Kafka, sa iei notite

Povestea unui cosmar la moda: cum nu mi-am inmatriculat masina

de C.S.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 15:20 Economie | Consumator

Primul semn ca ceva nu e in regula l-am primit de la dealer: O lunga scrisoare in care-mi explica ca, desi masina mea e noua, are carte de identitate si tot restul de acte, o sa trebuiasca sa merg totusi la RAR „sa-i treaca noxele in carte, fara de care nu se poate inmatricula”. „Ca asa e legea noua”, mi se explica. „Pai nu stiati ca vine o lege noua? De ce am primit cartea fara noxe, daca perioada in care pot face inmatricularea trece de 1 iulie?”.

Ca un cetatean normal, gandesc ca statul ar fi trebuit sa preveda aceasta situatie. De-abia cel mai devreme in august cartile masinilor noi vor veni la dealer cu noxele trecute. Pana atunci, fraierii ca mine sunt invitati la RAR. Am programare peste o saptamana. Elegant, se poate face si pe internet. Doar ca mie imi ia doua ore sa ajung in Voluntari. Asta inseamna liber de la serviciu, Varujan! Asta inseamna masini aiurea in trafic. Hura! Asta inseamna ca sunteti incompetenti! Asta le-am strigat eu in minutele urmatoare!

Sa fie singura problema? Ma macina ca am platit prima inmatriculare inainte de 1 iulie si n-am apucat sa inmatriculez masina. Plec sa verific care-i situatia, la „Udriste”, ca tot asa zice lumea la Pipera. Otel, sticla, aer conditionat, numere de ordine! Singura coada e la ghiseul de informatii. Ma asez lasand un metru in fata mea, sa nu deranjez pe cel caruia ii urmez. Instantaneu, doua persoane mi se aseaza in fata. Esti la coada, doar daca te lipesti de cel din fata si te impingi putin in el. Domnul cu mustata de la ghiseu se opreste „din relatii” ca sa faca comanda la saorma.

„Eu va scriu pe chitanta ca nu ati folosit-o. Cu ea va duceti dvs. la fisc sa va recuperati banii. Cand ati recuperat, platiti noua taxa. Sau daca aveti bani, platiti-o inca o data si asteptati sa-i recuperati pe cei platiti la prima inmatriculare”. Domnisoara e amabila, desi, dupa cum da din picior si din buze, se vede ca are discutia asta a mia oara. „Ma intelegeti gresit. Eu nu vreau sa recuperez nimic”.

Il cheama pe sefu’. Calm, cu legitimatia in piept, seful ma asigura ca nu se uita la nici un act. Imi aduce el in schimb unul. Ordinul semnat de Hura, de la Finante. Subliniat cu marker portocaliu sta destinul meu pe urmatoarele zile. Nu se inregistreaza fara taxa de poluare, cine e fraier si-a platit-o pe cea de inmatriculare sa se duca la fisc sa ia banii inapoi.

Asa ca pun masina din nou in trafic, domnilor Hura si Vosganian, ca tot vreti dvs. sa reduceti poluarea (apropo - am motor de 2200) si ma duc la trezorerie in Giulesti. Gresit, nu e acolo, problema se rezolva in Popa Tatu. Aici, trag masina pe trotuar, doar e centrul Bucurestiului, unde vreti s-o las?

La ghiseul 14, ma aplec de sale spre ferestruica, si inchinandu-ma astfel la el, incerc sa conving un functionar ca am platit deja, ca banii sunt in contul lor, ca sunt dispus sa platesc diferenta si ei sa-mi dea o hartie conform careia am platit taxa de poluare. „Nu se poate”. Omul e linistit, a mai vazut agitati ca mine. „Sunt conturi diferite, nu se compenseaza dintr-un cont in altul. Mergeti dvs. la ghiseul 1 sa faceti cerere de restituire”. „Ca dupa ce-mi primesc banii sa ma intorc la ghiseul dvs sa platesc, in aceeasi institutie”. Da, imi spune satisfacut ca am prins miscarea. „Nu uitati insa sa veniti cu cartea cu noxele, ca altfel nu puteti plati.” „De fapt veniti azi cu actele si dupa ce facem calculul veniti sa platiti in doua zile lucratoare. Adica daca-i vineri azi, veniti dvs marti la 10.30, dupa decizie.” Deci, domnu’ Vosganian si domnu’ Hura, daca am inteles eu clar: „Trebuie sa va platesc 32 de milioane si pentru asta trebuie sa vin de doua ori la fisc?”

La restituiri doamna ma anunta: „O sa primiti banii pe 8 august!¡± Dau in balbaiala. „Cum pe 8 august, ca mie numerele rosii mi se termina pe 20 iulie, ce fac cu masina, ma uit la ea?¡±„Mai devreme nu se poate, vorbiti cu sefii¡±. Hai in audienta! Doamnele ma privesc taios. Iau totul de la capat. Le explic ca e o situatie absurda. Ca banii sunt in contul lor, ca vreau sa platesc o diferenta, ca vreau sa-mi dea o hartie¡¦

Spre surprinderea mea sefa pleaca la alta sefa, „doamna directoare”. Doamnele raman intre ele. „Ce am draga astazi, de ma caraie toti? Trag la mine ca mustele!” Da doamna! Sunt de acord! E de cacat. De sus pana jos!

Sefa se intoarce cu o veste semi-buna. Imi vor da banii pe 18 iulie pentru ca sunt caz special. Poate chiar putin mai devreme. 18 iulie e intr-o vineri. Asta inseamna ca pe 16 trebuie sa vin sa fac cerere de plata, ca sa-mi dea decizia de impunere pe 18. Apoi ma duc la banca, c-am cerut virament, platesc comision la scoaterea banilor, ma plimb cu 32 de milioane cash, parchez pe trotuar. Stau la coada, platesc, apoi plec la „Udrişte”- Pipera. Stau la alta coada si poate seara voi avea numere la masina. Daca, Doamne fereste, nu am uitat nimic pe parcurs.


Ca sa nu treceti prin toate de mai sus pe scurt cateva sfaturi:

  • daca ati cumparat masina dupa 1 iulie cereti imperios dealer-ului sa nu va dea cartea fara noxe. Sa mearga el acolo, sa ofere el acest serviciu ca un bonus. RAR-ul va face de la sine acest lucru de-abia in august.
  • verificati ca aveti noxele in cartea de identitate.
  • faceti repede programare la RAR daca nu le aveti. Daca masina e noua va mai costa doar 25 de lei inscrierea noxelor pe carte.
  • daca masina e mai veche si nu are noxele nici in carte vorbiti la RAR la biroul de informatii ca sa stiti ce va trebuie. Atentie masurarea noxelor la teava e aproape 2000 RON.
  • daca ati platit taxa de prima inmatriculare trebuie sa stiti ca nu mai e valabila si chitanta nu mai poate fi folosita. Mergeti la Pipera sa va puna o ştampila pe chitanta care arata ca nu ati folosit-o. Fara ea mergeti degeaba la administratia financiara
  • la administratia financiara faceti cerere de restituire. Nu acceptati perioada pe care v-o dau ei. Solicitati sa vorbiti cu un sef astfel incat sa va primiti banii mai repede. Se poate!
  • tineti minte ca intre cererea de plata a taxei de poluare si plata trec doua zile. Odata cu cererea trebuie sa aveti cartea de identitate cu noxe si factura masinii.
  • fiti calmi

PS: Inteleg de pe Hotnews.ro ca problema mea a fost rezolvata. Daca se confirma si oficial, multumesc, domnu' Vosganian si te anunt ca vin peste tine la Finante. Ca problema mea de fapt s-a complicat si mai mult. Eu am apucat sa fac cerere de retragere a banilor. Cu stampile si semnaturi. Asta inseamna ca nu mai am documentele originale care atesta plata taxei. Asta inseamna ca mi-am pierdut drepturile si ca am de platit inca 5 milioane, dar nu asta e principala problema, ci timpul si nervii.

Daca intr-adevar e asa, eu ce fac?  Ma duc sa cer anularea-anularii? Va solicit sa cereti scuze public si daca mai dati dovada de umor sa veniti saptamana viitoare cu mine la Popa Tatu sa rezolvam situatia.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8624 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    upss (Vineri, 4 iulie 2008, 15:31)

    transilvanian man [anonim]

    Fiti calmi si voatati pnl psd pc si gasca sa fie si mai bineeeeeee!!!!
    Naniiiii naiii puiul mamii
    • -2 (6 voturi)    
      hai ca n-ai terminat (Vineri, 4 iulie 2008, 17:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui transilvanian man

      ai uitat pdl si udmr
    • +1 (1 vot)    
      Ce dor mi-e de Sulfina Barbu (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:38)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui transilvanian man

      ...toata nebunia asta isi are originea in mandatul ministerial al Doamnei SULFINA (...PLD ul esde singurul care are oameni destinti din fasa ministerelor adevcate....inaintea SULFINEI....pe vremea lui Radu Vasile….. la MEDIU a fost ecologistul FRUNZAVERDE SI-O SIPICA)…..Zziceam ca nebunia cu taxa a inceput-o acea doamna minstru…… al carei mandat s-a frant prematur....inainte de taierea integrala a Padurii Baneasa.....Sa speram ca dupa alegerile generale se va face dreptate .....si oamenii competenti ai lui Basescu……. vor reveni in functiile care i-au conscrat....sunt atat de trist cand il vad pe Flutur…… consumandu-si forta organizatorica la un amarat de Consiliu Judetean....in timp ce milioanele de gaini , doldora de gripa aviara ....ne sfideaza …….cu obraznicia pe care doar baronii locali ai PSD, PNL, PC, PRM, UDMR SI ATAT …. isi permit sa o afiseze...protejati de un parlament putred….. si de cateva mii de judecatori care isi bat joc de munca plina de abnegatie…… a procurorilor de bine……. condusi de putinii oameni onesti ramasi pe baricade...Kovesi si mai ales Daniel Morar...
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Vineri, 4 iulie 2008, 15:38)

    Alex [anonim]

    Cite autoturisme second hand au fost inmatriculate in periada 1 ianuarie 2007 - 30 iunie 2008 ?
  • +2 (4 voturi)    
    Se contrazice cu alta stire de pe site (Vineri, 4 iulie 2008, 15:39)

    Alex [anonim]

    Vedeti ca aveti alta stire pe site conform careia s-a dat un ordin de la Finante prin care cei ce au platit inainte de 1 iulie nu mai trebuie sa fac nimic si plata e valabila.
    Puneti macar o mentiune la poveste, pe site ca sa nu provocati confuzii gratuite.
    • +2 (2 voturi)    
      relationeaza datele (Vineri, 4 iulie 2008, 15:52)

      zum zum [anonim] i-a raspuns lui Alex

      nu se contrazice cu nici o alta stire! Practic, pt omul asta debuteaza un nou calvar: a facut cerere de restituire taxa inmatriculare, anulandu-i-se chitanta de plata, iar dupa asta guvernoiu vine si spune ca, pardon! era bine cum era la-nceput! Cine ii anuleaza ....anularea? Varu'Jan?
  • +2 (2 voturi)    
    cum e corect (Vineri, 4 iulie 2008, 15:41)

    c [anonim]

    In orice stat normal, la o faza din asta ministrul finantelor, ministrul mediului, ministrul administratiei impreuna cu primul ministru, apar la televizor, isi cer scuze pentru ca sunt incomopetenti si ca nu au putut comunica suficient de bine intre ei si ca au facut viata un calvar pentru o gramada de oameni. Si daca mai sunt si oameni de onoare isi mai dau si demisia...Totusi asta n-o sa o vedem de la asemenea indivizi fara scrupule.
  • 0 (0 voturi)    
    s-a rezolvat... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:42)

    selma [anonim]

    tot pe acest site.....

    "Rezolvarea incurcaturilor de la Inmatriculari: Politia trebuie sa inmatriculeze autoturismele pentru care taxa a fost platita inainte de 1 iulie

    de Diana Zaharia HotNews.ro
    Vineri, 4 iulie 2008, 14:15 Economie | Finanţe & Bănci


    Persoanele care au platit taxa de inmatriculare inainte de 1 iulie - data de la care taxa de inmatriculare a fost abrogata si a intrat in vigoare taxa de poluare -, dar nu si-au inmatriculat inca autoturismele, vor putea depune actele de inmatriculare si dupa aceasta data fara plata altei taxe, au declarat pentru Hotnews.ro surse din Ministerul Finantelor. Precizarea este necesara, potrivit acelorasi surse, din cauza neintelegerilor care au aparut la Serviciile de inamtriculari auto care au refuzat, dupa data de 1 iulie, sa inmatriculeze masinile pentru care se platise vechea taxa.

    Precizarea va fi facuta prin adaugarea unui articol in ordonanta de urgenta numarul 50 din 2008 privind taxa de poluare. "Persoana respectiva si-a indeplinit obligatia fiscala conform legii care era in vigoare la acea data. Astfel ca, indiferent de modificarile aparute intre timp, autoturismul trebuie inmatriculat prin extensia legii", au precizat sursele citate. Ordonanta de urgenta numarul 50 din 2008 permite adaugarea unor precizari, in functie de problemele constatate in aplicarea taxei.

    Finantele trebuie sa aduca aceasta precizare pentru ca mai multe persoane au atras atentia ca se confrunta cu probleme la inmatricularea autoturismelor. Serviciile de inmatriculare apartinand Politiei nu au acceptat chitantele care atestau plata taxei potrivit prevederilor din Codul Fiscal care au fost in vigoare pana la 1 iulie. Astfel ca persoanelor care si-au platit taxele inainte de 1 iulie, dar nu au reusit sa-si inmatriculeze autoturismele la Politie, li s-a comunicat la ghiseele Serviciilor de inmatriculari ca taxele nu mai sunt valide si ar trebuie platite cele conform ordonantei numarul 50 din 2008. "
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu inteleg ... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:42)

    Care Este [anonim]

    ... Daca o masina este noua (sau chiar si second hand) si este euro III, IV sau V, de ce mai trebuie trecute noxele in cartea de identitate? Stiam ca terminatia seriei caroseriei include si codul pentru norma euro in care este construita masina.
    Daca acea masina a fost OMOLOGATA sa circule pe drumurile din Romania, automat i s-a verificat si norma de poluare la omologare, nu-i asa?
    In alta ordine de idei, daca o masina noua este omologata pentru norma euro IV (sa zicem), atunci se stie clar ce cantitate de noxe emite pe kilometru pentru ca se incadreaza intr- norma euro bine stabilita.
    De ce se mai masoara odata la RAR?
    • +2 (2 voturi)    
      diferenta este urmatoarea: (Vineri, 4 iulie 2008, 17:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Care Este

      doua sau mai multe motoare din cadrul oricarei categorii de poluare POT avea cantitati de CO2 emise diferite:

      Exemplu:
      EURO 4 - 2000 cmc: emisii de 200 gr/ m
      EURO 4 - 1400 cmc: emisii de 140 gr/cmc

      Fireste, aceste cantitati emise sunt microscopice fata de cantitatile de emisii ale unui CET, mai ales ca masinile sunt surse mobile cu dispersie mai buna a noxelor in atmosfera, in timp ce combinatele, CET-urile etc, sutn surse fixe, care otravesc infinit mai mult atmosfera globului, insa platesc anual o "taxa de poluare" cat pentru 3 masini de clasa mica.

      Asta este gaselnita pentru care guvernul jupuieste poporul cu taxa de poluare...
      Sa ne fie invatatura de minte, si atunci cand este momentul de votat, sa ne sacrificam 15 minute din duminica noastra si sa votam impotriva celor care isi bat joc de noi.
      • -1 (1 vot)    
        Prietene, lasa tu CET-ul in pace (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:22)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui alex

        Faptul ca CET polueaza se datoreaza civilizatie, vrei ENERGIE, o cumperi de la CET care e cea mai ieftina pentru consumatorul final:) Energia hidro care e cea mai ieftin de produs se vinde catre mari consmatori care au prioritate(Alro, ArcelorMittal, etc)
  • +5 (5 voturi)    
    guvernare liberala...ha-ha-ha (Vineri, 4 iulie 2008, 15:47)

    teekaz [anonim]

    eu prin guvernare liberala am inteles ca statul este la dispozitia cetateanului, nu invers....

    de kkao, nici o guvernare nu are coloratura politica, ci este o guvernare pentru interese, ca sa 'suga' cat mai multi bani de la cetateni...
  • 0 (2 voturi)    
    de azi se accepta chitantele mai vechi! (Vineri, 4 iulie 2008, 15:58)

    Spartakus [anonim]

    O decizie de ultima ora anuleaza articolul! Este stire... depasita. In linii mari a fost ok pina ieri. Nu stiu la Buc cum e dar in Timisoara e mai civilizata treaba cu hopa-topa de la un ghiseu la altul. Dar de azi se accepta plata taxei de prima inmatriculare (legea veche) pentru a se debloca sistemul. Daca nu acceptau asta, ar fi rezultat o lunga perioada de blocaj: taxa ecologica nu se poate stabili fara nivelul de noxe iar RAR n-are cum sa tina pasul cu multimea avida de masini. Ca o ducem rau in Romanica...
  • +3 (3 voturi)    
    bine (Vineri, 4 iulie 2008, 15:59)

    Reshape [utilizator]

    Deci ca sa platesti o taxa la stat trebuie sa mai platesti o alta taxa, la stat? Al dracu' stat!
    E ca si cum un raufacator iti pune cutitul la git sa-i dai portofelul dar pentru treaba asta trebuie sa platesti in plus.
  • +1 (1 vot)    
    rar (Vineri, 4 iulie 2008, 16:01)

    bataie de jok [anonim]

    am fost la rar sa-mi treaca noxele pe cartea masini si ce raspuns primesc: "veniti saptamana viitoare nu stiu in ce zi pentru a va lua cartea cu emisiile trecute" chiar daca le-am dus cartea originala a masini unde erau mentionate emisiile de catre producator ... asha ca trebuie sa astep acum nu se stie cat "pana saptamana viitore" . asta ca sa le dau 2000 si ceva de ron pentru a-mi inmatricula masina care sta in parcare pt. k numerele rosii mi-au expirat. Frumoasa tara avem.
    • 0 (0 voturi)    
      2000 RON ptr. masurarea noxelor ????? (Vineri, 4 iulie 2008, 20:02)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui bataie de jok

      Eu citesc bine sau nu aici???
      E 2000 RON sau 200 RON. Nu de alta, dar e o mare diferenta intre 2mil si 20mil.

      APROPO --> Nu gasim si ce pasi trebuie facuti pentru cei cu masini SH?
      • 0 (0 voturi)    
        pai eu ce zic? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 0:21)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Pacala

        Pai eu ce zic? Ca sa platesti taxa de poluare trebuie sa platesti taxa de masurare a poluarii.
        Fiindca statul de drept al lu' Tariceanu e ca un bandit caruia, ca sa-ti fure portofelul, trebuie sa-ti violeze si nevasta.
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie la ce votati!!! (Vineri, 4 iulie 2008, 16:26)

    Varujan Tranbiceanu [anonim]

    E soarta pe care o meritati din plin, votul vostru spune totul, vorba unui deputat "pe astia o sai fur pana la ultimul leu ca prea sunt prosti".
    • 0 (0 voturi)    
      tara de kkt (Vineri, 4 iulie 2008, 17:28)

      varu´jan [anonim] i-a raspuns lui Varujan Tranbiceanu

      Mi se pare corect..... da io cu cine votez ? hic...
      sa nu uitati ce spune badea.... "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...." traiasca incompetentii ! (doar in romanica....)
  • +1 (1 vot)    
    Asa va trebuie.... (Vineri, 4 iulie 2008, 20:22)

    Andrei [anonim]

    Cu ce votati, cu aia sa circulati...tembelilor !!! Nu va mai vine odata mintea la cap....ce bine imi pare...eu imi iau masina la sfarsitul lui august...
  • 0 (0 voturi)    
    ce nu face omul pentru mediu (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 4:45)

    goe [anonim]

    sta la cozi, plateste o caciula de bani, iar cozi, iar bani... dar cine respira aer curat la sfarsit? simtiti cum s-a redus poluarea?
    faceti economii ca urmeaza taxa pe prostie, care are ca scop reducerea prostiei (hahaha)
  • 0 (0 voturi)    
    un alt patit (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 7:39)

    dragos [anonim]

    Tocmai au mai pierdut un votant PNL. Astia sunt un guvern de bilbaiti! Am patit la fel ca autorul articolului. Acum am dat pe taxa 2 cu 500 ron mai mult decit pe taxa 1 si astept sa o recuperez pe prima, dupa multe drumuri, certuri si nervi, pentru inmatricularea unei masini noi euro 4. As vrea sa stiu cine-i principalul vinovat pentru aceasta prostie si cum va plati el (macar din motive electorale sa fie pedepsit).
  • 0 (0 voturi)    
    Cozi si nervi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:01)

    Augustin [anonim]

    Din pacate asa patesc cam toti romanii! Suferim de bataia de joc a functionarilor si sincer nu cred ca se va rezolva aceasta problema prea repede. Nacar e bine ca din cand in cand cineva ii face de ca...cat pe acesti minunati sefi de functionari.
  • -1 (1 vot)    
    Bani obtinuti pe net (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:06)

    ionutz [anonim]

    bani pe net, foarte simplu, cam 50 $ tot castigi lunar!crede-ma! asta fac de 1 an si mereu castig, nefacand mare lucru! tot ce trebuie sa faci este sa accesezi link-ul: http://bux.to/?r=bbb1976 sa iti faci cont(dureaza 1 min.) si apoi sa intri in "surf ads" si sa accesezi toate reclamele de acolo 10 - 15 la numar,zilnic (fiecare dureaza cate 30 sec.). poti sa vezi live cati bani iti intra in cont, convinge cat mai multe persoane sa intre pe link-ul tau si astfel si accesarile lor iti vor aduce bani in cont. e f simplu. foarte important, dupa ce va inregistrati dati click pe reclamele de la "surf ads" pentru a face bani! si eu eram sceptic la inceput,incearca oricum nu te costa nimic totul e gratis.
  • 0 (0 voturi)    
    pai asa va trebuie (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 23:15)

    DanDa [utilizator]

    Eu am inmatriculat o masina noua cu o saptamana inainte de 1 iulie. Am aflat ca de la 1 iulie creste birul catre stat si am citit ce scrie in lege. Cum nu scria nimic despre birul platit inainte de 1 iulie ca se recunoaste si dupa aceea, era clar cum o sa "judece" - iertati termenul, stiu ca nu e cazul la ei - militienii. Si mi-am luat o zi de concediu, am plecat de acasa la 8, am fost la RAR, la finante, la trezorerie, la alta trezorerie, la finante, la ... tot carnatul de institutii terminand cu Pipera de unde am plecat pe la 19:30. Dar am plecat cu numerele noi. Adica nu ma doare capul. Cine nu stie sa citeasca legea, asa sa pateasca.
    • 0 (0 voturi)    
      si cu ziua pierduta cum ramane (Luni, 7 iulie 2008, 18:14)

      oldman [anonim] i-a raspuns lui DanDa

      si-ti pare bine ca ai dat o zi din concediu pentru inmatriculare? am ajuns sa ne bucuram k putem sta la mai multe cozi intr-o zi si ca am gasit o portita in trafic sa ajungem de la o casierie la alta.
      astea tre sa mearga de la sine, nu mai zic de pe calculator, iar talon, numere si ce o mai fi, sa-ti ajunga aksa, a doua zi dupa ce ai platit online tot, folosind 15 minute din timpul tau zilnic liber, nu 24 ore de concediu si nervi.
  • 0 (0 voturi)    
    Proceduri Administrative (Luni, 7 iulie 2008, 11:33)

    Pit [anonim]

    Statul (Guvernul /Institutiile Administrative subordonate)
    NU Gandeste NIMIC.
    El aplica doar ceva croit pe genunchi, poate prin strafulgerarea unei idei de moment a unui Inalt functioar - "sa ... DEA BINE!" - sa un interes mai mult sau mai putin manifest al "TOP Managementului" Institutiei.
    NICI o LEGATURA CU NEVOIA SOCIALA.
    Si stiu ce spun - ca sunt din Sistem!
    Daca inviti doua trei Institutii la un grup de refectie asupra efectelor unei posibile modificari legale -
    E JALE MARE - Toata lumea are treaba (concedii, deplasari externe, etc.) deci n-are cine.
    Ce Strategie! Ce Impact evaluat!
    Basme!
    - "Scoate acu' repede Norma ca asa a zis SEFU'! "
    De aci si balbele - Nu se lucreza cu prevedere, iar STRATEGIA - Vorba GOALA!

    Si aici este un caz fericit ca s-au trezit "SEFII" singuri, ca..." VIN ALEGERI" altfel ajungi prin ORIBILELE Instante RO, unde Rezolvi -(NU) si asta a afli dupa ce ai Neuronii ferfenita!
  • 0 (0 voturi)    
    vreau masina nepoluanta (Luni, 7 iulie 2008, 18:09)

    oldman [anonim]

    avand in vedere ca mie, unui cetatean oarecare, nu mi se ofera posibilitatea de a cumpara o masina nepoluanta, pentru a nu plati aceasta taxa, as propune, si are logica, sa plateasca producatorul de masini o taxa generala pentru ca-mi vinde o masina care polueaza. la fel se poate generaliza si pentru producatorii de combustibil. ce vina am eu ca nu se gaseste pe piata masina nepoluanta? atentie, si alea electrice sunt poluante. adik, eu cumparator trebuie sa platesc pentru ca producatorii polueaza.
    • -1 (1 vot)    
      cetatene ... (Luni, 7 iulie 2008, 20:35)

      phane [anonim] i-a raspuns lui oldman

      ai posibilitatea de a cumpara o bicicleta nepoluanta, sau de a merge pe jos. SAu cu metroul. Si mai ai posibilitatea de a circula cu trenul cand pleci la munte sau la mare.

      Daca vrei cu adevarat, poti ...
  • 0 (0 voturi)    
    greu, frate....greu (Luni, 14 iulie 2008, 14:35)

    prius [anonim]

    Am luat si eu masina in decembrie si am depus dosarul pentru inmatriculare. Am vrut direct numere definitive. Am fost trimis sa platesc taxa de inmatriculare. Le-am spus domnilor politisti ca pentru hibride nu se plateste. "Serios? Unde scrie?" "In lege, zic." "Pai nu stabilim noi daca tre' sau nu tre' sa platiti. Mergeti la finante." Am plecat la finante cu un print al calculului dupa aplicatia de pe site-ul MF. "Ia sa vedem....312 euro" "Poftim? pai masina e hibrid!" "Nu stiu ce ziceti acolo de hibrid, eu ma uit la ultimele doua caractere ale nr. de omologare. Scrie E4? Pai aveti de plata 312 euro." "Doamna, pentru hibride, conform anexei la lege, costul pe cmc este zero. Nu conteaza ce scrie in coada nr. de omologare...." Ma rog, m-am plimbat prin sediul lor la niste "sefi" care mi-au facut copie dupa metodologia lor, unde refeririea la hibride era ceva de genul "auto hibride asa cum sunt definite in legea..." Pana la urma nu au putut sa-mi dea nimic scris ca nu tre' sa platesc taxa. Totusi, in final au zis ca "pai daca nu trebuie sa platiti, nu platiti. Nu va dam noi nimic la mana ca doar e lege" Asa ca am revenit la politie si le-am transmis mesajul. Ce credeti? "Pai de ce nu v-au dat o chitanta cu zero lei?" "Poftim?!?!" "Stiti, mai bine va luati numere provizorii si intre timp noi trimitem dosarul la Bucuresti ca sa-l aprobe fara plata taxei". Si asa am asteptat de mi-au expirat cele 30 zile si am mai stat vreo 10. Intrun final am prins o echipa de baieti mai dezghetati care mi-au promis ca vor trimite un mail la Bucuresti sa vada care-i treaba cu dosarul meu... si surpriza! A doua zi am fost chemat sa-mi ridic certificatul de inmatriculare. Pfui!