Valea Prahovei, ca acum zece ani: Sub 50% din locurile de cazare sint ocupate

de Departamentul Economic     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 16:13 Economie | Consumator

Trafic spre Valea Prahovei
Foto: AGERPRES
Mai putin de jumatate din locurile de cazare in hoteluri si pensiuni de pe Valea Prahovei au fost ocupate de turisti. Situatia e similara cu cea de acum zece ani, sustine seful Centrului de Informare Turistica Sinaia, Paul Popa, citat de Agerpres.

"In Sinaia, din cele 6.250 de locuri de cazare s-au ocupat mai putin de jumatate, iar numarul turistilor straini nu depaseste 7%", a declarat Popa. El sustine ca tendinta de scadere a numarului turistilor care vin pe Valea Prahovei se mentine si in acest an.

Cu toate ca hotelierii sustin ca au facut reduceri de pana la 40% la pachetele turistice pentru Pasti, numarul turistilor este scazut.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3625 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    e logic (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:17)

    eps [anonim]

    Un drum dinspre Bucuresti sper Valea Prahovei (indiferent daca e cu masina sau cu trenul) dureaza cat un avion catre cam orice capitala din Europa. Preturile sunt aceleasi, singura diferenta fiind conditiile de la noi, care sunt.. uhm.. cum sa ma exprim mai plastic.. de rahat.
  • -12 (22 voturi)    
    Patriciu e de vina! (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:18)

    gigi [anonim]

    sau Voiculescu.
    sau REalitateaTV
    samd.

    dar nimeni de la Ministerul Turismului!
    • +2 (14 voturi)    
      exact (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      cum zici matale, draga postacule. De vine e mos iliescu, mos costache kagebiciu, mos voiciorescu, vintu, bombonel, antonel si geonel. Nici nu stii ce adevar ai spus. Ca doar astia au tinut si inca mai tin Romania pe loc. Daca nu erau astia, sigur si drumul si valea aratau mult mai bine.
      E un proverb: gura postacului adevar graieste. Sa nu-l uiti.
      • -4 (14 voturi)    
        Mare dreptate ai! (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:32)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cine e la guvernatre?
        Cine conduce tara?
        Cine conduce min Turismului?
        Iliescu? Voicu? Vantu? Nastase? Antonescu? Geoana?

        Cred ca e limpede cine e postacul si de unde vine!
        Si mai e si stupid!
        • +3 (3 voturi)    
          oo rosii, steaguri rosii (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:41)

          vopsitorul de oo [anonim] i-a raspuns lui gigi

          dom'le ziceau aia ca'i ca acum zece ani.
          si'acu zece ani, tot ministra turizmului fixa pretzurile ?! atunci nici macar nu era asa aglomeratzie pe shushele ca nu era otomobile.
          da io zic ca si asta fu o afirmatzie optimizda.
          mai repede e ca acum douj'de ani.
      • -5 (11 voturi)    
        repede si securistul se baga in ciorba (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:58)

        mec [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Hop si pupincuristul de serviciu sa repereze honoarea fameliei cu un proverb!
        Cu alte cuvinte, noroc ca exista Doamna Nuti si Guvernul Poc ca sa mai salveaze situatia, nu? Ce naiba ne faceam fara ei? Cred ca se alegea praful, nu-i asa?
        • +1 (9 voturi)    
          reactia voastra de postaci opariti (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:08)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mec

          e mai mult decit edificatoare. Iar securisti io stiam ca sint mos costache, mos voiciorescu -dovedit -bombo, antonel si geonel. A, si sponsorul vostru voicu, p-asta era sa-l uit. Oricum se pare ca fi uitat. In puscarie.
      • -3 (5 voturi)    
        Pentru ca tot vorbesti de postaci... (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:03)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        (gura postacului... cum spui tu!) mai adauga la lista aceea, corecta, si un ministru al transporturilor care se batea cu caramida in piept ca Romania nu va avea niciodata nevoie de autostrazi. Cine este persoana, cind se intimpla intimplarea, te las pe tine sa descoperi.
        Adaugarea de mai sus este facuta doar pentru a restabili echilibrul intre cei care, tot cum zici tu, "au tinut si inca mai tin Romania pe loc". Postacii nu au treaba cu echilibrul, ei doar umbla pe sirma legati la ochi fara ca macar sa isi dea seama ce se afla dedesubt.
    • +6 (6 voturi)    
      ce'are ministerul turizmului (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:35)

      laie bosketaru [anonim] i-a raspuns lui gigi

      cu pretzurile la hoteluri ?
      pai daca gazdoii sunt hraparetzi !
      si apoi, ce sa faci pe valea prahovei, primavara cand nu'i nici zapada, nici cald. sa stai inchis intr'o carciuma ?! dupa ce asuzi in trafic ?!
      pastele e sarbatoare de familie. sta omul acasa si'si ciocneste oole in famile...
      o sa fie mai bine de unu mai. iese pontiturlescu si'ai lui la iarba verde, muncitoreste.:-))
    • 0 (2 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:29)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      gigi draga, mitic prin definitie, in loc sa cauti vinovati aiurea mai bine intreaba-te de ce e plina valea prahovei doar de sudisti? de ce in afara de samantarii manelisti din sud nu mai pune nimeni picioru' in jegu ala?
      o singura data am trecut carpatii spe sud cu masina in ultimii doi ani, si am ramas fara stergtoare. pentru mine chiar n-are niciun rost cand din cluj fac 6-7 ore pana in jegul ala si 12 pana in austria, asta daca tin sa merg cu masina. bucurati-va voi de rablamentele de statiuni si conditii de pe valea prahovei :D
  • +8 (14 voturi)    
    asta e bine: Romanii invata sa pretuieasca banul (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:20)

    Bruner Fox [anonim]

    Asta e bine. ROmanii invata sa pretuiasca banul. De ce sa te duci pentru doua zile la SInaia sau Predeal? Pentru fumul de gratar de pe marginea soselei? Pentru muntii de gunoaie lasat de turisti? pentru zgomotul de manele care urla toata noaptea? pentru acriturile de personal hotelier care stau la panda sa nu le furi hartia igienica ( asta in caz ca pun mai mult de 1 metru pe camera!) Nici sa ma plateasca nu m-as duce! Sa se duca Basescu cu Udrea , ei sunt patrihoti si nu pleaca din tzara!
    • -7 (13 voturi)    
      cand n-ai bani te uiti la tv !!! (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:38)

      dya [anonim] i-a raspuns lui Bruner Fox

      problema ta e alta. n-ai bani si stai acasa intre betoanele din bucuresti si te uiti la tv. asta e distractia ta...eu merg la munte 3 zile pentru aerul curat. mizeria din bucuresti e mai urata decat mizeria de la munte. eu prefer muntele.
      • +7 (7 voturi)    
        poate pleaca in alta parte (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:18)

        lmc [utilizator] i-a raspuns lui dya

        nu se intelege din mesajul initial ca omul ar sta la televizor, poate pleaca in alta parte ... in alta tara ..
    • +10 (10 voturi)    
      raport pret-calitate (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:22)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Bruner Fox

      Cazarea e dupa pret insa sunt si chestii absolut inaceptabile (hotel privat de 4 stele (!) la peste 120 Euro/noapte camera cu TV second-hand si fara locuri de parcare).
      Problema mare este ca Sinaia e un oras pentru turisti care vin in grup sa se distreze intre ei.
      O familie cu un copil nu are mai nimc de facut acolo. Pe vremuri te mai plimbai pe munte, acum sunt vile si masini de smecheri pana la cota 1400 !!!
      • +5 (5 voturi)    
        sinaia dispare usor usor din randul statiunilor (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:17)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

        Va fi exemplu de manual asa nu.
        Se construieste la cota 1400 ca in vremurile bune, dar pentru a schia trebuie sa shimbi 2-3 sisteme de transport pe cablu.
        Iar despre preturi imi aminteam ca o noapte la Venetian din Las Vegas este 150 de $...
        Toata lumea de aici LAUDA cu voce tare primarul si investitorii ca Sarbu...
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa-i (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:18)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Bruner Fox

      In Romania nu mai merg decat cu cortul in locuri greu accesibile facand trasee, pentru ca peisajele sunt superbe si merita vazute. In rest, daca vreau un concediu sa ma odihnesc, in niciun caz nu ma cazez in Romania-pentru ca nu ma voi relaxa, Clar!
      O consider si ca pe o modalitate de protest fata de atitudinea hotelierilor de la noi.
      Cat pentru weekenduri si perioadele scurte de concediu, eu, de cand am descoperit conditiile din Bulgaria, atat la mare cat si la munte (iarna,mai ales, la ski), nu mai consider ca se merita sa platesc cazare in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:25)

    ileana [anonim]

    Problema este ca cc cam toate sunt ca acum 10 ani, dar acum 10 ani, exista speranta si perspectiva, acum....
  • +3 (3 voturi)    
    4 ore pana la Predeal ? (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:31)

    marinaru [utilizator]

    Aerul curat este la fel de important ca alimentatia, sportul. Daca cauti bine sigur gasesti si locuri frumoase care se merita la preturi bune. Sunt o gramada de vile noi superbe la fel cum sunt si hoteluri vechi si mizerabile. Problema este si drumul...sa faci 4-5 ore pana la Predeal din moment ce sunt doar 150km din Bucuresti este oribil.
    • +6 (6 voturi)    
      In 2-3 ore (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:31)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

      esti la Salzburg... Aer curat, conditii civilizate, preturi cam ca la Sinaia...
      • -3 (3 voturi)    
        2-3 ore cu avionul ? (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:11)

        marinaru [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Drumul pana la Salzburg este mai lung si preturile sunt mai mari. Este usor sa ajungi pe valea prahovei sau ar trebui sa fie usor. Cu o autostrada faci o ora si ceva. Sa fim sanatosi poate o sa avem si asa ceva in curand. :)
    • +2 (2 voturi)    
      Da, frate, curat aer ...curat! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 7:48)

      Ozonephan [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Nea' Marinaru', multumesc frumos, da' gazele de esapament miros la fel si in Ferentari si la Sinaia! SI in plus, toti tartanii pleaca din Bukale cu masinile, asa ca in w/e aerul in Bukale este muult mai curat decat cel din Sinaia. Daca vrei aer curat, treb'e sa te orientezi in alta...parte NU pe Valea Prahovi(e)i!!!
  • +3 (7 voturi)    
    cazare VP (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:33)

    Luca [anonim]

    Tendentios?! Cam asta e. De ce nu se dau cifre absolute ? La aceeasi populatie nr de locuri de cazare a crescut deci 50% inseamna mai multe locuri ocupate fata de perioada amintita. e aritmetica de cls 2-a. dar cand vrei sa dai in cap te folosesti de procente si cal de locuitor.
  • +9 (9 voturi)    
    valea prahovei (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:38)

    bc [anonim]

    cauza e una singura. patronii de hoteluri si restaurante stiu numai adunarea. tin prosteste la preturi mari si servicii proaste. culmea e ca si in aceste conditii au profit. la tv se spune ca gradul de ocupare e 70%. cum se pare ca acest comportament e endemic, dupa pasti patronii vor spune adevarul. gradul de ocupare a fost un dezastru. isi fura singuri caciula. cred ca marea majoritate a patronilor provin din clasa pol de pana in 89. au probabil sloganul "dai inainte ca astia e prosti si ne vor umple buzunarele"
  • +14 (14 voturi)    
    Bucurestiul e mai curat de Pasti decat Sinaia (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:34)

    Bruner Fox [anonim]

    dya,

    raspunsul Dumneavoastra este o insulta .Eu l-as reformula: cand ai bani furati te afisezi cu ei prin jeepuri pe Platou la Babele sau pe la Manastire in Sinaia. Cand ai bani munciti si il pretuiesti, nu ii afisezi si nici nu sfidezi pe cei care nu au, in genul raspunsului pe care l-ati scris Dvs: 'ba esti prost, stai la TV, ca noi suntem smecheri si hoti ne ducem sa prizam aer de munte".
    In opinia mea Bucurestiul este mai curat ca Sinaia de Pasti : sunt mult mai putine masini pentru ca "cei cu bani pleaca, cei fara bani stau la TV, ca sa va citez", oamenii ies in parcuri , chiar daca mai si ploua...aerul e chiar curat, fara praf si fara zgomot.
    Ce ii lipseste Bucurestiului, cred ca avem nevoie de piscine, avem nevoie de spectacole, avem nevoie de biciclete de inchiriat, avem nevoie sa zambim si sa nu ne mai jignim la modul: ba tu sa stai acasa ca nu ai bani. Multumesc hotnews pentru ca imi dati posibilitatea sa raspund ticalosilor. Sarbatori fericite !
    • +4 (6 voturi)    
      Jos palaria! (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:23)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Bruner Fox

      Aveti dreptate. Insa faceti o greseala. Strategica.
      Lasati-i sa plece. E mai bine fara ei.
      Mai pun si de la mine: lasati-i sa plece pe Valea Prahovei. Este foarte bine daca se string toti intr-un singur loc.
      • +1 (3 voturi)    
        NU la Sinaia! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 2:54)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        Da' lasa sa se stranga in alta parte, nu la mine acasa!

        S-a bucurestenizat Sinaia intr-un hal fara de hal!
    • 0 (4 voturi)    
      eu ma duc la munte (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:45)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bruner Fox

      si eu o sa ma duc maine la munte si nu am jeep si nu sunt nici ticalos...
  • +1 (1 vot)    
    Popa necredinciosu' (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:36)

    Avocado [anonim]

    Bine ca stie gusterul de Paul Popa cati turisti sunt de Pasti... ma intreb de unde? ca doar el sta inr-un birou la primarie, dar opineaza cati turisti sunt... Mai bine ne-ar spune ce face turismul la negru? Sau misitzi zonali?
  • -1 (5 voturi)    
    am intrat intr-o bucla temporala (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:58)

    ilug [anonim]

    ha, ha, adica sa-nteleg ca or sa mai treaca inca 10 ani ca sa putem spune ca traim cit de cit bine???primii 10 stiu ca i-am iceput cu tov.ilici urmatorii 10 nici nu imi mai aduc minte,dar se pare ca urmatorii 10 ii incepem cu tov.basescu.....hi hi kkt
  • -4 (4 voturi)    
    de ce??? (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:44)

    mm [anonim]

    De cand lucrez in turism ,de Paste ,a fost acelasi grad de ocupare,cam 70%,asa va fi si anul acesta.NU mai incercati sa faceti subiecte de presa,singura schimbare este ca oamenii cheltuiesc mai putini bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Sinaia (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:39)

    adrian [anonim]

    Sunt nascut in Campina....sunt plecat de multi ani din tara.In vara anului trecut am fost in Sinaia in vizita la o familie de prieteni.Pe scurt,de Sinaia a ramas doar numele,daca iubesti galagia,nesimtirea,mitocania,du-te la Sinaia.Asta a mai ramas de Sinaia,Sinaia pe care o stiam eu ultima data era un mic paradis montan.Acum insa...