Finante personale – ponturi de vacanta

Cititorii HotNews.ro: Cum poti gasi oferte turistice mai ieftine

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2008, 13:48 Economie | Consumator

Una din solutiile de vacanta sugerate de cititorii HotNews.ro este achizitionarea pachetelor turistice de la agentii din afara Romaniei deoarece oferte identice se vand in tara la preturi mai mari. Altii sugereaza rezervarile directe realizate pe Internet sau prin intermediul unor site-uri specializate. Ponturile de vacanta au fost postate la articolul Revelion in Austria sau pe Valea Prahovei. De exemplu, Dinu recomanda site-urile  www.booking.com, www.venere.com, www.tripadvisor.com, www.holidaycheck.com.

  • Dinu: De mai multi ani calatoresc prin lume, dar niciodata nu am luat bilet de la vreo agentie din Romania! Nu fac reclama nimanui si de aceea sugerez celor interesati sa calatoreasca sa vada si ofertele celor de la: www.booking.com, www.venere.com, www.tripadvisor.com! De asemenea, cei de la www.holidaycheck.com ofera informatii, review-uri referitoare la conditiile si preturile hotelurilor din intreaga Europa! Agentiile romanesti au la oferta doar ceea ce strainii refuza, iar daca faceti un mic efort si verificati pe site-urile de mai sus ce review-uri au hotelurile luate de catre agentiile romanesti...o sa vedeti daca am dreptate sau nu. Chiar acum sunt in vacanta in Austria unde am luat un pachet de revelion de 7 zile la jumatate de pret din ceea ce ofereau ag romanesti! De cand a aparut internetul sa cam terminat si cu prostii! Si unii si altii ar trebui sa invete asta! La Multi Ani!
  • Carcotasu': “De expemplu pt EXACT ACELASI pachet turistic in Cluj, sau Bucuresti, am primit oferta de 1.520 Euro de persoana. In final am cumparat din Germania cu 910 Euro. No comment. Si eu sunt client al agentiilor din Germania sau Austria dar locuiesc in Bucuresti.
  • Barbas: site-uri pe internet pt vacante la ski: www.jetair.be, www.thomascook.be Am platit pt o vacanta in austria langa insbruck 930 euro pt 2 pers. 4 stele plus si demipensiune fata de 890 euro in romania de persoana aceeiasi vacanta
  • Alin: Un apartament cu 2 camere in zell am see e pana in 400 de euro. Skipass o saptamana 180-200 euro. Dupa ce iesi din gropile romaniei ai autostrada. daca n-ai chef sa conduci iei un lowcost pana la viena de 100 de euro si de acolo inchiriezi o masina sau te sui in tren, care merge prin muntii lor cam de 3-4 ori mai repede ca ale noastre pe campiile patriei.
  • Daniel: Din fericire, accesul la internet faciliteaza efectuarea directa a rezervarilor/plata serviciilor turistice; agentiile de turism din Romania nu ofera aproape nimic - "pachete" standard la care adauga niste comisioane. Statisticile furnizate de agentiile de turism nu reflecta volumul real al turismului extern pentru simplul motiv ca oamenii au sesizat de mult ca se pot descurca singuri.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3160 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    alt exemplu (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:24)

    George [anonim]

    incercati si www.pleaca.ro
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar ca-i ieftin (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:26)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui George

      Face comparatie intre toate preturile site-urilor din articol..Foarte interesant
    • 0 (0 voturi)    
      site excelent (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:52)

      radu [anonim] i-a raspuns lui George

      Eu am facut rezervare la Paris (3 nopti - hotel de 3 stele - mic dejun inclus 166 Euro) prin intermediul site-ului www.lastminute.com; nu ma asteptam sa mearga toate struna, fiind obisnuit cu pataniile de prin Romania, dar a fost exact ca in descrierea ofertei. Un alt site bun www.kayak.it
      • 0 (0 voturi)    
        www.booking.com (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:35)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui radu

        Desi sunt un fan extrem al acestui site, va pot spune ca in 2007 mi-am rezervat pe acest site un hotel de 3 stele in Genoa. In review-uri si descriere totul parea OK, dar in realitate desi hotelul a fost vreo 75 Euro pe noapte, in Romania nu ar fi primit nici macar pe litoral 2 stele. Intr-un oras nu cred ca ar fi fost clasificat. Mobilier vechi si distrus, paianjeni, personal ce nu vorbea engleza, mic dejun de 2 lei ... E drept ca a fost singura experienta negativa (sper ca si ultima) atunci cand din diverse motive am apelat la aceste gen de site-uri ... :-(
  • 0 (0 voturi)    
    turism (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:47)

    Lili_1024 [utilizator]

    Mai mult de atat chiar si marile companii de turism incearca sa te insele. Spre exemplu am cerut in aceasta vara oferte pentru un bilet de avion la Viena iar una dintre companii mi-a cerut chiar dublu fata de pretul pe care il obtineam direct de pe site-ul companiei aeriene skyeurope (low cost).
  • 0 (0 voturi)    
    excelent (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:11)

    T [anonim]

    Va propun un exercitiu simplu:
    Luati orice oferta de vacanta de ski in Austria (spre exemplu) si apoi intrati pe unul din site-urile mentionate in articol si cautati exact hotelul respectiv. Veti vedea ca in cele mai multe cazuri disponibilitate in aceeasi perioada exista si veti ramane uimiti sa vedeti diferenta de pret colosala !! Eu nu zic ca nu e normal ca agentia sa aiba un comision, ca altfel cum ar trai, dar sfideaza bunul simt (ca sa nu zic hotie/nesimtire)...
    E foarte facil acum ca oricine sa-si planifice vacanta singur! Un email/telefon la hotelul respectiv, eventual un avans nesemnificativ (desi nu e necesar tot timpul) si gata!
    Credeti ca agentiile fac altceva?!
    Nu mai umpleti buzunarele altora aiurea.

    Excelent articol ! Felicitari hotnews si celor care au postat pe forum.
    • 0 (0 voturi)    
      excelent (Miercuri, 31 decembrie 2008, 1:39)

      b [anonim] i-a raspuns lui T

      Eu am facut o rezervare de Paste la Venetia o saptamana la un hotel de patru stele (www.russopalacehotel.com) cu 373 euro.Fata de 880 cat imi cereau prin agentie e ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns la recomandarile lui Dinu (Marţi, 30 decembrie 2008, 18:42)

    Cristi [anonim]

    Sunt de acord cu putine lucrurile din observatiile lui Dinu:
    1. www.booking.com, www.venere si www.tripadvisor.com sunt niste site-uri foarte OK
    2. probabil ca mai ales in Bucuresti sunt multe agentii care vand mai scump decat se poate gasi pe aceste site-uri

    Cu ceea ce nu sunt de acord:
    Ca si client, chiar si unul extrem de bine informat cum banuiesc ca Dinu este, este imposibil sa fii la fel de bine informat ca si un agent BUN de turism (exceptie fac cei ce sunt niste pierde vara sau persoane cu foarte multi bani - oricum nici in cazul lor nu se justifica pierderea multor ore pe internet pentru a cauta informatiile pe care ti le poate da acel AGENT BUN in cateva zeci de minute).
    Dau un exemplu: intodeauna un agent bun nu iti va tarife mai mari decat www.booking.com, dimpotriva, in general vei avea tarife mai mici. Ca sa nu mai vorbesc de programele de fidelizare ale agentiilor. Eu in locul tau pe cei ce apeleaza la agentii adevarate i-as numi turisti DESTEPTI (care prefera sa faca bani sau sa se distreze in loc sa stea 3-4 ore analizand review-uri si nu numai)
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 30 decembrie 2008, 20:27)

      Monica [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Sa inteleg ca tu esti unul dintre agentii BUNI de turism? Pana la urma e treaba fiecaruia cum si de la cine isi achizitioneaza pachetul turistic. E destul de simplista categorisirea turistilor in DESTEPTI si PROSTI.
    • 0 (0 voturi)    
      abordare profesionala! :) (Marţi, 30 decembrie 2008, 21:25)

      carcotasu'' [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi,

      Dupa criteriile tale nu sunt destept - dar am nevoie de 3 minute sa gasesc o oferta mai buna in Germania, decat ofertele din Buc, Cluj sau Brasov. De obicei acestea sunt undeva la aprox 60% din ofertele primite din tara, pentru sejururi absolut indentice! Cu siguranta cu aceasta abordare nu-ti vei atrage clienti. Tocmai asta ma departeaza de acest tip de profesionisti. Succes!
      • 0 (0 voturi)    
        "abordare profesionala" (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:29)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui carcotasu''

        Pt. Carcotasu: Nu cred ca m-ai inteles: nici eu nu imi fac vacantele in Romania exact pentru motivele pentru care nici cei de mai sus (inclusiv tu) nu si le fac (faci). Pana o sa invete hotelierii (proprietarii de pensiuni) respectiv agentiile de turism din Romania sa ofere servicii de calitate si tarife pe masura mai este multa vreme. Asta nu inseamna ca nu sunt si exceptii in ambele tabere.
        Pt. Monica: Nu am facut pe nimeni PROST si nici nu am de gand sa fac vreodata - exact cum spui tu - fiecare isi achizitioneaza serviciile de unde doreste. Ideea e ca abordarea lui Dinu nu mi s-a parut corecta nici fata de unele agentii OK, nici fata de unii turisti comozi/ocupati (poate si DESTEPTI) si nici macar fata de unele pensiuni/poate chiar si hoteluri din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Rezervarea prin agentii - avantajul charterelor ! (Miercuri, 31 decembrie 2008, 3:45)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Daca pleci din Romania si nu-ti place sa mergi la destinatie multe ore pe rute terestre, degeaba iti rezervi hotel pe Internet, platesti mult avionul! Un pachet prin agentii romanesti include si cursa charter dus-intors plus transportul aeroport - hotel de destinatie la un pret imbatabil. Am fost in Rhodos si a fost OK, la un pret pe care nu l-as fi obtinut rezevand direct (am comparat inainte sa ma decid). Deci... depinde de destinatie, disponibil de timp si transport.