Consiliul Concurentei a amendat cu 16,7 milioane de lei trei companii de pe piata comercializarii de fructe si legume

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 13:00 Economie | Companii

Consiliul Concurentiei a sanctionat companiile Interfruct, Albinuta Shops si Profi Rom Food cu amenda totala de 16,7 milioane de lei (circa 4 milioane de euro) pentru fixarea preturilor de vanzare cu amanuntul a legumelor si fructelor.

Astfel, Interfruct a fost sanctionata cu 1,8 milioane de lei (aproximativ 400.000 euro), Albinuta Shops a fost amendata cu 2,6 milioane de lei (aproximativ 600.000 euro) si Profi Rom Food cu 12,3 milioane de lei (aproximativ 3 milioane de euro).

Autoritatea de concurenta arata intr-un comunicat ca cele trei companii au incheiat o intelegere prin care furnizorul Interfruct stabilea preturile de vanzare la raft a legumelor si fructelor comercializate prin magazinele din reteaua Profi din Bucuresti, apartinand Albinuta Shops si Profi Rom Food.

"Intelegerile privind fixarea preturilor reprezinta o serioasa abatere de la principiul liberei concurente pe piata. Practic, prin aceasta intelegere Albinuta Shops si Profi Rom Food nu au avut posibiliatea de a reduce preturile de revanzarea a legumelor si fructelor, ceea ce ar fi fost in beneficiul consumatorilor", a declarat Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei.

Intelegerea dintre Interfruct si Profi s-a derulat pe o perioada de un an, iar cea dintre Interfruct si Albinuta pe o perioada de doi ani si au avut ca obiect legumele si fructele proaspete, cu exceptia bananelor.

UPDATE: Pawel Musial, director general Profi Rom Food, arata ca actiunile Profi si Interfruct nu au incalcat nicio prevedere din legislatia de concurenta, iar compania isi rezerva dreptul de a contesta amenda in justitie.

“Actiunile Profi si Interfruct nu au incalcat nicio prevedere din legislatia de concurenta, iar Consiliul Concurentei a ignorat probele aduse de noi in acest sens, atat pe parcursul investigatiilor, cat si in cadrul audierilor. Mai mult decat atat, Consiliul Concurentei a stabilit nivelul amenzii cu incalcarea propriilor reguli de determinare a sanctiunilor. De aceea, ne rezervam dreptul de a contesta aceasta decizie in justitie”, a declarat Pawel Musial intr-un comunicat remis HotNews.ro.

“Activitatile noastre, ale celor de la Profi, sunt permanent menite sa ofere clientilor nostri calitate mai buna la acelasi pret, precum si alte beneficii. Plecand de la aceasta politica, PROFI a stabilit cu Interfruct o relatie care consideram ca a fost clar in avantajul clientilor nostri, fara sa aduca prejudicii tertilor”, a mai spus directorul general al Profi Rom Food.

Profi Rom Food si Albinuta Shops desfasurau activitati pe piata de vanzare cu amanuntul a bunurilor de consum zilnic. In anul 2007, Albinuta Shops a fost achizitionata de Profi Rom Food, care la randul sau a fost preluata in 2010 de fondul de investitii Polish Gamma Group, administrat de Enterprise Investors.

Reteaua de magazine Profi numara in prezent 88 de unitati in 58 de orase.


Citeste mai multe despre   










3913 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    care (Joi, 28 aprilie 2011, 13:07)

    Analfabet [anonim]

    Polish Gamma Group, care sunt niste polonezi, care s-au dus in Luxemburg, care are taxe mai mici decat in Polonia :) Care.
  • +2 (4 voturi)    
    haha (Joi, 28 aprilie 2011, 14:05)

    me [anonim]

    geniala declaratie a aluia de la profi
    "nu am incalcat nici olege a concurentei"... deci nu zice ca nu a stabilit preturi cu ailalti, ci numai ca nu a incalcat legea.

    in fine... in franta pentru chesti similare carrefour a primit vreo 100 milioane amenta nu 4...
  • -3 (3 voturi)    
    vaaaaiiii... dar se poate? (Joi, 28 aprilie 2011, 14:22)

    Codruta N [utilizator]

    CUM sa mai existe si alti comercianti de legume si fructe, decat hypermarketurile?
    Desfiintati-i, domne! Astia mai "independenti" ar fi in stare nici shpaga la Partid sa nu dea >:)
    Amenzi, amenzi, amenzi! Nu mai zic si alte cele, ca nu vreau sa va dau idei in plus :-p
    • +1 (1 vot)    
      tocmai (Joi, 28 aprilie 2011, 14:20)

      ela [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ca astia nu era deloc hypermarketuri doar mini market
    • +1 (1 vot)    
      Lasa-i Codruta sa puna si ei o paine pe masa... (Joi, 28 aprilie 2011, 15:18)

      Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      .... sau cum zice maneaua: "Daca esti sortit sa ai inapoi n-ai cum sa dai". Bine zici: aia mici n-au muschi la spaga. Mai bine sa cumpere GMO-uri la pret de cartel prostimea si snobimea din Romanika.
  • +2 (2 voturi)    
    ce cota de piata aveau cele trei? (Joi, 28 aprilie 2011, 15:58)

    Sargon [utilizator]

    Asa si ce daca au facut intelegeri? E o problema cind oamenii se inteleg?

    Daca s-ar fi inteles sa vinda la preturi mai mari, pe mine nu ma impiedica nimeni sa cumpar legume de la Real, Cora etc. sau chiar din piata!

    Adevaratul monopol e impus si sustinut de stat:

    -Uniunea notarilor publici;
    -Uniunea arhitectilor;
    -Baroul avocatilor;
    s.a.
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru unii muma.... (Joi, 28 aprilie 2011, 19:29)

    Anatol [anonim]

    Bine ca au amendat "Albinuta"si "Interfruct", adica au fost vigilenti cu fructele, dar nu vad ce se intampla cu benzina... Pe Petrom si OMV nu le-ar amenda... E periculos :)...
  • -1 (1 vot)    
    agricultura afacere sau lotto (Joi, 28 aprilie 2011, 19:49)

    eugen` [anonim]

    cind ..voer minca romanii legume romanesti..? atunci cind guvernantii vor intelege ca trebuie sa incurajeze productia autochtona si sa descurajeze comisionari in domeniu.www.legume-romanesti.blogspot.com
  • 0 (2 voturi)    
    FURNIZORUL Interfruct (Joi, 28 aprilie 2011, 23:01)

    Draky [utilizator]

    "furnizorul Interfruct stabilea preturile "
    Adica furnizorul stabile adaosul comercial la raft!
    Da, si? Cum erau preturile e problema!
    Prin piete se plimba cineva? cine stabileste pretul la taraba?
    Eu iau mai ieftin de la Megaimage decat din piata!
    Multe rpoduse alimentare din Romania sunt mai scumpe decat in Occident (produse similare, in locatii similare...)
  • 0 (2 voturi)    
    pot? (Vineri, 29 aprilie 2011, 10:22)

    Arkan [utilizator]

    Sa fac ceva pe legumele lor importate si dubioase?
    Stau aproape de obor, prefer sa ma duc si sa-mi aleg de acolo legumele.
    Aaa, nu e asa "civilizat" ca-n cheaufland sau carfur?
    Pai sa ma calce babele si cocalarii cand vreau sa iau o rosie din kaufland? Cred ca nu, mai degraba iau din piata.

    Sustineti in continuare corporatiile de tip hypermarket si mancati sanatos:))
    • +1 (1 vot)    
      De la piata (Vineri, 29 aprilie 2011, 15:35)

      Draky [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

      Da, teoretic ar fi mai OK de la piata, dar,
      in piata Obor, spre exemplu, nu mai vand producatori , vand speculanti, cocalari sunt mai multi decat ai vrea, iar legumele si fructele sunt tot din solarii , de la Interfruct sau alti en-gros-isti.
      De multe ori am patit sa platesc mai mult in piata decat la Kaufland sau Megaimage...