Ministerul Transporturilor: Rovinietele autocolante vor fi inlocuite cu rovinietele electronice incepand cu 1 august

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2010, 17:12 Economie | Consumator

 documente
(21 Ian 2010) PDF, 92KB
Rovinietele autocolante vor fi inlocuite, incepand cu data de 1 august 2010, cu roviniete electronice, tariful de utilizare al drumurilor urmand a fi achitat numai prin intermediul unui sistem informatic, a anuntat Ministerul Transporturilor si Infrastructurii.  Potrivit unui proiect de ordonanta initiat de minister, emiterea, monitorizarea si controlul rovinietei se vor realiza printr-un sistem ce permite achitarea tarifului de utilizare prin mijloace informatice, gestiunea datelor privind vehiculele cu drept de utilizare, monitorizarea si controlul achitarii tarifului de utilizare.

Cititi aici nota de fundamentare a proiectului de ordonanta.

"In prezent nu exista o baza de date actualizata on-line astfel incat, la controlul efectuat in trafic de personalul cu atributii de control, acesta nu are certitudinea ca rovinieta aflata la bordul vehiculului este conforma. Se constata faptul ca foarte multi utilizatori nu achita acest tarif, ceea ce are impact asupra programelor de lucrari de modernizare si dezvoltare a retelei de drumuri nationale, lucrari ce au ca sursa de finantare si veniturile proprii realizate de CNADNR din incasarea tarifului de utilizare", se arata intr-un comunicat al ministerului.

In schimb, sistemul informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control al rovinietei electronice este util pentru cresterea colectarii veniturilor, prin gestiunea coordonata a retelei, sustine ministerul transporturilor.

Acest sistem va face posibila controlarea in mod automat a tuturor vehiculelor, prin identificarea automata vizuala a numerelor de inmatriculare inregistrata la momentul tranzitarii, pozitia geografica de unde s-a facut inregistrarea, precum si controlarea in teren.

CNADNR va putea urmari esantioane de trafic si transmite catre personalul care face verificari ordine de lucru prin intermediul unor terminale mobile privitor la datele de identificare ale vehiculelor de controlat.

In cazul controalelor in teren, acest sistem este util pentru conducatorii auto, pentru ca nu vor mai fi oprite si controlate toate vehiculele in scopul verificarii achitarii tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale. Vor fi oprite numai acele vehicule pentru care exista suspiciunea ca detinatorii nu au achitat acest tarif.

Soferii ar putea ramane fara certificatul de inmatriculare

Incepand cu data de 1 august 2010, constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice omologate amplasate pe reteaua de drumuri nationale din Romania, consemnandu-se aceasta in procesul verbal de constatare a contraventiei. Procesul verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa stabilirea acestuia, pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor – Directia Generala Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini.

Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor romani care folosesc reteaua de drumuri nationale din Romania fara a avea rovinieta valabila, li se va retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.
Proiectul prevede injumatatirea cuantumului amenzilor contraventionale, eliminand posibilitatea de retinere a 25% din cuantumul acestora de catre institutia din care face parte agentul constatator.

De asemenea, a fost stabilita  pentru contravenient obligatia de a achita, in contul CNADNR, cu titlu de despagubire, o suma egala cu tariful pe 12 luni, in functie de tipul vehiculului folosit fara a detine rovinieta valabila, aceste sume revenind, ca venit extrabugetar CNADNR –SA; valoarea despagubirii s-a stabilit avandu-se in vedere faptul ca nu se poate determina in niciun caz intinderea in timp a faptei contraventionale.


Citeste mai multe despre   






















3380 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    alo!!! da' gropile...? (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:18)

    Bogdan [anonim]

    Da' gropile de pe Dealu' Negru si alte drumuri asa zise "europene" cand "se scot" din asfalt? Daca iau amenda ca nu m-am dotat cu rovinieta pot sa nu o platesc pana nu-mi plateste statu daunele provocate de gropile din drumuri? Sa nu mai vorbesc ca poti sa mori ocolindu-le...
    • +2 (2 voturi)    
      Plateste tu, ca le repara astia (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:07)

      chitinicu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      fa tu plata, numai circulati ca.....
  • -4 (6 voturi)    
    Adica iti baga in masina un cip RFID.... (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:24)

    Vasi [anonim]

    Care iti poate monitoriza oriunde te duci. Bineinteles e nevoie de cititoare radio. Si le vor instala pretutindeni.

    SECUritatea sa traiasca.

    Dar poate nu vreau sa fiu monitorizat.
    • +3 (3 voturi)    
      nu te pricepi (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:15)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Vasi

      Se face prin detectie video a numarului si verificarea in baza de date. Cipurile radio nu bat la distanta si suficient de rapid incat sa se poata identifica, alea ti el baga tie direct ca sa fii monitorizat ca asa trebuie :P
  • +3 (7 voturi)    
    Pentru ce sa platim ? (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:55)

    Teo [anonim]

    Pentru ce sa platim ? Pentru care drumuri ? Alea care le aveti pe foi ? Cati km "construiti" anul asta ?
    Ops, ma scuzati, voi nu sunteti in stare sa le intretineti pe astea de acum. Ce pretentii sa mai avem de la voi ? Ar fii unele : Taxe si impozite.
    As plati daca as stii ca banii respectivi ajung acolo unde ar trebui si daca s-ar vedea ceva.Toate drumurile sunt praf. Sunt curios cum vor arata in primavara.
  • +1 (5 voturi)    
    Si banii? (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:01)

    Andy [anonim]

    Ce faceti cu banii stransi? Ii dati la UTI?
    Si daca eu imi tin rovigneta intr-o doza de bere? Voi cum ma scanati?
    • 0 (0 voturi)    
      se scaneaza nr masinii (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Andy

      nu ti se scaneaza rovigneta...
      cand o cumperi, numarul masinii intra in baza de data a verificatorilor, iar cand esti pe autostrada (pardon, pe orice drum comunal extraorasenesc), ti se scaneaza numaru masinii.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:30)

      CyberSky [utilizator] i-a raspuns lui Andy

      poti s-o tii unde vrei :) ei iti fac "poza" la nr de inmatriculare si verifica in baza de date daca pt acea masina s-a platit sau nu ...
  • -2 (4 voturi)    
    dar (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:10)

    derem [utilizator]

    voi va platiti rovinietele inainte sa comentati despre gropi? Majoritatea care sunt cu gura mare din comentariile lor reiese cu nu o platesc si nu cred ca ar avea dreptul.
    • +2 (4 voturi)    
      PAI NICI NU AU MOTIVE... (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:31)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui derem

      Sa plateasca un lucru care este ilegal! O taxa de drum este inclusa in pretul benzinei.
      Acest tip de taxare are mai mult de-a face cu intrerzicerea dreptului la circulatie! Te rog sa citesti intai Propunerea de OG si dupa accea sa ne spui si noua daca poti sa aflii pentru ce se plateste aceasta taxa si unde se duc banii!! Astept cu nerabdare!
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt sigur (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:36)

      teo [anonim] i-a raspuns lui derem

      Sunt convins ca habar nu ai cum arata o rovinieta. Comentez fiindca am cumparat in cel putin din 80% rovinieta si nu vad nici o schimbare. Asa ca ciocu mic. Altu' care "crede".
  • +1 (3 voturi)    
    rovignete vs ue (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:11)

    cristi [anonim]

    Dar astia de la ue au interzis ca statul sa ia bani si din rovignete si din taxele de autostrada si cum berceanu face autostrazi concesionate, vor fi obligati sa scoata rovignetele ... deci ce rost are sa investeasca in sistemul electronic de rovignete ? De banii aia mai bine ar asfalta niste drumuri.
  • 0 (2 voturi)    
    Va fac o propunere...... (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:20)

    Claude [anonim]

    ..... sa faceti reconversia radarelor fixe ale smecherilor in cititoare de rovignete. Sa manince si gura lor o piine ca li s-au cam golit buzunarele...
  • +1 (3 voturi)    
    sunt bani (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:53)

    cristi [anonim]

    pentru furat! asta reprezinta rovigneta..bani pentru burtile lor
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:27)

    alex [anonim]

    suntem multiplu taxati pentru acelasi serviciu, anume acela de a circula pe drumurile publice...

    1. platim taxa de drum (in benzina)
    2. platim rovigneta
    3. platim taxa de pod (la Cernavoda)
    4. si vom plati si taxa de autostrada

    Adica, pentru a merge la mare, platim de patru ori aceeasi taxa, se poate???

    nimeni nu comenteaza ca doar in Romania se plateste rovigneta pentru utilizarea de drumuri altele decat autostrazi???
    in toate tarile se plateste rovigneta pentru utilizarea autostrazilor, iar in altele nu se plateste nicio taxa pentru acele autostrazi.

    Cum naiba de aia pot, si noi nu???
    • 0 (0 voturi)    
      si alti platesc (Marţi, 16 februarie 2010, 21:45)

      popa ion [anonim] i-a raspuns lui alex

      Se plateste vgneta in benelux (belgia, olanda, luxemburg). E 8 euro pe zi pentru camioane. dar aia nu ii mananca dade boc, basescu si alti dobitoci. ca am gresit berceanu e priu dintre dobitoci
      • 0 (0 voturi)    
        Diferente (Joi, 3 iunie 2010, 13:22)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui popa ion

        1 Vignetele se platesc pentru Autostrazi.

        2 Masinile persoanelor particulare nu platesc nici o vigneta in Olanda, Belgia, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Lamurire (Vineri, 22 ianuarie 2010, 9:46)

    Eu [anonim]

    La unguri platesti vigneta si stau pe autostrada (unde au voie) cu o masina pe care au montata o camera. Cand te prind, se iau dupa tine pe banda de urgenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru ce ? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 10:07)

    asterix [anonim]

    Domnilor de la MT pentru ce sa platim rovigneta???? Pentru care drumuri??? Pentru cele facute pe vremea lui ceausescu si pe care nu le puteti intretine???? Nu ve ajunge ca platim taxa de drum in benzina pentru dezastrul rutier din Romania????? Suntem pe primul loc in UE ca numar de decese prin accidente rutiere si asta in cea mai mare parte datorita starii dezastruoase a drumurilor ....
    Cate masini facute praf din cauza craterelor de pe drum ati despagubit??? Cate familii care au pierdut pe cineva in accidente rutiere din cauza starii jalnice a drumurilor au primit vreo despagubire din partea administratorului drumului in cauza?
    Sa va fie rusine ca mai aveti pretentii de cerut bani pentru ulitele desfundate pe care le numiti drumuri.
    Pune-ti la punct infrastructura rutiera asa cum este si in alte tari din UE si apoi veniti sa cereti taxa.
    Fraierii sunt soferii, care nu sant uniti sa protesteze impotriva aberatiilor voastre.....
  • 0 (0 voturi)    
    Romanika (Joi, 3 iunie 2010, 13:20)

    Alui [anonim]

    e singura tara in care ti se sechestreaza un bun personal (talonul masinii se retine si acum) ca gaj pentru platirea unei amenzi.

    Cretinii astia nu se gandesc ca multi o sa le bage bani la politisti in buzunar doar ca sa nu-i puna pe drumuri dupa talon.

    Stiti ce o sa fac eu cand vin data viitoare in Romanika?
    Im instalez un sistem de inregistrare video in masina, iau rovigneta si cand ma opreste un politist pretind ca nu o am. O sa-i ofer mita (dupa ce initial imi notez seriile bacnotelor). Daca accepta, l-am ars. Daca nu ii arat rovigneta inainte de a scrie procesul verbal.