Preturile mari la alimente au dus in Grecia la aparitia unor Robin Hood ai supermarketurilor

de A.B.     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2008, 12:14 Economie | Consumator

Robin Hood lua de la bogati si le dadea saracilor, exact ceea ce fac acum membrii unui grup anarhist care isi revendica patru astfel de actiuni in Atena. In numele luptei impotriva preturilor prea mari la alimente, gruparea greaca a avut patru "operatiuni de distribuirea gratuita de produse" din supermarketuri, informeaza o sursa din politia ateniana, citata de AFP.

Revendicarea unei astfel de actiuni, facuta luni pe internet, apare in urma ultimului raid intr-un supermarket de la periferia Atenei. In jur de 20 de persoane au invadat magazinul, inarmati cu bastoane si cu fetele acoperite, au umplut cu produse cateva carucioare si au plecat fara sa le plateasca. Produsele le-au impartit apoi in strada. Seful magazinului a asteptat plecarea grupului pentru a anunta politia.

Astfel de operatiuni - atribuite de autoritati unei miscari anarhiste de extrema stanga - au mai avut loc in trei supermarketuri ateniene in toata luna iunie.

Preturile la alimente au crescut in Grecia cu 4,9% in luna mai, un record in ultimii zece ani si una dintre cele mai mari cresteri din zona euro, fara ca salariile sa urmeze acelasi trend ascendent.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3495 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Corectie (Marţi, 1 iulie 2008, 12:27)

    Ella [anonim]

    Corect ar fi "impotriva preturilor " si nu "impotriva rpeturilor"...
    • 0 (2 voturi)    
      ..... (Miercuri, 2 iulie 2008, 9:32)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Ella

      Genialo!
  • 0 (2 voturi)    
    e consolant ca asemenea capete de paie (Marţi, 1 iulie 2008, 12:45)

    soma [anonim]

    nu dispar din lume: ia cu cagula, da cu ciomagul - ca-i asa de spectaculos - ceea ce poti primi si redistribui pasnic si cu minte: un lant de pravalii sociale care primesc marfa cat incape de la supermarketuri si le "vand" pe nimic celor care sunt cu adevarat nevoiasi.
    • 0 (2 voturi)    
      "lant de pravalii sociale..." (Marţi, 1 iulie 2008, 13:08)

      G [anonim] i-a raspuns lui soma

      Pai aia sunt in stare sa faca pravalii sociale?!?!? cu ce sa le faca (investitii)!?!?! cu ce sa se aprovizioneze si sa fiunctioneze... lasati utopismele astea!!! Fiti mai realisti
      • +1 (1 vot)    
        este cat se poate de realist (Miercuri, 2 iulie 2008, 1:38)

        soma [anonim] i-a raspuns lui G

        Avem in Austria 20 de pravalii sociale cu un stoc de clienti de circa 20 000 cu dreptul de a cumpara pe 10 Euro de trei ori pe saptamana. Cosul e mai plin decat pe 100 euro la o pravalie de rand. 460 000 figureaza oficial drept nevoiasi, la ananghie se afla insa in jur de un milion de oameni. Organizatia se numeste SOMA (SozialMÄrkte), marfa provine de la vreo 300 de firme, personalul se recruteaza din voluntari si someri trimis de la oficiul muncii. Se cauta urgent spatiu de desfacere in toata tara. Nici Grecia nu mai e sarantoaca din 1980 ca sa nu poata finanta o asemenea institutie.
        Intai gandim, apoi dam cu ciomagul.
        • 0 (0 voturi)    
          ne intoarcem la gamela (Miercuri, 2 iulie 2008, 3:59)

          pai ce [anonim] i-a raspuns lui soma

          sa isi ia politicienii ratia zilnica ca pe timpul lui Ceasca
          • 0 (0 voturi)    
            nu e bascalie, (Miercuri, 2 iulie 2008, 13:17)

            soma [anonim] i-a raspuns lui pai ce

            ci o problema mult mai serioasa decat durerile in cur ale starletelor cu care se incearca ingrasarea vitei.
  • +1 (1 vot)    
    yoy, mai (Marţi, 1 iulie 2008, 13:06)

    anonimus [anonim]

    Daca ar veni in romania ar putea fursa juma de magazin, si tot n-ar iesi baietzii aia in perdere.