Oferte de criza

Restaurant in Londra: Mananci cat vrei, platesti cat vrei

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2009, 13:38 Economie | Consumator

Un restaurant londonez ofera clientilor posibilitatea de a decide singuri cat platesc pentru ce consuma. „The Little Bay” din Farrington, Londra, ofera meniul „tot ce poti manca” („all-you-can-eat”), pe toata perioada lunii februarie, in incercarea de a atrage clientii stramtorati de criza economica mondiala, potrivit unui comunicat postat pe site-ul restaurantului.
 
"Fiecare client poate sa plateasca de la 100 de lire sterline la un penny", a explicat Peter Ilic, managerul restaurantului, care conduce restaurante in Londra de peste 26 de ani. "Tot ce le cer este sa plateasca atat cat considera ei ca valoreaza mancarea si serviciile care le-au fost oferite.”

The Little Bay este renumit pentru produsele proaspete si gustoase, oferite la preturi atragatoare. Meniul cuprinde pasta de peste afumat, salata de rata, rulouri de somon, pui la rotisor sau sandvisuri, pentru cei mai grabiti clienti.
 
Preturile variaza de la 2,25 lire sterline (2,5 euro) la 8,80 lire sterline (9,7 euro) pentru felul principal, un pret competitiv pentru centrul Londrei, o zona intesata de companii si institutii financiare.

“In ultima perioada, am vazut foarte multi oameni intrand in restaurant in cautarea unui pranz acceptabil ca pret. Mi se pare corect sa le propunem o astfel de oferta.”
 
Bauturile nu sunt incluse in aceasta oferta, insa "un pahar cu apa va fi intotdeauna la indemana", mai spune Peter Ilic.

Oferta este valabila doar in locatia din Farringdon, in Londra existand patru restaurante Little Bay.

“Intr-o luna, poate ca zece oameni nu vor plati nimic. Dar am mai facut asta in 85, in restaurantul din Finchley, si timp de doi ani au existat patru sau cinci clienti care n-au vrut sa achite nici un ban. Daca voi primi 10 lire pentru trei feluri de mancare, voi fi bucuros”, a adaugat Ilic.

Cat despre rezultatele financiare din ziua lansarii, acestea sunt surprinzatoare: “Am obtinut incasari cu 20% mai mari!


Citeste mai multe despre   






















7858 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Stai asa... (Miercuri, 4 februarie 2009, 13:54)

    tzuptzup [anonim]

    Pai am sa ma duc si eu sa vad care-i treaba, si-asa lucrez la 2 minute distanta de statia de metrou. Poate merita sa mananci ceva de 1 penny, haha...
  • +3 (3 voturi)    
    acolo (Miercuri, 4 februarie 2009, 13:55)

    mikaela82 [utilizator]

    omul de rusine da mai multi bani decat ar valora o masa.Este o idee buna dupa parerea mea.Scoate mai mult profit decat cu meniul care include preturi fixe.In Romania restauantul s-ar umple de tigani si aurolaci.
  • +2 (2 voturi)    
    Romania (Miercuri, 4 februarie 2009, 14:07)

    Sevraj [anonim]

    In romania ar da faliment in secunda doi. La nunti, toata lumea intreaba: cat ai pus in plic??? Daca ar fi un numar important de oamenii care nu ar pune nimic in plic, atunci ....
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 5 februarie 2009, 9:44)

      Je [anonim] i-a raspuns lui Sevraj

      Cu siguranta multi nu ar pune nimic in plic, numai ca is nevoiti sa scrie numele pe plic. Asa ca ....
  • +1 (1 vot)    
    civilizatie (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:54)

    misuser [anonim]

    Oferta e pentru oameni civilizati, nu pentru romani. Ai nostri iti mai si fura banii din casa :)
  • 0 (0 voturi)    
    londra - mancare ieftina (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:03)

    Florin [anonim]

    Domnule Stoica, nu stiu de cand sunteti prin Londra, eu am ajuns acolo pentru mai mult timp in septembrie 2006 si existau de pe atunci oferte similare (denumite chiar la fel "all you can eat"), dar pretul era fix - evident, sub pretul pietei daca luai un pranz la un restaurant mediu.

    Era prin Angel, in zona de nord a Londrei, destul de frumos si elegant pe acolo.

    Felicitari pentru articole si efort, dar cred ca uneori descoperim lucruri care credem ca au aparut cu putin inainte sa le gasim, insa se poate sa fi existat in alte forme de ceva vreme.

    Cred ca omul respectiv o face nu pentru ca e criza, ci pentru a iesi in evidenta... criza e un pretext bun, insa nevoile imediate nu tin atat de mult de criza (cum e mancarea).

    O zi buna.
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:06)

    UnulDePeNet [anonim]

    in Romania ar da faliment rapid ... e vorba de civilizatie si bun simt.
  • +1 (1 vot)    
    na na naaaaa =) (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:20)

    `mda` [anonim]

    Am o completare de facut...s-ar umple de tigani, aurolaci, sharky si bebe. =)
  • 0 (0 voturi)    
    e veeeecheeee (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 10:19)

    clujean [anonim]

    in toamna lui 97, cand am fost in Londra, erau deja restaurante din astea; de pilda, unul indian, contra 5 lire, iti dadea voie sa mananci pana crapi