INS: Rata somajului a urcat la 7,6% in primul trimestru al anului. 741.000 de oameni nu aveau un loc de munca

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 10:11 Economie | Companii

Rata somajului, calculata conform Biroului International al Muncii (BIM), a fost de 7,6% in primul trimestru al anului, in crestere fata nivelul de 7,3% inregistrat in trimestrul anterior, insa in scadere comparativ cu trimestrul corespunzator din anul precedent, cand rata somajului a fost de 8,1%, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS). Cel mai ridicat nivel al somajului, de 23,6%, s-a inregistrat in randul tinerilor cu varste cuprinse intre 15 si 24 de ani.

Conform datelor INS, rata somajului in randul barbatilor a fost cu 1,4 puncte procentuale mai mare decat in randul femeilor, respectiv de 8,2% pentru barbati fata de 6,8% pentru femei.

Datele statistice mai arata ca somajul din mediul urban a fost in perioada mentionata de 8,8%, in in vreme ce in mediul rural rata somajului a fost de 5,9%.

In primul trimestru al anului 2011, populatia activa a Romaniei era de 9,81 milioane de persoane, din care 9,06 milioane de persoane erau ocupate si 741.000 erau someri.

Rata somajului inregistrat in cele trei luni ale primului trimestru a fost de 6, 7,4% in ianuarie, 6,58% in februarie si 5,92% in martie, aceasta valoare fiind mai mica decat a somajului calculata conform BIM. Cele doua rate ale somajului nu sunt comparabile din cauza perioadelor de referinta si sferei de cuprindere diferite.

INS calculeaza rata somajului trimestrial, dupa un model al Biroului International al Muncii (BIM). Somajul in sens BIM se bazeaza pe cercetare statistica si consta intr-un sondaj desfasurat la domiciliu din care rezulta numarul somerilor si cel al populatiei active. Somerii in sens BIM sunt persoanele in varsta de 15-74 ani care indeplinesc simultan urmatoarele conditii: nu au un loc de munca, sunt disponibile sa inceapa lucrul in urmatoarele doua saptamani, s-au aflat in cautare activa a unui loc de munca, oricand in decursul ultimelor patru saptamani.

Rata somajului inregistrat este calculata lunar de Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca, prin raportarea somerilor inregistrati la totalul populatiei active.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2084 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Romania si UE n-au alta cale daca nu vor sa piara (Luni, 27 iunie 2011, 10:29)

    Romania se modernizeaza [anonim]

    Daca situatia din Romania e perceputa ca o 'criza' cu un somaj de 7,6% (23% la tineri), atunci cea din UE cu peste 9% someri (30% tineri) e 'criza grava', iar cea din Grecia e o 'catastrofa', cu somaj de 16% (43% tineri).

    Europa are mari deficiente structurale in administratie, economie, finante. Daca nu se reformeaza rapid (exit statul social, controlul sever al bugetelor, accent masiv pe cercetare-dezvoltare-industrie) UE va falimenta precum Grecia, in maxim 10 ani!
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Luni, 27 iunie 2011, 11:20)

      acinigrev [anonim] i-a raspuns lui Romania se modernizeaza

      mai ales cu accentul pe cercetare-dezvoltare-industrie fiind singura combinatie care ne poate salva. fara ne invartim in jurul acelorasi roti cu nici un rezultat
    • +1 (1 vot)    
      Protestul "indigantilor" romani? (Luni, 27 iunie 2011, 12:30)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Romania se modernizeaza

      Oare noi romanii mai suntem capabili sa iesim in strada, pentru a protesta impotriva acestui sistem politic corupt care este la putere din 90 in coace - fsn/psd/pln/pdl/usl/udmr/pc/etc - toti o apa si-un pamant.
      Citez din manifestul "indignatilor" spanioli: " protestam ca simpli cetateni care se aduna liberi si voluntari, care sa nu reprezinte nici un partid politic sau asociatie, uniti numai prin cauza schimbarii pentru ca dorim o noua societate care pretuieste viata mai mult decit interesele economice si politice".
      E cineva cu mine sau delirez?
  • 0 (10 voturi)    
    si cu miciunile lui Boc??!! (Luni, 27 iunie 2011, 10:31)

    costica [anonim]

    ca mai zilele trecute ne spunea cum somajul scazuse iar numarul contractelor de munca crescuse cu vreo 600 000 ???!!!!!!!!!!!!! Si ne mai spunea cum ca avem cel mai mic somaj din UE!!!!!!!!!!! Avem pe naiba, avem minciuni zi si noapte si de la Basescu si de la Boc si de la Udrea si de la Lazaroiu.... minciuni, minciuni cat cuprinde si o Romanie in dezastru economic, fara perspective de revenire curand, cu guvernarea asta incompetenta la butoane.....
    • -2 (8 voturi)    
      Nene, trezeste/te inainte de a vorbi! (Luni, 27 iunie 2011, 11:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      //
      Unde scrie ca o crestere a contractelor de munca cu 600.000 inseamna si somaj mai mic? "Contractele alea de munca" erau la negru. Adica aia munceau si inainte.
      Vezi, nu mai bea, ca faci lampa mai mica!
      • 0 (2 voturi)    
        ia cauta tu pe net sa vezi cum spunea Boc ... (Luni, 27 iunie 2011, 12:52)

        costica [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ca a scazut somajul.... si ce se mai infoia cat e el de mic si de prapadit.... cauta tu, eu nu mai caut, mi-e sila.....
      • +1 (1 vot)    
        ce zicea Boc in 9 mai 2011 (Luni, 27 iunie 2011, 12:58)

        vio [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        "Romania are o rata a somajului de 5,41%. Fata de luna martie, somajul este in scadere in aprilie.
        Din martie 2010, cand am avut cel mai mare procent al somajului in perioada de criza - 8,39 - avem o scadere a numarului de someri. Comparativ, suntem la un nivel al somajului din ianuarie 2007, cand era o perioada de crestere economica, iar acum venim dupa o perioada grea.
        Ne asteptam ca somajul sa continue sa scada in perioada urmatoare, pentru ca principala preocupare a Guvernului este sa se creeze locuri de munca. Un loc de munca este cea mai buna forma de protectie socala."

        Vezi declaratiile lui Emil Boc ..

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8605991-ora-17-00-emil-boc-sustine-conferinta-presa-ministerul-muncii.htm
  • +1 (11 voturi)    
    Nu se poate, este o greseala! (Luni, 27 iunie 2011, 10:32)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Boc ne-a spus ca a creeat jdemii de noi locuri de munca, cu politica si masurile intzelepte de inspiratie nocturncotrocenista.
    Eu pe el il cred si merg pana-n panzele albe!
    Astia cu statistica au fost cumparati de moguli, altfel nu-mi explic.
    • -1 (1 vot)    
      Sigur ca e o greseala (Luni, 27 iunie 2011, 11:36)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Ba chiar mai multe ce denota agramatismul celui ce posteaza un astfel de mesaj. Chiar si vrajitorii trebuie sa invete limba Romana, aici nu merge cu vrajeli. In rest postarea e vrajeala ieftina.
  • 0 (10 voturi)    
    Pai si... (Luni, 27 iunie 2011, 10:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...sutele de mii de miliarde de catralioane de contracte de munca noi raportate de dl. Boc precum tonele de grau la hectar pana in '89 unde sunt?
  • -1 (9 voturi)    
    Si, si, ........ (Luni, 27 iunie 2011, 10:47)

    unknownforever(s-o crezi tu !) [anonim]

    Si, si , " piticul atomic " ce mai zice acum ?
    N- nimic ! Nici macar ecoul !

    IPSI
  • -1 (3 voturi)    
    hmmm (Luni, 27 iunie 2011, 11:24)

    me [anonim]

    si cand te gandesti ca aici se mai adauga si cei ce nu au loc de munca de mai mult de 1 an si au iesit din statistici ... sau care pur si simplu din diverse motive nu se incadreaza in "someri"
    asta e, traim din ce-n ce mai bine...
  • -1 (1 vot)    
    raportu` iNS n`are legatura decat cu ... (Luni, 27 iunie 2011, 11:26)

    capatu` satului [anonim]

    irealitatea tv;

    in afara de cei 741.000 someri mai sunt cel putin un nr. dublu de persoane carora le`a expirat ajutoru` de somaj, nu au nici o sursa de venit si nici o speranta legitima ca vor obtine vreun loc de munca in viitoru` apropiat;

    s`au unii romani sunt atat de fraieri, pun botu` si cred ca inteligentii nostrii conducatori au facut ca noi sa nu fim intre tarile PIIGS (Portugalia, Irlanda, Italia, Grecia si Spania) - in realitate la noi prezentu` este mult mai sumbru` decat in aceste tari, numai ca nimeni nu doreste sa perceapa ceea ce vede in fiecare zii;

    daca in Italia si Spania somaju` real (someri + oameni fara loc de munca si fara sursa de venit) este de peste 20 %, putem spune fara teama de a gresi ca la noi sunt in jur de 30 %.

    30 % este de departe cu mult mai mult decat 7,6 %.

    singura solutie este demararea unor lucari majore de infrastructura efectuate exclusiv de stat - da` este imposibil atat timp cat guvernanti se duc la servici doar pt. comisioane, ca nu sunteti atat de fraieri sa credetio ca ei lucreaza pt. salariu.

    suntem saraci, da` nu suntem prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune? (Luni, 27 iunie 2011, 12:10)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      30%? adica un om din 3 nu are de munca?
    • -1 (1 vot)    
      Somajul e calculat dupa norme internationale (Luni, 27 iunie 2011, 12:14)

      Postac=prostanac? Sau = ciutac? [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      Ar fi bine daca orice postac s-ar informa inainte sa emita aberatii, insa daca ar fi informat n-ar mai fi cu adevarat postac, un latrau platit cu ziua..

      INS a calculat rata dupa norme stabilite de BIM, adica la fel cum se calculeaza in Spania sau Grecia sau Germania. Deci cifrele sunt corecte, ar fi fost gresite sau dubioase doar daca erau calculate dupa vreo norma romaneasca, dar asa ceva nu mai exista ca suntem tara UE, Comisia UE calculeaza ea dupa capul ei, nu cere voie de la Boc.

      Si in Spania, sunt 20% someri calculati fara aia care deja nu mai au dreptul, la fel ca in Romania, nu exista diferente de calcul.

      Legislatia in domeniul muncii adoptata de Boc a scos din ilegalitate 600.000 de romani ce munceau la negru, aia nu erau contabilizati la someri oricum, deci nu intrau in calculul international al BIM sau national al INS.
      In clar, pt prostanaci, USL sau nu, cei care erau someri raman someri, cei care munceau la negru au acum contracte inregistrate, prin care platesc contributii la buget, n-au ei treaba cu cifrele somajului.
  • 0 (0 voturi)    
    Stire manipulatoare. (Luni, 27 iunie 2011, 11:39)

    AlinN [utilizator]

    Stirea asta vrea sa ne faca sa ne inflamam de rata somajului sa incurajeze tanguirea, dar este data la sfarsitul trimestrului al doilea. De ce? Pentru ca in trimestrul doi au incercat sa intre in legalitate multi care lucrau la negru. Si peste cateva zile dupa ce ne tanguim aici ce somaj mare avem va veni stirea "salvatoare": 500.000 de noi locuri de munca in trimestrul doi si somaj in scadere. Ei bine eu ma voi tangui oricum, chiar si stiind asta pentru ca somajul asta nu este real. Agricultura in Romania nu este taxata si taranul cu prorpietate nu da taxe la stat la fel ca salariatul de la oras. Asadar este un somer ascuns care nu ia ajutor de somaj. Totul arata apetisant din condei. In realitate avem date demne de o tara bananiera.
  • 0 (0 voturi)    
    o gluma.. (Luni, 27 iunie 2011, 12:20)

    Florin [anonim]

    somajul este mult mai mare,probabil acest 7,6% este vorba de somerii indemnizati;problema este ca nu sunt locuri de munca,guvernul trebuia sa gaseasca solutii pt dezvoltarea acestor locuri de munca iar regionalizarea Romaniei,mai putea astepta un pic.
  • +1 (1 vot)    
    n-am inteles ceva (Luni, 27 iunie 2011, 12:56)

    ampersand [utilizator]

    "Somerii in sens BIM sunt persoanele in varsta de 15-74 ani"
    Deci esti obligat sa ai un loc de munca incepand de la 15 ani?