Vanzarile de mici ar putea fi interzise in Romania. Producatorii de la noi ar putea cere o derogare de la regulamentul european

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 1 mai 2013, 9:47 Economie | Consumator

Micii, unul dintre cele mai raspandite produse din carne proaspata procesata din Romania cu vanzari de 50 milioane de euro anual, risca sa dispara de pe piata incepand cu luna iunie ca urmare a intrarii in vigoare a unui regulament european care interzice folosirea in compozitia acestui produs a carbonatilor de sodiu dar si a unui conservant si a unui antioxidant, scrie Mediafax.

Cei trei aditivi alimentari sunt elementele esentiale in reteta de preparare a micilor.

Piata locala a micilor s-a ridicat anul trecut la apropximativ 22.000 de tone, din care 72% a fost acoperit de vanzarile din retailul modern.

Potrivit prevederilor legale, de la 1 iunie productia de mici sub actuala reteta va fi interzisa.

"Sunt cateva confuzii de exprimare. Nu este vorba de interzicerea aditivului, ci de faptul ca am uitat sa cerem permiterea aditivului", a explicat presedintele Patronatului Romalimenta, Sorin Minea, la Digi24.

El a explicat ca "bicarbonatul de sodiu se poate folosi in carnea cruda tocata, dar se poate folosi si cand vrei sa maschezi un miros al carnii. De aceea Uniunea Europeana nu l-a agreat. Prima reteta cunoscuta de mici dateaza din 1902 si ca aceasta specifica bicarbonatul in cantitate de 2-3 grame la un kilogram de carne. E folosit pentru a fragezi compozitia si a pastra compozitia. Daca nu se foloseste bicarbonat, micul seamana cu o chiftea".

"Vina noastra a fost ca nu ne-am trezit foarte devreme sa cerem introducerea bicarbonatului intr-un produs traditional. Au fost discutii sterile si ne-am trezit ca se interzice", explica Sorin Minea. O derogare ar putea fi solutia acestei probleme, mai spune acesta: "Nu e o situatie tragica, va fi ceruta o derogare. Sunt sigur ca va fi obtinuta".























9114 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Romania, trezeste-te! (Miercuri, 1 mai 2013, 10:18)

    cocoalex [utilizator]

    Daca nici asta nu scoate romanii in strada si ii scoate de la televizor, nu mai exista nicio sansa.
    • +15 (15 voturi)    
      pai de ce ati uitat , dragi tovarasi, (Miercuri, 1 mai 2013, 11:38)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      sa cereti permiterea aditivului ?
      Nu era treaba voastra ?
    • +2 (12 voturi)    
      matzu' gros... (Miercuri, 1 mai 2013, 12:11)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Pai da' sigur! ca matzu gros umplut cu mancare proasta ar trebui sa fie caracteristica de baza a romanului :P

      Haoleu, manca'tz'ash! Da' CE or sa mai dea partidele mita la alegatori? Cre' ca ajungem la o rivulutie, frate! CUM sa mai aduni haplãii la mici si bere? :P

      Tragedie mare, monsher... >:)
      • +7 (7 voturi)    
        :) (Miercuri, 1 mai 2013, 16:04)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Pe langa mici, daca le mai iei si manelele, semintele de floarea soarelui si berea la pet....mor pe capete. Sinucideri in masa...si proteste cum nu s-au mai vazut vreodata.

        Ai crede ca taierile lui Boc au fost sinucidere politica...bs, ia sa faci treaba de mai sus...nici in Parlament nu mai pupi...
    • +2 (8 voturi)    
      nu va enervati (Miercuri, 1 mai 2013, 14:23)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Nu va enervati degeaba.
      Nu vor disparea micii, ci doar aditivi din mici. Asta inseamna ca cei care fac milioane din vanzarea micilor vor gasi o alta modalitate (una mai sanatoasa) de a-si vinde produsul.

      Titlul articolului duce discutia in derizoriu. Comisia Europeana se preocupa de siguranta alimentara, iar romanul, ca si neamtul, nu vrea sa moara de cancer la 35 de ani cu burta plina de mici 'aditivati'.
  • -3 (25 voturi)    
    pazea, codex alimentarius! (Miercuri, 1 mai 2013, 10:19)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Daca am fi un popor demn, dar nu sintem decit o populatie captiva in UE, ar trebui sa boicotam codex alimentarius, nu bicarbonatul de sodiu cu care bunicii mei isi periau dantura.... Deja, fabrica de piine Titan a introdus ingredientul INITIUM in produse, conform Codexului. Substanta e banuita a fi cancerigena, e deosebit de agresiva si toxica. Eu nu mai cumpar piine de la ei, dar e posibil ca alti producatori sa se fi conformat fara sa eticheteze corect produsele.
    • +6 (16 voturi)    
      ehe... (Miercuri, 1 mai 2013, 11:57)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Daca am fi un popor demn nu ne-am uita la Haznaua3 si nu am spune tampenii legate de UE (apropo, n-ai fi trait asa de bine pe cat traiesti acum daca nu erai in UE; poate ti se pare ca nu traiesti bine acum, dar daca nu era UE sa-ti dea bani ai fi trait de 10 ori mai prost).
      • -4 (12 voturi)    
        eu vorbeam de codex alimentarius... (Miercuri, 1 mai 2013, 16:09)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Nene sau tanti, daca ai o obsesie paranoiaca in legatura cu antena 3, rezolv-o cu un shrink, ceva... daca esti insa postac platit de pedelistii luati in biza de hantena, atunci, ce sa zic...maninca si gura matale o piine..da-i inainte!
        • +6 (10 voturi)    
          culmea... (Miercuri, 1 mai 2013, 20:34)

          derWixxer [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

          ... penibilului dus la extrem : Sa te cheme "Anonim AntiBasescu" , in fiecare post de al tau sa existe cuvinte gen "postac", "pedelist", "portocaliu" etc DAR sa acuzi pe altii ca au obsesii paranoice :)
    • +7 (13 voturi)    
      da sigur... (Miercuri, 1 mai 2013, 13:10)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      si bunicii mei foloseau DTT-ul si creione chimice pe care le inmuiau in gura cand scriau dar nu inseamna ca trebuie asociate aceste gesturi cu intelepciunea batraneasca.... chimia nu s-a nascut la sat iar daca romanii prefera sa bage in ei carne de mici facuta cu tot felul de aditivi e treba lor dar nu inseamna ca e si sanatoasa....
  • +12 (18 voturi)    
    catre domnu' presedinte de patronat (Miercuri, 1 mai 2013, 10:38)

    adrian_rolland [utilizator]

    Poate data viitoare uitati sa respirati, ca doar de aia va platesc cei pe care ii reprezentati cu atitea "succesuri". Daca nu sunteti in stare sa corectati un act, oarecum minor, de asemenea scapari, ce se intimpla atunci cind vorbim de alte probleme mult mai grave din domeniul alimentar pe care cu onor il reprezentati?
    • +5 (17 voturi)    
      mare paguba (Miercuri, 1 mai 2013, 11:54)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Mare tragedie ca n-ai sa mai poti manca mici, ce sa zic... Faptul ca iti scade sansa de a face cancer nu este ceva care sa te preocupe.
      • +1 (5 voturi)    
        @ Tomis (Miercuri, 1 mai 2013, 20:40)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Iti multumesc pentru grija aratata :))). Vezi ca poti face cancer de la tigari (de exemplu) - nu sunt interzise, poti face cancer de la bautura - nici asta nu-i interzisa, poti face cancer de la cartofii prajiti ( o spun celebrii cercetatori britanici) - nici astia nu sunt interzisi... ce ziceai de mici ? Faptul ca TU nu stii ce ajunge in carnea de mici ar trebui sa-i preocupe pe altii, din cite stiu sunt institutii platite si din banii mei care asta au in fisa postului, sa verifice ce draq pun aia in malaxorul de carne....
        • 0 (4 voturi)    
          logica de balta (Joi, 2 mai 2013, 3:23)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Faptul ca tigarile (sau diverse produse alimentare) nu sunt interzise nu inseamna ca sunt sanatoase. Eu doar am zis ca cu cat mananci mai putina carne (nu mai vorbesc de micii nostri) cu atat riscul de a face cancer este mai redus - lucru corect si demonstrat stiintific. Deci pe scurt n-ai inteles nimic.
  • +18 (22 voturi)    
    si altele... (Miercuri, 1 mai 2013, 11:16)

    cmariusalin [utilizator]

    Nu trebuie sa fii foarte inteligent sa-ti dai seama ce rebuturi ajung in malaxor... pofta buna!
  • +5 (17 voturi)    
    ufff... ce BINE!!! (Miercuri, 1 mai 2013, 12:09)

    Codruta N [utilizator]

    Macar de i-ar interzice DE TOT!!!
    Poate scap asa de putoarea de fum si de micaraia care strica parcurile!!

    Mare tragedie sa scapam de ei, ce sa spun! De parca n-ar mai fi altceva decat niste carne tocata (si de cele mai multe ori de calitate indoielnica) de mancat pe lumea asta!
  • 0 (14 voturi)    
    ce qwestie... (Miercuri, 1 mai 2013, 12:14)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Ati fi socati daca ati sti ceva practici alimentare din tarile numite "civilizate" ,probabil coana ue bate saua in tarile din est pentru ca stie ca acolo sclavii executa , in tarile din curtea dumneaei nu are nici o sansa....
  • +5 (9 voturi)    
    Eroare sau intentie a autorului? (Miercuri, 1 mai 2013, 14:33)

    LiviuX [utilizator]

    Din cate stiu eu, UE NU POATE INTERZICE CE FACI ACASA la tine. Ca ar putea interzice importul/exportul, da, de acord. Dar in plan intern, e traba fiecarui stat ce permite sa se comercializeze ca alimente. Plus ca cine va opri sa se cumpere separat compozitia de mici si bicarbomatul, pe care sa-i amesteci acasa si apoi sa-i prepari?
    Pe de alta parte, trebuie totusi si de vazut de ce s-a interzis bicarbonatul. Aici nu ma pricep insa...
    • +2 (4 voturi)    
      simplu (Miercuri, 1 mai 2013, 16:23)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      de prin 2009 ro a semnat codex alimentarus si nu prea corespunde cum in curind vitaminele si alti stimulenti se vor da pe reteta, cum menta o sa ajunga drog usor categoria 3, s.a.m.d. . s-a gindit cineva de ex la doza zilnica recomandata si la necesarul real al organismului? sunt niste discrepante mari. si daca bicarbonatul nu e pe lista? ce sa facem?
    • +2 (8 voturi)    
      pentru ca... (Miercuri, 1 mai 2013, 16:32)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ... mascheaza mirosul de carne stricata; si pentru ca nu e chiar "sanatos", eu stiu persoane carora li se face rau nu de la mici in sine ci de la bicarbonatul prea mult pus in ei
    • 0 (0 voturi)    
      azi (Joi, 2 mai 2013, 13:48)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Cf. guvernu' cica poate .Sau poate nu am inteles eu bine.Sau poate dvs. De fapt si faza aia cu macul din prajitura traditionala ungureasca e poveste inventata de opozitie ,oricare ar fi ea.Sau poate guvernu' trimite solicitare pentru ca poate,nefiind necesar. Nvmd.

      http://economie.hotnews.ro/stiri-consumator-14728954-guvernul-solicita-comisiei-europene-includerea-mititeilor-lista-retetelor-traditionale-pentru-nu-interzisi.htm
  • +2 (6 voturi)    
    Sorry, guys... (Miercuri, 1 mai 2013, 22:08)

    John M. [utilizator]

    Mititelul ramane ! El este in gustul colectiv al acestui popor si nimeni nu-l va putea interzice vreodata. Mai ales ca romanii au "prostul" obicei de a-si vedea de treaba lor atunci cand guvernanti tembeli (cei de la UE, too) dau decrete despre cum ar trebui ei sa traiasca...

    Si, apropo, stie cineva originea mititelului?!
  • +1 (1 vot)    
    Ce tupeu pe UE sa-i suspede argumentele politice l (Joi, 2 mai 2013, 3:36)

    andreesanu [utilizator]

    UE boicoteaza argumentele politice din campaniile
    electorale ,asta-i caz de forta majora ,trebuie sa protesteze toata clasa politica ,sa ia problema s-o mestece ,s-o rumege ,fara mic !!!!!!!!!!!!!nu-ti mai iese nici tata,nici lelea si nici mirlanul la vot ,de unde majoritate in SPARLAMENT ???.