11 hipermarketuri si supermarketuri din Bucuresti, amendate cu 145.000 lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 11:02 Economie | Consumator

11 din 12 hipermarketuri si supermarketuri din Capitala, controlate duminica ad-hoc de Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA), au primit amenzi insumand 145.000 lei, iar 250 de kg de produse de origine animala si nonanimala au fost retrase de la vanzare. Amenzile au fost acordate pentru produse cu termen de valabilitate depasit, depozitare si etichetare necorespunzatoare a alimentelor, precum si pentru probleme cu intretinerea spatiilor de depozitare a acestora.

Conform informatiilor autoritatii, verificarile au fost facute "in urma sesizarilor privind nereguli in domeniul sigurantei alimentelor, primite din partea cetatenilor".

Lista unitatilor sanctionate, in ordinea amenzilor luate:

Carrefour Colentina
Abateri: depozitarea necorespunzatoare a produselor in alte spatii decat cele destinate, produse cu termen de valabilitate depasit.
Masuri: amenzi de 25.000 lei, suspendare activitate pentru unitatea de carmangerie pentru o perioada de 3 luni.

Kaufland Colentina
Abateri: depozitarea necorespunzatoare a produselor in alte spatii decat cele destinate, produse cu termen de valabilitate depasit.
Masuri: amenda in valoare de 20.000 lei.

Kaufland Rahova
Abateri: valorificare produse cu termen de valabilitate depasit.
Masuri: 34 de kg produse de origine animala si nonanimala confiscate (preparate carne, produse lactate, produse de cofetarie, panificatie si patiserie), amenzi aplicate in valoare de 20.000 lei.

Carrefour Berceni
Abateri: valorificare produse cu termen de valabilitate depasit.
Masuri: amenzi in valoare de 20.000 lei.

Selgros Cash&Carry
Abateri: valorificare produse cu termen de valabilitate depasit.
Masuri: amenzi in valoare de 15.000 lei.

Cora – Lujerului
Abateri: ambalare-etichetare necorespunzatoare, produse cu termen valabilitate depasit, intretinerea necorespunzatoare a spatiilor.
Masuri: amenzi  in valoare de 10.000 lei si au fost confiscate 74,56 kg produse de origine animala necorespunzatoare (preparate din carne, preparate culinare, peste si produse lactate).

Carrefour Baneasa
Abateri: intretinerea necorespunzatoare a spatiilor, etichetare necorespunzatoare.
Masuri: amenzi in valoare de 10.000 lei, 110 kg peste proaspat refrigerat confiscat.

Carrefour Vitantis
Abateri: etichetare necorespunzatoare a produselor.
Masuri: amenzi in valoare de 10.000 lei.

Auchan Titan
Abateri: intretinerea necorespunzatoare a spatiilor.
Masuri: amenzi in valoare de 5.000 lei.

Carrefour Unirea
Abateri: intretinerea necorespunzatoare a spatiilor.
Masuri: amenzi in valoare de 5.000 lei.

Metro Militari
Abateri: ambalare-etichetare necorespunzatoare a produselor alimentare.
Masuri: amenzi in valoare de 5.000 lei.

Autoritatea a reamintit faptul ca orice abatere in domeniul sigurantei alimentelor poate fi sesizata de consumatori la dispeceratul institutiei care functioneaza non-stop, precum si la numarul de telefon  0800 826 787, apelabil gratuit din orice retea de telefonie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4298 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    A inceput campania electorala? (Luni, 6 iulie 2009, 11:23)

    Ion [anonim]

    Am ajuns la concluzia enervanta pentru multi ca toate aceste institutii coercitivie (OPC, DSV, ITM, GF) nu sint altceva deci institutii de propaganda care incearca sa arate cit de preocupat este guvernul de binele poporului!

    Cind aud ca nu stiu ce institutie kkcioasa a aplicat "sanctiuni" , "amenzi", etc., mi se face sila!

    Multa ipocrizie in tara asta!
  • +4 (8 voturi)    
    cam rare controalele (Luni, 6 iulie 2009, 11:27)

    kalu [anonim]

    avand in vedere numarul mare de clienti. Daca tot refuza sa nu aplice un adaos comercial decent asa cum acuza producatorii, atunci hai sa vedem cum se descurca cu respectarea legilor.
    • +3 (7 voturi)    
      cam ai dreptate (Luni, 6 iulie 2009, 11:38)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui kalu

      au niste adaosuri nesimtite, asta dupa ce folosesc o politica de forta cu producatorii si ii platesc ca pe negri. si ce naiba e aia "taxa de raft"?!?!?!?!... aia mie imi suna a spaga "legala". Problema se pune in felul urmator...iti place produsul meu il iei si iti faci calculele...cum adica eu ca producator sa-ti dau tie spaga sa-mi tii produsul pe raft?!?! practica asta ar trebui repede scoasa in afara legii. Pana atunci, si pana nu decid sa se comporte normal (adaosuri logice de 30% maxim, nu 50-100%) controale zilnice...
      • +3 (5 voturi)    
        ?? (Luni, 6 iulie 2009, 12:06)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

        De ce 30% maxim si nu 25% maxim, daca tot e "logic"?

        Cum ai ajuns "logic" la concluzia ca 30% e numarul magic?
        • +1 (1 vot)    
          in general.... (Luni, 6 iulie 2009, 12:44)

          laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Ion

          o treime este un adaos comercial considerat corect care ii permite si comerciantului sa jongleze cu diferite politici (reduceri de pret, etc), si ii permite si un castig decent...
          Dar bineinteles nu este absolut necesar...
          eu am zis 30% dupa parerea mea subiectiva...care nu este regula...
          • 0 (0 voturi)    
            Parerea ta subiectiva (Luni, 6 iulie 2009, 13:11)

            msrp [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

            Pai zi ca este parerea ta , fiind si subiectiva nu are legatura cu logica ( in sensul ca orice chestie care poate fi interpretat subiectiv nu are legatura cu logica sau matematica).

            Iar pentru ca traim in capitalism pot sa puna si taxa de raft de 300 % daca considera ca au profit asa.
  • -1 (3 voturi)    
    Un portbagaj de carne :) cinste controlorilor (Luni, 6 iulie 2009, 11:46)

    Carnivore [anonim]

    Ce sa zic, din 12 hypermarketuri au gasit marfa depreciata de 250 kg.

    Au carat-o cu Loganul din dotare ca sa arate presei, probabil, ca sunt saracfi si cinstiti.

    In conditiile in care in week-end se vand si cate 10-12 de tone de mititiei & carne de gratar intr-un singur hypermarket... Hai sa fim seriosi ...
  • +2 (2 voturi)    
    preturi gresite (Luni, 6 iulie 2009, 12:12)

    eu [anonim]

    Cei de la Mega Image folosesc alta practica. Afiseaza un pret mai mic la raft iar la casa te trezezsti ca e mai scump. Mi s-a intamplat de cateva ori situatia asta si cand intreb de ce e alt pret, dau din umeri. Nu mi se pare normal
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Luni, 6 iulie 2009, 13:51)

      Vladutz [anonim] i-a raspuns lui eu

      atunci suni la numarul ala de telefon si faci reclamatie.

      ar trebui sa se implice fiecare din noi, daca ne dorim o viata mai civilizata.
    • 0 (0 voturi)    
      opc (Luni, 6 iulie 2009, 23:35)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui eu

      asta e treaba celor de la opc
  • 0 (0 voturi)    
    reclamatii (Luni, 6 iulie 2009, 14:42)

    horia [anonim]

    Cum spune si unul din comentariile de mai sus, se pot face reclamatii- fie direct in magazin, fie la ANPC...dc numarul de reclamatii creste, sigur o sa se intample ceva...ideea e ca lucrurile nu se rezolva de la sine, iar comerciantii incearca prin orice fel de mijloace sa-si creasca profiturile.

    Pb noastra e ca toleram astfel de comportament; asa ca putem pune mana, fiecare din noi sa alocam 20-30 de minute sa facem o reclamatie cand ceva nu e in regula.
  • 0 (0 voturi)    
    care e al 12-lea hipermarket controlat? (Luni, 6 iulie 2009, 15:05)

    Simona [anonim]

    care e al 12-lea hipermarket controlat?
    • 0 (0 voturi)    
      O fi vreun Carrefour (Luni, 6 iulie 2009, 15:51)

      Horica [anonim] i-a raspuns lui Simona

      L-or fi verificat de doua ori :O)
      O data le-a dat amenda - si a doua oara aia or fi rezolvat problema.

      Just kidding...
  • +1 (1 vot)    
    Kaufland Colentina (Luni, 6 iulie 2009, 16:26)

    Da [anonim]

    Recidiveaza in problema punerii in raft de carne expirata, pe care lipeste o alta eticheta (cu reducere pret) ce acopera eticheta producatorului exact in locul incat sa nu se vada data expirarii (doar dupa dezlipire , daca stii ideea poti vedea). Am sesizat ANPC de cel putin 2 ori in aceasta privinta..si? chiar credeti ca o biata amenda de 20.000 ii doare? Sau mai bine spus acopera imbolnavirea unui copil care a mancat carne expirata ? Sfatul cel mai bun : chiar daca eticheta, reducerea de pret sau orice altceva va atrage..ganditi-va la riscuri!
  • 0 (0 voturi)    
    Cand veniti la ... (Miercuri, 15 iulie 2009, 4:19)

    D.Lavrancea [anonim]

    ...Carrefour si Kaufland Focsani ? Protectia consumatorului de la noi "doarme" !