UPDATE Sistarea subventiilor: Preturile reale la apa calda si caldura sunt de 2-3 ori mai mari decat cele platite de populatie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 13:00 Economie | Consumator

Preturile la apa calda si caldura vor creste masiv in cazul in care va fi luata masura sistarii subventiilor asa cum a declarat presedintele Traian Basescu. In mai multe cazuri, preturile ar putea sa se dubleze sau chiar sa se tripleze. In Bucuresti, de exemplu, populatia plateste 119 lei pentru o gigacalorie, in conditiile in care Radet furnizeaza apa calda si caldura cu aproape 300 de lei gigacaloria. Diferenta reprezinta subventia platita de primaria Capitalei si de Ministerul Administratiei si Internelor.

Diferente mari intre pretul real si cel platit de populatie exista si in alte localitati. De exemplu, in judetul Bacau, SC TERMON CT SA Onesti furnizeaza agentul termic cu 312 lei gicacaloria, in timp ce pretul platit de consumatori este de 164,76 lei. De asemenea, SC Termica SA Suceava furnizeaza apa calda si caldura cu 360,40 lei, iar pretul de facturare la populatie este de 178 de lei. RADET Constanta furnizeaza agentul termic cu 305,65 lei, iar la populatie ajunge la 137 lei. Cititi in documentul atasat care sunt diferentele de pret in fiecare judet. Situatia este intocmita de Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice (ANRSC).

Despre eliminarea subventiilor a mai vorbit si Sorin Oprescu

Ideea reducerii subventiilor nu apartine presedintelui. Despre aceasta masura a mai vorbit si primarul Capitalei pe la inceputul lui martie. Atunci, Sorin Oprescu a spus ca s-a gandit la reducerea totala a subventiilor la apa calda. "Un apartament standard, cu doua camere, locuit de 2,5 persoane consuma pe an 5 gigacalorii pentru apa calda si 10 gigacalorii pentru caldura. Daca reducem total subventia, pentru apa calda se va plati 300 de lei pentru o gigacalorie, adica 1500 de lei pe an pentru un apartament conventional, fata de 595 de lei cat este acum", a spus Sorin Oprescu. Primarul general a anuntat ca intentioneaza sa reduca si subventia pentru cadura cu 50%. "Am zis sa mai scadem din aceasta subventie, undeva la 168-170 de lei. Sunt incercari, sunt cautari, sa nu speriem lumea. Pe perioada de vara, apa calda care nu se simte la pret, sa putem sa nu o mai subventionam cateva luni", a spus Sorin Oprescu. Potrivit acestuia, jumatate din bugetul alocat primariei Capitalei se duce pe plata subventiilor la caldura si transportul in comun.

Sistemele centralizate merg pe pierdere din cauza tehnologiei invechite

Pentru multe autoritati locale, centralele de termoficare sunt o povara mai ales ca sunt cazuri in care subventiile pentru incalzire, din fonduri locale, depasesc 50%. Sistemele centralizate de incalzire deservesc, in prezent, peste 1.600.000 de apartamente, din care 571.000 se afla in Bucuresti. Cele mai multe sunt construite prin anii ’60-'70. Cu toate acestea, statul a considerat ca inca pot fi mentinute in functiune, chiar daca este nevoit sa pompeze sume mari de bani in ele. Sistemele sunt realizate dupa tehnologii anterioare crizei energetice din 1972, au randamente scazute, pierderi intre 25% si 35% si costuri ridicate de productie.

Cele mai multe centrale sunt ineficiente si au acumulat datorii imense, fapt care le face candidate la inchidere. De altfel, au termen pana in 2013 sa se alinieze normelor de mediu impuse de Uniunea Europeana. Cele 35 de CET-uri din orase au acumulat pana anul trecut datorii de peste 2 miliarde de lei la bugetul de stat, bugetele locale si furnizorii de combustibil. In aceste conditii, anul trecut, Guvernul le-a intins o mana de ajutor alocand peste 160 milioane de lei pentru stergerea unor datorii la 23 de CET-uri.

Ce a spus Basescu despre eliminarea subventiilor:

  • De asemenea, se va proceda la reducerea masiva a subventiilor, iar banii recuperati din subventii vor fi alocati tintit catre cei care in mod real au nevoie de sprijin financiar. Ca sa fie lucrurile mai clare, vreau sa va dau urmatorul exemplu: sistemul de incalzire din Bucuresti beneficiaza de subventii masive din partea Primariei Capitalei, dar si a bugetului de stat. Fara deosebire de veniturile pe care le au, toti cetatenii din Bucuresti si firmele racordate la sistemul centralizat primesc incalzirea subventionata. Or, subventiile globale vor fi sistate si se va acorda subventie celor care au nevoie de ea. Nu sunt cuplat la incalzirea centrala, dar daca as fi, desi am cel mai mare salariu, teoretic, din Administratie, as primi acea subventie, cand, in mod real, ea trebuie adresata cetateanului care are nevoie de ea.
Videanu: Subventiile nu vor mai fi acordate pentru a intretine nemunca

La randul sau, ministrul Economiei a declarat pentru Mediafax ca subventiile nu vor mai fi acordate pentru a intretine pierderile si nemunca. Ministrul a dat exemplul subventiilor din minerit si agricultura.

Una dintre solutiile relansarii economiei este limitarea cheltuielilor publice inutile, precum subventiile in minerit si agricultura, care nu produc efecte in economie si a caror alocare trebuie regandita, a declarat ministrul Economiei, Adriean Videanu.

"Cred ca ar trebui sa gasim solutii in alta parte, cred ca ar trebui sa limitam cheltuielile publice inutile, precum subventiile de tot genul care se dau absolut fara nici un fel de eficienta. Cred ca ar trebui analizata foarte atent aceasta zona a subventiilor. OK, le dam, dar sa vedem si care este efectul acordarii lor. Toate aceste ajutoare trebuie restructurate, Romania nu si le mai poate permite", a afirmat Videanu.

El a adaugat ca Romania nu isi mai poate permite sa acorde subventii pentru a intretine pierderile unor companii sau nemunca.

"Va trebui sa analizam, inclusiv in minerit, care este eficienta subventiilor. Aceasta criza trebuie sa aduca Romania la momentul adevarului, este un moment in care nu ne mai putem permite sa utilizam anumite resurse absolut ineficient, asa cum s-a intamplat. Situatia de astazi este rezultatul a ceea ce s-a intamplat in 2007 si 2008. Niciodata un fenomen economic nu se rostogoleste mai devreme de sase luni - un an. Daca dau subventii numai pentru a intretine pierderile si nemunca in sectorul minier, renunt la ele si am terminat socoteala, gasesc alte solutii. Este o responsabilitate comuna", a adaugat Videanu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7885 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Centrale termice! (Vineri, 7 mai 2010, 12:12)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    O solutie f simpla care va va scapa de toate aceste neplaceri! Consumi doar apa rece si platesti factura la gaz. Chiar daca pretul gazelor va continua sa creasca, tot nu vei ajunge sa platesti cat va veni la intretinere dupa eliminarea acestor subventii. In plus ai apa calda aproape instantaneu si tu decizi cand e nevoie sa ai caldura in apartament si cand nu. Nu mai esti sclavul asociatiilor de propietari intr-un bloc in care fie mori de frig in casa ca sunt prea zgarciti sa dea drumul la termoficare fie dinpotriva desi e cald, constati ca trebuie sa platesti cotele comune desi ai caloriferele inchise!
    • -9 (13 voturi)    
      mda (Vineri, 7 mai 2010, 12:31)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      ai idee cat costa o centrala ptr un apartament de 3 camere? nu mai vb prostii....
      • +8 (8 voturi)    
        mda (Vineri, 7 mai 2010, 14:15)

        rochiri [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Costa dar mertita toata investitia.
        Credem am centrala de 7 ani!
      • +2 (2 voturi)    
        cea mai mica centrala (Vineri, 7 mai 2010, 15:55)

        meticulos [anonim] i-a raspuns lui daniel

        este de 22kW de care NU ai nevoie. Se cumpara la 1900-2000 ron (Ariston sau similar). Te mai costa ceva instalarea si ceva piese. NU AJUNGI la 3000 ron. Platesti intr-o iarna mai mult de atat.
      • +3 (3 voturi)    
        iti amortizezi investitia in 3 ani (Vineri, 7 mai 2010, 16:22)

        sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui daniel

        Da .
        • +1 (1 vot)    
          ba si mai bine! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 6:47)

          meticulos [anonim] i-a raspuns lui sacaradan

          nu mai depinzi de vecin (si-o fi platit intretinerea, ca sa nu vina si sa taie la tot blocul?). Ai confortul TAU (vrei caldura la 5 dimineata si nu mai vrei de la 10 incolo asa faci). Nu esti acasa? reduci centrala cum vrei. E prea cald pt ca stai pe sud? reduci centrala.
    • -5 (7 voturi)    
      Ieri scria EVZ ca se pregateste o surpriza: (Vineri, 7 mai 2010, 13:32)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Toti care au centrale sa fie obligati sa se rebranseze la RADET in urmatorii 3-5 ani. Asa ca nu stiu cat timp ar fi o solutie.
      • +2 (4 voturi)    
        Fugi bre deaicea... (Vineri, 7 mai 2010, 13:28)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Creator

        Si cum crezi tu ca vei obliga pe cineva sa se rebranseze la radet? Daca el nu vrea? Asta e impotriva ooricaror norme europene. Si daca nu plateste serviciul ce-i faci? Nustiu unde ai citit aberatii din astea. Da-mi si mie linkul sa ma uit. Sigur ti-a scapat ceva.
        • 0 (2 voturi)    
          aveti termen 5 ani (Vineri, 7 mai 2010, 16:16)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Ia si citeste: http://www.capital.ro/articol/locuintele-deconectate-de-la-radet-vor-fi-reconectate-obligatoriu-in-maximum-cinci-ani-134777.html?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
          • +2 (2 voturi)    
            Nu se poate asa ceva (Vineri, 7 mai 2010, 21:33)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            Intelegi? Ei nu te pot obliga sa folosesti un serviciu daca tu nu vrei. Asa era poate acu 20 de ani. Mai nou traim intr-o democratie, iar intr-o democratie asa ceva e imposibil.
            • 0 (2 voturi)    
              nu te obliga sa te bransezi (Sâmbătă, 8 mai 2010, 3:11)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              ci iti interzic sa mai folosesti centrala proprie pe gaz. alternativele acceptate sunt fie radet fie centrala proprie eco (electrica, solara )
    • +1 (1 vot)    
      Bucuresti (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:52)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Bucurestenii sunt, de departe, cei mai retrograzi/refractari in ceea ce priveste centralele termice.
    • 0 (0 voturi)    
      Un nou inceput. (Duminică, 9 mai 2010, 13:01)

      XXXX [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Ma numesc XXXXXși locuiesc în Sibiu si de cand ma stiu nu am beneficiat de apa calda cu subventii si de subventii in general.... asa ca Bucurestenilor nu meritati nimic decat un loc la Belu.
  • -4 (12 voturi)    
    nu cred (Vineri, 7 mai 2010, 13:12)

    Diazepam [anonim]

    vreau sa o vad si pe asta... salarizarea unica e praf, tva-ul praf, creditarea praf... etc, praf
    vreau sa vad ca dati subventii personalizate
    oricum... halal conducatori. sunteti varzaaaa!!!
    presimt ca ne asteapta soarta greciei...
    off!!! rau imi pare
    • +2 (10 voturi)    
      restrictionarea internetului (Vineri, 7 mai 2010, 13:31)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Diazepam

      Aveti Internet si la spitalul de nebuni?
      Pai voi ar trebui sa va tratati linistiti mai, Diazepam, nu sa scrieti comentarii pe Hotnews!
  • +10 (10 voturi)    
    stop furturilor (Vineri, 7 mai 2010, 13:22)

    bigone [anonim]

    Subventia la caldura este o forma de furt pe care cetatenii din orasele mari cu sisteme centralizate o exercita asupra restului cetatenilor care folosesc centrale, sobe etc. Acest lucru trebuie sa inceteze
    • 0 (0 voturi)    
      Dezbina si domneste (Sâmbătă, 8 mai 2010, 9:06)

      Zulu [anonim] i-a raspuns lui bigone

      Subventia doar trece pe la "cetatenii din orase", ea practic ajunge la Radetii de peste tot! Pentru ei s-a creat sistemul, sa faca citi bani vor. Guvernul si primariile cica subventioneaza cetateanul dar de fapt dau bani la furnizor. Ca la preturile lor "de productie" era deja toata lumea debransata, asa o duc bine.
  • +7 (9 voturi)    
    poate ar fi cazul... (Vineri, 7 mai 2010, 13:23)

    azx [anonim]

    Poate ar fi cazul sa treaca toti pe sisteme de incalzire individuale (centrale termice).
    Cum alte judete s-au decuplat complet de la reteaua centralizata se poate si in judete mai sus mentionate.
    • -5 (5 voturi)    
      Este cazul (Vineri, 7 mai 2010, 14:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui azx

      Cel mai economic mod de a produce energia termica este cel centralizat. Este un adevar care numai cel care nu vor nu -l accepta.
      Stai linistit ca nimeni nu te va obliga sa te bransezi la sistemul centralizat. O vei face tu singur atunci cand :
      va veni ISCIR-ul la tine si iti va spune ca instalatia ta nu mai este conforma si trebuie schimbata
      va veni DISTRIGAZUL si iti va taia alimentarea cu gaze tot din aceleasi motive
      vecinii te vor da in judecata ca nu asiguri siguranta in exploatare a instalatiilor ,etc
      Nu observi ca acum toti politistii opresc in trafic numai Daciile berline vechi ?
      De ce oare ?
      • +3 (3 voturi)    
        e ceva adevar in ceea ce spui... (Vineri, 7 mai 2010, 14:44)

        Dorelus [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        dar costul final nu e doar cel de producere.. ci si cel de distributie.. si de ce sa nu recunoastem si cheltuieli cu personalul.. daca nu crezi ca asta e o problema verifica salariile celor care lucreaza acolo.. si nu ma refer la nea ilie instalatorul sau cazangiul, ci la directori si clica lor... cheltuielile fantastice se duc acolo si pe pierderile din transportul energiei... altfel am face o centrala undeva pe la sibiu si am da la toata tzara ca e mai 'eftin... Crede-ma pe cuvant per total e MULT mai economic cu micro centrale de apartament..
        • +1 (1 vot)    
          nu (Sâmbătă, 8 mai 2010, 3:14)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dorelus

          daca nu vrei radet, ca ai pierderi, atunci cel mai economic este cu centrala de bloc.
      • +2 (2 voturi)    
        de ce? (Vineri, 7 mai 2010, 15:57)

        uimit [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        nu s-or fi dus nemtii la termoficare? sunt prosti sau ai tu date gresite (poate de pe la partid)? dar orasele din Romania care s-au debransat? numai PEkin si Bucuresti ca orase mari mai sunt pe termoficare.
  • -2 (14 voturi)    
    nu mai fiti carcotasi (Vineri, 7 mai 2010, 13:24)

    Mazeta [utilizator]

    O sa ne incalzim la motoarele F-16, care oricum nu cred ca o sa se ridice prea des de la sol. Iar cand o sa avem si F-35.. pfuui, tata, atunci sa te tii!..
  • +8 (8 voturi)    
    cand nivelam "radeturile" ? (Vineri, 7 mai 2010, 13:24)

    john [anonim]

    Oricum am fost cei mai bogati (= prosti) din Europa de ne-am permis sa tinem asemenea monstruozitati in functiune. Ia incercati sa aflati cat inghit aceste incomensurabile gauri negre de "frica sa nu sufere cetateanul" si cat ar costa sa luam de la 0 niste siteme eficiente. S-ar putea sa ramanem si cu ceva bani de pensii.
    • +2 (2 voturi)    
      COMPARATII (Vineri, 7 mai 2010, 13:51)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui john

      suntem pe primele locuri in EU la pretul gigacaloriei.
      Solutia de modernizare nu exista pt Romania, ci numai solutia centralelor individuale. Numai asa se elimina pierderile pt ca centralele individuale au randamente f mari.
      Debransarea si reabilitarea termica a blocurilor solutia de urgenta.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 7 mai 2010, 13:24)

    bogdan [anonim]

    De ce sa subventionezi pretul la toti. Subventionezi doar la cei care ai nevoie (de ex venit pe cap de locuitor < 600 RON). Eu deja platesc gigacaloria la 270 lei, cu centrala termica de bloc. De ce sa subventionam si bogatul si saracul?
    E foarte corect si trebuia aplicat de prin 2004-2005, cind aveam crestere economica.
  • +9 (11 voturi)    
    Oricum era incorect (Vineri, 7 mai 2010, 13:24)

    Iulian [anonim]

    Oricum era incorect fata de cei ce aveau incalzire proprie. Aia de ce sa nu primeasca subventii.

    M-am plictisit de subventiile pt toti sarantocii
    • +2 (2 voturi)    
      mai citeste (Vineri, 7 mai 2010, 13:44)

      erikka [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      subventiile nu erau pt toti sarantocii asa cum ii numesti tu, ci pentru acoperirea pierderilor din reteaua pe care RADET sau cum i-o mai chema nu sunt in stare sa le acopere...
      • +5 (5 voturi)    
        Gresit! (Vineri, 7 mai 2010, 13:32)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui erikka

        Eu locuiesc intr-un bloc cu centrala termica de bloc, si costul giga-caloriei e undeva la 240 RON. Si sigur centrala mea de bloc e mult mai performanta decit CET-urile. Asha ca nu-mi spune mie ca de fapt giga-caloria costa 150 lei, si restul sunt pierderi.
        Eu as inchide toate cet-urile si as merge pe centrale de bloc sau pe centrale de apartament.
        • -3 (3 voturi)    
          Tu gresesti ! (Vineri, 7 mai 2010, 14:24)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          La CET-uri energia termica este un reziduu al procesului de productie al energiei electrice, deci nu prea costa nimic ! Tu la bloc ai o centrala de... apartament mai mare, care oricum are un randament mai bun decat al celei de apartament. Iar daca vrei sa compari randamentul centralei tale de la bloc cu cel al CET-ului, mai gandeste-te putin !
    • -6 (6 voturi)    
      Plictiseala (Vineri, 7 mai 2010, 14:06)

      cDinu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Esti plictisit de subventiile sarantocilor?!!! De prostia ta ar trebui sa te plictisesti si sa te mai duci pe la scoala , nu sa faci comentarii pe Hotnews. Te rog dezvolta de ce crezi tu ca era incorect.
      Doar pentru ca TU ai incalzire proprie?
      Sau e mai corect sa fie subventii la caldura pentru ca majoritatea populatiei e SARACA?
      • +3 (5 voturi)    
        Prietene (Vineri, 7 mai 2010, 13:39)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui cDinu

        Cu cit vor fi mai multi bani dati ca subventii, cu atit vor fi mai multi "oraseni" care nu-si permit sa locuiasca la oras. Si cu atit mai mult vor supravietui mastodonti gen CET, care fara subventii ar da faliment in 2 luni, ca n-ar mai lua nici dracu caldura de la ei. De ce sa subventionam Gigacaloria data de CET si sa nu subventionam caldura, doar pentru cei cu venituri mici, dar la toti, Si la cei incalziti la CET, si la cei cu centrala proprie (ca sunt si multi din astia care nu o duc bine deloc). Si in felul asta mor si CET-urile (ca la 3-400 RON nu mai cumpara nimeni giga-calorie de la ei, si scapam de o gaura neagra, de 5-6 sefi per CET, de toti taietorii de frunze la ciini din CET-uri. Si cu banii ramasi facem si reabilitare termica a blocurilor.
        Si mai e ceva, sa nu credeti ca CET-urile sunt sustinute din bani veniti de pe luna. Tot din impozitele date de prostime la stat sunt si banii aia cheltuiti aiurea.
  • +7 (7 voturi)    
    Centrale termice de apartament !!! (Vineri, 7 mai 2010, 13:28)

    calinsab [utilizator]

    eu sunt din Ardeal si pe aici cam de vreo 8 ani a dat faliment regia de termoficare... avem centrale de apartament si va spun ca poti face economie cat doresti si ai apa calda si caldura exact cum ai nevoie... merita investitia.... iar de banii de subventie... ce sa spun acum se vede ca primariaare bani si a inceput sa modernizeze orasul... deci fara subventiii !!
    • -1 (1 vot)    
      luxul (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:24)

      Előd [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      Luxul tău o plătesc restul, care nu mai pot apela la soluția centralei de apartament pentru că nu este fezabilă să încălzești toată România în sistem individual.

      Orașul este îndreptățit să-și stabilească strategia energetică, și poate interzice (sau pur și simplu poate opta să nu autorizeze) centralele de apartament.
  • +6 (6 voturi)    
    valeau muica... (Vineri, 7 mai 2010, 13:42)

    bau bau [anonim]

    bai sunteti nebuni.... cum o sa se mai descurce radet-ul cu salariile lor de mizerie si cu competentele profesionale de top?
    cum o sa mai praduiasca presedintii din blocuri si administratorii care sunt adevarati Dumnezei pentru masa mare de prosti care cotizeaza la bunastarea lor..?
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 7 mai 2010, 13:46)

    bucurestean [anonim]

    Si ne mai miram de ce nu sunt bani pentru metrou, poduri, pasaje si sistematizare a traficului... eu stau la casa si imi fac singur caldura si apa calda, platesc aprox 50% din cat se plateste la bloc, daca luam in calcul ca mai e si subventionat inseamna ca eu produc caldura si apa calda la aproximativ 20% din costul radet, va dati seama ce dezastru este radet. In atatia ani, ieseam mai ieftin de 10 ori chiar si daca cumparam si dadeam pe gratis cate o centrala termica pentru fiecare apartament din bucuresti...cata prostie
    • +4 (4 voturi)    
      Preturi!!! (Vineri, 7 mai 2010, 13:15)

      Claus [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Intr-un apartament nou de 2 cam (aprox 58mp) in luna dec factura la gaz + apa rece a fost de aprox 200 roni in cazul in care in ap au fost 22 grade celsius constant. Oare cat a-r plati un cetatean ditr-un bloc comunist pentru acelasi tip de ap, dar conectat la retaua de termoficare fara subventii ?
      • +1 (1 vot)    
        200 RON? (Vineri, 7 mai 2010, 13:41)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Claus

        Pai ia fa o izolare termica si pune niste termopane calumea, sa vezi cum scade la 100-150 RON. Si cind pleci de acasa mai redu caldura (in masura posibilitatilor). 200 RON cu centrala termica la 60 mp e cam mult.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Vineri, 7 mai 2010, 18:37)

        ekek [utilizator] i-a raspuns lui Claus

        250 de ron am platit max in iarna

        am termopane, dar usa la intrare e cam vraiste si cand deschid geamul la bucatarie sa face un mic vaj pe jos.
  • +3 (3 voturi)    
    Subventii (Vineri, 7 mai 2010, 14:07)

    Corectitudine? [anonim]

    Salut,

    Nu vi se pare normal ca sa se renunte la ele, dar acordarea lor nu este justa. Daca o persoana care se are un venit eligibil pentru subventie dar nu are imobilul racordat la radet nu primeste subventia. Eu unul sunt pentru eliminarea lor. De ce eu sa sustin doar partea populatiei care foloseste companii de stat? Amaratii de la tara au primit subventii pentru caldura si apa calda? Ori e legea la fel pentru toti, ori nu se mai aplica. Sa isi puna centrale de bloc sau apartament si asa nu vor mai depinde de nimeni. A primit cineva subventie ca nu a avut de ales si a trebuit sa isi puna centrala/boiler? Prea mult timp s-au amanat masuri dure care trebuiau luate, iar acum e momentul sa se aplice ca sa nu ajungem ca Grecia. Ma distreaza ca toti au sarit ca se redyc pensiile cu 15%, dar nimeni nu a asteptat sa vada normele de aplicare. De exemplu daca vor alinia toate pensiile si le vor taia celor cu pensii nesimtite (contributie in ultimele x luni, legea pentru nu stiu care si restul) atunci omul de rand nu va fi afectat. Bugetarii vor salarii mai mari, in fiecare an profesorii fac greva. Au fost fortati sa intre si sa ramana in sistem? De ce restul trebuie sa sustina financiar toate aceste revendicari? Nu iti convin conditiile, atunci pleci. Sa vedem ce aport are mediul de stat la buget si daca macar sunt in stare sa isi acopere costurile. Eu sunt satul de functionari, platiti din banii mei si ai altora, care te trateaza cu indiferenta, nu au chef sa-ti dea toate detaliile, te plimba de la un birou la altul. Sunt si exceptii, dar din pacate prea putine. Ce mai trebuie facut: luati toti milionarii Romaniei la verificat, alaturi de conationalii iar cine nu isi poate justifica averea sa ii fie confiscata. Sa imi spuna mie cineva ca nu i-ar conveni sa ia salariul brut in loc de net, asa cum practic au facut o gramada si nu au patit nimic. Daca s-ar face aceasta verificare, dar pe bune, eventual cu prima procent din prejudiciu recuperat pentru cel care instrumenteaza cazul, se va redresa economia.
  • +4 (4 voturi)    
    frumos (Vineri, 7 mai 2010, 14:11)

    proto [anonim]

    coloratii care au cate 5kg de aur pe ei di afaceri underground cu fetite, fier vechi, flori, masini furate etc, si care o sa zica ca n-au nici un venit o sa ia ei subventia ia un amarat ci 1000 lei salar n-o sa aiba dreptul
  • +4 (4 voturi)    
    Pare ok DAR.. (Vineri, 7 mai 2010, 14:11)

    Locatar [anonim]

    Masura e ok in mare, dar sa nu mai fiu nici eu nevoit sa platesc ~40 % din cat declar apa calda dar care este apa rece semnificand timpul pana ajunge apa calda la robinet. Pana vine apa calda la mine astept cu apa data drumul cam 4-5 minute. Daca se aplica masura asta vreau ca atunci cand am deschis robinetul de apa calda sa curga apa cald.
  • +1 (1 vot)    
    Sa se taie la toti ! (Vineri, 7 mai 2010, 14:47)

    exo [anonim]

    Multe lucruri se descopera pe parcurs si nu convin la multi. Daca ies bani ce conteaza care e sursa nu? asa si aici, daca se dadeau subventii ce conta cine plateste pentru ele. Nu uitati ca au fost orase intregi unde s-a desfintat sistemul de incalzire a orasului si fiecare a trebuit sa se adapteze la conditii cum a putut si cat i-a permis buzunarul, si nu au fost subventionati nici unii. Faci eforturi si iti pui centrala cu putinii bani pe care ii ai. Daca nu poti centrala iti pui un boiler si o soba. Sa avem un pic de tarie de caracter, ca si asa suntem un popor de lasi care evita cat poate orice indatorire si responsabilitate.
  • +2 (2 voturi)    
    orasul vostru (Vineri, 7 mai 2010, 15:39)

    exo [anonim]

    Ar fi de preferat ca atunci cand scrieti comentariul in aceasta rubrica, sa metionati si orasul in care locuiti pentru ca asa ne putem face o idee mai buna despre abordarea pe care o aveti. Se stie ca orasul cel mai afectat de taierea subventiilor este bucurestiul. Nu va fie frica ca nici cei din ardeal unde nu mai functioneaza termoficarea de ani buni asa cum a mai zis cineva mai sus nu au murit.
  • +4 (4 voturi)    
    cluj napoca (Vineri, 7 mai 2010, 16:45)

    sacaradan [utilizator]

    mama mea locueste in cluj si a montat centrala de vreo 4-5 ani.Fara schimbatul caloriferelor ( doar curatirea lor ) a platit vreo 3500 ron.Este foarte multumita si investitia este amortizata de anul trecut .Imi aduc aminte cand locuiam acolo ca in diminetile cand mergeam la munca trebuia mai intai sa dau drumul la apa calda si sa astept vreo 7-8 minute pana se golea instalatia blocului de apa rece si imi venea apa calda.La fel si cu caldura pt cei ce eram la etajul 10 erau probleme zilnice ,care cu montarea centralei s-au solutionat.Recomand la toata lumea .Din 2 scari de 88 apartamente astazi nimeni nu mai este racordat la centrala de cartier.
  • -1 (1 vot)    
    pe vremuri erau 'normatorii'... (Vineri, 7 mai 2010, 20:16)

    donovan [anonim]

    e foarte simplu ca pe baza datelor tehnice ale tipurilor de centrale sa se stabileasca pretul de productie.. In occident se face media ponderata si asa se determina pretul de productie pentru fisc.. Diferentele sunt impozabile, si mai ales diferentiat.. asa ca... La noi se pun si plimbarile amantelor in pretul de cost... Totul e o mare minciuna legalizata... incepand de la TVA care e o taxa sclavagista... suntem sclavi moderni...
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil (Vineri, 7 mai 2010, 23:35)

    naufragiatul [utilizator]

    ce citesc pe aici, pai daca cei mai multi nu-si platesc datoriile la preturile astea mici ale agentului termic furnizat, cum credeti ca vor plati la un pret dublu ?
    Ori eu sunt tembel, ori nu mai pricep nimic, aceasta masura va duce la falimentarea tuturor cet-urilor, iar in orasul meu nu "e" gaze, eu ce fac ?, imi bag centrala pe lemne sau una pe curent? ca stau la bloc, sunteti incredibili, normal ca avem clasa asta politica, daca majoritatea celor care comentati sunteti lipsiti atat de minimul de decenta cat si cel de cultura generala si sa nu mai vorbesc de limita maxima a prostiei in care va scaldat..
    • -1 (3 voturi)    
      aia cu priceptul e mai adevarata (Sâmbătă, 8 mai 2010, 6:56)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

      centralele de apartament sau de bloc functioneaza si cu GPL (ButanGaz, Petrom etc). In plus, de ce trebuie sa platesc EU pentru confortul tau? Da, da, subventia ta la caldura vinde din impozitul meu pe salariu. Nu ma intrebi daca vreau? Daca primaria ta, din taxele tale (locale) vrea sa te subventioneze pt.mine e OK, dar pt. concetatenii tai o fi OK? PS. Un exemplu: un pensionar din Bucuresti (central) care se plangea ca nu-i ajung banii de incalzire pt.un apartament de TREI CAMERE unde statea singur. Asta se numeste LUX si luxul se plateste.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar.... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 9:48)

    john [anonim]

    Dar preturile corecte la curent care sunt? Ia sa va vad !
  • +1 (1 vot)    
    Sistarea subv (Sâmbătă, 8 mai 2010, 9:54)

    Bebi [anonim]

    Nu e prima dată când se face reducerea subv; subvențiile au fost o prostie de la început, tocmai pentru că au beneficiat de ele cine nu trebuia.
    Problema ar fi ca acele prețuri de vindere a gigacaloriei să fie f bine definite; adică de ce e gigacal în jur de 300 de lei (sau peste)?
    Ce salarii ”babane” ale celor din sistem sunt menținute cu plata de către populație a gigacaloriei nesubvenționate?
  • +1 (1 vot)    
    Pretul corect? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:16)

    zexe [anonim]

    Pretul real...pretul corect..dar cine imi spune si mie care este pretul corect si REAL al gigacaloriei pentru ca datorita subventiilor care s-au dat de ani buni,le-au permis sa creasca preturile la cote exagerate ,fara sa faca investitii sa-si poata acoperi pierderile ,salariile grase,primele,etc.
    Deci are de gind cineva sa ne spuna pretul corect????
  • +1 (1 vot)    
    halucinogene (Sâmbătă, 8 mai 2010, 13:31)

    gheo [anonim]

    am citit si eu articolul din capital si nu-mi dau seama ce au fumat... acum nu stiu sigur nici cine a fumat...
    jurnalistii de la capital, aia de la primarie, poate careva de pe la guvern care s-a gandit cum sa salveze un mastodont care a murit demult si intre timp l-au si invadat mustele...
    daca se intampla asa ceva, o sa fie groasa
    pentru ca retehnologizarea centralelor si modernizarea conductelor, la nivelul bucurestiului o sa coste peste 1.5 miliarde euro...
    si evident ca n-o sa aduca vreun smecher banii de acasa, o sa plateasca ... 'clientii'
    eu am fugit de la bloc la casa; casa am construit-o cu atentie si chiar 'eco'; dar fara panouri solare sau alte alea, ca n-am bani; ma costa 2.5 lei/luna/mp incalzirea, la varf de iarna; adica la bloc as fi platit 140 lei pe luna in ianuarie la nivelul asta de eficienta
    plateam 330 lei/luna in ianuarie, doar incalzirea...
    si atunci si acum - la 23 de grade, nu cu plapuma in cap...
  • -1 (1 vot)    
    politica sociala (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:11)

    mirela [anonim]

    Dragi romani, vi se pregateste ceva, ceva ce tine de ratiuni inalte, de stat, numita politica sociala si demografica!
    Statul are nevoie de cat mai multi contribuabili ( largirea bazei de impozitare - adica "sclavi pe plantatie), cat mai repede si cat mai tineri ( nu mai exista "cei 7 ani de acasa" ci "cei 6 ani de acasa": patru ani ciclul primar +cinci ani ciclul gimnazial = scoala obligatorie =>6+4+5=15 ,adica,la aprox 15-16 ani copiii nostri vor iesi apti de munca si de...ati ghicit...de impozitat! Si va asigur ca se vor lua masuri si pentru diminuarea numarului de "scolati", adica vor fi mai putini liceeni, mai putini studenti, mai putini ...sa le spunem "intelectuali" ( am ezitat pt. ca in ultimii ani, 90% din absolventii cu studii superioare sunt tampiti, analfabeti, agramati - pe vremea stalinista se numeau " pe puncte" ).
    Concluzie:mars la munca mai devreme!
    Statul mai are nevoie de brate de munca in AGRICULTURA. Tara are un imens potential agricol, neutilizat, pt. ca forta de munca de la tara este imbatranita iar restul populatiei s-a domnit si traieste din mila sociala, la bloc. Se va face in asa fel incat cati mai multi oraseni dedulciti la confortul
    subventionat sa se intoarca la glie si s-o munceasca! Adica multi romani vor fi determinati, prin diferite reglementari, sa-si paraseasca domiciliile "subventionate" sau devenite prea greu de intretinut, si sa se dedice agriculturii.
    Concluzie: nu va mai intreceti in solutii optime si ultraieftine! Statul tot la glie va va duce, pt. ca trebuie muncit, ca sa nu mai importam, pana si ceapa, de la turci!Dupa ce firmele ce instaleaza centrale de apartament/de bloc, vor fi terminat treaba lor, vor scumpi gazul pana la cer si/sau scumpesc autorizatia ISCIR, sau iti trebuie senzor , sau mai stiu eu ce.
    Ar trebui sa mai spun ca scumpii nostri capitalisti emanti dupa "revolutia" din 1989, vor avea ocazia sa mai faca " o afacere" buna, adica vor cumpara la pret de nimic locuintele celor alungati la tara.
  • +1 (1 vot)    
    abuzurile statului (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:25)

    liv [anonim]

    preturile la utilitati, nu reflecta realitatea, ele au fost calculate de tehnicienii autoritatilor- adevaratii specialisti din mediu extrabugetar, au alta parere, dar intr-un stat cu atatea monopoluri, ce sa faci?
  • 0 (0 voturi)    
    lege neconstitutionala (Luni, 10 mai 2010, 7:10)

    sesizare-lege rebransare [anonim]

    Este legal sa ne oblige la rebransare daca tot radet-ul ne-a dat aprobarea pentru debransare?
    Scrieti ca "Sistemele sunt realizate dupa tehnologii anterioare crizei energetice din 1972, au randamente scazute, pierderi intre 25% si 35% si costuri ridicate de productie.Cele mai multe centrale sunt ineficiente si au acumulat datorii imense, fapt care le face candidate la inchidere. De altfel, au termen pana in 2013 sa se alinieze normelor de mediu impuse de Uniunea Europeana".Atunci impunerea de-a nerebransa sau a folosi centrale termice solare (???) este o aberatie, motivatia ca poluam cu centralele termice individuale nu sta in picioare in fata poluarii pe care o produc centralele radet-ului. Si de ce sa platesc mai mult si sa am mai putin cand se poate invers? Se poate impune de unde si cu cati bani sa-mi cumpar un produs sau un servici? Suntem in economie de piata sau nu? Se poate da o lege retroactiv astfel ca toti care s-au decuplat cu aprobarea lor sa se cupleze la loc? Cine se ascunde in spatele unei astfel de idei si ce interese are pe banii nostrii? Va rog sa aprofundati acest subiect si sa ne ajutati respectand legile europene. Le sta foamea in gat la unii cam mult pe banii nostrii.