Anca Boagiu: Constructorilor caii ferate Fundulea-Fetesti sa le fie rusine!

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2011, 19:48 Economie | Companii

Anca Boagiu
Foto: HotNews / DP
Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat vineri ca pe tronsonul de cale ferata Fundulea-Fetesti al liniei Bucuresti-Constanta este "vraiste si haos" si ca reprezentantilor constructorului ar trebuie sa le fie rusine, relateaza Mediafax. Boagiu s-a aflat intr-o vizita pe santier, unde compania italiana Astaldi efectueaza lucrari de modernizare.

Lucrarile sunt in intarziere si au fost si "smecherisme" cu piatra sparta, a spus Boagiu: "Rusine constructorilor! Atat va spun si in rest nu mai comentez. Este jenant ca sa stea secretarul general (al Ministerului Transporturilor, Gheorghe Dobre, n.r.) sa vada unde se poate gasi piatra sparta si apoi vine Astaldi si iti rade in nas ca nu avem piatra si nu avem de unde sa aducem. Este vraiste si haos pe tronson".

Constructorul a afisat pe tabelul tehnic al lucrarii ca termen de finalizare data de 30 septembrie, insa Boagiu le-a cerut ca termenul sa fie 15 iulie: "Ati pus 15 iulie prima oara ca termen, asta sa se intample, nu 30 septembrie, ca vine vara si trenul va face doua ore si jumatate pana la Constanta. Este un proiect cu fonduri de preaderare ISPA din 2007".

Un reprezentant al Astaldi a promis ca lucrarile vor fi finalizate pana la 15 iulie.

Intrebata daca va aplica penalizari constructorului in cazul depasirii termenului, Boagiu a raspuns afirmativ, declarand ca "penalitatile sunt de 1% pentru fiecare zi de intarziere si merg pana la 15% din valoarea contractului".

Mediafax precizeaza ca Astaldi a obtinut trei contracte pentru modernizarea sectorului Fundulea-Fetesti, cu o valoare totala de 178 milioane euro. Doua dintre contracte se refera la segmentul Fundulea-Lehliu, respectiv pentru lucrari la linie si modernizarea podurilor. Cel de-al treilea contract include lucrari de modernizare la linia ferata pe sectorul Lehliu - Fetesti.

O data cu finalizarea tronsonului Fundulea-Fetesti, intreaga linie Bucuresti-Constanta va fi modernizata.

Trenurile vor putea circula pe acest tronson cu o viteza de 160 km/ora.


Citeste mai multe despre   











9267 vizualizari

  • +41 (51 voturi)    
    de unde vine fata asta? (Vineri, 27 mai 2011, 18:56)

    ploiesteanu [anonim]

    De se da la gatul lor. Daca am fi avut toti ministrii de felul asta... n-am mai fi in criza. S-o ajute Dumnezeu si sa n-o manance "sfintii".
    • -9 (15 voturi)    
      Probabil ca vine de la OTV (Vineri, 27 mai 2011, 23:42)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Nu cred ca acesta este un discurs de ministru. Am auzit-o si la radio si sunt siderat. Pe langa tonul de mahal, vocea needucata am auzit ca "unii sunt mai smecheri" ... Ministru...
      In al II-lea rand discursul acesta in care ministrul ia pozitia reclamantuli nu imi inspira sinceritate ci mai degraba un joc de culise pentru media. Discursul doamnei ministru se adreseaza probabil unui public tinta din anii 1992.
      Total neconvingatoare! Pot spune ca in ultima vreme nu am mai vazut atata cabotinism...
      E o rusine pentru PD.
      • +14 (14 voturi)    
        sa vedem (Sâmbătă, 28 mai 2011, 1:25)

        ... [anonim] i-a raspuns lui constantin

        Eu as zice sa asteptam termenele si sa vedem pe urma daca e joc de culise sau chiar se lupta cu adevarat pentru rezolvarea problemelor existente de atata timp in transporturi. Pana acum a zis asa:

        - 15 iulie sectorul de cale ferata din articol in loc de 30 sept
        - august atribuirea sectorului din Autostrada Soarelui retras celor de la Colas
        - 15 decembrie finalizarea pentru Bucuresti - Ploiesti.

        Sa vedem ...
    • +12 (16 voturi)    
      se pare cavrea sa faca ceva,,, (Sâmbătă, 28 mai 2011, 0:23)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ,, si anca boagiu are sange in instalatie cat n-a avut berceanu si tot ministrii din 2000 incoace. i-a dat afara pe francezii aia de si-au luat jucariile si au plecat, acumn se da si la italieni.

      doamne-ajuta !!
      • -1 (3 voturi)    
        la capitolul femei (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:29)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        se pare ca PDL sta cel mai bine (si nu ma refer la can-canuri). Va dati seama cum ar fi cu Oana Mizil ministru?!
      • +1 (1 vot)    
        Ma faci sa rid cind aud de Berceanu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:27)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Ma faci sa rid cind aud de Berceanu.
        Oriunde in aceasta lume, intr-un stat in care legile sint respectate, "oameni politici" gen Radu Berceanu, Adrian Videanu si multi alti neaveniti de dupa 1989 nu ar access la nici o functie politica daramite de a fi ministri.
    • 0 (2 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      cum de unde vine?! a copilarit pe aceeasi ulita cu tb. este principalul ei merit.
  • -23 (49 voturi)    
    penibil (Vineri, 27 mai 2011, 19:05)

    FAQ Romania [utilizator]

    A gasit problema cailor ferate din romania. Tronsonul care tine totul in loc. de cati ani conduceti romania? cat se face pe ruta bucuresti - mangalia? dar bucuresti - brasov? sau brasov - oradea? Ati facut cea in tara asta? Orice va trece prin minte se accepta. Chiar credeti ca suntem tampiti? Este clar ce se face cu CFR-ul, falimentarea lui pas cu pas, ati lasat sa rugineasca tot sa-l dati la fiare vechi si sa preia altcineva, nu statul roman, transporturile feroviare in tara asta. In alte tari nu stiu cum sa atraga mai multi calatori la noi nu stiu cum sa-i impinga in dubitele particularilor, sicrie pe roti.

    Ne tot aburiti cu pierderi, cu tampenii. Investiti in el, sa fie conditii decente, sa mearga cu minimum 100 KMH - cer prea mult? - sa treceti tirurile pe plaforme feroviara daca autostrazi nu ati fost in stare sa faceti si o sa vedeti cu dispar pierderile. Sper sa vina alegerile alea odata ca voi puneti la pamant tot in tara asta.
    • +15 (21 voturi)    
      Deci speri sa nu se mai faca nimic. (Vineri, 27 mai 2011, 20:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      Tu speri sa revina la putere cei care in 20 de ani au pus CFR pe butuci.Vorbesti de parca ai fi Nastase.
    • +10 (14 voturi)    
      Alte alegeri (Vineri, 27 mai 2011, 20:31)

      ov1d1u [utilizator] i-a raspuns lui FAQ Romania

      Serios, toţi care au fost până acum la putere s-au remarcat prin incopetenţă. Că au fost vremurile lui Băsescu, Iliescu sau Constantinescu, an de an s-a profitat de funcţiile deţinute cât s-a putut. Şi-or să vină alte alegeri, şi probabil alţi hoţi vor ajunge în fruntea ţării ca să-şi ia partea lor...
    • +5 (5 voturi)    
      cam tot ca pe timpurile alea bune ale (Vineri, 27 mai 2011, 20:42)

      jimmy ykx [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      lui nicu, nelu, adrian, calin...
      ba, chiar ceva mai bine.
      daca ma intrebi pe mine.:-)
    • +9 (9 voturi)    
      caile ferate romane sunt praf si pulbere (Vineri, 27 mai 2011, 22:29)

      ... [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      dar vina nu este a doamnei boagiu, ci a mafiotului de berceanu si a altora din sleahta din transporturi. la fel ca si punerea pe butuci a cfr-ului.

      din pacate, mai trebuie sa treaca decenii bune pana cand personajele dubioase sa fie gasite exclusiv in spatele gratiilor. in ziua de astazi majoritatea borfasilor se afla nu in spatele gratiilor, ci in spatele culiselor, tragand sfori, in tribunale in pozitia de judecatori, iar nu judecati, in politica in pozitia de "legiuitori".

      iar noi, ca mici mafioti aspiranti (ca altfel sistemul nu s-ar reproduce neintrerupt de 20 de ani), calificam asemenea indivizi nu prin faptele lor de arme, ci prin "culoarea lor politica".
    • +8 (14 voturi)    
      Marmota (Vineri, 27 mai 2011, 22:30)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      Daaa! Iote ce sa spun, PSD si PNL au reparat toata calea ferata din tara asta si PDLul a distrus-o. Si daca vin alegerile ce crezi ca o sa se intample? Vine USL si face ceva? Vax!
    • +3 (3 voturi)    
      spune ceva nou (Vineri, 27 mai 2011, 23:52)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      Ce plictisitoare sunt comentariile pline de frustrare in care se generalizeaza tot!! Nu este obositoare nemultumirea vocala aflata in pasivitate totala?
      Iar povestea cu Romania FAQ este un stereotip atat de placid ca titlul de papagal pe care il meriti pe deplin este o curata pata de culoare pentru tine si ar trebui sa il pui in CV.
      Ia lasa dumneata resemnarile si treci si aduna niste gunoaie din padurile de la margine Bucurestiului. Reclama in scris la politia locala zgomotul infernal al teraselor unde se asculta manele.
      Resemnarea generalizata in conditiile astea este curata puturosenie mentala.
      • +1 (1 vot)    
        Exemplul personal (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:53)

        barbidoc [anonim] i-a raspuns lui constantin

        Tizule, dar cand dumneata trimiti pe altii sa adune gunoaie din padurile de la marginea Bucurestiului in timp ce scrii mesaje pe Hotnews nu este puturosenie? Cu critica stam bine toti, la auto-critica stam mai prost.
    • 0 (0 voturi)    
      super (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:23)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui FAQ Romania

      de acord cu deaa
      ...plus ca in administartie si industrie...nu merge cu SA LE FIE RUSINE! e pueril!
  • +21 (25 voturi)    
    Vorbe, vorbe, ... (Vineri, 27 mai 2011, 20:00)

    x [anonim]

    unde sint clauzele de neindeplinire?
    de ce nu sint puse in aplicare?
    clauzele (cind sint) in favoarea cui sint?
    • +1 (9 voturi)    
      corect....vorbe goale ... (Vineri, 27 mai 2011, 20:43)

      costica [anonim] i-a raspuns lui x

      de acoperit incompetenta ce da pe rascoale deja. Rezultate ioc, o Romanie care numai cu ajutorul FMI si CE si BM mai poate supravietui... fereasca Dumnezeu de mai rau cu astia pana in 2012.....
    • +4 (4 voturi)    
      si.... (Vineri, 27 mai 2011, 22:15)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui x

      ... mai ales cine raspunde pentru contractele incheiate pentru "favoritisme" de orice fel.
    • +1 (11 voturi)    
      unu (Vineri, 27 mai 2011, 22:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui x

      clauzele de neindeplinire constau in "sa va fie rusine". asta da, vorba de ministru. si lui dinu patriciu ii este rusine si cati or mai fi...
    • +1 (1 vot)    
      Nu obositi cu anti-tot asta? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:34)

      moi [anonim] i-a raspuns lui x

      Se pare ca nici pana la mijloc, necum pana la capat, n-ai avut rabdare sa citesti articolul,

      "Intrebata daca va aplica penalizari constructorului in cazul depasirii termenului, Boagiu a raspuns afirmativ, declarand ca "penalitatile sunt de 1% pentru fiecare zi de intarziere si merg pana la 15% din valoarea contractului"."

      E de ajuns de clar? Inclusiv de partea cui sunt clauzele?
      • +1 (1 vot)    
        Esti naiv sau ... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:03)

        x [anonim] i-a raspuns lui moi

        Am citit.
        Am citit TOT.
        Atent.
        Si ce am citit nu e bine; deloc.
        ... PINA la 15%.
        Si-atit!
        Astea sint clauze?
        Pai nu ai citit ca actele aditionale ale majoritatii contractelor dubleaza costurile; cel putin dublu, desi s-a dorit limitarea lor (prin lege) la 10-20%.
        "SE GASESC" (exprimare neutra; e fara subiect) cauze si motive pentru aminari, tergiversari, cresteri de deviz, ... ... ...
  • +7 (9 voturi)    
    Acelasi Astaldi! (Vineri, 27 mai 2011, 20:50)

    TGV [anonim]

    Foarte bine doamna ministru! Ca imagine da bine pe sticla ce ziceti acolo! Doar ca acum ceva timp din acelasi minister se lansau propuneri de "accelerare" a lucrarilor de catre marea "corporatie" Astaldi contra a cateva milioane de euro cu loby intens! Ce s-a schimbat oare peste noapte de nu mai este tinut Astaldi in puf (vezi Pasajul Basarab, stadionul National, autostrada si calea ferata!!)? Poate si consilierii dvs. mai ies din birou pe teren si mai sperie constructorii! Si inca ceva: aveti trenuri care sa rezista la 160km/h???
    • +5 (5 voturi)    
      DA (Vineri, 27 mai 2011, 22:01)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui TGV

      Sunt si locomotive si vagoane care duc viteza asta.
      Nu avem nevoei de TGV-uri pt 160km/h
  • +5 (7 voturi)    
    normalitate anormala pentru Romania.... (Vineri, 27 mai 2011, 20:53)

    dadan [utilizator]

    in toata lumea daca un furnizor de servicii sau componente sau orice produs o fi el , iti incurca un contract si te amana sau iti da peste cap afacerea il pui pe rosu/stop si nu mai are voie la nici o licitatie, cotatie timp de o perioada buna....la noi ca la nimeni.... e lenes la tronsonul cutare, face pe prostul sau smecherul la lucrarea cutare insa primesc bine mersi contracte noi de parca am fi in filme cu prosti...? in tara asta normalitatea e cel mai greu lucru de realizat...
    • 0 (0 voturi)    
      contra legii europene! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:18)

      bula [anonim] i-a raspuns lui dadan

      daca firma X a zbarcit-o la lucrarea 1 NU AI VOIE sa invoci asta pt. lucrarea 2. Am fost notificati de UE in privinta asta. NU AI VOIE SA FACI DISCRIMINARI de vreun fel. Nu ne place, dar asta e....
  • +6 (10 voturi)    
    Interesant (Vineri, 27 mai 2011, 21:02)

    un roman [utilizator]

    Deci ni se spune ca:

    "penalitatile sunt de 1% pentru fiecare zi de intarziere si merg pana la 15% din valoarea contractului".

    Ceea ce insamna ca dupa 15 zile de intarziere nu mai conteaza daca se intarzie inca vreo 2 sau 3 ani ca de e limitat la maxim 15% din valoarea totala.
    • +1 (1 vot)    
      mai e si rezilierea (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:55)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Nu uita ca mai exista si varianta rezilierii....asta ca sa nu mai spun ca 15% nu e o penalizare pe care sa te grabesti sa o aplici daca ai ceva sperante de a finaliza in termeni rezonabili un contract. Totul e sa gasesti calea de mijloc, adica sa duci contractul la bun sfarsit. Clauzele de penalizare nu se aplica ca la gradinita decat daca asta urmaresti si nu ai intentia de a finaliza contractul. Oricine a condus o firma stie asata.
  • +4 (10 voturi)    
    frectie la picior de lemn (Vineri, 27 mai 2011, 21:08)

    alter_ego [anonim]

    asta cu sa le fie rusine ma face sa rad!
    sanctiuni, penalizari, amenzi, cu asta lucreaza profesionistii.
    d'na boagiu prefera sa le bata obrazul si sa-i scoata in fata clasei. sunt convins ca italienilor li se va face brusc o jena grozava si o sa se dea peste cap sa spele rusinea....
    ce se aude cu cele 4,3 miliarde fonduri de la UE de investit in infrastructura din care Romania nu a reusit sa atraga decat cateva milioane, doamna Boagiu??!?!
    • 0 (0 voturi)    
      unde ti-e polonicul? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:23)

      bula [anonim] i-a raspuns lui alter_ego

      bani atrasi sunt bani INCASATI! daca o lucrare dureaza doi ani, vezi bani la sfarsit (sau pe etape). Si numai daca UE adevereste ca totul e OK, dacanu dai TOTI banii inapoi! A.Boagiu e ministru de 6 luni si sumele incasate s-au dublat (sub marele Lajos Orban s-a incasat ZERO). Cele 2 miliarde contractate acum patru luni se vor vedea -pe bucatele- dupa tei luni de proiectare. PS. TVA,organizare de santier,exproprieri, lucrari arheologice NU SUNT DECONTABILE si pot ajunge (cu ghinion) si la 70%
  • +5 (7 voturi)    
    Funny (Vineri, 27 mai 2011, 21:27)

    funny [utilizator]

    Am mai vazut asta iarna aceeasi atitudine! :))
    Oprescu le-a si explicat oamenilor ca trebuie sa tipe la cei care se ocupa de dezapezire!
    Oare o sa apara vreo inregistrare si cu dna Boagiu sau vor mai exista naivi care sa creada povestile?
    Asteptam penalizari, executarea garantiei de buna executie etc .... si nu atitudini gen: "Rusine constructorilor! Atat va spun si in rest nu mai comentez"
    • +2 (2 voturi)    
      bravo (Sâmbătă, 28 mai 2011, 0:00)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui funny

      exact la asta m-am gandit si eu. Am auzit la radio cum "certa" doamna ministru.. ce sa-ti spun parca am auzit o piesa de teatru de actori ambulati care merg numai prin comune mai saracacioase.
      Un limbaj de piata, o voce nerafinata, o atitudine de mahalagioaica... aceasta este doamna ministru!
      Sunt siderat!
  • +3 (9 voturi)    
    citate din "clasici" (Vineri, 27 mai 2011, 21:29)

    mircea [anonim]

    Constructorilor ... să le fie ruşine; "Să-ţi fie ruşine, Dinu Patriciu!"; la cine am mai auzit reproşul acesta?
  • +5 (5 voturi)    
    :))))) (Vineri, 27 mai 2011, 21:52)

    gogu [anonim]

    Cred ca aia n-or sa mai iasa din casa de rusine ce le este.
  • +2 (4 voturi)    
    Vrea sa para tare (Vineri, 27 mai 2011, 22:17)

    IUDO-MEREUL [anonim]

    Duduia si sa castige adepti si reuseste.Sa le fie rusine.Si Romanul uau ce tare asta e ministra cu adevarat,iui tuloi ce ....Fac ceva ei pe rusinea ei.Intr-o tara de drept se acteaza in justitie cei care incalca un contract ,care fura care nu respecta calitatea si termenul unui contract.Restul e pisvaiser
  • 0 (4 voturi)    
    Boagiu pentru noi este iar Pinochio 2 (Sâmbătă, 28 mai 2011, 0:31)

    cel care se da cu trenul [anonim]

    Haosul si smecherisme sunt chiar in curtea lui Boagiu, chestia cu piatra sparta e poveste veche folosita de Astaldi@MT pentru a tine sponsorii politici (dubarii) in viata . In primavara Boagiu spune ,, din vara vom face 2h30' pana la mare , iar trenurile vor circula cu 160km/h'' si nici macar nu stie ce vorbeste, ca sa mergi cu 160 trebuiesc instalate niste treburi pe locomotive si va mai dura cativa ani dar o baga ca sa sune bine. Cat despre 2h30', mai vorbim la toamna !
  • 0 (2 voturi)    
    cale ferata Fundulea - Fetesti (Sâmbătă, 28 mai 2011, 1:16)

    ovid balten [anonim]

    Bravo Anca Boagiu !

    Time is of the essence. Trebuie sa aplicati penalties for late performance. Este singura limba care o vor intelege.

    Supporter
  • 0 (2 voturi)    
    stilul Basescu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 6:27)

    exx [anonim]

    Tare-n clanta, zero in fapte. Rusine, Dinu Patriciu!
  • +2 (2 voturi)    
    boagiu isterizeaza USL-istii (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:59)

    Mihai [anonim]

    Ce reactii violente trezeste orice interventie cu Boagiu...seamana foarte bine cu inceputurile Monicai Macovei la justitie...
    Orice spune i se raspunde ca nu rezolva problema infrastructurii dezastruoase de parca asta s-ar putea face peste noapte. E ca si cum vin unii sa-ti repare acoperisul si tu ii injuri ca asta nu rezolva problemele cu canalizarea!
    • 0 (2 voturi)    
      coperisu si canalizarea (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:55)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      tu te auzi ce zici?
      ministrul de resort face show "cu strigaturi" intr-o pb in care cel putin teoretic ar trebui sa aiba parghii.
      coperisu si canalizarea sunt "resorturi" diferite - ce face cucoana e sa le zica alora pe care i'a chemat sa repare acoperisu, ca trebe sa se rusineze ca ii ciordesc "balerina de portelan" de pe televizor, dar la sfarsit le plateste salariul conform intelegerii initiale.
      nu ma intereseaza calitatea morala a unui constructor atata tp cat competentele tehnice sunt multumitoare. de aceea partea cu "sa le fie rusine" e ori dovada ca e limitata si asta crede ea ca tre sa faca un ministru, ori e spectacol pt dobitoci - sa fie primit! dar nu va suparati daca zic pas
      spor
  • +1 (1 vot)    
    Ma ofer (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:06)

    HESS [anonim]

    Sa construiesc cai ferate sosele si autostrazi la calitate de doi bani.Si de asemenea ma multumesc cu Sa -mi fie rusine.
    Ma ofer sa fur sa dau tepe statului de milioane si cetateniilor.Ma multumesc cu justitia Romana.Un carucior,o durere de inima,orice poate sa i-mi fie mutat dosarul si amanat pana la prescriere.Ma multumesc cu atat nu vreau ma mult.
  • +1 (1 vot)    
    cnadr-ului in primul rand ! (Duminică, 29 mai 2011, 9:58)

    cineva [anonim]

    madam,

    sa-i fie rusine ministerului si cnadr-ului in primul rand, ca ei sunt clientul care era responsabil sa se asigure ca lucrurile se intampla !!!

    clientul este primul interesat de prestarea lucrarii si a termenelor, prestatorul are tot interesul sa o zgduduie aiurea si sa mai ia niste bani...e destul de natural si nu numai pe la noi , ce nu este natural este lipsa de interes a beneficiarului

    aveati in mana calitatea de beneficiar, paghiile de monitorizare....OK , prestatorul e cum e...dar voi ?! voi in fata noastra raspundeti !!!

    hai lasa circul ca nu suntem prosti !
    • 0 (0 voturi)    
      Greseala (Luni, 30 mai 2011, 10:33)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui cineva