Actualizat acum

(P) PostMaster este primul operator postal din Romania care ofera trasabilitatea plicurilor prin GPS

de     Smile Media
Luni, 16 mai 2016, 15:50 Economie | Consumator

Logo_PostMaster
Foto: Smile Media

Noul serviciu Track&Trace ofera localizarea in timp real a corespondentei, de la preluarea ei de catre postas si pana la momentul livrarii acesteia la cutia postala a destinatarului. PostMaster, membra a Austrian Post Group si cel mai mare furnizor privat de servicii postale din Romania, este primul operator cu acoperire nationala care introduce acest tip de serviciu, care asigura trasabilitatea serviciilor postale.

Prin intermediul Track&Trace, clientii au acces gratuit si in timp real la situatia distributiilor din teren. Fiecare postas are asupra sa un terminal mobil prevazut cu un scanner si localizabil prin GPS. Postasul scaneaza borderoul de distributie primit impreuna cu plicurile si i se genereaza automat comenzile de lucru pentru ziua in curs, cu toate adresele la care trebuie sa livreze corespondenta. Pe parcursul zilei, postasul scaneaza fiecare plic distribuit, cu cod de bare unic, moment in care aplicatia inregistreaza data si ora exacta a livrarii, identitatea unica a trimiterii si coordonatele GPS, care vor trebui sa corespunda cu adresa de destinatie. Astfel se pot genera raportari in timp real, la nivel de zi, si se observa in mod clar parcursul postasului si livrarile efectuate.

”Track&Trace consolideaza si mai mult unul dintre atributele cheie ale PostMaster: garantia calitatii serviciilor oferite, prin asigurarea integrala a trasabilitatii pe tot parcursul plicului. Clientii din orice domeniu vor putea accesa situatii in timp real ale livrarii corespondentei si vor beneficia de un instrument eficient de raportare si evaluare. Stim ca pentru unele categorii de corespondenta este foarte importanta certificarea livrarii si a distributiei in timpul stabilit, iar Track&Trace va securiza orice angajament necesar in acest sens”, a declarat Florin Bogasieru, Director de Vanzari PostMaster.

Noul serviciu completeaza gama de avantaje ale oricarui client PostMaster: consultanta si optimizare resurse, livrare, control si evaluare.

Compania PostMaster (www.post-master.ro) este activa in distributia de coresponenta adresata (documente) si neadresata (materiale publicitare). De asemenea, PostMaster furnizeaza servicii de management al bazelor de date, geomarketing si sampling.

 



Citeste mai multe despre   
3256 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Amazing! Ce will thei finc ov next! (Luni, 16 mai 2016, 16:27)

    jchinez [anonim]

    Cine v'a scris anuntu? I. Iliescu?
    • +3 (3 voturi)    
      serios???? (Luni, 16 mai 2016, 21:12)

      gregorian bivolaru [anonim] i-a raspuns lui jchinez

      Am verificat pe site-ul companiei si nu au pe nicaieri sectiune de track&trace... Poate aveti de gand... Cat a costat acest articol, asa de curiozitate!!!!
      • -3 (3 voturi)    
        Multumim pentru feedback (Marţi, 17 mai 2016, 10:18)

        PostMaster [anonim] i-a raspuns lui gregorian bivolaru

        @gregorian bivolaru, urmeaza sa actualizam site-ul, insa serviciul este mai degraba unul cu valoarea adaugata, asimilat produselor de baza ale PostMaster.
        • +3 (3 voturi)    
          raspuns (Marţi, 17 mai 2016, 16:26)

          gregorian bivolaru [anonim] i-a raspuns lui PostMaster

          Abia astept sa l actualizati ca sa verific si eu cand si unde imi livrati factura orange si eon dupa care trebuie sa ma duc mereu la ei ca sa nu fiu deconectat. Dupa care ma voi adresa ANCOM! Abia astept!
      • 0 (2 voturi)    
        ora exacta (Marţi, 17 mai 2016, 22:53)

        Ora exacta [anonim] i-a raspuns lui gregorian bivolaru

        Ora exacta a Romaniei o gasiti pe https://oraexacta.info/romania. Multumim pentru articol!
    • -2 (2 voturi)    
      Multumim pentru feedback (Marţi, 17 mai 2016, 10:17)

      PostMaster [anonim] i-a raspuns lui jchinez

      @jchinez, data viitoare va fi mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Pe draqu (Marţi, 17 mai 2016, 12:52)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui jchinez

      ”PostMaster, membra a Austrian Post Group si cel mai mare furnizor privat de servicii postale din Romania”

      Cică e cel mai mare operator postal privat .....folosesc servicii postale frecvent , n-am auzit de ăstia .
  • +2 (2 voturi)    
    drop mail (Marţi, 17 mai 2016, 9:30)

    Martinezu [utilizator]

    Principalul lor serviciu este impartirea de pliante si brosuri prin cutiile postale. Vedeti-le partenerii si o sa intelegeti.
    Daca ai cutia postala plina de maculatura, stii pe cine sa injuri. Cica impartirea tonelor de maculatura este o forma eficienta de comunicare cu consumatorii...
  • +1 (1 vot)    
    Distemper nu functioneaza (Miercuri, 18 mai 2016, 8:54)

    Laurentiu [anonim]

    Sistemul e doar pt fraierii care vor sa creada. Mi s-a pierdut un plic cu chei de catre posta romana Si mi s-a spus sa-l urmaresc cu track and trace si in Austria cei de acolo spuneau ca sistemul nu functioneaza si de aceea nu pot localiza coletul. Dupa 2 luni posta romana a recunoscut ca a pierdut coletul iar posta Austriaca a spud ca a fost pierdut de post master. Va sfatuiesc sa folositi companii serioase nu posta romana Si post master daca vreti sa va ajunga coletul la destinatie
  • 0 (0 voturi)    
    Praf! (Miercuri, 17 august 2016, 15:57)

    Mac [anonim]

    Astia, austrieci?! Pai sunt mai praf decat PTTR-istii! Lasa corespondenta in casa scarii! Cutiile postale or fi puse asa, ca sa acopere peretii holului blocului! Vai si-amar! Am reclamat o data dar a doua oara ii voi reclama si la OPC.