Cum fenteaza romanii taxa de prima inmatriculare cu ajutorul bulgarilor

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2008, 13:43 Economie | Consumator

Publicatia bulgara Monitor scrie ca romanii din sud au gasit solutia pentru a nu plati taxa de prima inmatriculare pentru automobilele second-hand. "Reteta" este urmatoarea: romanul cumpara masina de la un cetatean bulgar, dar nu face contract de vanzare-cumparare, ci un act prin care este imputernicit sa circule cu masina. Isi face revizia tehnica anuala, scoate cartea verde a masinii si poate circula cu ea in UE. Masina ramane, evident, cu numere de Bulgaria.

Potrivit Monitor, preluata de Rador, cetateanul bulgar care accepta sa intre in aceasta schema este rasplatit, pe langa pretul masinii, si cu o suma suplimentara, cuprinsa intre 200 si 400 de leva (aproximativ 100-200 euro).

"Orasul Calarasi e plin de masini cu numar de Bulgaria, iar la Bacul de la Ostrov spre Chiciu, din cele 15 – 20 de masini care isi asteptau randul sa treaca Dunarea, cel putin sase erau inmatriculate in Bulgaria", spune Lucian Vrajitoarea, locuitor in Calarasi. "E clar ca multi oameni folosesc aceasta solutie pentru a nu mai plati taxa de prima inmatriculare", adauga el.

"Salariile vecinilor nostri aproape ca s-au dublat dupa aderarea Romaniei si Bulgariei la Uniunea Europeana, ceea ce le ofera posibilitatea ca, cu salariul pe trei luni, sa-si cumpere o masina veche", sustin locuitorii orasului Vidin, citati de Monitor.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10042 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ungaria ? (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:17)

    curiosu [anonim]

    chestia asta oare nu se poate face si cu vecinii nostrii din vest ?
    • 0 (0 voturi)    
      love (Marţi, 15 ianuarie 2008, 1:11)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui curiosu

      e iubirea prea mare
    • 0 (0 voturi)    
      rable (Marţi, 15 ianuarie 2008, 19:06)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui curiosu

      Ce nu se spune este ca aceste masini inmatriculate in Bulgaria sunt toate rable. Riscul este ca dupa un timp proprietarul legal al masinii (cetatean bulgar) sa vina cu 'insotitori' si sa-si ridice masina, ca doar e a lui, iar cumparatorul are doar dreptul sa circule.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu circul cu numar de Franta (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:36)

    LaCoruna [anonim]

    Eu am facut aceeasi shmekerie, dar cu o masina inmatriculata in Franta; am un unchi stabilit acolo. Nu le-as da un sfantz nenorocitzilor astora.
    Tot UE-u' le zice ca-s tampiti, dar ei au cozile ridicate mandru-n sus, ca pisicile noaptea cand se duc sa...
    • +1 (3 voturi)    
      Sa aderam cu totul la vecini (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:54)

      micra [anonim] i-a raspuns lui LaCoruna

      Foarte bine! De fapt nici nu trebuie sa gasesti un cetatean strain pe numele cui sa inmatriculezi masina. Din moment ce suntem in UE ai dreptul sa te stabilesti oriunde. Mai pe intelesul tuturor poti sa te inregistrezi pe o adresa din alta tara UE, eventual nu ai dreptul sa lucrezi... DAR ai dreptul sa-ti inregistrezi masina pe adresa data in tara respectiva. Si eu am numere straine. Bafta tuturor.
      Insa as avea si o alta idee: Partea de sud a tarii sa fie anexata Bulgariei partea de nord-vest Ungariei si am primi si alta cetatenie fara sa ne mutam... Ca de asta m-am saturat si oricum si la medic tot in Ungaria mergem de aici din Transilvania, desi platim CAS in Romania.
      • -1 (3 voturi)    
        Am eu o sugestie si mai buna (Luni, 14 ianuarie 2008, 18:11)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui micra

        du-te la Polul Nord. Si Ungaria sa anexeze banchiza si ursii polari si toti eschimosii sa vorbeasca bozgoreste.<br>Nu e mai bine asa?
  • +1 (1 vot)    
    Si asigurarile? (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:53)

    m [anonim]

    Cum sunt asigurarile acolo? Din cate am inteles asigurarea obligatorie e mai scumpa. Si poti sa faci casco pe masina aici sau tot acolo trebuie sa il faci?
    • +1 (1 vot)    
      Acolo trebuie facute toate (Luni, 14 ianuarie 2008, 15:25)

      LaCoruna [anonim] i-a raspuns lui m

      Eu am masina de 1,8 si platesc pe an 235 de euro. Asta pentru ca unchiul meu nu a avut niciun accident de cand platesc RCA acolo.
      Am ITP-ul facut tot acolo.

      Nu stiu exact cum sta situatia la CASCO, dar asta o poti afla dand un telefon sau trecand pe la orice birou care se ocupa cu asigurari.
    • +1 (1 vot)    
      taxe (Luni, 14 ianuarie 2008, 15:30)

      Rhadoo [anonim] i-a raspuns lui m

      In Italia asigurarea ma costa 450 euro pe an
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare pt. Rhadoo (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:15)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Ce valoare are masina ? E casco ?
    • 0 (0 voturi)    
      TAXE (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:08)

      raul [anonim] i-a raspuns lui m

      Platesc anual 600 Euro - taxe + RCA + Casco in Germania. Am carnet de 9 ani (fara accident). Masina este din 2002, benzina 1,6. Taxa de prima inmatriculare ar fi cam 900€. RCA+CAsco +taxe in Romania ar costa cel putin 300€ anual ...daca nu chiar mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    f bine (Luni, 14 ianuarie 2008, 15:33)

    Nicky [anonim]

    E foarte bine! De fapt fiecare cetatean e obligat sa se protejeze de hoti (adica de stat, evident) prin ce metoda crede de cuvinta!
  • +1 (1 vot)    
    iar ce s-a uitat sa se mentioneze... (Luni, 14 ianuarie 2008, 15:36)

    grace [anonim]

    ca anul trecut s-au ridicat pe putin 15 masini. pentru ca masinile au fost cu contract de timp inchiriere si dupa 6 luni a venit bulgarul cu plangere ca sa i se returneze masina.... bafta pentru cei care cred ca asta este o solutie
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:05)

    bebe [anonim]

    bravo lor guvernanti cred ca nu mai ei pot fura legal uite ca pot si alti cetateni sa se descurce daca au asa guvernare "care sigur va fi votata si la alegerile viitoare "sint nerabdator sa vina alegerile de anul asta ptr ca nu am avut atita ura pe cineva de cind ma stiu sa ii vad cum vin ca milogi sa ne explice cit sint ei de competenti
  • -1 (1 vot)    
    smekerie (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:29)

    Aldea Baran [anonim]

    ca orice smecherie, romanul o exploateaza cu "las ca merge" pana nu mai merge. Nu va dura prea mult pana se vor prinde si "noii europeeni" ca in restul Europei se plateste taxa (impozit etc) acolo unde este resedinta principala, adica acolo unde te afli mai mult de 200 de zile pe an. In Germania te obliga sa-ti inmatriculezi masina in orasul in care locuiesti, nu in orasul in care de ex. locuiesc parinti sau rude si unde intamplator asigurarea este mai ieftina. Ia incercati sa circulati in Germania cu o masina inmatriculata in Romania, sa vedem cat dureaza pana la amenda....
    • +1 (1 vot)    
      Vb prostii (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:52)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Aldea Baran

      Man, nu stii ce vorbesti.
      Daca masina este proprietatea unui bulgar, atunci se platesc taxe in bulgaria. Tu doar o ai in custodie. Tu iti platesti taxele ca cetatean roman. Dar masina nu este a ta, deci nu conteaza unde ai tu resedinta, ci proprietarul de drept. Singurul risc este sa-ti dea teapa bulgarul, dar daca ai prieteni acolo, nu samsari de masini, nu ai nici o problema. Oricum, se face asta de ceva timp, ideea a plecat de la forumistii de pe forumurile de masini. Stiu foarte multi care folosesc sistemul si nu au nici o problema.
  • +1 (1 vot)    
    la fel... (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:46)

    marius [anonim]

    si eu am masina, primita de la tatal meu (rezident italian), inmatriculata in italia, pe numele lui. Circul fara probleme cu numere de italia, am platit asigurarea 720 EUR, ptr ca tatal meu nu a avut accidente cu masina. Va trebui sa merg acuma sa ii fac verificarea tehnica...nu o sa dau bani (3825 EUR) ptr taxa de prima inmatriculare niciodata...mai tin masina un an si dupa aceea o sa o dau in italia la schimb cu una noua..sau reconditionata, si platesc diferenta..imi convine sa circul asa..daca se va schimba legislatia in ceea ce priveste taxa de prima inmatriculare, poate ca o sa o inmatriculez in romania, dar cealalta masina...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 14 ianuarie 2008, 20:01)

    andreiul [utilizator]

    chestia asta se practica de ff multi ani cu germania :) asa se fenta inainte chestia aia cu euro3
    old news hotnews ..
  • +1 (1 vot)    
    TAXA LUI PESTE!!!!!!!!!! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 9:31)

    Cristian [anonim]

    Si eu am o masina din 2004 inmatriculat in Slovacia. La excrocii astia taxa m-ar fi costat 70 de milioane Lei vechi. De ce sa fiu prost sa le dau lor banii mei. Mai bine platesc taxe si asigurari la statul slovac. Ei au facut ceva pentru mine. Excrocii astia nimic. AR trebui sa fie pusi la zid si sa le tragem cate-un glont in cap!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    INCA UN ARTICOL DE UMPLUTURA (Marţi, 15 ianuarie 2008, 11:07)

    SIR [anonim]

    In primul rand subiectul este invechit. In al doilea rand, asa cum a sublinia cineva mai sus, nu este o smecherie, o fenta, ci este pur si simplu un drept al cetatenilor europeni.

    Decat un asemenea subiect, mai bine s-ar face cu adevarat o ancheta asupra firmelor off-shore inregistrate de securi..., aaa, vreau sa zic potentatii nostri, pentru a fenta cu adevarat legislatia financiara a tarii
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurare + taxe (Marţi, 15 ianuarie 2008, 11:21)

    micra [anonim]

    Pentru o masina de 1200cmc de 4 ani asigurarea obligatorie in Ungaria este cam de 150euro iar taxele cam tot 140 euro pe an.
    Taxele se platesc pentru localitatea unde ai "domiciliul" iar asigurarea varieaza in functie de compania de asigurare. Evident la Allianz e triplu fata de ce am gasit eu...
    Perfect adevarat: taxele se platesc acolo unde stai. Astfel eu platesc totul acolo, chiar si taxele dar masina e pe numele meu. Si am dreptul sa stau oriunde vreau in UE :-)
    Nu trebuie nici o alta hartie... doar un prieten care te lasa pe adresa lui.
    Chiar mi-ar placea sa platesc si alte impozite acolo, dar din pacate CAS se trage din salariul de aici :-( In fiecare tara guvernul e cel care te jefuieste legal, dar in alte tari macar mai primesti ceva in schimb. Astfel ar fi doar 2 soluti:
    1. Sa plecam noi din tara. Multi au facut-o deja.
    2. Sa aducem alta tara aici. Sau sa impartim tara pe state mai mici poate atunci vom ajunge sa fim ca Germania sau Austria.
  • 0 (0 voturi)    
    luptati si altfel! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 11:24)

    resp [anonim]

    Nu ne putem astepta la nimic bun de la niste smecheri ordinari. Banditii tot banditi. Trebuie sa reclamam in continuare taxa la UE. Sa nu ii slabim pina nu se renunta total la taxa.
    Puneti mina si scrieti la urmatoarele adrese. Nimeni nu o sa o faca in locul nostru.
    Din ceea ce s-a scris aici in forum si din Cotidianul, iata adresele unde deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (6 adrese/ institutii):
    1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
    Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
    2) Comisia Europeana
    Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
    3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
    4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia europeana, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
    5) Presedintele Parlamentului European, dl Hans-Gert Poettering, e-mail: hpoettering@europarl.eu.int
    6) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
    Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
    fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/

    Scrieti in loc sa va lamentati la nesfirsit. Daca Ungaria si Polonia au fost condamnate, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana si direct pe mail.
  • +1 (1 vot)    
    nu prea stiti ce vb (Marţi, 15 ianuarie 2008, 13:07)

    cristigiurgiu [anonim]

    Mai fratilor multi nu prea stiti ce vorbiti despre chestia cu Bulgaria!! Cel mai mult acest fenomen se vede in Giurgiu,Cred ca sunt peste 1000 de masini inmatriculate la fratii nostrii bulgari :). Am ajutat o multime de oameni sa-si cumpere o masina decenta de la Ruse. Nu exista nici un risc;sa fie bine inteles. Se alege masina ,se da o arvuna de 2-300de euro,iar peste cateva zile maxim o saptamana te suna bulgarul sa mergi la notar unde se face procura cu drept de vanzare,dezmembrare,distrugere,-procura pe viata(termen nelimitat). Procura o traduce un translator atestat care isi pune parafa pe ce traduce . mai nou se face si un contract de vanzare -cumparare perfect legal,pe care il scoti la vedere doar in momentul cand vrei sa o inmatriculezi in tara(cand dispare taxa TARICEANU).Bulgarii nu dau tzepe ptr ca risca sa-si distruga afacerea.80%cumpara romanii ,iar ei pe noi se bazeaza.Zvonurile cum ca au girat bulgarii cu masinile la banci sunt simple speculatii.Cum sa te accepte o banca sa girezi cu o masina veche si plus ca toate actele masinii sunt la roman(inclusiv cartea de identitate) Toate taxele sunt mult mai mici decat la noi.Ex. motor de 1700cm-asigurarea 55leva impozitul 70 ron etc. in negocierea pretului masinii sunt incluse toate taxele pe primul an tu nu platesti nimic . Cei care mai vor lamuriri ..cristi_box99@yahoo.com; Nu mai platiti taxele nesimtitilor de Scarbiceanu &Co
  • 0 (0 voturi)    
    - (Marţi, 15 ianuarie 2008, 13:26)

    Andrei [anonim]

    V-ati trezit si voi dupa peste jumatate de an cu stirea asta... cat despre comentariul cu "nu sunt riscuri" ... HAHAHHAHA . Documentati-va!
  • +1 (1 vot)    
    ce riscuri ? nici unul (Marţi, 15 ianuarie 2008, 19:18)

    george [anonim]

    Pai explica mai anonim-ule ce riscuri sunt. aici vb de masini de cateva mii de euro nu de vre-o masina de 20000. riscul este sa moara bulgarul si sa nu mai doreasca mostenitorii sa-ti faca procura. Cum am mai spus vb de masini de cateva mii nu de mai mult....asa ca eu m-am riscat si nu-mi pare rau.
  • +1 (1 vot)    
    Fenta si mai si... (Marţi, 15 ianuarie 2008, 23:46)

    cobra [anonim]

    In loc sa vina cu banii de taxa la trezorerie, se vine cu jumatate de suma la un bastan de politie. Acesta vorbeste cu cel de la ghiseu sa accepte dosarul de inmatriculare fara incasarea acestei taxe. Dupa inmatriculare mai cere cineva dovada platii acestei taxe? Fiti seriosi. Si uite asa militienii se fac cu o spaga consistenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Am o mare rugamintee (Joi, 27 noiembrie 2008, 13:34)

    mihai [anonim]

    Va rog sa imi spuneti si mie daca eu pot pleca cu masina din Bulgaria catre Romania dupa ce am cumparat-o, sau e nevoie de o rampa?Vreau sa inmatriculez masina pe ramania, deci voi primii probabil niste numere rosii din Bulgaria?

    Va rog sa ma lamuriti si pe mine, sa stiu ce am de facut!!
    Multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:45)

    lucian [anonim]

    dati-mi si mie va rog un sfat ...cum as putea face o asigurare pentru o masina cu numere de franta...sau trimite-ti va rog un model de asigurare din franta!va rog mult!multumesc ///(editat de HotNews.ro)