Opinie

Aberatii legislative sau de ce nu avem o lege a falimentului personal

de Trenduri economice     Trenduri Economice
Joi, 7 ianuarie 2010, 12:04 Economie | Consumator

Citeam ieri niste statistici referitoare cresterea puternica a cazurilor de declarare de faliment personal in SUA. Indivizii, supraindatorati fiind, reusesc sa se puna sub protectia legii falimentului, iar dupa terminarea procedurilor(nu mult diferite fata de cele ale firmelor) isi pot relua viata "de la zero". Mi-am adus aminte brusc de faptul ca anul trecut, prin septembrie, un individ pe care nu-l suport a avut o initiativa pentru adoptarea legii falimentului personal. La momentul respectiv, initiativa a fost puternic mediatizata, mai ales ca Asociatia Romana a Bancilor s-a opus puternic unei asemenea legi.

De-atunci s-a lasat o grava tacere si nimeni nu mai spune nimic. Nu e normal deoarece lipsa acestei legi duce la o discriminare intre persoanele fizice si cele juridice. In timp ce o entitate juridica se poate pune oricand sub protectia legii insolventei, o persoana fizica nu poate face acest lucru. De fapt, nu poate face in Romania. Fiind membri ai UE, orice individ se poate pune sub protectia legii falimentului intr-un alt stat membru(cele mai laxe conditii sunt in Anglia) si poate veni de-acolo curat ca lacrima.

Cu toate ca se opun, bancile ar avea de castigat din aceasta lege, cel putin prin prisma faptului ca iau ce se mai poate lua de la un individ care intra in procedura falimentului personal. Cu toate ca asteptarea si artificiile contabile par mult mai OK in aceste vremuri, s-ar putea ca, odata cu trecerea timpului, sa nu mai recupereze nimic de la debitorii de la care asteapta minuni.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Trenduri economice.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2268 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hai sa vedem (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:43)

    Ghita [anonim]

    ne putem declara falimentul personal si in ceea ce priveste datoriile catre stat? Inclusiv cele ce au caracter penal? Ne putem atunci declara falimentul personal si la plata utilitatilor/facturilor/asigurarilor sociale/pensiei alimentare etc? E frumos sa vorbim de falimente personale, ombudsmeni bancari si alte chestii dar in romania nu ar putea fi aplicate datorita lejeritatii cu care se interpreteaza sau se profita de lege. Si nu orice lege care e in state inseamna ca este ok, sunt diferente intre societati, si diferente intre legile ce stau la baza unei astfel de legi (de ex. sistemul contabil, fiscal, legislativ) etc. Dar hai sa vorbim vorbe de cum bancile ne trag teapa si noi saracii suntem obligati sa platim obligatii pe care nu le mai recunoastem. Ideea falimentului ca la PJ e absurda, intrucat PJ sunt primele care participa la profit prin asociatii ei, asociati ce apoi nu participa la faliment, prin urmare ar trebui diminuate efectele sesizate de Ambrose Brice despre corporatie: an ingenious device for obtaining individual profit without individual responsibility. De ce am face acest ingenious device si in cazul PF-urilor, mai ales ca in economia de piata fiecare PF este motivat sa tinda in a deveni/infinta PFA / PJ in a avea relatii cu alte PF-uri PJ-uri care romaneste ti-ar putea da teapa cu o decizie judecatoreasca.
    • 0 (0 voturi)    
      individul pe care nu il suporti (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:47)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      este Iulian Urban (prezumand ca nu esti Dan Popa) sau Dan Popa care nu stiu de ce isi tot da cu parerea pe chestiuni economice.
  • 0 (0 voturi)    
    Prea usor... (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:44)

    AnDy [anonim]

    Sinder idea (cu declarare faliment) mi se pare buna.
    Totusi... mie mi se pare ca si firmele declara prea usor faliment. Doar ca sa ofer un exemplu la moda: constructiile: ca firma fac un bloc, il vand si ofer garantie(10, 20... cat vreti voi ani). Peste 1 an declar faliment, peste 1 luna infiintez o firma noua, reangajez personalul de la firma anterioara (cu niste mariri) si incepem de la 0. Si garantia s-a dus... In plus am scos si cuiul din perete din firma anterioara inainte de a da faliment sa am cu ce incepe firma noua.
    Daca gasiti o solutie pentru asta sunt de acord sa se aplice si la PF.
  • 0 (0 voturi)    
    foame mare la unii ce se vad mari avocati...... (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:11)

    capatu` satului [anonim]

    povestea cu falimentu` personal in Romania nu poate fi calificata decat o alta magarie, indiferent cine a venit cu ideea,
    legat de USA, tin sa reamintesc ca in aceasta tara in urma cu aproape 90 de ani Al Capone a facut pushcarie pt. ca nu a putut demonstra fiscului de unde a avut venituri,
    la momentul la care vom vedea prin pushcarii toti parlamentarii ce ne mintesc de 20 de ani, impreuna cu ceilalti smekeri de prin toate partidele, care au o singura grija cum sa fure de la stat, vom putea sa ne gandim la oportunitatea unei astfel de initiative legislative,
    in contextul actual, la actuala conjuctura economica, si avand in vedere modul in care inclusiv ICCJ aplica legile, luand in considerare modul in care se aplica legile de catre autoritatile publice, o astfel de propunere apare ca fiind prematura si ridicola.........................
    binenteles, adoptarea acestei legi ar crea pt. avocatii fara clienti o oportuinitate de a castiga ceva bani, pt. ca persoana falita trebuie sa fie si ea reprezentata de cineva..............
  • 0 (0 voturi)    
    faliment personal (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:50)

    mircea [anonim]

    Cand vom avea un parlament responsabil,probabil ca o asemenea lege ar putea functiona si in Romania.Deocamdata demonstram ca nu putem trimite in parlament oameni cu simtul raspunderii si respectului pentru Romania si poporul roman.Parlamentarii nostri sunt prea mult preocupati de avantajele proprii,nu conteaza ca tara se duce de rapa,vezi si discutiile din comisii privind bugetul pe 2010.PSD si PNL,si nu pot spune ca nu sunt si printre parlamentarii PDL,urmaresc numai avantaje proprii parlamentarilor.Structura bugetului pe 2010 ar impune parlamentarilor responsabili reducerea la minim a cheltuielilor si sa nu vina cu amendamente tampite.Ministrul de finante are dreptate-vreti altceva,veniti cu propuneri de unde facem rost de bani.Curios este ca toate amendamentele PSD si PNL nu duc la un trai mai bun pentru romani,ci asigura ca firmele lor sa mai fure niste bani din buget.
  • 0 (0 voturi)    
    Unii viseaza frumos.. (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:08)

    ion [anonim]

    frate, chestia aia cu "iesi curat ca lacrima" e o poveste. Daca ai trecut prin asta in SUA ti se puna o stampila neagra pe fund si imbatranesti pana sa mai calci pragul vreunei banci. Adica nu apuci sa iti declari de doua intr-o viata falimentul personal, pentru ca in a doua viata nu mai pupi tu vreun credit de la cineva.

    Ori din tonul de mai sus ("curat ca lacrima") ai zice ca a doua zi dupa faliment esti deja la coada la Domo cu buletinul sa iei o plasma..
    • 0 (0 voturi)    
      Ba iei (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:48)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ba iei credit, dar in conditii muuult mai nasoale
  • 0 (0 voturi)    
    alt basm (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:58)

    s3xs1 [anonim]

    Cred ca marea majoritate a oilor gusta basmele spuse de ispititorii nstrii politicieni.

    Cine crede ca statul demonocratic va proteja familia si oamenii de lantul robiei ce-l tin bancile prin sistemul monetar .... sa-si dea demisia din cadrul "speciilor inteligente" si sa se intoarca la credinta si la Domnul!