Elena Udrea: Turistii de pe litoral reclama neconcordante intre serviciile platite si cele primite si zgomotul de la terase si cluburi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:58 Economie | Consumator

Turistii de pe litoralul romanesc reclama indeosebi neconcordante intre produsele si serviciile achizitionate si cele pe care le gasesc aici si le sunt prestate efectiv, dar si zgomotul de la terase si cluburi, care ii deranjeaza inclusiv noaptea, a declarat, sambata, ministrul Turismului, Elena Udrea, citata de NewsIn.
  • "Datorita afluxului de turisti pe litoralul romanesc, a crescut si numarul celor care apeleaza pe Tel Verde, serviciul gratuit pus la dispozitie de Ministerul Turismului pentru turisti si care reclama indeosebi neconcordante intre produsele si serviciile achizitionate si cele pe care le gasesc aici si le sunt prestate efectiv. De asemenea, reclama zgomotul care ii deranjeaza noaptea, zgomotul care provine de la terase, de la cluburile care functioneaza pe perioada noptii si care continua sa nu isi modereze zgomotul in functie de normele de mediu aprobate la acest moment", a declarat sâmbata ministrul Turismului.
Elena Udrea a precizat ca reprezentantii Ministerului Turismului au verificat in acest week-end aproximativ 100 de unitati de turism, printre care unitati de cazare, de alimentatie publica, plaje si unitati de agrement, dintre care au fost sanctionate contraventional 26 si s-au aplicat amenzi in valoare totala de 66.000 lei:
  • "Litoralul este plin, este soare afara si sigur ca datorita supraaglomerarii litoralului ne-am gândit ca in aceasta perioada sa intensificam controalele pe care reprezentantii Ministerului Turismului le desfasoara pe litoral. Astfel, am incercat sa verificam in special in aceasta perioada organizarea plajelor si, de asemenea, situatia calitatii serviciilor care sunt prestate catre turisti, deoarece, asa cum stiti si dumneavoastra, in acest week-end sunt peste 120.000 turisti pe litoral, se asteapta sa se ajunga chiar la 150.000", a incheiat ministrul Turismului.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2745 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Alerta de ONT-itita pe litoral ! veni Udrea Nuti ! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 17:12)

    Mitica [anonim]

    Alerta de ONT-itita pe litoral ! veni Udrea Nuti !

    Sase fratilor - sa vedeti acum controale ... cine nu cotizeaza la campania dnei M'Udrea Nutzi pentru pre-iubitul ei presedinte ... jap ! o amenda !
  • +8 (14 voturi)    
    m-am saturat de Udrea (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:00)

    jimbo [anonim]

    nu mai pot fratilor sa citesc in fiecare zi despre Udrea ... mi-e scarba cand aud numele acesta !!!
    • +1 (9 voturi)    
      cocalar iliescian (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui jimbo

      iti inteleg amaraciunea..ar fi bine sa-ti gasesti o ocupatie ..nu mai sta cu gura cascata si mana intinsa catre guvern
  • +7 (9 voturi)    
    Las-o pe blonda, macar sa faca treaba! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:50)

    Sectoristu [anonim]

    Mie imi este perfect echilateral cine o face, numai sa faca cineva putina treaba pe acolo. Chestia cu zgomotul a ajuns la cote absurde, atat de mult m-am saturat de zgomot si mizerie anul trecut, incat anul asta mi-am bagat picioarele in ea de mare.
    Muzica urla fara discernamant la orice ora si oriunde, sunt depasite orice limite umane si ale bunului simt.
    De altfel toata Romania asta parca a damblagit, in orice rahat de chiosc, supermarket, hypermarket, saormarie, cizmarie, nu conteaza, peste tot urla ceva.
    Nu va puteti imagina cat de bine a fost in concediu, in strainatate, unde am scapat de asa ceva! Pana cand va mai continua la noi nebunia? Mai e vreo speranta???
    • -2 (6 voturi)    
      de ce te plangi? (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:43)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Sectoristu

      Unde este cerere apare si oferta, nu?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu e chiar asa! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 21:19)

        Sectoristu [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        In cazul meu nu fac nici o oferta, imi este bagata pe gat! Daca vreau sa ma duc sa-mi fac cumparaturile la Carrefour sau Cora sau whatever, inghit si "muzica"! Daca imi crapa gusa sa mananc o pizza undeva, trebuie sa-mi maltratez si timpanele! Si totul e gratis, incepand cu cocalarimea de la bloc!
      • 0 (0 voturi)    
        E, o sa vada pe draq cerere anul asta (Duminică, 26 iulie 2009, 11:39)

        Haralamb [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        Probabil ca dupa ce vor reduce toti tarifele cu 20% in sezon de varf se vor gandi si la oprirea muzicii.

        Care muzica e pentru cocalarii care vin cu gasca, cumpara o saorma si apoi se sparg in figuri.

        Sau probabil era pusa tot de cocalarii care servesc.
  • -2 (8 voturi)    
    Linistea H-eterna a H-elenelor (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:55)

    Pavel Corut [anonim]

    Doamnele din poza fara piesa de sus nu au liniste niciodata. Asa ca ce mai conteaza o terasa sau vreun club de moda veche. Sa respecte doamnele linistea spirituala, respectind tinuta obligatorie, si atunci promitem ca si noi facem program pentru cluburi si terase, la fel ca cel pentru biserica.
    Mai era o Elena codoi ce statea vara la Neptun, si era isterizata de liniste. Acum s-a facut.
    Putina rabdare, pina trece sezonu, si iese din politica. O sa aiba liniste vesnica, fiindca "n-os-o" mai bage nimeni in seama..
    • 0 (0 voturi)    
      Comisie (Duminică, 26 iulie 2009, 8:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Pavel Corut

      Atat ai putut sa vezi :tinuta doamnelor. Din fericire sunt multi turisti care ii dau dreptate doamnei ministru si spre disperarea voastra a lingailor si tonomatelor femeia asta chiar face treaba. Comisia o sa se faca de ras. Deja nu mai inseamna nimic pentru numeni. Exact asa cum era de asteptat a trecut in derizoriu. Orban o intrece sau mai bine zis ii face concurenta sceleratei aleia de la comisia trecuta. Numai cretini.Ei vor dispare. Elena Udrea nu.
  • 0 (0 voturi)    
    cum e turcu .. (Duminică, 26 iulie 2009, 18:29)

    Salvatu [anonim]

    Mergeti in Grecia sau alte destinatii.E mult mai bine, pe aceasi bani. Turismul in Ro e mizerabil!