Taxa auto: Comisia Europeana nu a primit noile propuneri ale Romaniei

de M. Zidaru     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2008, 20:16 Economie | Consumator

Comisia Europeana a anuntat, la solicitarea BBC, ca nu a primit scrisoarea pe care autoritatile din Romania sustin ca au trimis-o ca raspuns la observatiile aduse cu privire la taxa de inmatriculare auto. Purtatorul de cuvant al comisarului european pentru impozite si taxe, Maria Asimakopoulou, a declarat pentru BBC, preluat de Rador: "Pana acum nu am primit nicio scrisoare din partea autoritatilor romane".

"Probabil ca scrisoarea este pe drum. De asemenea, as vrea sa subliniez ca pentru a stopa procedura de sanctionare a Romaniei, Comisia Europeana are nevoie ca statul membru sa adopte mai intai o lege de modificare a taxei auto compatibila cu normele europene", a mai adaugat Maria Asimakopoulou.

Reamintim ca autoritatile romane sustin ca au trimis scrisoarea de raspuns si ca vor negocia saptamana viitoare cu expertii Comisiei Europene o posibila modificare a taxei auto.

Saptamana viitoare, reprezentantii Ministerului Economiei se vor afla la Bruxelles pentru a negocia cu expertii Comisiei Europene o posibila modificare a taxei de inmatriculare, intalnire neconfirmata insa de Comisia Europeana.

Procedura de sanctionare a Romaniei pentru taxa auto, considerata discriminatorie de comisarul european pentru taxe si impozite, Laszlo Kovacs, nu a fost inca oprita. Potrivit BBC, Kovacs a avertizat in mai multe randuri autoritatile de la Bucuresti ca taxa auto introdusa la 1 ianuarie 2007 nu respecta normele europene.

Nemultumirea comisarului european vine din faptul ca pentru masinile importate in Romania trebuie sa se plateasca o taxa care poate sa ajunga la cateva mii de euro, pe cand pentru masinile autohtone se percep numai cateva sute de euro. Laszlo Kovacs a cerut chiar anularea taxei, insa premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat ca nu se pune aceasta problema.

Anul trecut, taxa de inmatriculare a adus peste 200 de milioane de euro la buget.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1908 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu stati degeaba! (Vineri, 11 ianuarie 2008, 20:49)

    resp [anonim]

    Nu mai stati degeaba asteptind ca altii sa va ajute. Lucrati cu ei si puneti umarul la treaba.
    Nu ne putem astepta la nimic bun de la niste sme
    cheri ordinari. Banditii tot banditi. Trebuie sa reclamam in continuare taxa la UE. Sa nu ii slabim pina nu se renunta total la taxa.
    Puneti mina si scrieti la urmatoarele adrese. Nimeni nu o sa o faca in locul nostru.
    Din ceea ce s-a scris aici in forum si din Cotidianul, iata adresele unde deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (6 adrese/ institutii):
    1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
    Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
    2) Comisia Europeana
    Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
    3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
    4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia europeana, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
    5) Presedintele Parlamentului European, dl Hans-Gert Poettering, e-mail: hpoettering@europarl.eu.int
    6) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
    Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
    fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/

    Scrieti in loc sa va lamentati la nesfirsit. Daca Ungaria si Polonia au fost condamnate, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana si probabil si direct pe mail.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa auto (Vineri, 11 ianuarie 2008, 22:09)

    radu [anonim]

    "nu stati degeaba"
    - Mustumesc de sugestie !!!
    Tocmai am scris la Bruxelles.
    Ma simt mult mai bine , ai avut mare dreptate !!!
    Daca faceti o demostratie in strada , ceva , sa ma anuntati si pe mine. VIn negresit !!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Vineri, 11 ianuarie 2008, 22:30)

    NoBoDy [anonim]

    nu le mai ajung bani si de asta pun taxele asa mari si cand e vorba sa le micsoreze nici sa nu auda!!!li s ia painea de la gura daca micsoreasa taxa!!!Domnilor suntem in UE!!!mai lasati'va harfele acasa cand plecati si nu mai luati atatia bani de la popor!!!nici nu ar trebui sa existe taxa de prima inmatriculare dar domnul Tariceanu, vorba e prim'ministru vrea sa fie!!!si te mai intrebi de ce duce tara asta la vale!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cascadorii risului (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 4:40)

    sadwank [anonim]

    Fara suparare, penelistilor-postatori, dar trebuie sa recunoasteti ca guvernul asta e cel mai penibil de care ati auzit vreodata!
    Nu va vine sa va depuneti carnetele de partid cind ii vedeti cum dau din colt in colt, incercind sa para cocosi, tot incercind sa evite eliminarea taxei, fie si macar cu o zi-doua? Nu v-ati saturat de infatisarea europeana si atitudinea de copil care a spart geamul cu mingea a premierului?
    Si, la urma urmei, cu ce a trimis Tariceanu scrisoarea la Bruxelles? Cu un Citroen C4? De, daca n-a vrut sa-si ia masina, fie si la mina a 2-a!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar de TVA la vanzarea de case stiati? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 8:45)

    Cristian [anonim]

    Banditul asta de tariceanu a introdus in noul cod fiscal TVA la vanzarea apartamentelor / caselor / terenurilor. Pana si la vanzarile intre persoane fizice, vanzatorul este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA! (si nesimtitul de ministru al finantelor are tupeul sa spuna ca nu au fost marite taxele si impozitele)...

    Ca sa va fie clar: numai cand o persoana fizica vinde apartamentul in acre locuieste nu se percepe TVA. Daca insa vinde un alt apartament / teren e obligata sa plateasca TVA. Toate apartamentele mai noi de un an vor beneficia de aceasta scumpire cu 19%.

    Dupa ce ca atatia romani tineri emigreaza pentru ca tara asta nu le da nimic decat batjocura, le mai omoram si sansele sa isi faca un rost?

    Imi doresc ca acesti nesimtiti de guvernanti sa ajunga acolo unde le e locul - la puscarie.
  • 0 (0 voturi)    
    hoti (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 11:31)

    cri [anonim]

    haideti fratilor sa-i dam odata jos.sugestii?
    • 0 (0 voturi)    
      am eu o sugestie (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 13:03)

      accidutzu [anonim] i-a raspuns lui cri

      headshot!!!
    • 0 (0 voturi)    
      am cateva! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 14:27)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui cri

      Winchester, 7.62 mm, cu luneta Carl Zeiss......
  • 0 (0 voturi)    
    Oare o fi recomandata? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 15:26)

    Catelu [anonim]

    Oare Varu Jean o fi trimis scrisoarea aia recomandata? Ca altfel peste 3 luni poate zice ca s-a pierdut pe drum si trebuie sa trimita alta. Si in timpul asta taxa se incaseaza...
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de jmecher (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 20:25)

    bebe [anonim]

    am dat si eu o mina de ajutor in ptoblema taxei, am scris un e-mail la nenea kovacs sper ca il va citi cineva.Incercati si voi la fel cu cit sint mai multe cu atita vad si cei de la BRUXELLES, ca sint multi interesati de problema asta Va multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    h (Duminică, 13 ianuarie 2008, 0:32)

    cri [anonim]

    mersi.notat
  • 0 (0 voturi)    
    oale sparte (Duminică, 13 ianuarie 2008, 10:24)

    roe [anonim]

    pai din ce am mai plati pe duda si altii ca el, asta asa ca mai de unazi au scris ziarele despre cum este platit reprezentantul mae care se ocupa de look-ul romaniei peste hotare.am trimis si eu mail la bruxelles. faza nasoala e ca daca ne sanctioneaza ue si avem de platit, tot din buzunarul nostru platim, ca doar suntem contribuabili. iar aia care se incapataneaza sa mentina o taxa care incalca normele europene nu vor raspunde pentru asta. zic unii ca platesc ca nu mai sunt alesi. si ce-i cu asta? ca dupa patru ani lumea uita si iar ii alege. in cazul unei sanctiuni ar trebui sa plateasca cu banii lor aia care au pus taxa asta, nu din banii statului, care pana una alta din banii nostri se aduna. oricum o dai tot noi platim oalele sparte.
  • 0 (0 voturi)    
    Dilema-- (Vineri, 18 ianuarie 2008, 2:56)

    Gabi [anonim]

    eu am un OPEL motor de 2197cmc , fabricatie 2001 , deci are 7ani masini , motorul este EURO4 scrie clar in cartea masinii. acuma intrebare, cine stie conform ordonantei , cat ar trebui sa platesc taxa ? acuma ar fii 1575euro. eu stau cu masina de o luna in fata portii si astept sa scada . mersi astept un raspuns.

    p.s. sunt scarbit de tara in care traiesc, nu mai am cuvinte.
    • 0 (0 voturi)    
      nici o sansa :( (Marţi, 22 ianuarie 2008, 14:34)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      nici o sansa man , cred ca este un vectra de 2.2 diesel.cam atata este taxa , zic ca pui frumos masina in garaj , strangi banii de taxa , o platesti si dupa aia sa mergi cu o galeata de kkt si sa i-o pui lu tariceanu la poarta , sa o acoperi si -sai dai foc.sa vina sa dea cu picioru in ea sa stinga focu :)).peace