Guvernul ar putea anula, astazi, programul "Casa Verde"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 7:34 Economie | Consumator

Programul "Casa Verde" a fost amanat inca o data, pentru a treia oara. joi, 15 ianuarie, trebuiau sa fie facute publice numele firmelor autorizate sa instaleze sisteme ecologice de incalzire subventionate 90% de stat.

Acest lucru nu s-a intamplat pentru ca noul ministru al Mediului, Nicolae Nemirschi, spune ca nu are incredere  in regulamentul programului. In plus, deocamdata nu sunt bani si, de aceea, ministrul nu exclude chiar posibiliatea ca programul sa fie anulat. Guvernul urmeaza sa ia o decizie in sedinta de joi.

Ministrul a prezentat, joi, ezitarile pe care le are in implementarea programului in forma mostenita de la antecesorul sau, Attila Korodi: posibilitatea firmelor selectate de a alege discretionar beneficiarii finali ai subventiilor, oportunitatea cheltuirii a peste 100 de milioane de euro in scopuri cel putin discutabile, cum ar fi dotarea caselor de vacanta ale unora si altora, riscul cheltuirii acelorasi bani pe echipamente de calitate discutabila, "care zac pe cheiurile din Shanghai sau de prin alte parti" etc.

"Casa Verde" reprezinta o gura de oxigen pentru mii de firme ale caror comenzi au scazut semnificativ din cauza incetinirii sectorului constructiilor.

Circa 5.000 de firme isi exprimasera intentia de a participa la "Casa Verde", denumirea informala a "Programului de înlocuire sau completare a sistemelor clasice de încălzire cu sisteme care utilizează energie solară, energie geotermală şi energie eoliană sau alte sisteme care conduc la îmbunătăţirea calităţii aerului, apei şi solului", promovat extrem de rapid de fosta conducere a Ministerului Mediului si de Administratia Fondului pentru Mediu ("AFM").

Dintre acestea, aproape 2.000 au prezentat dosare complete, in cele din urma 367 de firme fiind acceptate in program.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2359 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    casa cu flori, strada sperantei, la parter ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:10)

    robert [anonim]

    367 de firme sunt 367 de firme.
    cam multe ca sa inspire incredere.
    in rest, sa fie bine si la vara cald!
  • +1 (3 voturi)    
    bataie de joc (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:17)

    Eurobalauru [anonim]

    Cum poti anula un program dupa ce ai demarat procedura si 5000 de firme au muncit sa faca proiectele, s-au cerut purcoaie de acte, multe inutile? Oamenii s-au calcat in picioare la AFM sa obtina niste certificate, pentru a depune dosarele la timp, iar acum , dupa doua amanari, se anuleaza! Prostie, incompetenta si cinism, astea sunt atributele noului ministru al Mediului (de altfel, la ce ne puteam astepta de la un acolit al bufonului de Mazare?)
    • +2 (2 voturi)    
      Mazare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:08)

      un baiat din popor [anonim] i-a raspuns lui Eurobalauru

      Era bine daca era bufon, din nefericire pentru noi este mafiot si isi calculeaza fiecare miscare.
  • +2 (2 voturi)    
    casa verde (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:25)

    CASA VERDE [anonim]

    Tipic romanesc.Unde sunt banii?Suntem de rahat!
  • 0 (2 voturi)    
    imi poate explica cineva... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:48)

    a [anonim]

    Imi poate explica cineva cum noua persoane pot subventiona pe o a zecea sa-si monteze astfel de aparatura, probabil ecologica, nimeni explicabil economica, silite fiind haiduceste de stat? Sau este in stare cineva sa faca macar un simplu calcul economic care sa stea in picioare? (Cost total investitie / durata de viatza = amortizare anuala, sau am gresit?)
    • 0 (0 voturi)    
      masuri populiste (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:28)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui a

      Da. Eu pot explica: datorita masurilor populiste dinainte de alegeri.
      Niciunde in lume nu cred ca se da 90% pentru asta. In UE se da dar doar 30% care sunt suficienti ca sa te gandesti la asta si ca sa mai balanseze diferenta intre un sistem clasic poluant si unul ecologic dar, clar, nerentabil la ora actuala.
      Deci asa cum spui, pe la altii se aplica niste metode economice de calcul... cineva gandeste cu capul care trebuie.
      Eu unul ma bucur ca guvernul taie masurile astea complet aiurea. pacat ca nu au reusit si cu profesorii.
      • 0 (0 voturi)    
        pt Sorin=anticalcul (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:42)

        Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Explici destul de aiurea sa nu zic prost. S-ar da 90% din investitie, dar nu mai mult de 25.000 de RON. (citeste pe afm.ro)
        Eu mi-am montat un sistem geotermal (cu pompe de caldura) si cu 25000 de RON as putea sa-mi recuperez 80% din foraje.
        Sistemul este OK, adica numai din diferenta de pret gaze-energie electrica imi recuperez investitia in 7-8 ani, ceea ce nu se poate la o instalatie clasica.
        Practic, poti face si tu un calcul: la 5kW de energie termica, 1kW il iei din curent si 4kW din sol. Ai pe factura de la gaze citi kW consumi pe lunile de iarna si nu trebuie decit sa imaprti la 5 si sa inmultesti cu cit costa un kW de energie electrica. Poti face diferenta si mai vorbim.
        Si mai parctic: La o casa de 350mp am platit pe luna Decembrie 215 RON (caldura cit cuprinde in toata casa+curentul consumat pentru utilitati)
    • +2 (2 voturi)    
      explicatie ;-) (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:34)

      bardezi [anonim] i-a raspuns lui a

      Prietene, te rog nu mai fi atit de paranoic! Nu-ti ia nimeni niciun ban! Era vorba de banii strinsi din taxa de poluare - care apropos, cica se va renunta la ea!
      Ei bine, prietene, urmeaza explicatia: nu toti cetatenii Romaniei si-au propus sa-si modifice sau sa-si completeze sistemele de incalzire, dar sunt unii care din constiinta civica, vezi ecologia sau chiar au casa in constructie sau vechile sisteme de incalzire sunt depasite moral sau speriati de Moscova si Kiev, ei bine acestia ar fi beneficiat de acest program.
      Pe de alta parte, dupa cum se poate citi si in articol sunt firmele instalatoare pentru care acest Program le-ar veni "ca o manusa".
      Deci, imi exprim parerea de rau pentru renuntarea la acest Program si arat un cartonas galben Ministrului Mediului.
      Este pacat!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:55)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui a

      e simplu. pentru ca alea noua pot fi si ele, fiecare, finantate de oricare ale 9. se pot face si calcule si economice si "ecologice". plus ca nu e nimic haiduceste daca se iau banii din fondul de mediu ca nimeni nu te obliga sa iti iei masina cu cilindree mare sau plasma de 2 m
  • +1 (3 voturi)    
    GUVERNUL TREBUIE DAT IN JUDECATA (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:51)

    CRISTI [anonim]

    Firmele care au dorit sa participe la acest program au repartizat un numar important de angajati sa se ocupe de autorizare. Oamenii astia au muncit 3 luni de zile si au fost platiti. Fimele au cumparat panouri solare ca sa aiba cu ce lucra.
    Ce face acum guvernul este similar situatiei in care doua familii se pregatesc de nunta cheltuie niste bani, rezerva local, plateste lautari, scheama nuntasi, iar la cununia civila mireasa cad este intrebata daca doreste sa ia in casatorie pe domnul X spune NU STIU. Iar la cateva ore spune categoric NU
    • 0 (2 voturi)    
      De aceea va propunem (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:11)

      Grup Casa Verde [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Inceperea unui proces colectiv impotriva ministerului prin care sa cerem despagubiri pentru banii si timpul investit. Institutiile din Romania trebuie sa inteleaga faptul ca nu se pot arunca vorbe in vant fara anumite consecinte!



    • 0 (0 voturi)    
      Program cu dedicatie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:19)

      G [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Iti dai seama ca totul nu era decat un scam, ca a fost un program cu dedicatie, la care firmele au particupat din plin. Cum vine asta, subventie de 90%???
    • 0 (0 voturi)    
      Casa Verde - cine pierde? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:22)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Programul "Casa Verde" ar fi putut sa fie pentru firmele de instalatii "motorul" dezvoltarii in aceasta perioada de recesiune. Ar fi dat de lucru la multe lume iar firmele de instalatii si importatorii de echipamente ar fi avut bani in continuare inclusiv pentru impozite !!!
      Initial am zis " in sfarsit un program bun " dar care acum nu se stie incotro va merge.
      ce sa mai vorbim de cheltuielile facute pentru intocmirea dosarelor!?
  • 0 (2 voturi)    
    Asta-i PSD-ul (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:12)

    un baiat din popor [anonim]

    Pai de ce va mirati oameni buni ? Credeati ca PSD-istii vin la guvernare si sunt in stare de altceva ? Asta care-i acum ministru la mediu are trasate sarcini clare, si printre aceste sarcini se numara si aprobarea soselei de coasta din Constanta, un proiect de acoperire al lui Mazare ca sa poata vinde la suprapret terenurile din zona respectiva, acum cumparate de el sau de acolitii lui.
  • 0 (0 voturi)    
    casa verde (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:17)

    jeni [anonim]

    cei ce au depus proiecte ori nu sunt agreati de guvern ori nu au dat spaga, iar cei ce trebuiau sa castige ori nu au proiecte ori l-i se pare ca e castigul prea mic
  • 0 (0 voturi)    
    azi e, maine nu e, poimaine dracu stie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:20)

    Rica Pamalau [anonim]

    Informatiile din articol sunt inexact. Exista bani si exista suficienti, dati de taxele ce le platim pentru mediu. Doar daca autoarea articolului sugereaza cumva ca banii au fost deturnati si folositi in alte scopuri - lucru pe care-l consider perfect posibil in democratia noastra damboviteana.
    Ce nu-mi este clar este faptul ca si in decembrie, cand a fost amanat programul pentru ianuarie, tot atatea firme erau castigatoare - dar atunci a fost invocata scuza ca nu au avut timp sa verifice toate dosarele. Deci, de ce atata minciuna cand sigur planul a fost deja facut pe atunci.
    Intre timp, ce face ministrul mediului. Din lipsa de probleme serioase se gandeste sa redeschida problema taxei de inmatriculare/auto/ecologica/etc - probabil ca inca 4 ani vom auzi trimestrial cum taxa se schimba si apoi vom auzi cum este contestata dupa care iarasi vom auzi ca se schimba. Ciclic, ca la menstruatie...
  • 0 (0 voturi)    
    inca odata se face de kko.... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:25)

    liviu_ [utilizator]

    dupa ce ca face o lege sau un program bun o data la 4 ani... si p-ala il anuleaza...

    firmele s-au pregatit si au cheltuit bani aiurea, oamenii la fel... guvernu nu ar trebui sa plateasca?

    dar nu stiu d c ma mir... si autostrazi etc se tot fac de 20 de ani si nu aven una calumea
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc la adresa cetatenilor (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:28)

    sorin [anonim]

    cred ca acest ministru este cel mai jalnic ,un golan dupa modul in care se exprima si care se vede in mod clar ca e pus pe capatuiala. normal ca prefara sa faca impaduriri unde modul de verificare si transparenta a banilor e greoaie-ca doar nu sta nimeni sa numere copac cu copac si de unde clar ca spaga e mult mai consistenta ca are de unde-in comparatie cu axcest program casa verde unde trebuiau intocmite o sumedenie de hartoage si unde era mult mai usor de justificat banul si spaga nu prea avea cum sa fie pe placul domnului ministru. rusiiiiinnnneeee!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Avem gaz, nu ne trebuie altceva (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:40)

    D [anonim]

    Lasati, acum avem un nou prieten la rasarit, pentru ce avem nevoie de surse de energie curata cand putem primi gaz de la mama rusie?
  • 0 (0 voturi)    
    good (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:08)

    tsunami [utilizator]

    mi se rupe-n 14 de cate firme au muncit la programul asta.
    nu consider normal ca 90% sa fie subventionat de stat din taxe. apoi, eficienta ar fi foarte scazuta. si exista si riscul foarte ridicat al coruptiei. cine a ales cele 367 de firme si pe ce criterii? 367 de firme cu profitul finantat de 90% din tara pentru un proiect de care practic nu este nevoie.
    cine va beneficia (adica, pe limba celor care sustin o idiotenie, gasiti si aici pe site, casele cui vor beneficia) de imbunatatiri? eu, platesc energia electrica la un pret, iar primarul din capu satului, plateste 20% din cat platesc eu, iar eu ii suport lui din buzunar modernizarea.

    bah, astia care sustineti proiectul, voi v-ati gandit ce inseamna pentru buget sa fie cheltuiti banii aiurea? si asta de ce? doar pentru ca un guvern a promis? ce daca s-a muncit la dosare? au facut-o pentru a castiga o licitatie. si eu muncesc pentru clienti potentiali 5 ore pe zi, estimari care sfarsesc in cosul de gunoi. va cer eu bani pentru asta? asta-i viata.

    ganditi oameni buni, lasati ziarele ca v-au imbolnavit creierii
  • 0 (0 voturi)    
    casa verde (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:10)

    Pink Panther [anonim]

    Evident ca asta este directia in care se va merge.
    Dar 90%....!!!
    Hai sa fim seriosi.
    Mai ales in conditiile actuale. Orice om cu scaun la cap isi prioritizeaza actiunile.
    Acum, prioritatea "0" este salvarea economiei.
    Sper personal ca in cateva luni prioritatea "0" va fi energia verde.
    Dar NICIODATA 90%!
    • 0 (0 voturi)    
      azx (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:33)

      casa teapa [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      salveaza economiile lor in nici un caz economia nationala!
      vai de capul lor.... la noi ca la nimeni
  • 0 (0 voturi)    
    alta analiza (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:48)

    cineva [anonim]

    uitati-va un pic aici, poate va mai lamuriti cu niste chestii:

    http://economie.hotnews.ro/stiri-investitii_personale-5333409-programul-casa-verde-sau-cum-compromiti-termen-lung-idee-buna-din-motive-obscure.htm
  • 0 (0 voturi)    
    gasca Mazare de la noi din Constanta (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:06)

    buratino [anonim]

    cine poate face un blog unde sa putem posta informatii anonime (reale) din gasca lui Mazare - Nemirschi? Acestea sunt reale si pot fi verificate de DNA.