Wall Street Journal: Aproape jumatate dintre romani planuiesc sa isi ia doar o saptamana de vacanta; majoritatea vor alege destinatii interne

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:05 Economie | Consumator

Vacantele scurte inlocuiesc in acest an concediile de 3-4 saptamani, pe fondul temerii angajatilor de a nu lipsi de la decizii importante si a stresului provocat de criza financiara, arata un studiu GfK, comandat de Wall Street Journal. Ungaria, Romania si Portugalia sunt principalele tari europene unde oamenii aleg sa plece numai o saptamana de la serviciu. Destinatiile interne reprezinta tendinta vacantelor din acest an pentru majoritatea europenilor.

"In loc sa petreaca doua sau trei saptamani intr-o vacanta mare, oamenii isi iau weekenduri lungi libere pentru a se reface de la viata din ce in ce mai stresanta si grea," a declarat Mark Hofmans, director la GfK CR Academy Brussels.

Sapte din zece persoane vor petrece pana in doua saptamani pe concedii.

Germanii (46%), belgienii (34%) si spaniolii (31%) sunt printre tarile care prefera concedii de 2 saptamani, in timp ce ungurii (47%), romanii (43%) si portughezii (39%) aleg maxim o saptamana de vacanta.

"In ultimele 18 luni, cu recesiunea globala si presiunea pe care organizatiile o pun pe umerii angajatilor sa performeze, s-a simtit o tendinta puternica a oamenilor sa isi ia mai putin timp liber,"  a declarat Alex Linley, directorul unui centru de psihologie aplicata din Anglia.

"Oamenii au senzatia ca vor fi lasati pe dinafara cand se iau decizii. Simt ca trebuie sa fie in preajma, avand in vedere competitivitatea crescuta de la locul de munca," a adaugat acesta.

Jumatate dintre europeni vor alege sa plece in vacanta in tara lor, din cauza crizei financiare, arata acelasi studiu. Bulgarii (71%) si romanii (70%) conduc in acest trend, urmati de portughezi (66%).

"Este o problema care tine de bani," a declarat un operator turistic din Bulgaria. "Daca ai bani pentru concediu, pleci in Grecia sau Turcia, ca bulgar. Dar daca ai bani mai putini, alegi muntii din tara sau Marea Neagra," a explicat acesta.

Avand economii mai puternice, suedezii (87%), olandezii (85) si belgienii (77%) sunt cei care planuiesc sa calatoreasca si in afara tarii.


Citeste mai multe despre   























1124 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:34)

    marinaru [utilizator]

    Foarte bine ca mergem la mare si la munte in Romania. Avem nevoie sa facem un sacrificiu si sa acceptam conditii mai proaste la bani mai multi. Poate ca daca cautam suficient gasim totusi preturi bune si conditii bune. Trebuie sa tinem banii in tara anul acesta.
    • +4 (4 voturi)    
      Va autocontraziceti (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 15:36)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Si va explic imediat de ce. Sa incepem cu observatia Dvs - perfecta de altfel - ca trebuie sa acceptati servicii mai proaste pe bani mai multi. Si pun intrebarea: de ce in Romania serviciile sunt atat de scumpe pentru calitatea oferita? Pentru ca cererea e mare? Nici vorba: pentru ca hotelierii in Romania sunt - ca de altfel majoritatea serviciilor - tepari. Vor sa dea tunuri: sa se imbogateasca repede si cu cat mai mic efort, fara sa investeasca in modernizarea hotelurilor, in calitate. Culmea, si guvernul face la fel: aplica impozite peste impozite, indiferent daca acestea de fapt gatuie si asa firava economie functionala.

      Si tocmai de aceea nu sunt de acord cu Dvs: SA DEA FALIMENT si sa lase loc altora - chiar straini - sa puna pe picioare un turism de claitate. Si cu turismul e numai gaselnita, de fapt aproape toate servciile sunt in aceeasi paragina. Acceptand conditii mai proaste la un pret mai mare nu faceti decat doua lucruri: sa le dati bani teparilor sa isi ia Ferrari (chiar daca nu au pe unde merge cu el ca sa cu masca de pamant la fiecare groapa mai adanca de 5 cm, ca idiotii aia de italieni nu s-au gandit ca Ferrari pentru Romania ar trebui sa aibe senile) si sa nu aveti respect fata de banii munciti de Dvs punand energie si suflet. Ca sa ii dati - repet - cui ?!? Unora care apoi va jumulesc si va scuipa in fata ?!?

      Cat despre politica guvernamentala ea e la fel ca si turismul. Adica vine ministrul finantelor si recunoaste public ca 25% din economie este subterana, in schimb mareste taxele si impozitele celor care de bine de rau muncesc, cu titlul ca apara astfel siguranta nationala. Sincer: nu vad cum pensiile parintilor mei aduc atingere suveranitatii si stabilitatii Romaniei. ASADAR: Guvernul, in loc sa ii bage la puscarie pe cei care fura - cu imposibilitatea comutarii pedepselor in amenda si confiscarea tuturor avutiilor nejustificabile, ii apasa cu biruri pe cei fraieri buni de plata. Si exact ca si cu turismul, NU faceti donatii la stat!
    • +2 (2 voturi)    
      Europenizare si responsabilizare (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 15:46)

      25% din bugetari, dati afara imediat ! [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Observ de circa 1 an ca in statistici si comparatii internationale tandemul clasic Bulgaria-Romania e din ce in ce mai des inlocuit cu cel de necrezut acum cativa ani, Ungaria-Romania.
      Pt ca intre timp Romania a crescut si Ungaria a scazut, Bulgaria a cam ramas in urma.

      Fapt incredibil pt latrai si ciutaci, majoritari sau minoritari, incepem sa avem comportamente si mentalitati apropiate de unguri si portughezi.

      Criza e foarte dura peste tot si asistam la nivelari si la "coborari la realitate" a tarilor care au trait ani de zile pe credit si si-au construit imagine de "elev model UE" luand zeci de miliarde cu imprumut: Ungaria si Portugalia.

      Acum intervine, dupa genul asta de "europenizare" fortata, o responsabilizare generala si dureroasa:
      -Romania propune si aproba prin referendum reducerea numarului de parlamentari, imediat face si Ungaria exact acelasi lucru (profitand de o majoritate parlamentara stalinista, de peste 2 treimi, partidul de dreapta a lui Victor Orban a si votat legea).
      -Romania taie din salarii si pensii, Ungaria, Portugalia sau Bulgaria fac la fel, masuri luate inainte (Bulgaria) sau dupa noi (Ungaria, Portugalia).

      Peste tot in Europa se taie din salariile bugetarilor, se mareste varsta de pensionare, se reduc cheltuielile si risipa bugetara.

      Iar tarile care si-au batut joc, mintind si construind "prosperitate" cu banii altora, acum au devenit cosmarul Europei (Grecia), recunosc ca sunt in stare de faliment si cer noi imprumuturi la FMI (Ungaria) sau sunt denumite injurios (PIGS-Portugalia, Irlanda, Grecia, Spania).

      Are loc nu numai o omogenizare europeana "la baza", prin reductii si caderi PIB, ci si o responsabilizare a tuturor statelor, care vor avea mult mai mari dificultati in a obtine bani de dat pe pomeni electorale si asistanatul social !
  • +6 (6 voturi)    
    eh, nu toti (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:38)

    eps [anonim]

    Mai putin parlamentarii si bugetarii, care sunt intr-un concediu permanent.

    PS: nu spun ca bugetarii nu fac treaba. Spun doar ca o fac prost.
  • +2 (2 voturi)    
    vacantele in tara (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 15:00)

    damboviteanul [anonim]

    Uite cum contribuim la mentinerea unor servicii proaste in turismul romanesc.
    Suntem obligati dfe criza sa mergem tot la pensiuni facute fara gust, sa mancam tot ciorba de burta si pieptul de pui romanesc, sa platim bani frumosi pe servicii proaste.
    • 0 (0 voturi)    
      pai de ce sintem obligati? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 19:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui damboviteanul

      In Bulgaria de pilda e mai ieftin mai curat si serviciile mai bune. E doar un exemplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu va obliga absolut nimeni (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 20:05)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui damboviteanul

      Puteti sa strangeti bani nu un an ci doi si merge 10 zile intr-o tara prin apropiere: Polonia sau Cehia sunt la doi pasi. Si nu ma refer numai la capitale, mergeti la Kolin, Brno, Ceske Budejovice, Tabor (in Cehia) sau poate Krakovia (in Polonia).
  • -1 (1 vot)    
    Ce esantion? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 15:24)

    Luci [anonim]

    Eu MA INDOIESC ca jumatate din romani vor merge o samptamana in vacanta. Poate 5%, dar jumatate!!? Ce esantion au folosit? Doar cetateni din clasa de mijloc? Doar atunci se poate sa fi rezultat asemenea cifre.
  • +2 (2 voturi)    
    aleg altceva (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 15:25)

    alex [anonim]

    prefer sa merg mereu in afara. strang bani din timp pt asta. in romania drumuri proaste , trenuri proaste , in foarte multe orase la lasarea notpii nu ma simt in siguranta pe strada din cauza haitelor de caini.
    la noi un weekend sau maxim unul prelungit cu o zi doua in delta , cam atat se merita.
    by the way in bulgaria never!
  • +1 (1 vot)    
    doar o saptamana? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 18:00)

    nicu prolificu [anonim]

    eu sunt in concediu de vreo 6 luni, si nu e de maternitate sau medical; iar partea cu adevarat buna este ca am impresia ca voi mai fi inca pe atat cel putin; dar nu e bai, important e sa nu imi cheltui banii prin straini, pentru a sustine abureconomia nationala; daca stie cineva care e contul ala unde putem depune bani pentru solidaritatea nationala, mai am niste saci de bani care nu au mai incaput in avion, si decat sa prinda mucegi, mai bine ii donez statului
  • -1 (1 vot)    
    Am fost azi in Ruse (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 21:44)

    drak latinu [utilizator]

    Din bucuresti pt o prima experienta bulgara si a fost atat de tragic si prost( mai rau ca in giurgiu, orasul vecin) ca am facut cale intoarsa in buc. Mi au luat 7 euro la intrare si 6 la iesire bulgarii si e clar ca banii merg in alte locuri decat in ruse sau pod!