Generali Asigurari anunta ca a platit cea mai mare dauna din istoria pietei de asigurari din Romania: 55,2 milioane lei pentru pagube la complexul Dragonul Rosu

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 13:26 Economie | Companii

Incendiu la Dragonul Rosu
Foto: AGERPRES
Generali Asigurari a achitat luna trecuta o dauna in valoare de peste 55,2 milioane de lei pentru pagube produse la complexul comercial „Dragonul Rosu”, a anuntat marti asiguratorul. "Desi vorbim despre cea mai mare dauna din istoria pietei de asigurari din Romania, aceasta despagubire nu a afectat stabilitatea financiara a companiei", a declarat Marie Kovarova, Director General Generali Asigurari.

  • “Confirmam faptul ca am platit catre clientul nostru, Niro Investment, care detine centrul comercial 'Dragonul Rosu', suma de 55.250.000 lei, in data de 4 martie 2011. Suma a fost stabilita in urma unui proces de negociere intre cele doua parti, finalizat pe cale amiabila, evaluarea daunei fiind realizata de catre echipa Generali impreuna cu experti internationali in lichidari de daune. (...) La aceasta suma se adauga si daunele produse marfurilor, platite direct chiriasilor din Dragonul Rosu, cu care aveam contract separat, daune in valoare de circa 100.000 euro”, a declarat Marie Kovarova, Director General Generali Asigurari.
In acelasi timp, directorul Generali Asigurari a subliniat ca: "aceasta despagubire nu a afectat stabilitatea financiara a companiei. Suntem un asigurator puternic si stabil din punct de vedere financiar, fiind reasigurati la companii internationale de renume, cu standard AA+".

In luna mai a anului trecut, un incendiu de proportii a izbucnit la centrul comercial „Dragonul Rosu”, in urma interventiei un pompier pierzandu-si viata.


Citeste mai multe despre   










3279 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Sa creasca ratele la Property! (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:51)

    Fukushima [anonim]

    Sa creasca ratele la Property!

    Astept (+) de la asiguratori si brokeri si (-) de la clienti.

    Doar ca cei care dau minus probabil nu sunt constienti ca daca pretul scade si daunele cresc, trebuie sa se asigure cu firme de mana a treia care probabil astfel sunt obligate sa nu mai cumpare reasigurare suficienta.

    Si nu uitati ca tot vine cutremurul!
    • 0 (2 voturi)    
      ?! (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:58)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Fukushima

      te-ai uitat la prea multe filme americane. asta nu e money channel.
    • -1 (1 vot)    
      e corect doar subiectul mesajului (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:23)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Fukushima

      in rest esti doar un Om..care sper s anu fie radioactiv
    • 0 (0 voturi)    
      Cifre (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:48)

      mlucanu [utilizator] i-a raspuns lui Fukushima

      Avand in vedere ca in 2010 toata piata de incendiu a fost de ~952 milioane de RON, pentru asiguratori / reasiguratori doar dauna asta reprezinta 5.8% din primele subscrise.

      E un numar semnificativ.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:06)

    Relu [anonim]

    Cine a luat banii ?
    Ca despagubirea nu e pentru marfa.marfa era toata la negru si nu e asigurata.sa luat banul pentru baracile alea nenorocite?
    • 0 (0 voturi)    
      Surprize, surprize (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:10)

      FireStarter [anonim] i-a raspuns lui Relu

      Aici nu stiu ce sa raspund...

      Probabil asiguratul de pe polita ar fi raspunsul corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Angro (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:09)

    FireStarter [anonim]

    Ce chestie - nu as fi crezut ca un angro plin cu textile, papuci, plastice si doar cateva resouri poate lua foc asa din senin!
  • 0 (0 voturi)    
    Putem pune si noi ceva gaz pe foc? (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:10)

    GazPeFoc [anonim]

    Ne place, ne place place place!
    Sa punem gaz pe foace!
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai mare dauna din istoria asigurarilor din Ro (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:47)

    adasicu [anonim]

    Sa ne aducem aminte ca sigur-sigur-sigur cea mai mare dauna din istoria asigurarilor din Romania a fost platita in anul1977 de catre ADAS, dupa marele cutremur din tara. Poate ar fi bine, pentru reimprospatarea memoriei colective, sa ii intrebati pe " ultimii mohicani" din ASIROM care a fost suma totala la vremea respectiva. Pina si Ceausescu s-a mirat ca se poate asa ceva si a fost foarte fericit ca nu s-a platit integral din bugetul de stat. Deci: ADAS (lasati reclama, cei de la Generali!)