Noi negocieri pentru ieftinirea alimentelor. Patronatele din industria alimentara discuta, din nou, cu reprezentantii hipermarketurilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 7:38 Economie | Consumator

Reprezentantii patronatelor din industria alimentara si cei ai hipermarketurilor se intalnesc, din nou, luni, pentru definitivarea actului normativ privind Codul de bune practici care ar putea duce la ieftinirea alimentelor.

Patronatele sustin ca preturile ar putea scadea chiar cu 30% in urmatoarele doua-trei luni. Textul este deocamdata negociat de producatorii din industria alimentara, hipermarketuri si Ministerul Agriculturii.

Producatorii au acuzat marile lanturi de magazine ca impun anumite taxe care scumpesc exagerat alimentele, elimina de pe piata anumite produse si introduc altele, din import.

Astfel, ei au cerut o lege pentru comertul cu produse alimentare care ar urma sa puna capat acestor practici considerate abuzive.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1513 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cartel (Luni, 23 februarie 2009, 10:08)

    edi c [anonim]

    Daca ei intalnesc nu inseamna ieftinire de alimente. Un nou cartel in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    prostimea (Luni, 23 februarie 2009, 11:05)

    cci [anonim]

    romanii au bani!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta am mai fumat-o deja (Luni, 23 februarie 2009, 11:35)

    Hadrian [anonim]

    Anul trecut, in primavara, cand behaiau domnii producatori ca au nevoie de code de bune practici sa reduca tot cu 30%
    Dupa semnare, prin toamna, domnul Minea parca, zicea ca nu se mai poate, pentru ca gata, vine criza, creste euroiul si mai vedem.

    Amu' iara: au nevoie din nou de cash - sa isi acopere pacatele manageriale: organizare ioc, reducere de costuri ioc, marketing nici pomeneala.
    Si voi iarasi pomana :)
  • 0 (0 voturi)    
    cum ne fura Occidentul... (Luni, 23 februarie 2009, 12:03)

    UN VEGETARIAN [anonim]

    ale cui sunt hypermarketurile? pai ale francezilor, nemtilor, austriecilor. baieti unu si unu. lor sa le multumim ca ne ard la buzunare si mancam cel mai scump din uniunea europeana. tara de speculanti
    • 0 (0 voturi)    
      cum ne fu..e grija de occident.. (Luni, 23 februarie 2009, 16:23)

      Un Vegan [anonim] i-a raspuns lui UN VEGETARIAN

      Bai mitica, daca vrei sa vezi ce inseamna "scump" da o tura prin market-uri alimentare din Londra, Paris sau Bruxelles (toate in UE) si te calmezi rapid. Ah, ca n-ai salariu ca aia de acolo, e altceva, insa daca mai creste productivitatea vor creste si salariile, deocamdata productivitatea in Romania e cam la 35-40% fata de media vestica (vezi cu cati salariati se face PIB-ul romanesc).
      Si ai poate impresia ca supermarketurile din Polonia sau Ungaria sunt ale bastinasilor? Tot marile lanturi de magazine au investit masiv, Carrefour &Co., ii gasesti la Budapesta sau Varsovia!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem de neinteles... (Luni, 23 februarie 2009, 12:38)

    zisu [anonim]

    Este tare ciudat ce se intampla in tara asta numita Romania, toate alea sunt cu susul in jos; nu pot sa inteleg auzi cica cei de la hipermarketuri scumpesc cu 30%; pai si care este problema aia sunt prosti ca nu fac ados de 100%, iar cei care sunt prosti si merg la hipermarketuri pentru fitze treaba lor sa platesca si 500%, iar cei care mai tin cont si de buzunarul propriu cumpara de la magazinele mici din cartier si nu mai merg cu turma la cora, ....
    Ce sa mai o dam cotita suntem un popor de hoti si borfasi, este falsa ideea ca suntem un popor producator de subranta cenuise, procentajul este prea mic(98% cretini si handicapati mintali), cu o floare nu se face primavara .....
    • 0 (0 voturi)    
      La 98% intra si maghiarii nu? (Luni, 23 februarie 2009, 16:25)

      Levi Bozgorovici [anonim] i-a raspuns lui zisu

      Dupa calculul tau extraordinar de precis si deshtept, e clar ca la cretini si handicapati intra la gramada si maghiarii (ca ei sunt 6%)! Mi se pare fair-play din partea ta minoritarule, felicitari ca te incluzi :)
  • 0 (0 voturi)    
    Practica mondiala a hypermarket-urilor. (Luni, 23 februarie 2009, 13:51)

    AlinN [anonim]

    Ca sa poti vinde un anumit produs in reteaua de hypermarket-uri, pe langa pretul de baza , la care ai fi dispus sa dai produsul, esti fortat sa platesti anumite "taxe". Pretul final format din taxe + pret initial este pretul cu care esti obligat sa vinzi , cel putin, si la alti distribuitori, prin urmare si la magazinele din coltul strazii. Automat creste pretul produsului, si adaosurile ajung la 50-100%. Populatia "cotizeaza", neavand alta optiune. Asa procedeaza in toata lumea. Nu cred ca se va rezolva problema. Dar este bine ca toata lumea sa stie: produsele pe care le cumperi din hypermarket au adaosuri nesimtite.
    • 0 (0 voturi)    
      adica ce fel de "taxe"? (Luni, 23 februarie 2009, 15:54)

      rinpoche [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      poti sa ne dai ceva exemple de "taxe" dintr ' astea de care practica hipermarketurile?
      sunt tare curios....

      sunt tare curios daca imbraca alta forma decat "taxa de raft" (vrei arielu mai vizibil, da un ban in plus, e.g. Metro) sau "taxa de exclusivitate" (fara Napolact la MegaImage, fara Argus la Billa, etc)
  • 0 (0 voturi)    
    dumping (Luni, 23 februarie 2009, 15:09)

    adma [anonim]

    definitie DEX: Vânzare a mărfurilor pe piaţa externă la preţuri mai scăzute decât acelea de pe piaţa internă şi mondială, practicată de unele ţări în scopul înlăturării concurenţilor şi al acaparării pieţelor externe.
    asa se traduce cum fac legea in Romania hypermarketurile venite din vest. pe scurt, aduc produsele lor si le vand la inceput mai ieftin decat produsele autohtone, romanii atrasi de preturile mai mici le fac vanzare, producatorii autohtoni sunt falimentati iar strainii detin apoi monopolul pe piata romaneasca si pot sa impuna de acum ce preturi vor ca suntem obligati sa cumparam de la ei.
    asa ne trebuie daca vindem tot ce avem bun in tara asta
  • 0 (0 voturi)    
    preturi (Marţi, 24 februarie 2009, 23:02)

    CETATEAN [anonim]

    o alta gaselnita a unora de a ne indeparta de la subiect. Sa luam in discutie pretul de achizitie de la producatorii agricoli? Extrem de mic. Intervin procesatorii, distribuitorii, toti cu ceva adaosuri. La supermarket este simplu, la cantitati mari de marfa se ofera dicount-uri, uneori supermarketul isi poate permite sa vanda sub pretul de achizitie; acesta fiind un exemplu de concurenta neloiala fata de magazinele mici care nu primesc aceleasi facilitati.
    Ar mai fi politica fiscala, prin grija guvernului fata de nivelul de trai avem si la alimente tot 19% TVA; oare daca pentru produsele alimentare de baza ar scadea tva-ul, nu ar scadea si preturile? TARA LUI PAPURA VODA.
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Miercuri, 25 februarie 2009, 13:23)

    ecou [anonim]

    Iesise la teveu un nene care se da presedinte al asociatiei procesatorilor de carne si care plangea ca il strang de gat proprietarii de supermarketuri. Ca vezi-Doamne ei sunt obligati sa accepte conditiile dure ale retailerilor si mor de foame! Da' nenea asta a tacut malc cand un ziarist invitat la emisiune l-a intrebat de ce nu negociaza corect contractele cu supermarketurile. Ca cica ei sunt mici si nupot. Pai daca ai o asociatie a marilor procesatori, inseamna ca ai puterea de a negocia! Ca daca hotarasti la nivel de asociatie ca magazinul X nu primeste carne de la niciunul din marii procesatori, nu cred ca firmulita z care ar incalca "embargoul" ar face fata la necesitatile unui hypermarket! Eu deduc din asta ca asociatia e doar un paravan pentru a arunca praf in ochi prostimii, in timp ce preturile sunt facute de comun acord. Ca pana la urma romanul care nu are de ales cumpara la pretul de pe raft, asa ca toate lamentarile astea pe la televizor nu sunt decat teatru ieftin. Cand voi merge la hypermarket si voi vedea doar doua sortimente de cremvusti si unul de parizer voi plange soarta bietilor procesatori care nu au unde vinde la preturi decente! pana atunci.. ciocul mic! Voi ati vazut magazine deschise de asociatia asta a procesatorilor!? Ca Angst si Cristim si-au deschis magazine si vand bine-merci! Deci se poate, dar nu se vrea!