Bucurestenii vor plati taxe si impozite mai mari din 2010

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:18 Economie | Consumator

Cresterea taxelor locale in 2010 a fost aprobata, miercuri, de consilierii generali ai Capitalei, relateaza NewsIn. Proiectul a trecut la vot cu un amendament, adoptat inca din sedinta din 26 noiembrie, potrivit caruia bonificatia pentru plata taxelor pana la 15 martie se mareste de la 7 la 10%.

Taxele si impozitele pentru anul viitor vor fi mai mari cu 15% fata de 2009.

Astfel, pentru cladiri in beton sau caramida arsa, care au instalatii de apa, canalizare, electrice si incalzire, valorea impozabila pe metrul patrat urmeaza sa fie taxata cu 806 lei, fata de 702 lei in acest an. Pentru acelasi gen de cladire, dar fara utilitati, valoarea impozabila urmeaza sa creasca la 478 lei, fata de 417 lei in 2009. La cladirile din lemn sau caramida arsa, valoarea impozabila pe metrul patrat va ajunge la 219 lei, fata de 191 lei in prezent.

Impozitul pe cladiri se calculeaza prin aplicarea cotei de impozitare de 0,1% la valoarea impozabila a cladirii. Valoarea impozabila se ajusteaza in functie de zona in care este amplasata cladirea, de inaltimea si vechimea constructiei.

Si la terenuri este vorba de o crestere a impozitului de pana la 15%. Un hectar de teren intravilan in zona A va fi taxat cu 8.921 lei, fata de 7.774 lei in prezent. Cresteri similare sunt si la celelalte categorii de terenuri intravilane: B 7408, fata de 6455, C 5600, fata de 4880 , D, 3832 fata de 3.339 lei.

Impozitele pentru autoturisme sunt calculate in functie de capacitatea cilindrica a motoarelor.

In sedinta din 26 noiembrie, proiectul de hotarare privind marirea taxelor si impozitelor in 2010 a fost respins de CGMB, reprezentantii partidelor politice neasumandu-si riscul cresterii taxelor in timpul campaniei electorale. 


Citeste mai multe despre   






















2971 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    mama voastra (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:28)

    nu conteaza [anonim]

    altceva nu stiti sa faceti
    • +2 (6 voturi)    
      Bucurestenii vor plati taxe si impozite mai mari d (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:33)

      C [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      daca e prea scump traiul in Bucuresti, de ce nu migrati fratilor in provincie...? luati atitudine cand unul se revolta la administratia financiara, nu va mai uitati la el ca la extraterestru si poate in felul asta incepeti sa schimbati ceva; doar cu injuraturi pe internet nu se schimba/rezolva nimic
    • 0 (6 voturi)    
      Bucurestenii vor plati taxe si impozite mai mari d (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:33)

      C [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      daca e prea scump traiul in Bucuresti, de ce nu migrati fratilor in provincie...? luati atitudine cand unul se revolta la administratia financiara, nu va mai uitati la el ca la extraterestru si poate in felul asta incepeti sa schimbati ceva; doar cu injuraturi pe internet nu se schimba/rezolva nimic
    • 0 (6 voturi)    
      Bucurestenii vor plati taxe si impozite mai mari d (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:34)

      C [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      daca e prea scump traiul in Bucuresti, de ce nu migrati fratilor in provincie...? luati atitudine cand unul se revolta la administratia financiara, nu va mai uitati la el ca la extraterestru si poate in felul asta incepeti sa schimbati ceva; doar cu injuraturi pe internet nu se schimba/rezolva nimic
    • 0 (0 voturi)    
      taxe mari? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:15)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      am locuit in Montreal. Plateam 3600 DOLARI pe an, taxe municipale in 1994! Acum sigur e mai mult. Cine vrea asfalt, iluminat public, caldura subventionata etc trebuie sa si plateasca pentru ele. Nu vad de ce cel din Filiasi, Apahida, Macin trebuie sa contribuie mai mult la bugetul statului ca sa acopere cheltuielile Bucurestiului. Apropos: in Voluntari, Domnesti etc, taxele anuale (dar si serviciile publice) sunt mai mici.
    • 0 (0 voturi)    
      cat? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

      aritmos [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      45% din bugetul Bucurestiului provine de la bugetul de stat, adica din taxele si impozitele platite de tot romanul si de toate firmele din tara. Spune-mi ai cerut bon fiscal cand ai fost la restaurant? dar la butic? dar la frizer? dar la service auto? daca nu, de unde sa vina bani la buget?
  • +9 (13 voturi)    
    ei cer, noi... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:30)

    Gigi Maybachistu' (azi Pieton) [anonim]

    ...pasajul Basarab se va termina intr-un timp cu 15% mai scurt?...

    ...deszapezirea se va face cu 15% mai repede?...

    ...locurile de parcare se vor inmulti cu 15%?...

    ...maturatorii vor lucra cu 15% mai eficient?...
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil te-ai grabit (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:48)

      x [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' (azi Pieton)

      (De la inceput te rog sa nu te superi pe mine.)
      Sigur, din cauza grabei, s-ar putea ca punctul 3, cel cu locurile de parcare, sa se indeplineasca; din pacate.
      Adica numarul din 2010 al locurilor de parcare sa se inmulteasca (scuze) cu 15%, adica sa se inmulteasca (scuze) cu 0,15, adica sa fie de 6-7 ori mai mic.
      Cu "sprijin" de la edili, cu modificari de PUD-uri, PUZ-uri si alte decizii de neparcare pe tot mai multe strazi, o sa ajungem acolo.
    • -1 (3 voturi)    
      subventii (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:56)

      hitroll [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' (azi Pieton)

      E bine cand toata tara iti subventioneaza biletul de RATB(care e foarte ieftin pentru cheltuielile pe care le au), biletul de metrou(jumate din bugetul metrorex vine de la MT) si incalzirea dar cand trebuie sa platesti in plus te plangi!
      • -4 (6 voturi)    
        subventii pentru babe-mosi (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:59)

        mda [anonim] i-a raspuns lui hitroll

        eu nu merg cu RATB-ul, nici cu metroul si am centrala proprie. sa plateasca babele si somerii ca ei beneficiaza de subventii si voteaza tampiti la conducere.
        • +3 (3 voturi)    
          bucurestean adevarat (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:26)

          hitroll [anonim] i-a raspuns lui mda

          Ai vorbit ca un bucurestean adevarat, numai ca sa va pedepsesc pe toti as opri RATB-ul si metroul si v-as da o masina la fiecare, sa va vad atunci!
      • 0 (0 voturi)    
        RATB (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:31)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui hitroll

        RATB este subventionat doar de primaria generala, cind isi aduce aminte sa si plateasca subventia, ca Oprescu mai are putin si pune pe butuci RATB, de bine ce s-au cumparat masini si tramvaie noi, ca niciodata in istoria intreprinderii. Oprescu a lasat in aer si sistemul de taxare unica, care ar fi trebuit generalizat de un an.

        In ceea ce priveste metroul e adevarat, dar problema ar fi trebuit rezolvata prin infiintarea autoritatii metropolitane de transport, alt proiect uitat.

        In ceea ce privestia subventia gigacaloriei, mai intii ca o reglementara estea nationala si se aplica tuturor localitatilor care mai au termoficare, apoi ca o buna parte din subventie este tot de la consiliul general si in fine, tocmai pentur ca consider aceasta subvientie nu doar imorala ci o risipa, am pus centrala ppe gaze si la mine si la parintii mei.

        In fine, problema impozitelor din Bucuresti nu este atit ca ele cresc, e necesar pentru a acoperi nevoile publice ale orasului, ci ca ele nu sint de fapt corect armonizate cu pretul de piata al cladirilor (problema de fapt nationala). Apoi, asa cum supuneam si mai sus banii incasati sint cheltuiti pe prostii, intre care la loc de cinste etalarea publica a cirnatului luui Oprescu.
  • +10 (10 voturi)    
    Welcome to the Club (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:35)

    Ion [anonim]

    sau mai pe romaneste: Chiar credeati ca o sa puteti suporta tot aparatul birocratic si toate maririle de salariu ale lucratorilor orasului, toate contractele facute pe spranceana ale primariilor, tot management-ul de doi bani al orasului fara sa dati din buzunar???
    Cu un primar ca Oprescu care viseaza sosele suspendate pe banii vostri, de ce va mirati?
  • +2 (4 voturi)    
    comparatii (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:53)

    bucur [anonim]

    de ce impozitul la un apartament de 80 mp in primaverii, dorobanti sau piata unirii (cartiere de fite) este la fel cat un impozit la un apartament de aceeasi suprafata in titan (cartier muncitoresc).??????????????
    • +1 (3 voturi)    
      normal (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:09)

      dany [anonim] i-a raspuns lui bucur

      pt ca e vorba de un apartament de 80 mp in ambele cazuri. :))
  • +1 (3 voturi)    
    reforme (Miercuri, 16 decembrie 2009, 20:57)

    Presedinte pt o zi [anonim]

    vom trimite si un roman in spatiu in 2010, vom dubla pensiile, si vom scade la 40 de ani varsta de pensionare, votati-ma
  • +1 (7 voturi)    
    Cauza e devalorizarea leului (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:07)

    Cip [anonim]

    Pasajele, deszapezirea et precum si multe alte cheltuieli se platesc/calculeaza in euro.
    Cum euro a fost cca 3.7 in 2008 si cca 4.3 in 2009, mi se pare normala o crestere a impozitului.
    Era de asteptat o crestere a impozitelor.
    • +1 (1 vot)    
      deszapezirea? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:49)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Cip

      care deszapezire? ca eu n-am mai vazut asa zapezi pe strazile din bucuresti de 15 ani cand nu aveau utilaje. in anii anteriori ii suprindea iarna de dimineata dar pana la pranz se mai trezeau. acum, de 2 zile fac sedinte si cresc impozitele. oricum singura masura a lui oprescu de cand e primar a fost aia cu ridicatul masinilor care a ajuns la un grad inimaginabil de nesimtire.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:51)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Cip

      Oricum e mic impozitul, comparat cu alte tari. Eu sincer (presimt o gramada de voturi negative) l-as face dublu fata orice alt oras din Romania, ca si-asa suntem cam multi. Si cum se termina centura, as pune si o taxa pentru traversarea Bucurestiului, na! Cu conditia ca banii acestia sa ajunga in investitii, bineinteles.
      • +1 (1 vot)    
        Cine plateste ala sa stabileasca muzica (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:39)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        Nu am nimic impotriva, daca impozitele ar fi calculate la valoarea reala a proprietatilor. Insa cum spunea mai sus de ce sa platesc impozit pe metrul patrat ca ala care sta la vila in Primaverii? De ce este subventionata (si de consiliul general) gigacaloria din termoficare ca ard acelasi gaz pe care il ard si eu in centrala doar ca ei au in realitate per total randamente mai mici? De ce nu se continua planul lui Basescu/Videanu de a inlocui transportul privat cu microbuze ecologice in centrul cultural?

        Pentru masuri corecte de rezolvare a problemelor as fi de acord cu impozite mai mari. Dar sa platesc mai mult doar ca Oprescu sa ne arate ce cirnat mare are, nu mi se pare corect!
    • 0 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 16 decembrie 2009, 22:36)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Cip

      Dar leul nu a fost devalorizat de salariatii de rind, ci de oamenii cu multi bani si multe interese ca leul sa scada. Ca de obicei, dulaii se inghesuie la ciolan, in timp ce omul de rind plateste, plateste, plateste.. ca noi muncim, nu gindim!
  • +1 (1 vot)    
    Nedumerire (Miercuri, 16 decembrie 2009, 21:39)

    Alex [anonim]

    Cat mai suportam ca toate darile sa fie calculatein Euroi, salriile fixe in RON, pensiile in RON, fixe, toate contractele cu statul fixe in RON daca se poate pe 10 ani, samd.
    Ce e porcari assta unidirectionala ? mie-mi miroase a contrct oneros. "Onor" statul se face de chocapic (Vamaiotzii shtiu de ce) si noui ne compalce si stam ca prosthtii ? A inceput sa ne palca ? Inctoarcem buzunarul pe dos si maivrem ?
    Totul , dar absolut totul e in defavoare contribuabilului. Cant sunt bani de primit de la stat, se roagaa sa mori, poate nu mai e cazul sa ti-i dea, dar pentru o amenda de transport in comun, pui moshtenitorii la cheltuiala !
    At trect 20 de ani de la asha zisa cadeea comunismului. De "geaba" si de pomana. HUO ! HUO ! HUO !
  • +4 (6 voturi)    
    asta este (Miercuri, 16 decembrie 2009, 22:01)

    superior [utilizator]

    ati vrut Oprescu, Oprescu aveti, ati vrut "oras "aerian", asta o sa aveti intr-un viitor oarecare...trecand peste aceste aspecte, cresterea impozitelor (chiar si legata de cresterea cursului) intr-o perioada in care populatia este tot mai saraca si cu o putere de cumparare mai redusa denota o lipsa de respect "fata de client". dar de la "edili" nu te poti astepta la mai mult...mai traiti? Bine? Bine!
  • +1 (3 voturi)    
    niste gaozari (Miercuri, 16 decembrie 2009, 22:05)

    misto [anonim]

    Acum cateva zile la tv am vazut un fraierici de la primaria bucuresti care insista pe tema aducerii autostrazii bucuresti brasov in centrul orasului in conditiile in care nu avem o solutie pentru descarcarea acestui trafic in orasul nostru de rahat. Miza 100 mil euro pe exproprieri, avem banii astia, trebuie sa facem rost de ei, au fost unii care au cumparat special ca sa fie expropriati? pe foamea asta noi crestem taxe la amarati cand voua va arde de autostrada in bucuresti? Bani sunt si magarii astia tot cresc taxele e sa fie ala fraier care va palti la zi si nu macar cu 1 an intarziere
  • -5 (7 voturi)    
    Bine va face (Miercuri, 16 decembrie 2009, 22:38)

    MihaiNedelescu [utilizator]

    Cine a votat cu base, sa suporte toate aceste mizerii !
    • +3 (3 voturi)    
      pentru MihaiNedelescu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:12)

      imagedirector [anonim] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      Ce treaba are Basescu cu primaria Bucurestiului? E OPRESCU PRIMAR!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu Base (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:44)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      Ci Oprescu si "poporul PSD" care l-a votat pe independentul cu voie de la Iliescu sa le suporte. Din pacate, aia au subventii din toate partile la incalzire, in timp ce eu imi platesc gazele si reviziile la centrala... iar impozitul pe metrul patrat de apartament e ca la vila din Primaverii.
  • +2 (2 voturi)    
    impozite (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:34)

    gheorghe [anonim]

    era si cazul sa se mareasca impozitele.
    am vazut o opinie a unui comentator, ca le maresc pentru ca s-a devalorizat leul. nu stiam ca salariile in primarii sunt in euro... aflu lucruri noi zi de zi
    dar era cazul sa mareasca impozitele pentru ca suv-urile s-au cam invechit, excursiile la Paris sunt scumpe, aurul pentru amante e la un pret exorbitant, sampania costa mult anul asta si la anul se asteapta sa fie si mai scumpa
    altfel se vor face tot aceleasi lucruri cu banii, nimic pentru cetateni adica, totul pentru prieteni
    si asta fiindca prietenii stiu de ce si cetatenii habar n-au
  • -1 (1 vot)    
    Perfect normal (Joi, 17 decembrie 2009, 0:00)

    Armando [anonim]

    Este perfect normal sa avem impozite. Sintem o societate capitalista si impozitele trebuie sa fie mari. Cine nu si le poate permite, sa stea in cort si sa mearga pe jos. Asa este in capitalism! Cui nu i convine, sa plece in China.
  • 0 (0 voturi)    
    Multumiti/i lui Oprescu! (Joi, 17 decembrie 2009, 9:51)

    domino63 [anonim]

    A ramas fara bani!
    Anul trecut erau bani in cont lasati de Videanu. Doar asa si/a permis proteza plimbatoare sa o tina in... carnatarii si mii de mosi craciuni.
    Anul asta... cica e criza, asa cum zice si pretinul lui marean.
    Oprescu are alte ganduri: autostrazi suspendate... soldati pe strazi la zapada...
    Gogosi, daca astia sunt manageri, unde sunt banii?
    Sunt niste laturi alese de babe si mosi cu reminiscente comuniste. D'aia care stiu sa stea cu mana intinsa, pentru ca deh, munca este grea.