Alerta alimentara: Fructe congelate cu virusul hepatic A importate din Romania, Polonia si Bulgaria, au fost retrase de pe piata italiana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2013, 10:10 Economie | Consumator

Fructe de pădure congelate care au fost importate din România, Polonia şi Bulgaria au fost retrase de la vânzare în Italia, după ce s-a descoperit că sunt contaminate cu virusul hepatitei A, potrivit unor informaţii introduse în sistemul european de alertă alimentară, anunta Mediafax. Alerta pe acest subiect, introdusă în Rapid Alert System for Food Products la 30 mai, vizează un lot de fructe de pădure congelate care, potrivit informaţiilor actualizate luni, 17 iunie, a fost retras de la comercializare în Italia.

Măsura a fost dispusă de autorităţile italiene după ce în lotul respectiv a fost descoperit virusul hepatic A.

Hepatita de tip A este o boala infecţioasă cauzată de acest virus, care se transmite prin alimente şi apă contaminată, având o perioadă de incubaţie între 15 şi 45 de zile.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2363 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 iunie 2013, 10:35)

    rocknum [utilizator]

    imi suna a manevra de marketing sa prabuseasca piata fructelor. Ceva in genul aflatoxinei din lapte.
  • +4 (4 voturi)    
    imi suna (Miercuri, 19 iunie 2013, 11:44)

    Vuck [utilizator]

    Imi suna a pericol pe piata interna.
    Aici cine ne pazeste de infectiile astea alimentare ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni! (Miercuri, 19 iunie 2013, 21:38)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      La fel cum nimeni nu te pazeste de microbii si virusii din rahatii de caini maidanezi de pe strazi! Stii ceva aritmetica? Fa o socoteala: 64.000 de caini (numai in Bucuresti, recensamantul oficial al lui Oprescu) X 100 grame treaba mare canina = cate tone zilnic deversate? Si daca e seceta si canicula ce crezi ca se intampla cu ele? Se faramiteaza ca un praf si prima pala de vant ti-l trimite drept in ochi, nas, gura!
  • -3 (3 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 19 iunie 2013, 11:49)

    sorin3 [utilizator]

    Cum poate fi o punga de fructe congelate importata si din Romania si din Polonia?
    • +1 (1 vot)    
      O punga doua pungi (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:21)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Se vorbeste de lot (loturi) nu de pungi. Cat despre marketing, e destul de riscant sa puii in sistemul de alerta date false deoarece este un mecanism EU de verificare. daca ar fi aparut articole de presa ar fi fost suspiciuni de razboi comercial. Asa mai curand neglijenta la testare la sursa..
  • 0 (0 voturi)    
    la halul (Miercuri, 19 iunie 2013, 14:04)

    Codruta N [utilizator]

    ... de "igiena" al celor care culeg, nici nu ma mir!

    Eu as vrea sa stiu, pe piata INTERNA cand vom avea astfel de alerte!!

    Peste tot, vezi "cosulete cu fructe de padure" - care sa vand la marginea soselelor si pana si in trenuri! NESPALATE!!
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Miercuri, 19 iunie 2013, 14:23)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu stiu daca te-a invatat cineva, dar mie intotdeauna mi s-a spus sa spal fructele si legumele pe care le mananc.

      Inca ceva: daca speli fructul, creste viteza cu care se strica.