice si jumatate din ei se vor intoarce la PDL. Tanti Nuti are un tupeu desavarsit. Mi-e pur si simplu groaza ca banii din impozitele mele sunt pe mana aceste dame. Un alt proiect reusit condus de aceasta femeie est resortul de schii de la Petrosani. Pe banii Min. Turismului a construit o telegondola si partie de schi pe 7 mil E la o inaltime de 1000 m. Iar zapada este cam 2 saptamani pe an. Iar partia are vreo 300 m. Desigur banii s-au intors la partid. Chestia aia nu facea nici macar 1 mil E.
      • +4 (4 voturi)    
        este o veste buna totusi (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:18)

        cipax [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Facand obstructie de costul salii este totusi o veste buna; Bucurestiului ii trebuie investitii de genul acesta care sa aduca beneficii. Eu chiar ma gandesc ca 20.000 de locuri e cam mica !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Daca nu face, nu e bine, daca face, tot asa... (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:24)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Daca ai fi fost pe la Petrosani, vedeai ca zapada nu e pe acolo doar 2 saptamani pe an, asa cum nici resortul nu e o chestie turistica, ci in limba romana inseamna ARC. Cat costa chestia aia ? Daca erai proiectant vedeai precis ca e cam scumpa la ce dotari are. Daca e doar 1 mil. E, vreau si eu una in curte la banii astia...
  • +1 (11 voturi)    
    A inceput campania lui Nuti pentru Bucuresti (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:16)

    KingSnake [utilizator]

    Si concursul Udrea - Oprescu avand ca subiect cine construieste mai mult si mai maret. Pana la urma asta nu e un lucru rau pentru bucuresteni. Macar cu constructiile din anul de dinainte de alegeri mai ramane si tara asta, traiasca-i demnitarii care doar asta stiu sa faca !
    • -1 (1 vot)    
      In Romania conteaza cine inaugureaza, nu cine face (Miercuri, 6 aprilie 2011, 9:10)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      Your Highness (sic! ptr o taratoare),

      In Romania conteaza cine inaugureaza, nu cine construieste.

      Pasajul de la Gara Basarab era in planul general de urbanism de circa 80 de ani (de prin 1980 de pe vremea cand era ministru de interne "tovarasul de drum" Tatarascu. proiectul de executie a fost aprobat si lucrul inceput pe vremea primarului Basescu, dar se pare ca va fi inaugurat de ... dl primar Oprescu.

      Asa si cu sala d-nei Nutzi ... pana va fi gata, doamna respectiva va fi dadaca la nepotii vreunui fost primar ... si lumea isi va aminti de ea ca de faimoasa (candva) Rose Pompon, purtatoare de jupon.

      "Patria si Dreptul Meu!"

      .
  • 0 (8 voturi)    
    Chelului ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:17)

    gaga [anonim]

    tichie de margaritar!
  • -2 (14 voturi)    
    a dracului cheltuiala nenecesara (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:18)

    city [anonim]

    de 50 de milioane de coco puteau sa plateasca salariile castigate in instanta de aia 7000 de profesori amarati pana la sfarsitul anului; de fapt le ajungeau pentru inca 25.000 de alti profesori cu norma intreaga.

    dar na, trebuia sa-si faca coana lenuta sala polivalenta ca aia veche nu mai era buna.

    stai sa intreb ceva: cine da terenul pentru sala lui peste prajit? si de ce in buricu crizei continuam cu sali de sport, catedrale si alte idiotenii inutile? de ce nu le construiesc peste cinci ani de exemplu... aaa, poate findca nu mai sunt fratiorii la putere sa suga din banuti.
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:19)

    andu2 [utilizator]

    e cu fonduri europene? daca nu e cu fonduri europene inseamna ca e furt
  • +2 (2 voturi)    
    Concursul de arhitectura? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:21)

    Chiar Eu [utilizator]

    Licitatie pentru constructie?
  • -1 (5 voturi)    
    buget de campanie de 3.5miliarde de Euro (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:22)

    lucian11 [utilizator]

    si spuneti ca udrea nu candideaza la primaria capitalei unificate?

    maine o sa vina cu ultima transa pentru stadionul national...

    ce bine trebuie sa fie sa iti faci campanie electorala cu un buget de 3.5 miliarde de euro.

    la cat mai multe vesti bune despre madam udrea.. si cat mai multe rele despre oprescu.

    amuzant e ca madam o sa piarda alegerile chiar si cu acest buget imens.

    o fi aflat cum se opreste caldura la calorifer?
  • +3 (5 voturi)    
    ..off (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:29)

    Ovidiu [anonim]

    ..20 de ani a zis unu ca nu ne vor ajunge sa ne educam..au trecut 20 de ani, si generatia de tineri navigatori pe internet stie doar de capra vecinului..dar de domnu Bute care nu are unde boxa in Romania ati auzit? ca se gandesc sa organizeze meciul pe stadion in aer liber (ultimul meci la nivelul asta, in aer liber, a avut loc prin anii 70). Clar ca vor castiga licitatia cei din jurul puterii. Asa s-ar intampla cu oricine ar fi la putere. Asta nu inseamna ca de-a drakului, nu ne mai facem o sala moderna, numa sa nu fure astia. Oricum fura, dar daca mai si fac ceva..asa e in toata lumea
  • -1 (3 voturi)    
    nu se poate... (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:35)

    Florin [anonim]

    pai il criticau pe Nastase.... 7 sali de sport....toti o apa !
  • +4 (6 voturi)    
    hai la combatut... (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:40)

    CCC [anonim]

    Cand a jucat Oltchim-ul finala de Champions League in sala aia de sezatori, totusi cea mai tare din Romania, toata lumea a combatut: Cum? Sa nu avem noi in toata Romania europeana o sala mai rasarita, in stare sa tina un asa eveniment?. Acum, cand se face sala, toata lumea, evident, combate: Cum? Sala polivalenta ne trebuie noua acum? Si uite asa Romania o sa bata pasul pe loc si urmatorii 20 de ani, precum cei 20 trecuti, pentru ca lumea este a celor care se misca, nu a celor care stau pe magine si combat.
    • 0 (2 voturi)    
      Da, si e normal sa combati asa ceva.. (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:51)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui CCC

      pentru ca :
      1) banii sunt de la buget si vor fi sifonati de catre firmele de partid
      2) pentru ca nu e un proiect cu fonduri europene iar acest lucru inseamna in Romania ca vor fi efectiv furati.
      3) pentru ca Romania nu isi permite sa plateasca medici si profesori
      4) pentru ca Romania nu are un spital unde sa te simti in siguranta si unde te poti trata fara sa te imbolnavesti de alte boli
      5) pentru ca Romania nu are nicio universitate in primele 1000 din lume
      6) pentru ca un profesor sau un medic tanar castiga 800 RON/luna.
      7) pentru ca Udrea si-a dovedit competenta ca ministru al turismului aruncand banii pe proiecte fantasmagorice ( patinoare, telegondole, partii de schi la sub 1000 m altitudine)
      8) pentru ca ....inainte de o sala de sport sunt cam 1000 de alte propritati
  • 0 (4 voturi)    
    o joaca de sala (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:44)

    voterK [anonim]

    bani nu sunt in tara romaneasca pentru spitale! pentru o scoala udrea s-ar gandi mult si bine sa scoata 1 milion. unde ajungem? subdezvoltati, bolnavi, needucati...dar vom avea sali ultramoderne utilizate de puternicii zilei pentru o miutza sau un tenis. nastase a aplicat metodic schema "sali de sport" pentru sifonare de bani de campanii electorale, r udrea nu este decat o co(nto)pista. ca sa para "democrat-liberala" de sorginte ociidenta machiaza totul cu comunicate laconice. dublu limbaj, tripla actiune. ea zice ca "face" dezvoltare. go ahead miss but be very carefully: dna-ul poate scapa de sub atentia pedeleului, justitia se va intari si ea candva si sincer nu o vad bine pe udrea elena in viitorul subdezvoltat.
  • 0 (2 voturi)    
    O sala multifunctionala (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:43)

    bucurestean [anonim]

    O sala multifunctionala de 6000 de locuri costa in jur de 20 milioane Euro.
  • 0 (2 voturi)    
    tara arde... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:16)

    m [anonim]

    Tara arde, doamna Udrea se piaptana! As vrea sa stiu si eu pentru ce se construiesc salile polivalente? Sportul romanesc este ingropat de multa vreme; tot de cei care acum ii construiesc "sali". Pentru ce se "zbate" dna Udrea sa construiasca numai lucruri inutile in acest moment? Pentru posteritate? Sa-i fie pomenit numele cand vor disparea PDL-istii? La ce vor folosi aceste constructii care, pana urma se vor tripla ca pret si vor fi absolut inutile? De locuri de munca, industrie si agricultura are nevoie disperata acum Romania, nu de sali de sport! Din ruina in care ne-ati bagat nu prin locuri de ..."joaca" ne scoateti! Dar, distractia voastra pare sa fie sa ne vedeti chinuindu-ne sa supravietuim....sa vedeti la numaratoare ca suntem tot mai putini, tot mai incovoiati de nevoi si umilinte! Halal dorinta de mai bine!
  • +1 (1 vot)    
    UNDE? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 11:53)

    Sting [utilizator]

    Unde anume in Bucuresti?