VIDEO Un roman conduce crama care produce vinul oficial de la campionatul mondial de fotbal din Africa de Sud

de Magda Barascu     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 15:15 Economie | Consumator

Razvan Macici
Foto: www.wynsa.co.za
Daca va intrebati ce consuma Maradona, Pele sau Van Basten la campionatul mondial de fotbal din Africa de Sud, aflati ca beau un vin produs de un roman. Razvan Macici este oenolog la cramele Nederburg care produc cel mai cunoscut brand de vin sud-african. “Nederburg produce vinul oficial de la campionatul mondial de fotbal din Africa de Sud. Este un brand unic, facut special pentru campionatul mondial. Il putem vinde doar pana la sfarsitul lunii decembrie 2010”, spune Macici (vezi video).


Special pentru campionatul mondial Nederburg a produs un sauvignon blanc 2010, un rose 2010 si un cabernet sauvignon 2008.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2064 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Foarte frumos (Vineri, 18 iunie 2010, 16:12)

    razvan [anonim]

    Acest om reprezinta acea categorie de oameni de care Romania are nevoie in prezent. Felicitari Razvan pentru realizarile tale, dar si pentru ca ne faci sa ne simtim mandri ca suntem romani!!
    • +2 (4 voturi)    
      Felicitari (Vineri, 18 iunie 2010, 17:05)

      Michael ENCIU [anonim] i-a raspuns lui razvan

      bravo razvan,

      frumos sa aud de romani ca si mine care au adus cinste si faima tarii unde sau nascut.

      sintem mindri de tine

      michael enciu
      it project manager ch
    • -1 (7 voturi)    
      Imi produci greata (Vineri, 18 iunie 2010, 17:06)

      SirJ [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Si tu, si modul in care e scris articolul. In primul rand, vinul nu este produs de Razvan Macici, firma Nederburg nici macar nu este firma lui. El este seful echipei de vinificatori al companiei. Iar tu, comentator prost, sa stii ca oameni ca Macici nu au nici o treaba cu Romania, nu datoreaza nimic Romaniei si nici nu a ajuns unde a ajuns prin contributia a mea, a ta..a noastra. Esti un superficial netot care iti asumi indirect un fals credit pentru reusitele unor oameni care din trista ironie s-au nascut romani.
      • -3 (3 voturi)    
        Ironia (Vineri, 18 iunie 2010, 17:32)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui SirJ

        Complexul de superioritate e boala grea, pentru ca orice snob frustrat viseaza sa iasa din casa si sa curga lapte si miere . Lasii gasesc intotdeauna pretexte s-o ia pe calea mai usoara. Ce-ar fi sa va duceti voi toti in america, singura tara care va merita, si in modul asta se va realiza ce n-a reusit hitler=eugenia. Si va veti putea mira zilnic de salbaticii din Romania! Si sa vedem noi atunci productie de dobitoci pe banda rulanta, care invata inmultirea in al 8-lea an de invatamant primar. Go on and live the american dream! Fuck Romania!
      • +2 (6 voturi)    
        Mentalitate (Vineri, 18 iunie 2010, 18:06)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui SirJ

        Esti de o mentalitate gretoasa, ca sa folosesc tonul tau.

        Afla ca orice roman, indiferent ce face, poate sa faca cinste Romaniei sau sa produca dezonoare.

        Se vede faptul ca tie iti plac numai stirile negative despre romani. Ai creierul stricat, amice. Daca un roman nu vrea sa aiba nimic a face cu Romania, e liber sa renunte la cetatenie si sa isi schimbe chiar numele.

        Cat timp nu o face, nu te da tu mare cunoscator sa ne spui noua cum stau lucrurile.

        Tu reprezinti subsecia cea mai proasta de pe pamant: carcotesti, arunci cu noroi, injuri, nu respecti pe altul care ajunge sa fie mentionat pentru niste lucruri pozitive.

        Acum dupa ce am scris atata, imi si pare rau ca m-am obosit sa-ti raspund. Postez totusi mesajul din respect pentru timpul meu si cu slaba speranta ca poate s-o prinde ceva de tine.
      • -1 (1 vot)    
        Of course... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:24)

        cocolocco [anonim] i-a raspuns lui SirJ

        ..my horse! ;)

        "SirJ" a pus punctul pe Y. ;)
        "Razvan", care e contributia ta, de te simti deodata mindru, desi habar nu ai avut pina azi de domnul Macici.

        "Michael" , crezi ca intereseaza pe cineva comentariul "it project manager ch"?
  • -1 (1 vot)    
    Scuze lui Morar ? (Vineri, 18 iunie 2010, 17:12)

    ik [anonim]

    vedeti ca s-a "atacat" pe blog
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e roman, (Vineri, 18 iunie 2010, 18:08)

    dumi [anonim]

    Macici nu seamana cu... Popescu, dar daca face vin bun, sa traiasca! Vinul n-are frontiere, corect? Hotnews, poate-i luati un interviu, ca sa aflam si noi ce mai e prin tara aceea ciudata, Africa de Sud. Sus paharul!
  • -2 (2 voturi)    
    Oficial....? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 11:38)

    Kata [anonim]

    Ce mai e chestia asta cu ceva oficial pentru nu stiu ce campionat? E o chestie stupida ca si multe altele. P. S. Nu am nimic cu nenea ala cu vinurile. Pa...
  • +1 (1 vot)    
    Traditia familiei Macici (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 13:37)

    Cristian [anonim]

    Din tata viticultor (Pietroasele si Valea Calugareasca)de exceptie,din mama horticultor,Razvan reprezinta noua generatie de producatori de vin de calitate,probabil a ales sa traiasca in Africa de Sud vazand calea greoaie a realizarii in propria tara.Bravo Razvan !