Emil Boc: Cotele reduse de TVA raman valabile si dupa 1 iulie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 8:33 Economie | Consumator

Taxa pe valoare adaugata (TVA) va ramane la cote reduse pentru o serie de produse, a declarat, marti, la Botosani, premierul Emil Boc. El sustine ca TVA nu se va majora, de la 1 iulie, in cazul constructiilor de locuinte sociale, medicamentor, ziarelor si revistelor, scrie Agerpres.

In cazul constructiilor, TVA va fi de 5%, iar in cazul medicamentelor si presei de 9%.

"Cotele reduse de TVA raman valabile si dupa 1 iulie. Asta ce inseamna? La constructia de locuinte TVA-ul ramane in continuare 5% pentru acele locuinte cu caracter social pana in 100-120 metri patrati. De asemenea, TVA, ca si cota redusa, nu se modifica la medicamente, unde ramane cota de 9%. La fel la ziare, reviste, asa cum era si pana in momentul de fata", a afirmat seful Executivului.

Guvernul a decis sambata trecuta sa majoreze TVA de la 19 la 24%.


Citeste mai multe despre   























8687 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:06)

    owl [anonim]

    Ce scrie in ordonanta de guvern, dl prim ministru? Mai citeste o data ce ai semnat....
    • +2 (8 voturi)    
      Mai citeste tu (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:19)

      scanner [utilizator] i-a raspuns lui owl

      Reducerile de TVA sunt prevazute de Codul fiscal. Mai documenteaza-te ca e plin de oameni care vorbesc aiurea.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:01)

        owl [anonim] i-a raspuns lui scanner

        La un control, nu ma ajuta declaratiile lui de presa, dragi tovarasi....
  • +7 (7 voturi)    
    intrebare: (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:31)

    me [anonim]

    "TVA nu se va majora, de la 1 iulie, in cazul constructiilor de locuinte sociale, medicamentor, ziarelor si revistelor" - ziarelor si revistelor??!?!?! d c nu si cartilor? ne culturalizam cu click si libertatea?! sau care e logica?
    • -1 (1 vot)    
      Da, asta e ideea (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:15)

      Mircea Marinescu [utilizator] i-a raspuns lui me

      Pentru majoritatea covarsitoare a romanilor, Click si Libertatea se pare ca sunt mai importante decat cartile.

      In orice caz, sunt cumparate mult mai des, deci e o zona "sensibila" la pret.
    • +1 (1 vot)    
      TVA la carti. (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:21)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui me

      Macar cartile care formeaza baza culturii unei persoane ar trebui sa aibe TVA =0.00. Ba chiar sa le inapoieze banii persoanelor care demonstreaza ca le-au citit din contul ajutoarelor si paraajutoarelor sociale date pe nedrept. Ar fi tare ca stirea zilei sa fie ca Guvernul mai face un imprumut la FMI intrucat romanii s-au apucat de citit si are prea multi bani de rambursat pe carti. Si ca posturi importante de televiziune au falimentat intrucat nu se mai uita nimeni la ele, populatia Romaniei fiind mult prea preocupata cu cititul ca sa mai piarda timpul cu prostii.
      • 0 (2 voturi)    
        looooooooooooool (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:55)

        me [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        vise tata, vise...
        la noi cultura se face de catre irealitatea, pro(st)TV cu stirile de la ora 5, libertate, click , guta (**** de maimuta) etc etc etc
  • +1 (3 voturi)    
    multumiri (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:45)

    dc [anonim]

    Multumim Dnul Boc!
  • +1 (3 voturi)    
    ziare si reviste? (Miercuri, 30 iunie 2010, 10:44)

    jj bkl [anonim]

    inteleg reducerile in cazul medicamentelor dar, in conditiile in care ziarele si revistele pot fi considerate elemente de care ne putem dispensa relativ usor, nu sunt de acord cu mentinerea reducerilor. mai mult, in ceea ce priveste ziarele si revistele exista si o modalitate alternativa de citire, online. desigur, ar fi de preferat ca toate reducerile sa ramana in vigoare, dar, daca trebuie ales intre anumite produse, as prefera sa fie preferate alimentele de baza, nu ziarele. senzatia mea este ca in spatele acestei decizii se afla anumite persoane extrem de influente din presa romana, care au tras sforile necesare pentru a-si mentine avantajele obtinute. poate ca multi nu vor fi de acord cu mine cand spun ca nu m-ar deranja chiar atat de mult sa platesc, sa zicem, dublu pentru un ziar. cum zicea altcineva intr-un comentariu, de ce nu sunt avute in vedere si cartile? cultura se face prin lecturarea cartilor, nu a ziarelor. presa are in general un rol slab in ceea ce priveste formarea unui individ. la noi, rolul ei este de-a dreptul nul. cine vrea sa afle ce a mai facut bianca lui bote sau simona sensual, sa plateasca mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 30 iunie 2010, 10:49)

      mad [anonim] i-a raspuns lui jj bkl

      Esti sigur ca nu si la carti? Intreb
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:23)

        teo [anonim] i-a raspuns lui mad

        La carti e 9%, sigur.
        • +1 (1 vot)    
          atunci... (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:56)

          me [anonim] i-a raspuns lui teo

          inseamna ca raman si la ele tot 9%, dar Boc a considerat mult prea neimportante cartile pentru a le mentiona...
  • +2 (4 voturi)    
    Iar propaganda PDL...mancam ziare si reviste ? (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:11)

    Catalin [anonim]

    Ce penibili sa vina cu declaratii din astea...cat vor sa-i mai prosteasca pe prosti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cita nesimtire! (Joi, 1 iulie 2010, 10:46)

    serg [anonim]

    Nu am putut sa nu observ cum foarte multi comercianti isi bat joc de noi pe fata, cum?
    In fiecare zi accesez situri online de vanzari de produse care au preturile afisate (cu TVA inclus) asta ce inseamna?
    Ca pana ieri un "X produs" era 10 RON cu TVA 19% inclus iar azi este 10.42 sau 10.5 ceea ce nu mi se pare corect. De ce? E simplu.

    Ce fac ei:
    10/1.19=8.4033*1.24=10.4201 sau 10+5%=10.5
    <<diferenta de 5% se aplica cotei de TVA dnilor nu pretului initial brut >>

    Pretul corect?
    10-19%=8.1+24%=10.044

    Cine vede diferenta?
    Pe cine intereseaza?
    Cine-i prostu'?

    Unde sunt marile mariri de preturi?