Johnson and Johnson, amendata cu 70 de milioane de dolari pentru ca a mituit medici din Romania, Grecia si Polonia

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 10:32 Economie | Companii

 documente
(10 Apr 2011) PDF, 5MB
Compania farmaceutica si de igiena americana Johnson and Johnson (J&J) a acceptat sa plateasca o amenda de 70 de milioane de dolari autoritatilor americane pentru a pune capat acuzatiilor de coruptie privind mituirea unor medici din Romania, Polonia si Grecia, se arata pe site-ul Comisiei pentru operaţiuni bursiere (SEC) din SUAAFP. O filiala a grupului a platit cel putin din 1998 comisioane ascunse unor medici greci pentru a alege implanturile chirurgicale ale J&J, unor medici si administratori de spitale din Polonia, care au acordat contracte grupului si unor medici romani care au prescris produse J&J.
Vezi cum arata plangerea SEC in atasament


J&J a acceptat o reglementare amiabila cu Comisia pentru operatiuni bursiere (SEC), platind peste 48,6 milioane de dolari, carora li se adauga o amenda de 21,4 milioane de dolari pentru reglementarea unei plangeri penale anuntate in paralel.

Intr-un comunicat publicat vineri de Departamentul Justitiei, SEC arata ca J&J est acuzata de incalcarea legii privind coruptia in strainatate (Foreign Corrupt Practices Act) platind mita unor medici din mai multe tari europene si comisioane ascunse in Irak pentru obtinerea unor contracte ilegale.

Potrivit SEC, o filiala a grupului a platit cel putin din 1998 comisioane ascunse unor medici greci pentru a alege implanturile chirurgicale ale J&J, unor medici si administratori de spitale din Polonia, care au acordat contracte grupului si unor medici romani care au prescris produse J&J.

Filiale ale J&J ar fi platit retrocomisioane in Irak pentru a obtine 19 contracte in cadrul programului ONU Pentru pentru hrana.

Grupul nici nu a dezmintit, nici nu a recunoscut aceste acuzatii.

Un acord amiabil cu autoritatile britanice, care ancheteaza, de asemenea, aceste fapte este "anticipat", conchide comunicatul.
Vezi cum arata plangerea SEC in atasament





Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4477 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    numai astia?... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 11:11)

    brod [anonim]

    sa fim seriosi - cam toate companiile producatoare de medicamente sunt "atente" cu medicii care prescriu produsele lor (excursii, sponsorizari, training-uri, etc).
    • -1 (3 voturi)    
      si pe aici sunteti (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 12:03)

      ursu [anonim] i-a raspuns lui brod

      astia ai lui Severin: toata lumea fura astia probabil sunt incomozi.... sau le-a facut Base dosare :-)
    • +2 (2 voturi)    
      era una... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:12)

      marinel [anonim] i-a raspuns lui brod

      Savulescu la policlinica cfr Constanta unde fac marinarii viza medicala si cum te vedea mai "palid la fata" iti dadea imediat o reteta, care nu diferea mult de la un "pacient" la altul, cu medicamente pe care le aduce un anumit lant farmaceutic. Iar la urmatorul control te "dojenea" aproape cit sa fii inapt, daca nu te duceai pe la farmacia recomandata.
  • +4 (4 voturi)    
    diferenta (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 11:21)

    dp [anonim]

    marea diferenta e ca astia au fost prinsi si pedepsiti.

    coruptia fara corupti nu tine la americani.
    • +2 (2 voturi)    
      pr@PR.COM (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:59)

      someguy [anonim] i-a raspuns lui dp

      Eu zic ca asta nu e pedeapsa, e o bascalie, basca nimeni nu face pirnaie etc. Ar fi cum un vames sau politist de la noi e amendat cu 5 000 RON si gata.
  • +5 (7 voturi)    
    Dar la noi... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 11:44)

    George [anonim]

    ... de ce nu se folosesc rezultatele autoritatilor americane pentru a-i amenda, la randul nostru, pe medicii care au acceptat mita?
    • +2 (4 voturi)    
      de ce (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 12:32)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui George

      Oare de ce? N-ai vazut la vami ce s-a intamplat? I-au scuturat pe aia de jos si cand au inceput sa iasa povestile .. pana unde se duc banii toata lumea a tacut. Te intreb acum, doctorii oare nu tot la fel sunt organizati? Si oare nu trec multi bani si prin buzunarele doctorilor, ca si la vamesi, si oare sefii lor de la minister sau de la casa de sanatate sau de unde o fi nu sunt si ei oameni care trebuie sa traiasca (bine)?
      • +3 (3 voturi)    
        o fi (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:20)

        ion [anonim] i-a raspuns lui mihai

        numa' ca la ei a inceput de sus.
        nu pot face ei curatzenie si la altii.
        la ei coruptia este legata de afaceri particulare, la noi de afaceri cu punga publica...
        o mica, mare diferenta ...
      • +1 (3 voturi)    
        Eu intrebam mai mult retoric... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:26)

        George [anonim] i-a raspuns lui mihai

        ... fiindca, asa cum subliniezi si tu, daca mita s-a dat, asta nu a fost in folosul medicilor obisnuiti ci s-a dat tot la varf, poate chiar nici nu au beneficiat de ea medicii, ci aceiasi omniprezenti (in astfel de cazuri) "oameni politici"!
      • +1 (1 vot)    
        pai (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:14)

        salesman [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Domnul Duta sa nu se dea si el cu gipanul cit sta in scaun la asigurarile de sanatate? Rai mai sinteti.
    • +2 (2 voturi)    
      rezultatele autoritatilor americane (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 12:42)

      Grasul [anonim] i-a raspuns lui George

      As zice ca Johnson and Johnson a acceptat sa plateasca tocmai pentru a nu se face publice "amanunte" legate de mituire.
      Se pare ca autoritatile americane pedepsesc doar mituitorul dar aceasta atitudine protejaza mituitii care nu sunt sub incidenta legilor americane.
      Oricum companiile nu vor fi descurajate sa foloseasca in continuare mita!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stiu cum e la americani (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:28)

        George [anonim] i-a raspuns lui Grasul

        ... dar in cazul acesta nu este de datoria lor sa pedepseasca si pe cel mituit. Ma intreb insa de ce la noi nu se sesizeaza din oficiu Parchetul General, DNA-ul?
        • +1 (1 vot)    
          lasa ca mai plange madam Tatoiu nitel (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 16:33)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui George

          si trecem la alt subiect
    • +2 (2 voturi)    
      prinde orbul, scoate'i ochii ! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:17)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui George

      aia sunt deja relocati.
      e vorba de rotatia cadrelor, principiu foarte sanatos. :-)
  • +1 (1 vot)    
    de ce amenda se duce la sua? (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:51)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Nu ar fi normal sa fie incasata de tarile in care a fost produsa ilegalitatea?
  • +1 (1 vot)    
    stire (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:56)

    sol [anonim]

    @ hotnews

    o rugaminte: puteti spune de unde este stirea?... am verificat si alte site-uri centrale de stiri si nu am gasit nimic

    multumesc
    • +1 (1 vot)    
      gasesti si singur ... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:30)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui sol

      ... daca goagaluiesti cuvintele cheie din titlul articolului (traduse in inglis).

      Sau mai simplu: "Johnson and Johnson 70 Romania Grece Poland", fara ghilimele
  • +1 (1 vot)    
    la noi (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:15)

    georgescu ovidiu [anonim]

    in mangalia ptr.orice durere la picior doctoru iti indica Sinovial +nr. de tlf. al distribuitorului din bucuresti.In maijoritatea cazurilor rezulatele sunt 0.Ptr. treaba asta nu raspunde nimeni, o injectie costa 250 ron.
  • 0 (0 voturi)    
    n-ai inteles (Marţi, 12 aprilie 2011, 13:39)

    giubi [anonim]

    domnu autor, n-ati inteles. J&J nu a dezmintit sau nu a negat? Aceasta amenda este urmarea unui AUTODENUNT. J&J a descoperit mitele mentionate in urma unor anchete interne si s-a prezentat la DoJ declarand ca a facut prostii in tarile mentionate. Ce sa mai dezminta, cind ei au fost PRIMII care au declarat ce s-a intamplat? Amenda e parte a unui program de corectare a problemei si cu siguranta nu vor fi singurii bani platiti, vor mai fi si altii. J&J se afla intr-un program de urmarire stricta din partea DoJ pentru a se asigura ca nu mai exista alte incalcari ale FCPA.
    Poate n-ar strica sa cititi mai atent macar comunicatele pe care va bazati articolul.