Anca Boagiu: Semnarea acordului cu Emiratele Arabe Unite pentru servicii aeriene este un pas important pentru relansarea relaţiilor cu Regiunea Golfului

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2011, 11:58 Economie | Companii

Ministrul roman al transporturilor, Anca Boagiu, si Sultan Saeed Nasser Al Mansoori, ministrul economiei al Emiratelor Arabe Unite, au semnat la Dubai, un acord in domeniul serviciilor aeriene. Potrivit acordului, cele doua state vor avea dreptul de a survola teritoriul celeilalte tari, fara aterizare, de a face escale necomerciale si de a face escale pe teritoriul celeilalte cu scopul de a imbarca sau debarca pasageri, bagaje si marfa in trafic international, in mod separat sau combinat, in timpul operarii serviciilor convenite.

"Acest Acord este un pas important pentru relansarea relatiilor Romaniei cu Regiunea Golfului intr-un moment in care economiile noastre au nevoie de mai multa deschidere a pietelor, dar si de modernizarea infrastructurilor de transport si a cailor de comunicatii", a declarat Anca Boagiu. Potrivit acesteia, este prevazuta si o simplificare a controalelor pentru pasageri si bagaje.

"Acest Acord va facilita si cresterea prezentei investitionale in Romania a oamenilor de afaceri din Emiratele Arabe Unite, dar si imbunatatirea serviciilor pentru clientii companiilor aeriene ale celor doua state", a precizat ministrul.

Prevederile-cheie ale acordului

  • Dreptul de a survola teritoriul celeilalte tari, fara aterizare, de a face escale necomerciale si de a face escale pe teritoriul celeilalte cu scopul de a imbarca si/sau debarca pasageri, bagaje si marfa in trafic international, in mod separat sau combinat, in timpul operarii serviciilor convenite.
  • Nu va exista nicio restrictie referitoare la capacitatea si numarul de frecvente si/ sau tip (tipuri) de aeronava pentru a fi operate de catre companiile aeriene desemnate de fiecare tara in cadrul oricarui tip de serviciu (pasageri, marfa, separat sau in combinatie).
  • Fiecarei companii aeriene desemnata i se permite sa determine frecventa, capacitatea pe care aceasta o ofera in cadrul serviciilor convenite.
  • Pasagerii, bagajele si marfa in tranzit direct peste teritoriul uneia dintre Partile Contractante si care nu parasesc zonele aeroportului rezervate pentru acest scop, vor face doar obiectul unui control simplificat, cu exceptia masurilor de securitate impotriva violentei, pirateriei aeriene, controlului narcoticelor.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1550 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Si de fapt care e mesajul? (Marţi, 21 iunie 2011, 13:10)

    Alex [anonim]

    Dupa semnarea acestui acord, care vor fi beneficiile pentru Romania sau pentru EAU? Prin acest acord vor putea Emirates si Tarom sa opereze zboruri OTP-DXB, sau e vorba de cu totul altceva? Emirates deja traverseaza spatiul aerian roman in drum catre Europa de Vest...

    Articolul pare copiat din comunicatul de infumurare in presa al dnei Boagiu, cu cuvinte pompoase care nu spun nimic...
    • +3 (5 voturi)    
      esti putin rautacios/a (Marţi, 21 iunie 2011, 15:44)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      si putin pe langa subiect. A nu se intelege ca iau apararea Ancai Boagiu...pentru ca nu o fac deloc. Sunt doar mai informata decat tine pe acest subiect, sa spunem ;)
      Acordul semnat este/era in negocieri de mai bine de 5 ani...de 3 ani aproape se ajunsese la un acord pe text...insa, domnului Orban probabil ca nu i-a convenit "lipsa deschiderii emiratezilor in a oferi ""bonificatii"" :d", apoi lui Berceanu ... si lucrurile au fost intarziate si reluate de xatyeva ori. Nu este numai cazul emiratezilor, este si cazul si qatarezilor care nu au rezolvat problema intrarii pe "piata aeriana" de la Henri Coanda pana nu demult.

      Concurenta va aduce preturi bune si servicii de calitate...indiferent ca vorbim de Tarom-care opereaza 3 sau 4 zboruri pe saptamana catre Dubai (daca nu mai mult , astazi?!) de mai bine de 15 ani, sau de companii cu renume (nu degeaba) din Emirate. Apoi mai vorbim si de serviciile de transport aerian tip cargo, care evident ar imbunatatii schimburile comerciale pe anumite segmente ale acestora( sigur, poate nu oi, dar macar miere de la noi catre ei si produse tip sea food de la ei la noi ).

      Dincolo de toate acestea este un semnal bun pentru ca si emiratezii sa mai vina sa cheltuie banii pe la noi...nu numai romanii nostri "de bine" la ei :d
      • +1 (1 vot)    
        Care sunt libertatile negociate? (Marţi, 21 iunie 2011, 19:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui sami

        Apreciez ca ai mai multe informatii, zi-le la toata lumea.

        Eu as fi interesat ce s-a schimbat fata de ce era deja in acordul cadru cu EAU, si daca s-au agreat alte libertati de zbor pentru Tarom si Emirates, care sunt acelea. De exemplu Qatar a venit la Bucuresti doar pentru a primit libertatea 5-a de zbor, numarul de pasageri este inca foarte mic.

        Emirates putea sa zboare la Bucuresti inca de acum 4 ani, insa au decis sa nu faca asta din ratiuni economice, nimic politic.

        Daca ai mai multe informatii, te rog imparte-le.
  • +2 (2 voturi)    
    Un avantaj pentru pasageri (Marţi, 21 iunie 2011, 14:18)

    teodora [anonim]

    Am zburat o data cu Emirates si pot sa spun ca e cu mult mai bine decat pe alte linii europene. Telefoanele nu trebuie inchise, meniul foarte bun chiar si la economy, stewardesse foarte simpatice.
    • +1 (1 vot)    
      pt teodora (Marţi, 21 iunie 2011, 17:21)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Pe Emirates nu toate avioanele sunt inca dotate cu sistemul de care vb prin care poti tine mobilul deschis pe timpul zborului. In plus nu trebuie uitat ca la decolare si aterizare tot trebuie inchise.
      Ce nu inteleg eu e chestia cu dreptul de a survola teritoriul celeilalte tari, fara aterizare. Anul trecut am zburat de mai multe ori Dubai-Dusseldorf cu Emirates, iar ruta e inevitabil peste Romania, intrare in tara pe la Constanta si iesire undeva langa Arad. Ma rog poate asta nu se chiama survol ...
      • 0 (4 voturi)    
        E doar un articol penibil menit sa o bage in (Marţi, 21 iunie 2011, 16:31)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui bubu

        seama pe duduia de la transporturi si sa arate cat de ocupata e cu diverse chestii "importante". Ma mir ca nu au atasat si o poza cu figura acra a acesteia!
  • +4 (4 voturi)    
    Un inceput bun (Marţi, 21 iunie 2011, 18:33)

    Mihai [anonim]

    Sa speram ca va fi de bun augur acest acord. Poate in viitor nu vom mai avea si noi nevoie de vize pt Emirate.
    Am calatorit pe ruta OTP-DXB cu tarom, dar sincer la capitolul servicii de la an la an au decazut. Personalul de cabina iti zimbea cu gura si te injura din ochi.
    Sa speram ca emirates si/sau etihad vor ateriza si la bucuresti.
    Sa auzim numai de bine