Oprescu: Preturile la energia termica sunt umflate artificial

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 15:12 Economie | Consumator

Guvernul va selecta o firma de audit pentru a analiza daca solicitarile furnizorilor de energie termica privind majorarea preturilor sunt fundamentate din punct de vedere economic, a anuntat astazi premierul Calin Popescu Tariceanu, la finalul intalnirii cu primarii din Capitala.

"Vrem sa vedem daca aceasta majorare este corecta sau daca ni se ascund alte cheltuieli", a spus Tariceanu, adaugand ca lipsa unui control riguros in cheltuirea banilor publici este una dintre cauzele majorarii preturilor.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, este insa convins ca preturile sunt umflate artificial. "Primaria Capitalei este in stare sa demonstreze ca majorarea pretului la energia termica este o chestiune artificiala", a afirmat Oprescu.


Negoita: Actualul guvern nu mai are forta politica

Primarul Sectorului 3, Liviu Negoita, i-a cerut primului ministru sa reglementeze situatia juridica a terenurilor din Bucuresti. El a aratat ca micile proprietati situate in zona marilor bulevarde sau in parcuri nu pot fi expropriate pentru a putea fi utilizate in interes public.

Premierul si-a aratat disponibilitatea ca proprietarii sa fie despagubiti la justa valoare, a afirmat Negoita. Primarul sectorului 3 s-a declarat insa pesimist in privinta capacitatii Executivului de a rezolva aceasta problema: "Cred ca actualul guvern nu mai are forta politica de a face aceste reglementari legislative".


Ontanu vrea metrou in Colentina si Pantelimon

Pentru Sectorul 2, Neculai Ontanu, vrea sa construiasca doua linii de metrou in Colentina si Pantelimon, prevazute, de altfel, in Planul Urbanistic General.

Ontanu a sugerat reanalizarea traseului autostrazii Bucuresti - Brasov, in conditiile in care actualul proiect, cu acces din Soseaua Petricani, ar putea bloca definitiv traficul in zona Colentina.

Primarul Sectorului 2 a propus si reconfigurarea Garii de Est si transformarea celor doua hectare de cai ferate in parc

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

805 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Suntem pe drumul cel bun! (Marţi, 8 iulie 2008, 15:56)

    Constantin [anonim]

    Cu Oprescu in frunte Bucurestiul are sanse reale de dezvoltare. Abordarea eficienta a problemelor (net diferita fata de cea a vechilor primari) este deja evidenta. Succes in continuare!
    • +2 (2 voturi)    
      Suntem pe drumul belsugului (Marţi, 8 iulie 2008, 16:41)

      Konstantin kataev [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Nea constantine - nu inteleg de loc din textul comunicatului unde e contributia lu dom doctor in sansele de dezvoltare. Nu inteleg cum a abordat eficient problemele. Poate matale ai citit alt ziar, ca in asta pe hotnews nu scrie chiar asa. Am citit de Ontanu, de Negoita dar astia sunt alta mincare de peste.
  • +2 (2 voturi)    
    oare (Marţi, 8 iulie 2008, 15:57)

    kin3zu78 [utilizator]

    Ar fi o idee buna , si asa in zona garii de est este jale cu aceea bariera , stam si cate 30 de minute blocati in trafic pana trece un amarat de personal cu 3-4 vagoane si maxim 50 de insi in el !! Insa , sa nu ne trezim cu un cartier de vile sau blocuri in locul garii , ca nu am facut nimic atunci
  • -2 (2 voturi)    
    Nu-mi dai, nu-ti dau (Marţi, 8 iulie 2008, 16:17)

    teose [utilizator]

    Daca motociclistul Calin i-ar fi aplicat doctorului-edil acelasi tratement servit lui Videanu, numindu-l "cel mai bun primar" sa fi vazut atunci pupaturi pe gura. Dar asa, purtatorul de bisturiu in buzunarul pantalonilor scurti nu se sfieste sa-i dea la gioale premierului. Oricum, nu mai conteaza. Alegerile sunt pe aproape, iar vina pentru scumpirea gazelor, lipsa mijloacelor de transport si infrastructura fluida o poarta Guvernul. Putea sa faca si tariceanu o paranghelie in care sa-i mangaie pe primarii de doi lei pe crestet. Dar asa....
  • 0 (2 voturi)    
    asa (Marţi, 8 iulie 2008, 16:34)

    The great Cornholio [anonim]

    si Oprescu ce treaba are acum? isi incepe deja campania electorala pentru scaunul de presedinte al Romaniei? sa isi vada de bucuresti, nu de economia romaniei.
  • +2 (2 voturi)    
    aiure in tramvai (Marţi, 8 iulie 2008, 16:45)

    florian [anonim]

    S-au trezit Calin si Sorin sa planga de pretul energiei termice in Bucuresti?? Pai este cel mai mic din tara!!! CET-urile Bucurestiului lucreaza in cogenerare si sunt in directa subordonare a ANRE care le avizeaza preturile in urma costurilor istorice. Bine ar fi ca ambii sa iasa pe sticla si sa spuna cum vor subventiona caldura in iarna pentru populatie.
    Huila s-ia dublat pretul - de la 90 la 200 $ tona, gazul creste in acest an cu minim 50 % iar de la 1.01.2009 guvernul nu mai poate subventiona ca acum, 40 % din pretul combustibililor pentru energia livrata populatiei. Populatia va plati pretul ca orice agent economic si atunci sa vedem cine minte. pana acum de ce nu au verificat preturile de livrare si costurile de productie la nivelul tarii! Sunt zeci de municipii si orase in care sistemul centralizat de incalzire s-a desfiintat de 5-10 ni din cauza ca furnizorii locali au falimentat iar oamenii si-au montat pe fatadele bocurilor "tunurile de la Navarone".
    Motocileanu a fi uitat cum sta situatia in provincie si ce datorii are bugetul de stat fata de cele locale provenite din neplata subventie la incalzire..
    • +2 (2 voturi)    
      daca (Marţi, 8 iulie 2008, 20:04)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui florian

      saptamana trecuta tariceanu nu putea controla preturile la energie, piata libera-legea cererii si ofertei il impedicau sa faca asta, astazi in buna traditie liberalo-schimbista,tariceanu doreste verificarea unor 'preturi' la energie ,liberal sadeaa neicusorule ce mai.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce fata de retardat are acum Oprescu! (Marţi, 8 iulie 2008, 17:32)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    De cand e primar general nu a facut nimic, doar s-a schimbat la fata, arata ca un retardat si se comporta asijderea! In loc sa rezolve problemele de trafic, el se ocupa de asistati, ca asa a invatat el la PSD si de la Ion Iliescu!
    Oprescu bate campii, a ratat deja primaria din primele iesiri, ii recomand sa se dea la fund si sa-l lase pe Murgeanu, el este pe dinafara.
    Autostrada zburatoare pe cand...?
  • +2 (2 voturi)    
    ...iar firma de audit selectata de guvern... (Marţi, 8 iulie 2008, 21:12)

    judex [anonim]

    ne va demonstra foarte savant ca preturile vor trebui, totusi, sa creasca. Tampiti ne mai crede Tariceanu ?!