Castravetele stramb si morcovul noduros reintra pe pietele UE la 1 iulie

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 14:10 Economie | Consumator

Castravetii curbati si morcovii nodurosi se pot reintoarce pe tarabele din Europa de miercuri, 1 iulie, cand intra in vigoare decizia Comisiei Europene de a abroga standardele specifice pentru comercializarea a 26 de tipuri de fructe si legume. In noiembrie 2008, Comisia a luat aceasta decizie ca urmare a preturilor ridicate la alimente si a crizei economice, pentru a da posibilitatea consumatorilor europeni sa  cumpere produse la preturi mai mici, chiar daca sunt nu atat de aspectuoase.

Fructele si legumele "eliberate" de rigorile privind aspectul lor sunt: caisele, anghinarea, sparanghelul, vinetele, avocado, fasolea, varza de Bruxelles, morcovii, conopida, ciresele, dovleceii, castravetii, ciupercile de cultura, usturoiul, alunele in coaja, varza, prazul, pepenele galben, ceapa, mazarea, prunele, telina, spanacul, nucile in coaja, pepenele verde si andivele.

Consumatorii pot avea astfel mai multe optiuni, la preturi diferite, iar fermierii isi vor putea vinde astfel toate produsele, a aratat Michael Mann, purtatorul de cuvant al comisarului pentru agricultura, in briefing-ul de presa de la Comisie, avantajele eliminarii acestei prevederi. In plus, este si o reducere a birocratiei, intrucat Comisia nu mai considera necesara reglementarea la nivel comunitar a acestui domeniu. Comisia a ajuns la concluzia ca este absurda aruncarea unor produse perfect sanatoase, doar pentru ca nu au o forma corespunzatoare.

Raman insa in vigoare standardele pentru 10 categorii de fructe si legume, care reprezinta 75% din valoarea comertului comunitar, insa statele membre pot decide daca vor renuntarea la aceste standarde si vanzarea, cu o eticheta specifica, si a celor mai putin aspectuoase. Etichetarea lor insa trebuie sa indice clar la ce categorii sunt produsele: extra, categoria I, sau categoria a II-a.

Vor fi inca supuse standardelor merele, citricele, kiwi, laptucile, piersicile si nectarinele, perele, capsunii, ardeii grasi, strugurii de masa si rosiile.

Un mar care nu respecta standardele poate fi vandut totusi in magazine cu conditia sa fie etichetat cu mentiunea „produs destinat prelucrarii" sau cu o mentiune echivalenta.























2034 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    idiots (Marţi, 30 iunie 2009, 14:34)

    io [anonim]

    imi explica si mie cineva care ar fi putut fi logica unei asemenea 'reglementari' - de catre Comisia Europeana?????
    • +6 (10 voturi)    
      Iti explic eu (Marţi, 30 iunie 2009, 14:42)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui io

      UE incepe sa semene din ce in ce mai mult cu un regim comunism, in care statul controleaza tot doar de dragul de a arata ca poate. Castravetii aia mici si strambi sunt mai sanatosi decat aia mari si fara gust.
    • +7 (11 voturi)    
      logica (Marţi, 30 iunie 2009, 14:47)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui io

      Logica era sa protejeze alimentele modificate genetic, care arata si se pastreaza foarte bine.
      Eu chiar folosesc pe post de bibelou niste mere foarte frumoase, nu s-au stricat de vreo 2 luni.
      Nu stiu ce au de rezista atat , dar gust sigur n-au.
      • 0 (0 voturi)    
        se pastreaza? (Joi, 9 iulie 2009, 14:17)

        petre [anonim] i-a raspuns lui lucian

        Eu cred ca ai nimerit niste mere de plastic, ia cauta-le tu mai bine ...
        Ca mere modificate genetic nu sunt in nici un caz - alea arata intr-adevar frumos cand le cumperi, dar la cateva zile incep sa putrezeasca (ceea ce nu se intampla cu un amarat de mar "noduros" dar sanataos)
    • +5 (11 voturi)    
      E simplu (Marţi, 30 iunie 2009, 14:49)

      marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui io

      Iti explic eu. Cei care nu cumparau seminte modificate genetic si rasaduri modificate trebuiau indepartati de pe piata, in felul acesta agribusinesul era singurul pe piata in timp ce nenorocitii care se incapatanau sa produca utilizand seminte si soiuri ancestrale (gustoase si sanatoase) ori se conformau si cumparau porcariile vandute de marile companii ori o luau in freza. De treizeci de ani bunica mea isi facee singura rasadurile si ale dracu rosii chiar daca nu sunt perfecte au un gust de-ti vine sa-ti bati copii, idem pentru vinete, salata, cartofi, morcovi etc. Acum avnd in vedere ca nu mai sunt bani, multi agricultori nu mai pot sa cumpere aberatiile produse de laboratoare si banuiesc ca productia este in declin, deci se da drumul si la productia clasica pe piata sa nu se umfle mamaliga in consumatorul european falit si somer. multumit? :)))
    • +5 (9 voturi)    
      nu stiu motivul (Marţi, 30 iunie 2009, 14:53)

      DlGoe [anonim] i-a raspuns lui io

      dar este bine sa se renunte la cele modificate genetic care sunt frumoase si fara gust ! Ca sa nu mai vorbim de sanatate.
      Asadar mai bine un mar patat dar natural decat unul frumos care te imbolnaveste.
    • +2 (4 voturi)    
      Simplu (Marţi, 30 iunie 2009, 14:57)

      Servaj [anonim] i-a raspuns lui io

      In principal, protectia in fata importurilor ieftine. Europenii produc mancare scumpa. De aceea au ridicat standardele, ca numai ce e bun si frumos sa se poata vanda.
      Prin analogie, daca am impune ca standard minim (in productia de serie) la masini: 4 airbaguri, sistem de asistenta la franare, sistem de control al stabilitatii, faruri adaptive, aer conditionat cu captator de toxicitate si filtru de particule, atunci ar vinde si Dacia, dar numa' masini de peste 20 mii EUR.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar asa? (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:09)

        A [anonim] i-a raspuns lui Servaj

        protectia fata de importurile ieftine se face prin aplicarea de taxele vamale ridicate.
    • -1 (5 voturi)    
      imaginea aprozarului european (Marţi, 30 iunie 2009, 14:58)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui io

      cred ca este pur si simplu vorba de imagine. cetateanul non-european se duce in tara cetateanului european si vede pe tarabe fructe perfecte ca forma si culoare, parca decupate din reclame si isi spune "mhhhh, ce bine trebuie sa fie in europa. hai sa intru si eu sa vad pe tarabele din tara mea asa fructe." la fel trebuie sa se vada, cladiri frumoase, haine frumoase, etc etc. pentru ca tot mai multa lume sa isi doreasca stilul de viata occidental si tot mai multa lume sa "consume imagine europeana" in loc sa stea acasa si sa citeasca o carte.
    • +3 (5 voturi)    
      logica? (Marţi, 30 iunie 2009, 15:03)

      s. holmes [anonim] i-a raspuns lui io

      "care ar fi putut fi logica unei asemenea 'reglementari' - de catre Comisia Europeana?"

      Simplu. BUNCH OF IDIOTS.

      ... Elementary, Watson :)
    • -2 (2 voturi)    
      catre "idiots" (Marţi, 30 iunie 2009, 15:04)

      A [anonim] i-a raspuns lui io

      pt. ca un procent destul de mare nu se incadreaza in standarde si trebe aruncate ca nu sunt comerciale.
      In mod normal ce ramane se furajeaza sau merge la productie de alcool. O decizie de laudat!
    • +1 (5 voturi)    
      foametea din ce in ce mai mare ... (Marţi, 30 iunie 2009, 15:06)

      AYAN [anonim] i-a raspuns lui io

      asta este raspunsul....
  • +1 (5 voturi)    
    si mai simplu ! (Marţi, 30 iunie 2009, 15:14)

    Pürkel [anonim]

    Explicatiile voastre tin de teoria conspiratiei. Realitatea e mult mai simpla: EU a introdus standardele pentru a existat cerere din partea consumatorilor. Ei au vrut sa cumpere mere "frumoase" si pe ei nu i-a interesat gustul. Ei au fost aceeia care au mers in piata sau la magazin si au ales numai fructele si legumele frumoase si iar pe cele "noduroase" le-au lasat acolo.
  • +1 (5 voturi)    
    daca nu stiti.... (Marţi, 30 iunie 2009, 15:48)

    laurentiu [anonim]

    produsele modificate genetic nu au nimic de-a face cu gustul sau cu aspectul.
    Produsele fara gust la care va referiti sunt probabil produse cultivate intr-un sistem intensiv sau ultra intensiv agricol, in care exista un mare aport de ingrasaminte chimice!
    Tinta este obtinerea unei productii mai mari atat cantitativ (numar de mere in pom), cat si ca dimensiuni si aspect (mere cat pepenii).
    Multi dintre romani reclama gustul produselor respective, ca efect secundar nedorit!
    • 0 (2 voturi)    
      din pacate (Marţi, 30 iunie 2009, 18:43)

      Lia [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Ceea ce e trist e faptul ca gustul , sau lipsa lui de fapt, este cea mai mica problema pe care ne-o poate genera un produs modificat genetic. Drept dovada imunitatea din ce in ce mai scazuta a oamenilor in fata bolilor si numarul in crestere de cancere in lume. Dar deh, si medicii trebuie sa traiasca din ceva si farmaciile trebuie sa-si vanda medicamentele, banii trebuiesc rulati, restul sunt detalii, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    CODEX ALIMENTARIUS (Marţi, 30 iunie 2009, 16:01)

    Giorgiana [anonim]

    Raspunsul este: CODEX ALIMENTARIUS all over the world!
    Think !
  • +1 (3 voturi)    
    Unul dintre motive (Marţi, 30 iunie 2009, 16:07)

    un roman [utilizator]

    A fost acela ca daca sunt toti castravetii drepti vor incapea mai multi intr-o cutie si astfel se vor transporta cantitati mai mari la acelasi pret.

    Explicatia pare logica dar daca te gandesti bine este totusi cat se poate de stupid sa faci o lege pentru a transporta 10 castraveti in plus intr-un camion in care sunt cateva mii.
    • 0 (2 voturi)    
      de 20 de ani nu mai gasesti o portocala zemoasa (Marţi, 30 iunie 2009, 20:16)

      Jaffa [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Rationalizarea transportului mi-e si mie la indemana ca explicatie a birocratiei europene la intrebarile staruitoare, de n-ar avea chestii mai importante de reglementat. Curbura castravetelui a devenit sinonimul futilitatii aparatului supra-umflat de la Bruxelles.
      Insa eu banuiesc si o legatura cu intrarea Spaniei in club si repartizarea aprovizionarii pietei comune cu fructe si legume acestui stat sarac, secatuit, fara mijloace de a se ridica la nivelul european de prosperitate. Schema a functionat cu pretul incomensurabil al penuriei cronice de apa intr-o tara din natura secetoasa. Cred sa-mi aduc aminte si de tentative de a obliga tari bogate in resurse de apa sa "exporte" udatura vitala inspre ariile gigantice de culturi dependente de irigatie permanenta. In schimb avem parte de produse standardizate, lipsite desavarsit de gust, nemai vorbind despre gusturile diferite ale soiurilor autohtone de aceeasi categorie.
      La fata locului, pe marii latifundiari ii pufnea rasul cand erau intrebati daca consuma si in privat bunatatile destinate pietelor externe - atat de prost gust nu erau nici ei, ci intretineau mici gradini lucrate dupa vechile datini.