Licitatie pentru varianta de ocolire Brasov: 256,3 milioane lei fara TVA pentru 13,6 km

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2011, 13:58 Economie | Companii

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) a transmis spre publicare in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP) anuntul de participare la licitatia pentru contractul de constructie a variantei de ocolire a Municipiului Brasov. Proiectul vizeaza realizarea a 13,63 km de drum national cu 4 benzi, cu o valoare estimata de 256,3 milioane lei fara TVA.

Astfel, contractul pentru Lotul 1: Tronson I DN 1-DN 11, cu o lungime de 7,292 km, are o valoare estimata de 147,750,986.64 lei fara TVA. Cel pentru Lotul 2: Tronson III DN 13- DN 1 (6,34 km) se ridica la 108,590,255.42 lei fara TVA.

Executia lucrarilor pentru fiecare lot va dura 12 luni, la care se adauga 24 luni perioada de garantie. Finantarea va fi asigurata prin FEDR si de la bugetul de stat.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2340 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    La pretzu asta (Vineri, 3 iunie 2011, 14:15)

    x [anonim]

    Normal.
    La acest pretz se vor face treceri subterane, poduri peste piscuri si strapungeri montane.
    • 0 (2 voturi)    
      Felicitari. (Vineri, 3 iunie 2011, 15:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui x

      Ai castigat licitatia ,propunand astfel de solutii?Felicitari.Inseamna ca cei de la drumuri sunt niste prosti si nu si-au dat seama de incompetenta ta.
  • +1 (1 vot)    
    4.6mil eur/km (Vineri, 3 iunie 2011, 14:40)

    abcx [anonim]

    mult / putin ?
    • -2 (2 voturi)    
      care 18 mil / km ??? (Vineri, 3 iunie 2011, 15:02)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui abcx

      si da, e foarte mult
      • +1 (1 vot)    
        nu chiar, e in lei (Vineri, 3 iunie 2011, 15:49)

        dorul [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        imparte la 4 si vei vedea ca respecta normele stabilite de minister ;)
    • +1 (1 vot)    
      pardon, am crezut ca e in euro 256... (Vineri, 3 iunie 2011, 15:02)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui abcx

      mai nou toate s in euro
  • +2 (2 voturi)    
    eu nu prea inteleg cu garantia asta ... (Vineri, 3 iunie 2011, 15:07)

    kin3zu78 [utilizator]

    pana si la o amarata de masina de spalat si primesti cel putin 3 ani garantie daramite la o asa investitie nu ar trebui sa fie si garantia mai mare ?? 5-10 ani ???!! Intreb si eu ca omul de rand
    • 0 (0 voturi)    
      Garantie (Vineri, 3 iunie 2011, 15:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Cica pretul creste foarte tare daca vrei garantie peste 2-3 ani, asa am auzit de la cineva de la CNADNR la un interviu.

      Acum e o discutie, ce e mai avantajos: pret mai mare cu garantie mai mare sau pret mai mic, garantie mai mica+contract intretinere.

      Poate sa raspunda cineva care stie exact cum sta treaba in materie de sume exacte.
  • +1 (1 vot)    
    Comparatie (Vineri, 3 iunie 2011, 15:49)

    Ardealu'i fruntea [anonim]

    COMPARAND CU

    "O noua licitatie pentru tronsonul Cernavoda-Medgidia: 726,2 milioane lei fara TVA pentru 20 km de autostrada"

    PUTEM SPUNE CA AFACEREA E BETON.
  • 0 (0 voturi)    
    sper ca.. (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 0:13)

    hash [anonim]

    tronsonul I e vorba doar de largire la 4 benzi (ca 2 benzi exista deja), si nu de la dn1, ca deja sunt 4 benzi care pleaca din dn1.

    tronsonul III nu exista.