FOTOGALERIE Barcelona lui Gaudi intr-o singura zi

de Magda Barascu     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2009, 19:28 Economie | Consumator

Barcelona-Click pe foto pentru a vedea fotogaleria
"Ceea ce imi place la Barcelona este senzatia de incitare, zonele care difera atat de mult intre ele; ingustele strazi din Cartierul Gotic, largile bulevarde din Eixample, elegantele magazine si baruri din Born, strazile ce altreneaza in Raval, parcul de la Ciutadella intr-o dupa-amiaza de duminica, focurile de pe plaja in serile calde de vara, noua arhitectura din Puerto Olimpico en Diaginal del Mar, aerul proaspat din Montjuic, senzatia montana de Tibidabo, atmosfera intima de Gracia", acest comentariu al unui vizitator al Barcelonei m-a invitat la aventura de o zi in capitala Cataluniei.
31
Foto: HotNews.ro

De la inceput trebuie sa fie clar oricarui turist ca Barcelona nu poate fi vizitata intr-o zi. E nevoie de cel putin 3 zile. Barcelona este imensa si operele lui Antoni Gaudi in sine iti rapesc zile intregi, daca stai sa le explorezi cum trebuie.

Am intrat in Barcelona la rasaritul soarelui intr-o zi de vineri. Fara sa cunoastem orasul si inarmati cu o harta, un GPS si multe informatii dobandite din diferite ghiduri celebre.

La Sagrada Familia se afla in centrul Barcelonei

Scopul vizitei in capitala Cataluniei a fost de a vedea operele lui Gaudi si-apoi daca mai ramane vreme si pentru altceva. De-a lungul anilor, am trecut prin Barcelona de mai multe ori, fara a avea vreme sa vad operele lui Gaudi, ba alergaturi catre alte taramuri, ba munci, ba intalniri pe fuga cu familia.

Prin vestul Barcelonei, am incercat sa ne strecuram catre Sagrada Familia introducand coordonatele strazii cu acelasi nume pe GPS-ul pe care-l aveam la bord. Nu mare ne-a fost surpriza sa aflam ca Sagrada Familia nu se afla pe strada cu acelasi nume. Din inca doua incercari esuate, am reusit sa ajungem la ansamblul lui Gaudi.

30
Foto: HotNews.ro
Sagrada Familia este ansamblui lui Antoni Gaudi situat in centrul orasului, format din stalactite, stalagmite si turnuri cilindrice. Catedrala a fost inceputa in 1882 si nu este terminata nici in prezent. Biletul costa 11 euro tocmai pentru a ajuta la strangerea de fonduri destinate finalizarii ultimei capodopere a lui Gaudi. Pentru a urca la etajele superioare ale catedralei, trebuie sa mai platiti o taxa de 2,5  eruo pentru a folosi liftul. Vederea din Sagrada Familia este superba, poti observa Barcelona de la inaltime in toate colturile ei.

M-am indragostit de Antoni Gaudi la intamplare. Acum multi ani. Am citit despre geniul arhitectului spaniol si m-am trezit fermecata de personalitatea lui si geniul marelui catalan.

Te simti ca Alice in tara minunilor in Parcul Guell

Dupa Sagrada Familia a urmat parcul Guell, o gradina in stil art nouveau realizata de Gaudi pentru care e nevoie de 5-6 ore pentru a reusi sa vizitati in intregime. Casa Museu Gaudi merita vizitata. Este amenajata intr-o casa roz si a fost construita de asistentul si mana dreapta a lui Gaudi, Francesc Berenguer.

La Rambla - cea mai cunoscuta strada din Barcelona

Cea mai vestita zona a Barcelonei este La Rambla. Este plina de terase, artisti stradali, chioscuri de ziare, cafenele in aer liber. La Rambla se termina in portul vechi, unde o statuie a lui Cristofor Columb indica spre mare. In apropiere se afla Museu Marítim care prezinta istoria vietii din Mediterana. Cladirea muzeului este fost santier naval, unde erau construite vasele ce navigau pe Mediterana. In vechiul port se afla cel mai mare Acvariu din zona mediterana.
Soparla
Foto: HotNews.ro

E bine de stiut ca toate muzeele sunt inchise lunea si in zilele de sarbatoare.

Trebuie incercat: paella si Sangria intr-unul din restaurantele de pe La Rambla.
Trebuie sa gustati din tapas (mai multe feluri de mancare traditionala spaniola asezate pe acelasi platou)
Cafeaua din Barcelona este minunata si ieftina: maxim 1,60 euro cea cu lapte.
Recomandare: E mult mai usor sa savurati Barcelona inchiriind o masina. Sunteti mobili si reusiti sa ajungeti mult mai usor dintr-un colt in altul al orasului.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

9687 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    este ceva fonomenal (Duminică, 15 martie 2009, 20:30)

    goreny [utilizator]

    destinatia #1 din lume.....
    • 0 (4 voturi)    
      poate dupa Paris (Luni, 16 martie 2009, 0:11)

      raduch [anonim] i-a raspuns lui goreny

      sau Singapore
    • -1 (3 voturi)    
      barcelona (Luni, 16 martie 2009, 8:50)

      gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui goreny

      Am stat 2 saptamani acolo si tot nu m-am saturat de ea. Mi se pare orasul perfect, are tot ce vrei, plaja, munte, muzee, parc de distractii, arta, arhitectura ...

      Si in ceea ce priveste comparatia cu alte orase, Paris, Londra, credeti-ma ca m-am plimbat in toata Europa, fiecare oras are un farmec aparte, iar ceea ce am gasit in BCN nu am gasit nicaieri.
      • -1 (1 vot)    
        SUBSCRIU!!!!! (Luni, 16 martie 2009, 16:40)

        je [anonim] i-a raspuns lui gorbaciovsky

        Si Lisabonaaaa...

        Parisul mi-a lasat un gust amar... :(
    • -1 (1 vot)    
      corect, e minunat orasul, entuziasmant. (Luni, 16 martie 2009, 12:02)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui goreny

      dar minim 2 zile ca sa-l acoperi linistit si pe jos, ca altfel n-are farmec, cu palatul regal + plimbarea, cu stadioanele, cu bulevardul ala al lor imens, cam ca Magheru al nostru.

      Si asta fara sa pun la socoteala viata de noapte.
  • +3 (5 voturi)    
    Atentie la nume (Duminică, 15 martie 2009, 20:43)

    Anonim [anonim]

    Cristóbal Colón este Cristofor Columb, iar Antonio Gaudi este Antoni Gaudí, caci este catalan
    • 0 (2 voturi)    
      atentie la nume (Duminică, 15 martie 2009, 21:29)

      Magda [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      multumim pentru corecturi
    • 0 (4 voturi)    
      Cristofor Columb??? (Duminică, 15 martie 2009, 22:48)

      V [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      In ce limba in afara de romana, se mai scrie asa, "Cristofor Columb", eminentza ta? Daca nu aveai habar, "cristofor" asta isi datoreaza descoperirile si iesirea din anonimat, spaniolilor, asa ca e mult mai firesc sa se cheme "Cristobál Colón", ca in castellana, decat "Cristofor Columb" ca in romana. Iar despre Gaudi nu ma pronunt... despre Matei Corvin ce mai spui? nu se chema oare "Mathyas Corvin "?
      • +2 (6 voturi)    
        Da, Cristofor Columb (Luni, 16 martie 2009, 9:03)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui V

        Atata timp cat articolul e in limba romana, corect este Cristofor Columb. La fel si Matei Corvin. De exemplu, cred ca spuneti Londra cand va referiti la capitala Marii Britanii si nu London, cum se zice in engleza. Semidoctii ca dvs. ar trebui sa se abtina de la comentarii. Deja pana si la televizor sunt foarte multe barbarisme gen Firenze in loc de Florenta, samd.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e nevoie de masina si nici de GPS (Duminică, 15 martie 2009, 21:06)

    Alexia [anonim]

    E amuzant sa citesc ca e recomandabil sa parcurgi Barcelona cu masina si sa ai un GPS. Trebuie sa inteleg ca avem nevoie si de o masina de firma, ..si poate si ceva haine de firma...?

    Orasul e foarte bine conectat cu mijloace de transport public. Metroul e curat, usor de folosit si e perfect pentru orice directie. 3 zile sunt suficiente sa iti faci o idee despre oras. Iar Sagrada Familia e simplu de gasit. ..cu metroul...Trebuie doar sa citesti inainte despre ceea ce vrei sa vezi si sa faci un plan. Internetul este o sursa de informatie nelimitata.

    Sunt de acord insa ca Barcelona e un oras frumos iar Gaudi merita cunoscut. Culorile folosite si imaginatia lui sunt extraordinare.

    Daca ajungeti in zona de plaja, atentie la buzunare si la rucsac.

    Pe La Rambla, nu ocoliti piata numita "La Bouqueria"....Insa, desi gidurile turistice recomanda sa mananci acolo ..atentie cum si de unde.. noi am avut ghinion..am platit practic 10 euro pe aproape nimic ...si a trebuit sa luam take-out. pentru ca nu aveau mese....si asta pentru ca era ingramadeala, pret neafisat, plateai la casa cand deja mancarea era in fata ta...un fel de smecherie cu alte cuvinte...Cu 10 euro restaurantele ofera un meniu complet ( mai putin bautura) cu 3 feluri de mancare. si servire la masa ...daca nu ma insel cred ca e o lege..
  • 0 (4 voturi)    
    Intr-adevar e f frumos in Barcelona (Duminică, 15 martie 2009, 21:15)

    Radu S [anonim]

    In general turistii mananca pe La Rambla si sunt taxati ca atare. Parcarile sunt o problema daca inchiriati o masina.(costa si Barcelona chiar nu e un oras ieftin). Mai bine inchiriati biciclete, e mult mai practic.
    SI daca vreti cazare buna si ieftina gasiti aici: w w w . p l e a c a . r o ? C i t y = B a r c e l o n a
    • 0 (2 voturi)    
      Barcelona cu bicicleta (Luni, 16 martie 2009, 12:15)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Radu S

      Am fost in vara la Barcelona si ghidul nostru ne-a recomandat bicicleta ca mijloc de transport. Sunt piste de biciclete in toate zonele importante din oras. Ne-a placut foarte mult.
  • 0 (2 voturi)    
    Barça e echipa de fotbal, nu orasul (Duminică, 15 martie 2009, 21:15)

    camillus [utilizator]

    E o confuzie explicabila si deloc grava, dar ramane o confuzie. "El Barça" e numele de alint al echipei de fotbal, nu si al orasului.
  • -1 (1 vot)    
    In niciun caz o singura zi (Duminică, 15 martie 2009, 21:17)

    Radu [anonim]

    Sub nicio forma sa nu vizitati Barcelona intr-o zi ca nu veti vedea nimic. Coada de intrare de la Sagrada famiglia si de la Pederera dureaza 30 min, si vizitele peste 1h. Daca adaugati plimbari si alte obiective realizati ca nu e timp
  • 0 (2 voturi)    
    Numai bani sa ai!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 15 martie 2009, 21:20)

    ctitus corianni [anonim]

    La Rambla cel mai scump loc din Barcelona pentru a "incerca" varietati culinare.Mai bine intri in Barrio Gotico si cauti un restaurant mai aparte. Iar de inchiriat o masina, nici vaba.Pe langa ca e foarte scumpa, te mananca parcarile si zonele de stationare.Astadoar daca nu vi cu multi,multi multi bani!
  • -1 (3 voturi)    
    Barcelona (Duminică, 15 martie 2009, 21:41)

    zack [anonim]

    La Rambla este loc turistic asadar este de vazut dar nu sa-ti faci cumparaturile acolo.Eu preferam sa mananc la Iris Rock Cafe,aproape de La Rambla.Preturi un pic cam mari dar merita!Mai ales daca iti place fotbalul..
    Mi-e dor de Barcelona..:(((
  • -1 (1 vot)    
    Barca (Luni, 16 martie 2009, 1:30)

    bla [anonim]

    Deci, Barca este numele echipei de fotbal, nu a orasului!! Prescurtarea numelui orasului este fie Barna, fie BCN. Culmea, "Barca" este pe deasupra si substantiv de gen masculin, "el Barca".
  • +1 (3 voturi)    
    Nu masina (Luni, 16 martie 2009, 8:32)

    Florin [anonim]

    Recomandarea cu inchiriatul masinii este gresita.
    Orasul asta este construit pentru a merge pe jos prin el.
    E atat de incredibil, oricand intorci capul in jur, vezi ceva frumos.

    Metroul este foarte ieftin (7,20 EUR/ 10 Calatorii) si primitiv de simplu sa te descurci cu el.

    In general, le recomand tuturor care vin in vizita in BCN, sa nu inchirieze masina, dar sa-l savureze pe jos.

    O plimbare din placa Catalunya pana la Sagrada Familia iti ia cam 30 de minute - o iai pe Passeig de Gracia, unde ai La Pedrera si Casa Batlo ale lui Gaudi, apoi, cand ajungi la poalele Graciei (Diagonal/Corsega), o iei dreapta si in 10 minute esti la Sagrada.

    Barcelona este un loc magic, cum putine sunt pe pamant. Cei care stau acolo mai mult de o luna, de obicei, decid sa ramana pentru totdeauna. Cunosc foarte multi care au venit in vacanta in BCN si au ramas acolo.
    Probabil, asta voi face si eu - sunt de un an in Barcelona si mi-a adus numai fericire orasul ala, sunt total indragostit de el.
    • -1 (1 vot)    
      Mai sunt autobuzele... (Luni, 16 martie 2009, 16:48)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      pentru turisti.Etajate,elegante si pt 1€ primesti casti pt a asculta o inregistrare cu explicatii despre locurile prin care treci-5-6 limbi la alegere).Cumperi bilet pentru 1-2-3 zile,autobuzul trece prin locurile turistice importante,poti cobori,vizita si apoi sa urci in autobuzul urmator (atentie-sa fie aceeasi companie) spre urmatorul punct interesant.E minunat si foarte practic!
    • 0 (0 voturi)    
      Cum (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:28)

      Seb [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Si cum ai facut frate Florin? Si noi ne-am indragostit de Barcelona, dar n-am stiut cum sa ramanem acolo.
      Ti-ai gasit ceva de munca?
  • -3 (3 voturi)    
    Gîdi-gîdi, Gaudi-Gaudi (Luni, 16 martie 2009, 8:58)

    sadwank [anonim]

    Mie biserica lu' Gaudi mi se pare ca seamana cu castelu' lu' Saruman din Isengard

    http://1.bp.blogspot.com/_d6XjFNE75Tg/RXvbq0io5OI/AAAAAAAAATc/54e5diQO-hE/s400/20%2BOrthanc.jpg

    sau cu o colonoscopie:

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Endomucosal_resection_3.jpg
  • -2 (2 voturi)    
    Prin Barcelona... (Luni, 16 martie 2009, 9:03)

    Calatorul [anonim]

    Acum o saptamina, drumul m-a purtat pentro doar o zi in barcelona. Absolut magnific. Am ramas impresionat de frumusetea acestui oras desi auzisem inainte de maretia lui. Sincer nu m-au impresionat asa tare monumentele celebre cit m-a impresionat orasul in sine, oamenii lui.
    Mi se parea ca orice bulevard parea a fi principalul.
    Cladirile, toate cu o arhitectura deosebita. Curat, oamenii civilizati. Orice om pe strada il opream era dornic sa ne ajute sa identificam te miri ce obiectiv. Nu prea stiu ei engleza dar te ajuta.
    O zi e mult prea putin, si sper ca voi reveni in viitor.
  • -1 (1 vot)    
    Cel putin o saptamana (Luni, 16 martie 2009, 9:10)

    Paulista [anonim]

    Ca sa te bucuri de Barcelona asa cum trebuie iti ia cel putin o saptamana (sau minim 5 zile de alergat 12 ore/zi). Este un oras fantastic cu zeci/sute de locuri ce trebuie vizitate. Daca stai doar o zi, o sa pleci mai disperat decat atunci cand ai ajuns acolo.
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Luni, 16 martie 2009, 9:32)

    cosmin [anonim]

    sunt multe restaurante in Barcelona "all you can eat" cu preturi de aprox 8Euros cu tot cu bautura. Unul este chiar langa Sagrada, cum te uiti la Sagrada in partea facuta de Gaudi in dreapta.
    Barcelona este un SUPER oras, oamenii sunt "deosebiti" pur si simplu, veseli mereu, primitori, binevoitori. Eu am stat cam 9 zile, dar vreo 4 am vizitat orasul(de la 8 dimineatza pana la 8-9 seara, mers pe jos probabil peste 10-15km pe zi), si inca vreo 4-5 am umblat pe coasta, recomand Tossa del Mar si Empuriabrava.
    Am fost in luna august 2008 si citeam pe net ca august e o luna moarta in Barcelona, ca lumea e plecata in concediu si multe magazine/restaurante sunt inchise - TOTAL FALS. A fost foarte misto, orasule era poate mai liber dar totul era deschis si era plin de turisti. Clima este oceanica asa ca in august a fost ok, nu ma simtit caldura. Apropos in august parcarea e gratis pe dungile verzi.
    Bafta!!! merita vazuta Barcelona, e super tare.
  • -1 (3 voturi)    
    f frumos reportajul (Luni, 16 martie 2009, 9:40)

    niky86 [utilizator]

    Ma bucur cand citesc cate un reportaj ca acesta, parca mai uitam un pic de Bucurestiul asta, eu una sunt cea mai fericita cand plek din Bucuresti, oriunde as pleca. Barcelona e un loc fantastik, parca esti intr o poveste. Astept cu nerabdare si alte reportaje din alte zone ale lumii, si despre Romania se pot spune foarte multe lucruri: Maramures, Bucovina, Cheile Bicazului si Lacul Rosu, Piatra Craiului, Fagaras si multe altele. Fiecare loc are povestea lui numai ca nu oricine poate sa o afle. Avem o tara f frumoasa, eu aproape am fost in toate zonele din tara si pot spune ca sunt norocoasa ca m am nascut intr o tara cu o asemenea diversitate de relief, o tara cu o istorie de apreciat, dar cu un prezent si cu un viitor cam sumbru :(( Macar reportajele astea sa ne mai aduca un zambet, o speranata.
  • -1 (1 vot)    
    poze nu prea reusite (Luni, 16 martie 2009, 11:24)

    photo [anonim]

    Pacat, pozele sunt proste. Am un prieten care a facut pose mult mai frumoase intr-o simpla excursie excursie. Sagrada Familia este intr-adevar magnifica pacat ca nu se vede in poze.
  • -1 (1 vot)    
    Super Barcelona (Luni, 16 martie 2009, 11:36)

    vlad [anonim]

    Barcelona e orasul de care te indragostesti iremediabil. Trebuie sa il descoperi la pas, fieare coltisor si fiecare strada are ceva deosebit.
  • -1 (1 vot)    
    Barca (Luni, 16 martie 2009, 14:16)

    cata [anonim]

    Cel mai frumos oras din Europa. Foarte usor de umblat cu metroul. Prima data cand am fost, am luat trenul din aeroport, care cand intra in Barca se face metrou. Citisem pe forumuri despre acest metrou. Si m-am descurcat fara nicio problema de prima data de cand m-am urcat. Soooo credeti-ma ca nu e nevoie de masina si GPS. Te descurci foarte usor cu mijloacele de transport. Cat despre oras :X:X:X::X:X:X:X De vis! Totul este spectaculos. Am sa revin de fiecare data cu si mai multa placere! :)
  • -1 (1 vot)    
    Barcelona (Luni, 16 martie 2009, 17:07)

    gimm [anonim]

    Doua adrese utile:

    http://www.tmb.cat/en_US/home.jsp
    http://www.bcn.cat/english/ihome.htm
  • 0 (0 voturi)    
    transport (Luni, 30 martie 2009, 16:36)

    para [anonim]

    Pt turisti este util si avantajos Barcelona Card care se poate achizitiona din diverse locuri precum Placa Catalunya etc. Costa cam 30 EUR pt sapte zile si include transportul cu autobuze (pe timp de zi), metrou si chiar trenurile care merg de la aeroport inspre centru. In afara de asta, mai sint incluse si reduceri sau gratuitati la foarte multe obiective turistice adica merita cu varf si indesat.