Corespondenta din Beijing

Teodor Baconschi: Numele noului ambasador in China va fi cunoscut in septembrie / Probabil ca reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda vor fi prima investitie chineza majora in Romania

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 15 august 2011, 13:53 Economie | Companii

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro, acordat dupa intalnirea delegatiei romane cu delegatia premierului chinez Wen Jiabao, ca cel mai probabil participarea unei companii chineze in compania care va construi reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda va fi prima investitie majora din pachetul de 5 proiecte prezentate de premierul Emil Boc.

Teodor Baconschi a mai spus ca numele noului ambasador al Romaniei in China va fi cunoscut probabil in septembrie.

  • Ramaneti pe HotNews.ro pentru a citi in aceasta seara interviul integral cu Teodor Baconschi.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1635 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    OARE E BINE? (Luni, 15 august 2011, 14:00)

    gicu din valeni [anonim]

    Chiar o fi bine sa-i lasam pe chinezi sa ne faca centrale nucleare? Ei sunt sensei in d-astea? Iar ne bagam la lucruri ieftine si pe urma ne cad toate. Polonezii au refuzat o oferta de-a lor de a face autostrazi...
    • +1 (5 voturi)    
      subscriu (Luni, 15 august 2011, 14:21)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gicu din valeni

      M-am uitat să văd în ce ţări au mai construit ăştia centrale nucleare şi n-am găsit. Sper să nu ne găsească tocmai pe noi drept "porcuşori de Guineea".
    • +4 (4 voturi)    
      cine sa construiasca? (Luni, 15 august 2011, 14:29)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui gicu din valeni

      s-a pus problema de finantare si nu de construire.
      Chinezii au purcoi de bani care trebuie investiti deoarece prind mucegai la ei.
      S-a pus problema strict de investitie si nu de construirea efectiva a reactoarelor pe care tot canadienii or sa le faca.
    • +1 (1 vot)    
      autostrazi (Luni, 15 august 2011, 15:02)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui gicu din valeni

      pai nu poti compara polonia cu romania nu au atata coruptie cata avem noi!!
      daca nu vin chinezii sa ne faca autostrazi cine crezi ca va venii Bechtelu?. si de le avem mai proaste macar le avem. ultimi 20 de ani ne-a demonstrat ca nici cele doua (A1, A2) pe care le avem nu putem sa le intretinem decat cu costuri colosale. Gicu nu stiu daca calatoresti eu destul de mult, prefer sa calatoresc pe o autostrada cum ii ea, decat pe drumurile nationale/europene care oricum is proaste si limitate si pana la 30 km/h
  • -1 (3 voturi)    
    reactoare chineze (Luni, 15 august 2011, 14:36)

    MihaiG [utilizator]

    Chinezii folosesc tehnologie franceza veche de cativa ani. De ce nu le facem atunci direct cu francezii? au experienta indelungata si peste 50 de reactoare in folosinta.
    Sau canadienii? ca doar avem tehnologie canadiana la reactoarele pe care le avem.

    Romanii vor avea la fel de multa incredere in reactoarele astea cum au in alte produse chinezesti.
  • +2 (2 voturi)    
    China&Cernavoda (Luni, 15 august 2011, 14:50)

    C.Vasu [anonim]

    Desigur ca-i intereseaza Cernavoda .
    Asa vor avea ocazia aprope pe gratis sa afle care-s subtilitatile versiunii CANDU.Ei fiind familiarizati numai cu versiunea sovietica pe care au practicat-o si la ei..
    Un avantaj,relativ va fi si pentru noi(calitate si punctualitate)si inca ceva China este parte a proiectului european in derulare in Franta"tokamak"(tot rusi la origine).Daca vom sti sa speculam aspectul.Ei vor specula sigur aspectul CANDU.
  • -2 (4 voturi)    
    Adio Dobrogea! (Luni, 15 august 2011, 14:54)

    Alui [anonim]

    Cat e zona de excludere de la Cernobil?

    Si de unde atata nevoie de centrale atomice? E penurie de energie elecrica in RO?

    Centralele de tip Kandu s-au dovedit a fi cele mai sigure(nu se poate topi reactorul ca la celelalte tehnologii), de ce sa se schimbe tehnologia? Chiar centralele facute de francezi au avut probleme, cautati pe google, asta facuta de chinezi e practic garantat sa aiba.

    Boc e tampit. Scapati de el, pana nu "scapa" el de voi.:)
    • +3 (3 voturi)    
      Ca sa fiu in ton cu tine. (Luni, 15 august 2011, 15:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Esti tampit.La Cernavoda se va mentine proiectul Candu,reactoarele fiind facute in procent de 25%.Nu ne apucam acum sa demolam si sa reconstruim.China va face parte din consortiul care va finanta lucrarile si va avea actiuni si deci cota parte de profit din en.el.produsa.
  • -2 (2 voturi)    
    transparentcow@gmail.com (Luni, 15 august 2011, 21:40)

    george [anonim]

    dupa intamplarile din japonia toti incep sa se gandeasca la un plan de a inchide centralele nucleare, noi ne gandim sa facem mai multe...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 16 august 2011, 10:29)

    anonim [anonim]

    Hai sa fim seriosi, decizia de contructie a doua reactoare nucleare nu se ia peste noapte.