Sorin Oprescu: Caldura nu va costa mai mult iarna aceasta in Bucuresti, orice scumpire a gigacaloriei va fi suportata de Primarie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:33 Economie | Consumator

Caldura mai ieftina pentru bucuresteni?
Foto: AGERPRES
Primaria Capitalei va suporta orice scumpire a gigacaloriei iarna aceasta, pentru ca bucurestenii sa nu plateasca un pret mai mare la caldura, a declarat, sambata, primarul Sorin Oprescu, potrivit Radio Romania Actualitati. Edilul a adaugat ca subventionarea pretului gigacaloriei platit de populatie se va face pentru toti bucurestenii, indiferent de venituri.
  • "Primaria municipiului Bucuresti nu e o primarie saraca. Sigur ca resimtim si noi efectele crizei. Ma refer la taxe. Suportam gigacaloria, diferenta de pret, de un an si patru luni de zile. Anul acesta ne-am pregatit sa suportam in continuare orice fel de marire. Eu sper sa le dea prin cap si sa se potoleasca cu maririlea astea artificiale, de multe ori", a afirmat Sorin Oprescu.  


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

993 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Va suporta primaria... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:50)

    George [anonim]

    ... adica tot cetatenii Bucurestiului, fiindca Primaria de unde are bani? Nu de la bucurestenii care platesc taxe si impozite? In felul asta vor fi bani mai putini pentru alte destinatii, si fiti siguri ca nu vor scadea salariile angajatilor de la Primarie ca sa se plateasca surplusul la energie calorica. Vor scadea, cu siguranta, bani dati ajutoarelor, diverselor modernizari, lucrari edilitare, etc...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu numai bucurestenii (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:40)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui George

      Fondurile Bucurestiului vin si din alte parti din tara. Deci toata lumea va plati pentru fondul de campanie a lui Oprescu.
      • +1 (3 voturi)    
        PACAT... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:46)

        CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        Ca tara e plina de prosti! Aceasta tara este fara scapare!
        De unde vin alti bani amaratule?
    • +4 (4 voturi)    
      Comunist nenorocit (Duminică, 20 septembrie 2009, 0:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui George

      Cum isi permite sa-si bata joc de banii care ii dam pe impozite ? Ce vina au cei care stau la case sau cei care au centrale termice ? Se ajunge in felul asta ca niste amarati care stau intr-o casa darapanata sa plateasca incalzirea unor bogatani dintr-un apartament din centru de exemplu. De ce nu lasati economia de piata sa functioneze, dati drumul la contorizare si in felul asta puteti platii caldura de subzistenta a celor defavorizati, nu risipa celor cu bani......Asa este cand nu dai din banii tai, iar cei care te voteaza sunt prea incuiati sa inteleaga ce se intampla plin lume. Adio.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 9:42)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui rov

        "De ce nu lasati economia de piata sa functioneze"

        Raspuns:
        Oprescu este evreu (mason, nu se putea altfel) obedient intereselor straine... sa nu crezi vreodata ca evreii au interes ca in Romania romanii sa fie stapani. De-altfel de-aia i-au si inchis gura lui Eminescu.
        Dupa cum nici in America nu credea lumea ca va ajunge un negru presedinte, nici Romanii nu-si imagineaza inca un evreu, in aceasta pozitie. Media fireste, ii va convinge de contrariul.
        • +1 (3 voturi)    
          Masonii si evreii (Duminică, 20 septembrie 2009, 17:15)

          serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

          Da, masonii si evreii ne-au tot pus mereu bete in roate ca altfel acum conduceam noi Europa. Nu lenea si lipsa poftei de munca, nepotismul, intins mana la bacsis, si cultura noastra grandioasa reflectata in manele, ar putea fi cauza. Si viziunea asta comunista cu care ne-am obisnuit si care se pare ca se potriveste atat de bine naitiei noastre: ca asistatii social, bugetarii sunt categoriile care trebuiesc protejate cu orice pret de vicisitudinile economiei, iar statul mereu trebuie sa aibe un loc caldut pentru ei. Masonii domne', astia e ai dracu' si ne-au tinut in loc.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 9:36)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui George

      prin ce a zis Oprescu, se da frau liber hotiei. Prietenii lui destepti vor mari preturile iar bucurestenii vor zice: "E ok, plateste primaria!"

      Bai Oprescule, ia-l pe Vanghelie si pe Iliescu si du-te la pescuit in Dambovita, castigi tu o masa cinstit! CINSTIT
  • +7 (7 voturi)    
    Oprescu se pragateste de campanie (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:51)

    ion [anonim]

    Cadourile electorale dupa modelul Vanghelie.
  • +4 (4 voturi)    
    Si Primaria de cine-i suportata bai? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Ie-te de fraerii care plateste taxe si impozite...
  • +4 (4 voturi)    
    si de unde are primaria (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:57)

    romanashul [utilizator]

    bani? :-))))))))
  • +5 (5 voturi)    
    mishto candidat la Preshidentzie (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:10)

    urmashul lui iliescu [anonim]

    Multzumesc domnule PRESHEDINTE!
  • +4 (4 voturi)    
    Bucuresti (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:56)

    Yadran [anonim]

    Bucuresti a fost si a ramas un oras comunist... totul centralizat si la comun...

    in loc sa se eficientizeze distributia de caldura si sa se dea drumul la centrale de apartament fara aprobari (sp*gi) speciale, caldura este subventionata de toti bucurestenii si oricum este mai scumpa intretinerea decat daca ai avea o centrala de apartament...

    in plus, declaratia dl. Oprescu nu va face decat sa invite companiile de termoficare sa scumpeasca pretul giga caloriei... desi pretul gazului nu a crescut seminificativ in acest an, punem un pariu ca se va scumpi gigacaloria din cauza X (inlocuiti X cu orice motiv: criza, rusii, productia interna slaba, etc)
  • +6 (6 voturi)    
    Alo, domnu' (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:15)

    chiuaua [utilizator]

    daca tot face cinste primaria vreau si eu un Porsche.
    Ce pana mea.....
    • +4 (4 voturi)    
      problema e ca (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:43)

      theman [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      vei primi cel mult un kil de faina si daca esti cuminte poate si doi mici , asa ca ai grija cu cine votezi :)
  • +2 (2 voturi)    
    cum adica "nu va costa mai mult"? (Duminică, 20 septembrie 2009, 0:39)

    catalin [anonim]

    Pai, o plateste Oprescu, din buzunarul lui personal?
    Nu, o plateste primaria.
    De unde are primaria bani?
    Din impozite si taxe.
    De unde vin banii din impozite si taxe?
    De la mine, de la tine, de la noi...
    Deci in loc ca banii din impozite si taxe sa mearga la gradinite, scoli, spitale, strazi, reabilitarea retelor de apa, salubritate etc. etc., ei se vor duce in plata gigacaloriei.
    Deci nu primaria o plateste iar ea, gigacaloria, s-a scumpit.
    Deci cum poate sa spuna ca "nu va costa mai mult"?
    E prost, sau se preface?
  • +2 (2 voturi)    
    si la anu' (Duminică, 20 septembrie 2009, 1:09)

    cuc [anonim]

    o sa platiti dublu ca sa ne scoatem pirleala, ba nu iesti in strada ca timisoara e departe, nu mai iese
  • +2 (2 voturi)    
    COMUNISTIIII!!! (Duminică, 20 septembrie 2009, 8:08)

    Taranist&Monarhist [anonim]

    Sa-i reamintim domnului Oprescu si Mafiei FSN (PSD+PDL) ca in Bucuresti mai locuieste lumea si in case individuale si nu toti au posibilitati financiare... de altfel, in toata Europa clasa medie a populatiei locuieste in case... ca la noi regimul adus la putere de tatal sau, Oprescu senior, ofiter la secu, a distrus aceasta clasa medie nu mai conteaza pentru "domnia sa"... ce va face domnul Oprescu pentru cetatenii Romaniei care nu locuiesc la bloc? Ii va ajuta in vreun fel sa suporte costul gazelor pentru incalzire, altfel se nasc discriminari iar banii din impozitele platite de toti sunt directionati unilateral catre o singura categorie de populatie... dar mai exista si CEDO, unde poate fi dat in judecata pentru asta, la fel ca si domnul primar Chiliman, care izoleaza termic gratuit (electoral) blocurile de locatari... cei care stau la case isi suporta singuri costurile (peste 10 mii eur).. asta e Romanica...
  • +3 (3 voturi)    
    Creier de gaina! (Duminică, 20 septembrie 2009, 9:27)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Daca tipul declara sus ti tara ca Primaria suporta "orice " marire de pret , va dati seama ca furnizorul este indirect incurajat sa mareasca pretul gigacaloriei( pentru ca nu va fi nicio problema...)
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 15:25)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Stau si ma intreb cat timp o sa mai puneti aceste actiuni concertate pe seama prostiei... NU sunt prosti domnule, sunt niste hoti destepti...ar fi fost bine sa fie prosti dar cinstiti.
  • +2 (2 voturi)    
    Pana cand ? (Duminică, 20 septembrie 2009, 11:13)

    motul [anonim]

    De cand ma stiu tot platesc prin taxe si impozite la fel si fel de favorizati " speciali " : ilegalisti comunisti , falsi revolutionari din 1989 ( securisti , militieni , comunisti, hoti , impostori,incendiatori ,jrfuitori ,etc ) subventionare benzina , caldura , pentru potentati ) , apartamente vandute la pret de un televizor , salarii si pensii uriase pentru protejatii politici, etc. Pana cand ? Oare nu va veni si ceasul dreptatii ?
  • +1 (1 vot)    
    mitici........... (Duminică, 20 septembrie 2009, 11:21)

    dor de duca [anonim]

    cum adica suporta primaria.........are o gramada de datorii neachitate, nici reesalonarile nu a fost in stare sa le respecte.............si noi care lucram la elcen, sa strangem din dinti.......ca nu sunt bani.....nenorocitii naibii de mitici
  • +1 (1 vot)    
    Dubla lovitura (Duminică, 20 septembrie 2009, 13:38)

    Razvan [anonim]

    In vreme de criza cand preturile ar trebui sa fie mai mici, sa te lauzi ca tu pastrezi preturile de anul trecut este chiar nesimtire.

    Deci, dupa ce ca ni se iau bani in plus (cei care ar trebui sa se regaseasca in ieftiniri) domnul primar isi mai face si imagine buna. Sa fii hot si sa convingi oamenii ca le faci un bine. Excelent.

    Sa ne traiasca! ;)