Emil Boc: Este inadmisibil ca Romania sa importe 70% din produsele agroalimentare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2009, 20:33 Economie | Consumator

Emil Boc
Foto: AGERPRES
"Nu este admisibil ca Romania, care are o capacitate efectiv mai mare, in comparatie cu alte tari, si pe agricultura si pe zootehnie, sa fie importatoare, in proportie de 70%, de produse agroalimentare", a declarat vineri premierul Emil Boc, intr-o conferinta de presa la Timisoara, transmite Mediafax.

"In cadrul discutiilor pe care le vom avea cu CE si FMI in luna iulie si inceputul lunii august vom discuta cel putin doua aspecte majore. In primul rand, majorarea plafonului garantiilor guvernamentale, astfel incat Romania sa fie in stare, prin intermediul Guvernului, dupa modelul programului Prima Casa, Primul Siloz, sa poata oferi garantii guvernamentale si pentru dezvoltarea altor ramuri strategice ale economiei nationale. Deci dezvoltam sectorul constructiilor, dezvoltam sectorul agriculturii prin programul Primul Siloz pentru productia de cereale, il vom utiliza si pentru sustinerea fermelor, a intreprinzatorilor din domeniul zootehnic, pentru ca producatorii Romaniei sa fie incurajati sa produca si carne de porc si carne de pasare si alte produse de acest fel, prin implicare directa a statului", a mai afirmat Boc.

Premierul considera ca majorarea acestui plafon va incuraja fermierii din Romania, astfel ca importurile de produse agroalimentare vor scadea. "De aceea vrem sa utilizam acest mecanism, al garantiilor guvernamentale, pentru a incuraja fermierii din Romania sa aiba posibilitatea sa ofere procesatorilor carne de porc, carne de pasare si alte produse similare si sa nu fim nevoiti, asa cum suntem acum, sa importam 70% din asemenea necesar din strainatate", a explicat Boc.

In opinia lui Boc, agricultura are o pondere insemnata la PIB si reprezinta "o crestere naturala a economiei romanesti".

Embargoul asupra exporturilor de carne de porc ar putea fi ridicat in octombrie

Premierul a spus ca, in timpul intalnirii cu conducerea firmei Smithfield, la Timisoara, nu s-a pus in discutie problema despagubirilor de 11,5 milioane de euro pentru pagubele suferite de companie in timpul epidemiei de pesta porcina din 2007, insa a discutat despre ridicarea embargoului impus Romaniei pe produsele din carne, care ar putea avea loc in luna octombrie a acestui an.

"Obiectivul nostru este ca embargoul sa fie ridicat, incepand cu luna octombrie, si am facut demersuri in acest sens la Comisia Europeana pentru ca pesta porcina sa nu mai fie un obstacol al exportului de produse de carne din Romania", a conchis Boc.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1619 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Hai nu zau? (Vineri, 17 iulie 2009, 20:52)

    John Lennon [anonim]

    Da,este inadmisibil ca nici pana astazi primarii Dvs. din TIMIS,mai exact cel din Sannicolaul Mare,nu dau pamantul inapoi oamenilor care au acte si toata documentatia pusa la punct!
    Vrem pamantul inapoi dupa Legea 247!
    Sau acest Guvern calca in picioare orice lege?!Nu ar fi pentru prima data....
    • +5 (7 voturi)    
      Ba zau! (Vineri, 17 iulie 2009, 21:25)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui John Lennon

      Dupa 20 de ani in care altii nu ti-au dat pamantul e normal sa arunci vina pe acest guvern? Cine a fost pina anul trecut primar in Sannicolau Mare? Si cum a gasit PSD-istul ala pamant pentru concesiuni? asta sa te intrebi, nu ce face guvernul asta! De ce nu ti-a dat PSD-ul pamantul pina in 2008 ????
      • 0 (2 voturi)    
        Fa-te ca lucrezi.....Mircea (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 6:31)

        Lennon Reloaded [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Daca cunosteai legile din Romania aflai cu stupoare ca totusi PSD-ul a dat o parte din pamant dupa Legea 1/2000.Deci tot PDL-ul nu a facut nimic......deocamdata.E drept, nu numai in Sannicolaul Mare "baietii buni" intarzie retrocedarile.......
      • +1 (1 vot)    
        Mai sunt si alte legi.... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 7:08)

        Allen Alda [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        dupa care s-a retrocedat totusi pamantul la oameni.Mingea tot in terenul PD-L este.....sory!
  • +1 (7 voturi)    
    Alte programe (Vineri, 17 iulie 2009, 21:04)

    ady624 [utilizator]

    Propun următoarele noi programe:

    Primul Vot (program special pentru parlamentari)
    Prima Vilă
    Primul Hummer
    Primul Cărucior
    Primul Pat
    Prima Pernă
    Prima Factură
    Prima Bătaie
    etc.

    Evident, cuvântul "Prima" are doar însemnătate artistică - sună mai bine. De asemenea, programele vor putea fi accesate și numai cu buletinul.

    În curând: Primul Guvern

    Din nou Boc se laudă cu ce ar vrea să facă. Încă nu știm dacă Prima Casă (Casă Pentru Șmecheri) este un succes sau nu. Personal aș propune să așteptâm până când nu se vor mai plăti ratele și statul va trebui să sară la cap înainte să anunțăm că este un mare succes. Însă pentru guvernele României, totul este un succes, criza nu ne-a lovit încă și nici nu ne va lovi vreodată....

    Cu stimă,
    Adrian
  • -1 (7 voturi)    
    AUZI MAI E SI OFENSAT..,,RUSINE SA I FIE (Vineri, 17 iulie 2009, 21:04)

    GHITA [anonim]

    dl boc pe vremea cand era primar la cluj a dat piata din centrul clujului unui baiat destept care a facut un centru de distractii(inclusiv un club bamboo).jos a lasat de forma o hala ..cu plasme si aer conditionat si la care o masa costa vreo 14 milioane pe luna.numai bisnitari si samsari de legume fructe ...care lucreaza mana in mana cu angrosistii de legume fructe din turcia.cred ca e cel mai bun exemplu dat de dl boc la cluj.i a exilat pe cei care veneau cu legume si lubenita din sud la limita dintre cluj si someseni...clujul a avut zone cu traditie la legume si fructe...azi sunt o amintire...funar nu a vrut sa dea pietele...cu toate relele lui.si ce nu a facut el a reusit dl boc...bravos...sa traiti bine..la bambooo...
    • 0 (2 voturi)    
      asa e (Vineri, 17 iulie 2009, 23:30)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui GHITA

      Pot sa confirm si eu. Mergeam in fiecare saptamana la piata din Mihai Viteazul pana nu a distrus-o Boc.
      • +1 (3 voturi)    
        corectare (Vineri, 17 iulie 2009, 23:46)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

        ...pana A DISTRUS-O Boc.
    • +4 (4 voturi)    
      ciudat (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 9:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui GHITA

      Comentariile de genul asta imi intaresc ideea ca suntem un popor care daca incearca sa faca ceva de unul singur, e pregatit sa isi dea cu stangu-n dreptul.

      Ghita, eu cred ca totusi suntem un popor un pic mai destept decat atat, tocmai de-aia te intreb: "Ce are sula cu prefectura?".

      Ce legatura are ceea ce zice Boc referitor la o realitate crunta (importam masiv produse agroalimentare) cu piata M. Viteazul din Cluj-Napoca? Nu ti se pare ca faci o comparatie fara sens numai ca sa ataci o persoana?

      Ar trebui sa dezbatem idei, nu persoane, asta cel putin atunci cand sunt in joc interesele noastre nationale.

      Articolul este despre asta:
      "Nu este admisibil ca Romania, care are o capacitate efectiv mai mare, in comparatie cu alte tari, si pe agricultura si pe zootehnie, sa fie importatoare, in proportie de 70%, de produse agroalimentare", a declarat vineri premierul Emil Boc, intr-o conferinta de presa la Timisoara.

      Comentati va rog aceste afirmatii, nu altele.
      Eu cred ca e mai important viitorul agriculturii romanesti decat o piata, fie ea si din centrul Cluj-Napocai.

      Daca cineva a facut un rau, hai sa incercam sa nu facem si noi mai mult rau, atunci cand acel cineva incearca sa ne/se trezeasca la realitate, indiferent cat de cruda ar fi ea.
      • -1 (3 voturi)    
        legatura (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 11:02)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Nu stiu ce crede Ghita, dar iti zic eu legatura: la Boc nu i-a pasat niciodata de produsele agroalimentare romanesti. La piata respectiva veneau fermieri din tot judetul si vindeau bine pentru ca era o zona centrala. Cand a fost eliminata piata, fermierii au ramas fara... piata. Aparent, nu pricepi circuitul economic al produselor. Degeaba agricultorii produc daca nu au unde sa vanda. Pietele au fost locul traditional de vanzare. Targurile. Acestea sunt spatii folosite de secole fara sa-si bage primaria sau statul nasul in treaba lor.

        Romanii nu consuma 70% mancare de import pentru ca nu ar dori sa consume "romanesc" ci pentru ca agricultorii romani au fost falimentati de importurile ieftine care au ajuns direct pe rafturile super-magazinelor, in timp ce produsele lor si-au pierdut pietele bune de desfacere.

        Numai un imbecil ar cere acum romanilor sa "cumpere romanesc" - nu pentru ca nu ar fi bine, dar pentru NU EXISTA produse romanesti. E doar retorica politica populista.
  • +3 (5 voturi)    
    Dl Prim Ministru.... (Vineri, 17 iulie 2009, 21:11)

    Gigi [anonim]

    ...incepe, incetul cu incetul sa descopere realitatea din tara noastra. Ma intreb pana acum unde a trait. Ma mir ca nu da si el vina pe grupurile de moguli si interese din comertul national :). Asta dupa ce si-au batut timp de 20 de ani joc de domeniul agricol si acum se trezesc ca in loc de fotomodel e fata batrana.
  • +1 (5 voturi)    
    e de pe Marte? (Vineri, 17 iulie 2009, 21:12)

    Rex [anonim]

    Boc a aterizat ieri in Romanica? Pai toata lumea stie ca importam in nestire, iar agricultura e la pamant. Dar A FACUT CEVA acest guvern pe linia asta? La editat texte vad ca sunt toti maestri, dar nu se misca nimic. El crede ca Primul Siloz, Prima Combina si Prima Samanta vor revolutiona agricultura. Cu asa un comunist nu ajungem nicaieri.
    • +1 (1 vot)    
      Corect.... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 6:40)

      Lennon [anonim] i-a raspuns lui Rex

      Normal ca baietii se fac ca ploua si pica in extaz vazand cate sunt de facut in tara asta.Oricum s-au umplut de bani pe spinarea poporului si nimeni nu-i mai opreste.Fraierii insa ii voteaza.
    • +1 (3 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Rex

      Te rog adu argumente obiective.
      NU sunt un sustinator al guvernului actual pentru ca NU cred ca trebuia sa ne indatoram. Insa nu las asta sa imi intunece obiectivitatea. Cu siguranta nu tot ce nu ne convine e gresit.

      Pe de o parte, stim cu totii ca s-a ajuns la situatia asta pentru ca nu s-a investit nici in agricultura, nici in industrie, nici in constructii, etc.

      Acuma vine un prim ministru care cel putin pare sa ia taurul de coarne si sa spuna macar cinstit lucrurilor pe nume. E gresit? Pana acuma nimeni nu a spus atat de raspicat aceste adevaruri (bineinteles, stiute).

      Observ ca suntem o tara plina de indivizi frustrati (si eu sunt unul, am recunoscut ca ma simt neputincios cand stiu ca urmasii mei vor plati un imprumut ce ne-a fost bagat pe gat, dar nu vreau sa deraiez de la idee).

      Suntem deci o tara plina de frustrati carora ne place sa discutam despre persoane (barfa) decat despre idei. Telenovelele ne-au furat mintile.

      Daca Guvernul nu ajuta agricultura, el e de vina pentru situatia in care aceasta a ajuns. Corect? Corect!
      Dar cand Guvernul spune ca vrea sa ajute, de ce e gresit?

      Poate imi scapa mie ceva, nu zic nu, dar logica mea e insultata in momentele astea.
      Va rog explicati-mi voi ca sa ma luminez.
      Multumesc.
      • +1 (1 vot)    
        ajutoare (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 11:07)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Cauta niste informatii despre cum au ajutat Statele Europene si Statele Unite industria lor agricola...

        Daca nu ai rabdare iti zic eu cuvantul cheie: subventii. De asta nu e corect. Ca agricultra din Romania sa fie pe nivel cu cea din UE, trebuie acordat aproape 400$ / hectar, ori acum e sub 100.

        Uite aici un interviu cu Ilarie Ivan, director la directia agricola Cluj. El explica mult mai clar ca mine:
        http://www.tv-net.ro/Video-Ilarie-Ivan-S-O-S-AGRICULTURA+1033
  • +2 (2 voturi)    
    Ipocrizia... (Vineri, 17 iulie 2009, 21:15)

    X [anonim]

    ... acestor oameni este fara limite. Tupeul fara margini. Dupa ce au pus umarul din gros in ultimiii 20 de ani la distrugerea industriei, agriculturii, economiei roamanesti in general sa vii acum si sa descoperi apa calda si sa mai pari si indignat ei asta e chiar nesimtire fara margini. Cand noi distrugeam crescatoriile de porci ungurii ( si altii ) construiau unele noi de ex. Am inventat epidemii de gripa aviara ca sa omoram zeci de mii de pasari de crescatorie ca altii sa faca bani aducand din import. Refuzam sa dam subventii pentru agricultura, producatorii romani fiind practic in imposibilitatea de a concura cu cei strini. Iar Boc este uimit. Incredibil cata demagogie. Normal, ca e an electoral. Daca nu ar fi fost v-ar fi durut in fund de noi. Hai sictir ca mi se face scarba.
    • -1 (3 voturi)    
      Stiu, e greu (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:21)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui X

      Ai toata dreptatea din lume referitor la ce s-a facut pana acuma in Romania.

      Tin minte ce tragedie a fost si in familia noastra acum multi ani cand parintii mei au fost dispobibilizati deoarece fabrica unde lucrau a fost falimentata cu premeditare.

      Insa va rog sa incercam sa uitam trecutul si a privim un pic in viitor.

      Jumatatea asta de om Boc zice ca vrea sa schimbe ceva (a se citi: Guvernul vrea sa schimbe, ca el personal nu ar putea). Adica vrea sa indrepte unele greseli.

      Hai sa inversam un pic rolurile. Tu esti Boc (sper sa nu te jignesc prea tare) si Boc e X [anonim].

      Pasul 1. Ajungi prim ministru si vezi situatia. Bineinteles, o banuiai si inainte, dar asta e irelevant ca nu puteai face nimic, asa cum X [anonim] nu poate sa faca acum nimic.

      Pasul 2. Iti dai seama ca trebuie sa sprijini agricultura. Ok, nu iti dai tu seama singur si ti se sopteste din spate, dar asta iar nu e relevant.

      Pasul 3. Le zici romanilor: ajutam agricultura ca sa nu mai importam turcisme si alte cele.

      Si ce primesti in schimb? Vorbe de ocara din partea gloatei suparate pe ceea ce au facut iliescu&co in anii '90.

      Si stai si te crucesti. Oare cine e mai ipocrit? Eu sau gloata?
      Eu, care incerc sa indrept un lucru, sau gloata care pana acuma se plangea ca statul nu ajuta agricultura, dar cand statul vrea sa intinda o mana de ajutor, o scuipa?

      Eu cred ca ne-a tampit foarte mult televizorul. In orice gasim ceva de comentat, de defaimat si asa mai departe. Cei care fac asta isi merita soarta. Ceilalti, sper sa fie destepti (in sensul bun si corect al cuvantului) si sa se ridice.

      Hai Romania!
      • +1 (1 vot)    
        Oarescum (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 12:09)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Nu stiu cum ti se pare tie logica ordinea de mai sus insa eu unul vad ca de 20 de ani cam asa se face politica la nivel inalt in Romania.
        1. Nu cred ca inainte de a ajunge prim ministru ar trebui "sa banui" care e situatia ci sa stii clar care e situatia. Altfel riscam ca din 4 ani de mandat vreo 3 sa-i folosim pentru informare. Sa se apuce de informat politicienii inainte de a solicita diverse posturi (prin alegeri sau nominalizare).
        2. De asemenea nu trebuie sa-ti dai seama ca trebuie sa sprijini agricultura ci sa stii asta inainte de a depune juramantulul. Prea multi neaveniti picati din luna ajung in diverse pozitii. Dl Prim Ministru trebuia inainte de a zice "Da" sa aiba un proiect clar legat de ceea ce vrea si trebuie sa faca.
        3. Nu le zici nimic romanilor ca nu esti starleta de TV ci faci ceva concret si eventual pe parcurs sau chiar la sfarsitul mandatului vii si zici ...cand am inceput eu mandatul de premier importam 70% din mancare. Azi importam doar 30% (sa zicem).

        Problema e ca ne-am saturat de ipocriti si politicieni care nu fac efectiv nimic cu parghile pe care le au la indemana ci doar apar la TV sa afirme ceea ce era deja evident pt toata lumea doar doar or avea simpatie mai multa din partea publicului.
  • +2 (2 voturi)    
    INADMISIBIL,REVOLTATOR!! (Vineri, 17 iulie 2009, 21:24)

    Stefan [anonim]

    Ehehe.. toti care faceti cu schimbu' pe la guvernare spuneti asta, dar nu faceti nimic in privinta asta... si s-ar putea face pentru ca exista fonduri europene care asteapta sa fie utilizate, dar pt asta ai nevoie de proiecte concrete nu de vorbe goale.
    Apropo, pe cand o irigatie in Sud, ca vad ca va cam "uscati" ?
  • +2 (2 voturi)    
    cine sa munceasca ? (Vineri, 17 iulie 2009, 21:39)

    dlGoe [anonim]

    De ce nu trece minsitrul popindaii din aparatul de stat, mai numeros decat cei care MUNCESC CU ADEVARAT IN TARA ASTA.

    A ajuns tara asta supta de lipitori din toate partile, care mai de care mai destept. cica..intelectuali...
    Munca e rusinoasa ?
    Au ajuns 'bugetarii' mai numerosi decat privatii ?

    la teorie Boc e bun. LA MUNCA CU VOI !
  • +2 (2 voturi)    
    reforma in agricultura (Vineri, 17 iulie 2009, 21:51)

    agricultor [anonim]

    ministerul agriculturii, cereti sfaturi de la dl. presedinte al FC Vaslui, mare si de succes antreprenor si (a)propritear agricol, cum sa faceti:
    Reforma in agricultura, pe baza de target1---> asigurarea necesarului de produse agricole din tara, fara importuri, pt.populatie.target2----> dupa realizarea target1, realizarea de export cu produse agricole romanesti, ca inainte de "89.
    Din cauza raminerii organizatorice in urma (inclusiv anii trecuti cind ne culcam pe ureche ca agricultura mergea (de la sine!)), 50% din populatie-cea de la sat practica o agricultura de subzistenta, iar cealalta parte de 50% de la oras a devenit aproape total dependenta de produse agricole din import, comercializate prin moluri alimentare.
    La atribuirea licentelor de constructie a supermarketurilor, nu s-a pus nicio conditie ca produsele sa fie romanesti, cum s-ar fi facut odinioara, inainte de "89. De ex., atunci, in cazul achizitionarii unor echipamente din import, o parte din echipament il impuneam sa-l uzinam noi. De asemenea, noi cind exportam echipamente, eram obligati sa dam un procent din echipament sa-l produca importatorul.
    Pentru redresare rapida a productiei agricole si alimentare trebuie extinsa buna practica a unor intreprinzatori autohtoni (care au inlocuit vechile IAS-uri) sau europeni si sa devenim urgent mari furnizori (liberi sau la mol) de produse agricole si alimentare pentru a acoperi macar consumul intern.
    Deasemenea trebuie reglata, in sensul ca mai sus legislatia, referitoare la moluri.
    In loc de autoturisme second hand ar trebui aduse tractoare si masini agricole second hand...
    in plus, fondurile trebuie date conf.tabel:
    nrc|necesar|realizat|target|%(realizat/target) desfasurat pe puncte, subpuncte, obiective,etc., nu numai filozofie ci si contabilitate, controlate: decadal, lunar, trimestrial, anual,mandat, sa..
  • +3 (3 voturi)    
    ACUM V-ATI TREZIT? (Vineri, 17 iulie 2009, 21:51)

    ion [anonim]

    Situatia asta e de ani de zile.. Nimeni nu se sesizeaza.. Si nimeni nu sustine cu adevarat micul intreprinzator care ar putea furniza oraselor fructe si legume proaspete crescute la 10-20 km. Toate supermarketurile importa marfa frumoasa si fara gust din strainatate si refuza sa puna pe rafturi produse romanesti!
    Singura modalitate sa sprijinim productia locala ( pentru ca nu ne putem baza pe politicieni sa intervina) este sa cumparam de la producatori, de la piata.
    Fiecare rosie spaniola pe care o duci acasa e o rosie romaneasca care putrezeste undeva sub o tejghea.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar... (Vineri, 17 iulie 2009, 21:57)

    greg [anonim]

    cel mai mare bai este ca se importa produse agricole alimente de cea mai slaba calitate, neverificate toxicologic/genetic si la preturi peste media europeana. Asta se stie de ani de zile si nimeni nu face nimic fiindca multi se imbogatesc din aceste importuri
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 17 iulie 2009, 22:04)

    ANDREI [anonim]

    dupa 20 de ani se face o constatare epocala.
    romania o tara eminamente agrara a ajuns sa importe produse agricole.
    care ar fi explicatia.
    taranul nu vrea sa mai munceasca pamantul?

    pamantul nu mai este roditor?

    samanta nu mai este productiva?

    NU

    cineva nu vrea si se opune cu vehementa ca romania sa nu mai produca mancare ci sa importe euri comunitare.

    intrebare?

    ce este de facut?

    orce schimbare istorica se realizeaza prin revoltie.

    ce parere aveti ?

    suntem in stare sa o facem?

    nu cred .

    nu ne ajuta nimeni.

    au nevoie ca noi sa fim saracii europei care produce si nu are desfacere.
  • +2 (2 voturi)    
    Sfertodoct (Vineri, 17 iulie 2009, 22:08)

    Nicolae [anonim]

    La cat e de incompetent marind fiscalitatea in an de criza mai e si fudul !!!
  • +3 (3 voturi)    
    asa este? (Vineri, 17 iulie 2009, 22:21)

    dedeiu [anonim]

    Mai robotel, acum ai constatat si tu asta? Dupa ce guvernele PSD si apoi PNL au fost incapabile sa faca ceva, apari tu ne arati asta? Tu crezi ca eu sunt chior?!
    Pune mana si fa ceva in cazul asta!
  • +2 (2 voturi)    
    De import? (Vineri, 17 iulie 2009, 22:30)

    Frobenius [anonim]

    Oul acela care nu l-a nimerit pe domnul Boc (tinta mica, tintas neexperimentat) era de import? Inacceptabil. O caramida autohtona ar fi fost de preferat.
  • +3 (3 voturi)    
    primul agricultor (Vineri, 17 iulie 2009, 22:31)

    privitor [anonim]

    se pricepe la mica agricultura.e baiat de la tara-de la rachitele-cluj.dupa liceu,conf cv,un an a lucrat la cap.se pricepe si la cosit-a provocat ziaristii la un meci de coasa.a facut si carnati,conf celor declarate la fabrica din calarasi.cunoaste si unele produse avicole.vezi,"oina",de la timisoara.se pricepe si la arat.vezi, vizitele pe santierele desfundate de pe campuri.publicitatea oranj,to be continued....
  • +3 (3 voturi)    
    Bine bai (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 0:10)

    msrp [utilizator]

    Am inteles , e inadmisibil. Dar ai de gand sa faci ceva ca sa nu mai fie asa?
    • 0 (4 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:23)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui msrp

      Primul comentariu sau intrebare de om normal la cap.

      Ca e inadmisibil e corect, o stim toti. Dar ca se vor schimba lucrurile, nu stim inca, dar vrem sa stim.

      Viitorul e acum mai important decat trecutul.
      Parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    Am fost si eu pe la tara (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 0:15)

    Ghita [anonim]

    ar fi bine sa mai dati si voi o raita ... cu ceva capital ati face un business bun.
    Foarte pe scurt:
    1) au ramas doar batranii.. tinerii sunt in tari straine la furat/constructii/capsuni, muncesc un an vin inapoi stau 2 sapt. in bodega satului cu o rabla parcata afara si apoi se imprumuta la parintii pensionari sa aiba bani de retur.
    2) majoritatea taranilor au primit pensii si chiar relativ bune. nu mai sunt motivati de munca la camp decat pentru consumul propriu si asta probabil doar sa nu arate ca sunt nevolnici.
    3) statul da bani la tarani pe hectar detinut (nu lucrat). singura conditie sa nuaiba buruieni. statulda bani la tarani pe hectar (pe acelasi hectar) falsurile pentru a primi acea suma sunt grosolane (schimba proprietarul terenului cu cineva din familie si apoi reprimesc acea suma).
    4) statul da bani la tarani pe hectar detinut. Nu-l munceste (oricum ia bani). Nu il vinde (pentru ca oricum ia bani fara sa faca nimic). Nu il da in arenda (pentru ca din falsuri sa nu ramana fara banii aia din pom veniti).
    Per ansamblu: fructele putrezesc in copac si bruma de recolta moare in soare, in fata unor vilute populate de batrani care isi bat cainii cand latra ca nu pot vizualiza pe plasma programele otv ddtv si stirile cu tatucul iliescu.

    Observatie: cine are capital ar putea face un business bun. Teren de pascut este suficient in Ardeal cat sa dea de mancare la uscaturile de vite (la propriu) din sud care fac foamea. Teren de muncit este peste tot in Romania ca sa dea de munca uscaturilor (la figurat) de smenari care populeaza tara. Case de locuit sunt o gramada in zonele din care sasii au plecat in germania... de scarba.

    Aici ar trebui impozit forfetar ...ai pamant si nu produce platesti impozit, poate asa unii vor munci sau macar il vor vinde unora care ar vrea sa riste sa investeasca in agricultura dar nu pot negocia o viata sa cumpere 300 de bucatele de teren doar ca sa aiba randament european...
  • +1 (1 vot)    
    agricultura (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 2:03)

    stefan [anonim]

    Pana nu va va da cineva in judecata pentru infometarea natiei-adica subminarea crasa a economiei agricole, nu veti renunta la actuala practica, lasand in seama marilor lanturi de magazine sa "ne hraneasca" cu ceea ce produc altii, in alt loc decat in tara asta cu atatea posibilitati insa cu prea multi hoti si, mai ales incompetenti si mincinosi, care "descopera" abia acum ca: n-avem irigatii, pamantul este faramitat,sistema de masini s-a dus dracului, fond semincer avem de la altii, modificat genetic, painea ne-o fac grecii, turcii si cine se mai nimereste,s.a.m.d. Halal sa va fie, bocilor de douazeci de ani incoace!!!
  • +1 (1 vot)    
    ca sa vezi, sa prins zi boc ca mancam doar din imp (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 9:35)

    nae [anonim]

    ort
  • +1 (1 vot)