Ministrul Finantelor, Ioana Petrescu:  E imbucurator ca oamenii mananca paine si foarte multi oameni saraci consuma acest aliment

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 15:51 Economie | Consumator

Ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, a afirmat, intr-un interviu, ca primele analize arata ca reducerea TVA la paine a avut rezultate pozitive, prin reducerea preturilor, declarand ca acest lucru este "imbucurator", in conditiile in care "foarte multi oameni saraci consuma acest aliment".

Preturile "au scazut, conform datelor pe care le avem, dar nu acesta a fost scopul esential al masurii. E imbucurator ca oamenii mananca paine si foarte multi oameni saraci consuma acest aliment, dar repet, nu acesta a fost scopul...", a afirmat aceasta, intr-un interviu acordat HotNews.ro.

Ministrul a precizat ca rezultatele pe trei luni ale aplicarii acestei masuri de reducere a TVA la paine "arata bine", urmand sa se analizeze in continuare daca s-a ajuns si reducerea evaziunii fiscale si la o imbunatatire a colectarii.

"Ceea ce stim sigur este ca a dus la o scadere a preturilor", a mentionat Ioana Petrescu.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5085 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    doamna ministru, (Luni, 24 martie 2014, 15:56)

    mos ion roata [utilizator]

    sa observe ca painea s-a ieftinit dar totodata a scazut in greutate (pastrandu-si aceiasi forma dar mult mai "afanata").Doamna face o remarca geniala"multi oameni saraci consuma acest aliment"
    • +11 (11 voturi)    
      Ca nu-si permit o hrana mai buna mai pitzi (Luni, 24 martie 2014, 16:44)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Ca ati distrus tara din 90 incoace de am ajuns pe ultimul loc in UE!
  • +3 (5 voturi)    
    . (Luni, 24 martie 2014, 16:02)

    tirolez [utilizator]

    pp ca a vrut sa zica "pentru ca...", dar, na, uite cat de mult conteaza un cuvant.
  • +19 (19 voturi)    
    Exceptionala constatare !!! (Luni, 24 martie 2014, 16:21)

    Tase Rotta [utilizator]

    declarand ca acest lucru este "imbucurator", in conditiile in care "foarte multi oameni saraci consuma (numai) acest aliment" Este uimitoare in gandire aceasta d-ra ministru, cred ca va lua premiul Nobel pentru economie !!!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru economia (Marţi, 25 martie 2014, 11:26)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      la hrana a saracilor!
  • +13 (13 voturi)    
    Maria Antoaneta (Luni, 24 martie 2014, 16:28)

    Lovilutia [utilizator]

    Daca toti vom manca cat mai multa paine, painea se va termina repede si vom fi siliti sa mancam cozonac.
  • +10 (10 voturi)    
    TVA-ul cel de toata zilele, da-ni-l noua astazi (Luni, 24 martie 2014, 16:39)

    b33 [utilizator]

    Scaderea cu 9% la TVA la paine inseamna o ieftinire 20-50 de bani pentru o paine. Deci pentru o familie care consuma o paine pe zi, iese o economie de ~100-175 de lei pe an, adica o apa de ploaie - pentru ca sunt repartizati de-a lungul unui interval mare de time, ei nu se simt defapt deloc. Si sunt la nivelul unei intregii familii, nu de caciula.

    Si cu asta tot defileaza oamenii astia si ne tot spun cat de buna este masura, cand defapt este o "frectie" la labã de lemn. Asta e tot ce ati putut face in mai mult de 2 ani de guvernare??

    Cat timp o sa se mai tot laude guvernul cu masura asta care este aproape virtuala??

    Pai legi ca asta ar trebui sa se dea odata pe saptamana, poate doare daca se iau foarte multe masuri de genul asta, va aparea si un rezultat tangibil.

    Cu sau fara Harvard, am senzatia ca Ioana Petrescu nu este chiar asa un mare geniu economic cum se insinueaza prin anumite cercuri. Poate a absolvit un oarecare Harvard din Anglia, nu stiu, intrebati-l pe dl Gâdea, ca el se pricepe la toate.

    Nu cred ca ai nevoie de facultati facute "pe-afara" ca sa zici ca e imbucurator ca romanii mananca multa paine... Cum sa zici asa ceva?? Nu cred ca e nimic imbucurator in asta, cred ca e chiar trist. Arata ca multi nu isi permit un standard de viata mai ridicat de atat, IAR PT EI, NU ATI FACUT ABSOLUT NIMIC.
  • +13 (13 voturi)    
    Oricum compenseaza politicienii,care mananca ..alt (Luni, 24 martie 2014, 16:42)

    gica43 [utilizator]

    Daca asta este invatatura de ..Harvard....!! Ma tem ca si domnisoara va deveni foarte rapid...politruc,daca nu cumva deja a devenit !
    • +5 (5 voturi)    
      alt... (Luni, 24 martie 2014, 17:04)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      In urma ieftinirii, rahatul* pe paine a devenit mai accesibil pentru toata prostimea. Intre timp, PSD+clientela mancau si rodeau de zor la ciolan...

      *Ma refer, desigur, la dulciurile turcesti
    • +1 (1 vot)    
      Domnisoara (Marţi, 25 martie 2014, 11:35)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      este "window dressing" in mana comunistului Ponta. Ea, saraca, nu stie ca acest sistem, ca si comunismul lui Ceausescu, nu poate fi reformat pentru ca nu e sistemul capitalist pe care ea l-a invatat peste ocean.Ceea ce face Ponta si comunistii lui este "sa fure de la Peter ca sa-l plateasca pe Paul". Fara a crea locuri de munca in economia reala (nu la stat), se va merge in continuare pe"luam de la sanatate si dam la invatatmant" sau "luam de la infrastructura si marim pensiile".
  • +8 (8 voturi)    
    Marioneta. (Luni, 24 martie 2014, 17:08)

    Matrafirefox [utilizator]

    Femeia asta e clar marioneta lui Ponta, pana acum a repetat exact ce a zis Ponta. Oare ce facultate economica de la Harvard o fi absolvit? Cred ca una fara frecventa, sau poate e vorba de alt Harvard decat cel la care ne gandim. Femeia asta nu e cu nimic diferita de orice alta sluga politica. Nu uitati, ca in Romania, slugarnicia politica aduce bogatia.
  • +7 (7 voturi)    
    formidabil !!!!! (Luni, 24 martie 2014, 17:36)

    asada [utilizator]

    De unde mama naibii ii pescuieste PSD-ul ??!!
  • +5 (5 voturi)    
    papusa (Luni, 24 martie 2014, 17:42)

    liviusmaximus [utilizator]

    papusa asta a lui ponta e clar PRAF. I-am acordat sansa de a arata ce poate, dar, in fiecare zi repeta ineptii papagaliceste si arata ca habar nu are cum este in lumea reala in Romania. Pacat, s-a expus aiurea si va pleca rapid. Carne de tun pt nenumaratele guverne ponta. Intre timp, baronii isi iau ce vor - port, energie, sisteme IT, etc, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Go home, little girl !... (Marţi, 25 martie 2014, 11:38)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      The commies will chew you up and spit you out. Anyway, don't quit your other job.
  • +4 (4 voturi)    
    Destepta-te romane ! (Luni, 24 martie 2014, 21:08)

    krampus [utilizator]

    E chiar mai bine decit a zis domnisoara ministru, nu numai ca painea e mai ieftina, dar circul e gratis !! Saracii au astfel tot ce le trebuie, Ponta nu mai trebuie sa faca nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Nici (Marţi, 25 martie 2014, 11:40)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      n-avea de gand, afara de B.S. cu care ne-au obisnuit comunistii de altadata. Hei, ce vremuri...
  • +3 (3 voturi)    
    acum e clar (Marţi, 25 martie 2014, 8:51)

    catelu [utilizator]

    Citisem despre cucoana asta ca a studiat prin US si ma gandeam ca poate are ceva in cap. Acum e clar ce are.

    Desi, probabil a spus ca e imbucurator prin comparatie cu ce mananca politicienii romani de 68 de ani incoace.
  • +1 (3 voturi)    
    daca tot o mananca saracii (Marţi, 25 martie 2014, 9:09)

    jescu [utilizator]

    Daca tot o mananca saracii ar putea da o lege sa adauge in ea vitamine(parca asa sunt obligati producatorii in SUA). In felul asta poate mai scad din problemele medicale.
  • +1 (1 vot)    
    amazing (Marţi, 25 martie 2014, 16:33)

    onassys [utilizator]