Legea asistentei sociale a fost aprobata/ Emil Boc: Scopul acestei legi este sa nu facem cetateanul dependent de stat toata viata lui

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2011, 21:46 Economie | Companii

 documente
(01 Iun 2011) PDF, 752KB
Guvernul a adoptat in sedinta de miercuri proiectul de lege cadru a asistentei sociale, care stabileste numarul de ajutoare sociale asigurate de la bugetul de stat, a anuntat premierul Emil Boc. "Legea instituie o limita maxima pentru beneficiile cumulate pe care le poate avea o persoana sau familie. Aceasta limita se va stabili in fiecare an printr-o Hotarare de Guvern", a spus Boc.  

"Scopul acestei legi este sa nu facem cetateanul dependent de stat toata viata lui, ci dimpotriva sa-i cream mijloacele astfel incat sa iasa din aceasta stare de dependenta", a mai afirmat premierul. Potrivit acestuia, foarte multe persoane spun ca e mai bine sa stea in forma de asistenta sociala pentru ca se castiga mai mult decat unul care munceste opt ore la "saiba sau la uzina sau la birou". 

"Aici trebuie sa fie limita in care sa nu se mai poata realiza asemenea lucruri, in care unii sa fie incurajati sa ramana in forme de dependenta sociala, desi ei pot sa munceasca", a precizat primul-ministru.  

Acesta a explicat ca proiectul este construit in jurul a doua principii importante, primul fiind ca "responsabilitatea privind dezvoltarea capacitatii de integrare sociala si solutionarea situatiilor de dificultate revine in primul rand fiecarei persoane si familiei". 

Prin aceasta lege, beneficiile sociale sunt grupate in patru categorii: prevenirea si combaterea saraciei si riscului de excluziune sociala; sustinerea copilului si familiei; sprijinirea persoanelor cu nevoi speciale; asistenta pentru situatii deosebite.  

Proiectul va fi transmis Parlamentului pentru dezbatere si adoptare. Legea cadru va fi completata pana la sfarsitul anului cu alte 20 de acte normative din care 15 vor fi modificari ale actelor in vigoare, iar cinci vor fi acte noi, a precizat premierul.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4542 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    un lucru bun (Miercuri, 1 iunie 2011, 22:38)

    gigi [anonim]

    se mai dau si legi bune care injurajeaza munca nu lenea, la mai multe.
    • -1 (3 voturi)    
      sigur? (Joi, 2 iunie 2011, 9:03)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ai mare incredere in guvernul Boc... Sau poate ai citit legea?
  • +12 (14 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 1 iunie 2011, 22:55)

    radu [anonim]

    In sfarsit au deschis ochii. Acum probabil nu o sa mai vad florarese care merg cu mertanul dar au ajutor social.
  • -4 (8 voturi)    
    Stat eficient! (Miercuri, 1 iunie 2011, 23:06)

    casandra [anonim]

    Ce oameni rationali si cu frica lui Dumnezeu sunt PDL-istii! Ce filantropi! Ce suflete pioase!
    Citez din proiectul de lege atasat aici:
    "Art. 61 – (1) Serviciile sociale pentru persoanele care trăiesc în stradă se acordă gratuit sau, după caz, contra unei contribuții modice din partea beneficiarului.
    (2) Calcul şi nivelul contribuţiei beneficiarului, prevăzută la alin.(1) se stabileşte de către furnizorul public sau privat care administrează serviciile.

    Art. 62 - (1) Persoanele fără venituri sau cu venituri reduse beneficiază de masă acordată de cantine sociale.
    (2) Cantinele sociale sunt unităţi publice de asistenţă socială, cu sau fără personalitate juridică, înfiinţate, organizate şi administrate de autorităţile administraţiei publice locale, precum și de furnizori de servicii sociale privați.
    (3) Cantinele sociale acordă masă caldă şi rece, gratuit sau contra cost, în condițiile prevăzute de lege."


    Nenorocitilor care traiesc in strada sau mananca din cand in cand la cantina sociala, guvernantii le cer BANI pentru un adapost in timpul noptii sau pentru un blid cu ciorba.
    Fantastic! Gata, s-a terminat cu plaga statului social! Incepe popularea cimitirelor cu cei morti de foame sau de frig, iarna, pentru ca nu au banii ceruti drept "contributie".
    Ei, asta reforma, asta stat moderrn ce nu s-a mai vazut! Sa ne traiasca!
    • +8 (10 voturi)    
      de (Miercuri, 1 iunie 2011, 23:55)

      de [anonim] i-a raspuns lui casandra

      de ce nu se ofera sa dea cu matura la REBU? a, e greu sa muncesti...

      de ce nu se inscriu la primarie pentru ajutor social? a, trebuie sa faca un numar de ore in folosul comunitatii... e greu.

      si, in fine, de ce nu iti scoti dumneata casa la mezat de dragul respectivilor (sau sa te oferi sa ii gazduiesti), daca iti pasa atat de mult? a, e mai usor sa versi lacrimi de crocodil pe forum, asezat in fotoliul dumitale confortabil si privind la un LCD de 21".

      am priceput.
    • 0 (2 voturi)    
      Fiecare intelege cat il duce capul... (Joi, 2 iunie 2011, 10:08)

      terebent [anonim] i-a raspuns lui casandra

      Vad ca tu ai intales cam putin din cele doua articole citate de tine:
      Art. 61 – (1) Serviciile sociale pentru persoanele care trăiesc în stradă se acordă gratuit sau, după caz, contra unei contribuții modice din partea beneficiarului.

      Scrie mai sus negru pe alb ca persoanele care traiesc in strada beneficiaza de servicii sociale gratuite, sau contra unei contributii modice din partea acestora... tu vad ca prin contributie modica intalegi doar ca acestia trebuie sa plateasca, eu unul intaleg prin contributie mai mult decat o plata in bani. Se poate ca acestia sa presteze ore de munca in folosul comunitatii sau sa contribuie in alte feluri nu neaparat cu bani.
  • +4 (4 voturi)    
    TITLU INCORECT? (Joi, 2 iunie 2011, 0:52)

    Serban [anonim]

    Din titlu reiese ca a fost adoptata legea. Din primul paragraf reiese ca a fost adoptat Proiectul de lege. Este o diferenta foarte mare intre a adopta o lege si a adopta un proiect de lege. Intelegeti nuanta?
  • 0 (0 voturi)    
    Inchideti fabricile de copii maronii! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:00)

    mumanchur [anonim]

    De ce sa suportam noi cresterea demografica a parazitilor? ca sa platim mai mult si sa traim mai greu sub amenintarea mafiei tziganestI?
    sa se termine cu ajutoarele aiurea date unor burtosi in BMW si cu palat!