Elvetienii au cele mai mari salarii din Europa / Romania si Bulgaria, ultimele locuri

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2015, 9:07 Economie | Consumator

Elvetienii au cele mai mari salarii din Europa, potrivit unui studiu efectuat de Biroul federal de statistica, publicat joi si citat de AFP.

In 2010, un angajat cu norma intreaga din sectorul industrial sau servicii avea un salariu brut anual convertit in euro de 63.549, respectiv de 13,8 mai mare decat un bulgar.

Elvetia ocupa astfel primul loc, urmata de Norvegia (55.370 euro) si Danemarca (51.485 euro), a precizat OFS, in studiul "Indicatorii pietei muncii 2015".

Cele mai mici salarii din zona euro erau platite in Portugalia (17.193 euro), Grecia (25.696 euro) si Spania (26.621 euro).

La nivel UE, plutonul este inchis de Romania (6.048 euro) si Bulgaria (4.618 euro).

Cu toate acestea, arata OFS, nivelul salariului mediu anual brut elvetian este influentat de forta francului.

Pentru a putea fi comparate real, salariile exprimate in moneda nationala trebuie convertite in "standardul puterii de cumparare".

In acest indice, salariile elvetienilor sunt mai mari decat cele ale bulgarilor de 4,3 ori.

In raport cu germanii, elvetienii castiga de 1,2 ori mai mult.










5641 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 17 iulie 2015, 10:44)

    tearoftime [utilizator]

    asta cu "puterea de cumparare" e cea mai mare vrajeala. Pentru ca o masina, un televizor, un telefon mobil, un laptop, o croaziera in jurul lumii sau o excursie la Paris vor costa la fel indiferent de tara.

    Puterea de cumparare se refera la nevoile primare numai ca spre deosebire de roman, elvetianul nu cheltuie mai mult de 30% din salariu pe acestea, iar restul il poate folosi pentru cele de mai sus, ducand un trai mult peste noi.
    Spre deosebire de el, bulgaru da 70% din salariu pe mancare.

    Si acu' ia sa calculam indicele de "lux" ca sa il numesc asa - elvetianului ii raman / an 70% din 63.000 = 45000
    si lu' bulgaru 30% din 4600 = 1500 cu bataie.

    Diferenta intre Bulgar si elvetian dupa ce se umple burta va fi prin urmare de 30 de ori, nu de 4,5.

    Cam asa trebuie calculat. Trist dar adevarat.
  • -8 (8 voturi)    
    Ierarhia banului (Vineri, 17 iulie 2015, 10:47)

    Metec [utilizator]

    Am schimbat ierarhia de partid cu ierarhia banului. Despre ierarhia valorii umane, nu se mai aude nimic! Totul se masoara in salariu, functie, accesorii (haine, masini, case, femei), nimanui nu-i mai pasa de cine, ce si cum este un om. Romania si Bulgaria au cele mai mici salarii, dar Elvetia si Luxemburg au cele mai mari rate de sinucideri, pe cap de locuitor! Nordicii sunt niste depresivi prin excelenta, urmeaza dupa Elvetia. Asa ca salariile sunt nerelevante, conteaza bucuriile simple, gratuite, ale vietii. Cel putin pentru mine si cei din jurul meu.
    • +6 (6 voturi)    
      Inseamna ca la noi e raiul (Vineri, 17 iulie 2015, 13:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Ca bucurii simple avem toata ziua. Sa-i vedem pe politicieni incarcerati e una din ele. Dar nu prea tin de foame oricat de simple ar fi.
  • -7 (7 voturi)    
    Eroare totala... (Vineri, 17 iulie 2015, 11:29)

    Stef_and [utilizator]

    Elvetienii nu traiesc chiar asa cum arata salariul, o chirie medie lunara pe o camera este de peste 1500 franci, mai pune cheltuieli curente inca vreo 300, si ajungi la aproape 2000, doar ca sa locuiesti. Salariile sunt mari dar la fel de mari sunt si cheltuielile. Cea mai ieftina cafea este 2 franci nu 1 leu ca la noi, nici gand sa cumperi o paine de 300 grame fara 5 franci. Daca mergi in Zürich o sa vezi mai putine masini de lux ca in Bucuresti.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stiu.... (Vineri, 17 iulie 2015, 13:35)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Stef_and

      ....in ce parte a Elvetiei locuiesti matale, dar eu stau in inima Genevei intr-un studio de 40m2 cu doar 850 CHF pe luna, fara sa includ factura de curent, care este in medie de 30 CHF pe luna. Este adevarat, la capitolul gasirea unei locuinte cu un pret bun este foarte greu, dar nu imposibil. Benzina ma costa 200 CHF, in conditiile in care fac naveta, pe mancare cheltuiesc in medie 400 de CHF si micile placeri cred ca se duc undeva la 3-400 de CHF/luna. Asigurare minima de 230 CHF. Dar la un salariu de 4000-4200 in mana (care este unul dintre cele mai mici!) tot mai raman cu 2000 pusi deoparte fara sa ma zgarcesc prea tare. In Romania poti pune deoparte asemenea suma? Iar faza cu 5 franci o paine m-a dat pe spate...vrei sa-ti fac poze cu preturile de la Lidl, Aldi, Denner etc.? Asa ca lasa vrajelile! Nu mai pun la socoteala daca ai un salariu mediu de 6-7 mii cat este in Elvetia.
  • +3 (7 voturi)    
    Cumplita austeritate in Grecia (Vineri, 17 iulie 2015, 12:04)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cu salariul de 4 ori cat in Romania. Si ii asteapta o perioada extrem de grea in care va fi doar triplu. In conditii de preturi comparabile si de munca mai putina. Cumplita soarta marelui popor grec.
  • +1 (1 vot)    
    da cate ,,manuri'' are un elvetian !? (Vineri, 17 iulie 2015, 18:24)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ...are chiar mai multe si de cat un german cu care sunt mereu comparati romanii ?
    p.s. nu puneti placa cu productivitatea cei care nu stiu cum se munceste in Germania ca si angajat legal, nu sclav la mana a treia.