Analistii economici: Valeriu Tabara a facut o greseala cand a spus ca alimentele de baza se vor scumpi. A dat unda verde producatorilor sa creasca preturile

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:40 Economie | Consumator

​Analistii economici si chiar si producatorii din industria alimentara considera ca ministrul agriculturii, Valeriu Tabara, a facut o greseala cand a spus ca "preturile produselor de baza ar putea inregistra o crestere cu un procent intre 8 si 10%", deoarece o astfel de afirmatie ar putea influenta piata. Declaratia ministrului ar putea fi interpretata drept "unda verde" de catre unii producatori agricoli pentru a putea majora intr-adevar preturile. 

"Nu mi se pare oportuna aceasta declaratie. Adevarul este ca unii producatori ar putea sa se foloseasca de aceasta declaratie. Vorbim aici nu numai de marii producatori, ci si de sindicate. Poate fi un bun pretext pentru acestia", a declarat pentru HotNews.ro, Constantin Rudnitchi, fost consilier in Ministerul Agriculturii si analist economic. Potrivit acestuia, piata nu ar permite in acest moment o crestere a preturilor din cauza consumului redus. In plus, cursul leu/euro este destul de stabil fapt care favorizeaza mentinerea preturilor, a mai spus Rudnitchi. "In momentul de fata nu mi se pare oportun sa vii cu aceasta idee a scumpirirlo. Ministrul nu are nici instrumentele necesare pentru a vedea cum se formeaza preturile", a precizat Rudnitchi. 

  • Acestea mai spune ca Tabara "se intoarce la vechea discutie, aruncand vina pe comercianti". Valeriu Tabara a afirmat ca nu este nu este justificat pretul din galantare fata de ceea ce inseamna pretul materiei prime. "Insist extrem de mult pe rezerve in ceea ce inseamna adaosuri comerciale, taxe de magazin la care cred ca trebuie sa umble si cei care comercializeaza aceste produse. Si asta este, de fapt, tinta analizei pe care o va face Ministerul Agriculturii", a spus Tabara. Rudnitchi crede ca Ministerul Agriculturii nu are in acest moment "parghiile necesare sa rezolve aceasta problema".

Sorin Minea, procesator:  Declaratia ministrului este diversiune din punctul meu de vedere

"Pe mine Consiliul Concurentei ma ancheteaza imediata daca pronunt cuvantul scumpire avand in vedere ca sunt presedinte de patronat, pe domnul ministru nu-l taxeaza nimeni", a afirmat Sorin Minea, presedintele Patronatului din Industria Alimentară Romalimenta. Minea considera ca cei care produc materii prime ar putea sa se foloseasca de declaratia lui Tabara. "Putem spune ca a dat unda verde maririi preturilor", a spus Minea. Acesta sustine ca deja s-au majorat preturile la materia prima, iar ministrul a anuntat ceva care s-a intamplat, insa nu in industria prelucratoare, ci in sectorul agricol. "Intr-adevar au crescut, insa nu s-a vazut deocamdata la procesare. La pui, pretul a crescut cu 10%, la lapte cu 50%, iar la ulei cu 15%. Vreau nu vreau, daca eu cumpar materie prima de la ei trebuie si eu sa scumpesc. Si domnul Tabara stie foarte bine ca ei au marit preturile, iar asta este diversiune din punctul meu de vedere", a spus Minea.    

Directorul Societatii Academice din Romania (SAR), Sorin Ionita, considera ca declaratia ministrului poate da nastere la banuiala ca a fost facuta pentru a servi interesele unor producatori din zona agricola. "A fost o declaratie neinspirata, iar unii au tot interesul sa se foloseasca de ea", a precizat Ionita. "Nu a fost o declaratie potrivita, mai ales ca acum sunt mari tensiuni legate de preturile la produsele de baza. Domnul Tabara mi se parea un om chibzuit, nu trebuia sa faca o asemenea declaratie", au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

  • Inca din vara, reprezentantii patronatelor din agricultura au inceput sa lanseze avertismente legate de scumpirea alimentelor. De exemplu, producatorii de grau sustin ca preturile la paine vor creste chiar si cu 30%.
  • Ministrul agriculturii a declarat dupa ultima sedinta de Guvern ca, in zilele urmatoare, va pune la dispozitie o analiza de preturi la principalele produse, in contextul in care in ultima perioada au existat mai multe presupuneri privind scumpiri ale alimentelor. Ministrul Agriculturii a subliniat totodata ca institutiile statului ar trebui sa faca mai mult in implementarea ghidului de buna practica.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2630 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ARE TOT INTERESU (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:45)

    ioan [anonim]

    omu asta face afaceri cu produse modificate genetic (de asta le si vrea la scara larga raspandite si face lobi pentru ele). Scopul lui e ca produsele bio sa fie tot mai scumpe si cele freak sa fie cele mai accesibile. Totul tine de volumul de vanzari si de bani! Ce conteaza ca nu exista o dovada clara asupra efectelor pe termen lung...
  • +6 (10 voturi)    
    MInistrul...? (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:48)

    Costica [anonim]

    Sa va reamintesc "campania" de pe iRealiatatea cu privire la scumpirea painii, ca s-a scumpit graul din import?
    In realitate , poti sa maresca pretul. Cand nu sunt bani, cine cumpara?
    Daca nu se da drumul la robinetul tiparirii de bani (solutia PSD)-greseala care ne-a costat 14 ani pierduti , lipsa banilor va tine in frau preturile caci degeaba le maresti, nu se cumpara...Si apoi vor vinde cei care nu maresc iar ceilalti se vor uita lung la soare (pardon , nori!)...
    • 0 (0 voturi)    
      daaaa (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:45)

      sorinos [anonim] i-a raspuns lui Costica

      apropo de faptul ca daca se scumpeste nu se cumpara. Iti dau exemplul painii care sa scumpit deja si se va mai scumpii si tot se va cumpara deoarece e alimentul saracului...INCA.
  • -2 (10 voturi)    
    e plina tara asta de analisti (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:49)

    georgel007 [anonim]

    unul mai analist decat altul, asa ceva doar in Romania intalnesti.
    preturile cresc si scad in capitalism in functie de cerere si oferta. nu trebuie sa fi mare analist economic pentru a sti acest lucru.
    ministrul tabara a avut dreptate sa spuna ceee ce stie toata lumea din industria alimentara. preturile cerealelor sunt mult mai mari fata de anul trecut (si asta nu se intampla doar in tara noastra) si implicit vor exista cresteri de pret la produsele alimentare.
    chiar crede cineva ca o firma privata sau un super-market asteapta sa dea ministrul o declaratie ca sa creasca preturile? in momentul in care nu isi mai acopera cheltuielile sau nu face macar un leu profit va creste preturile si daca declara obama ca preturile nu trebuie sa creasca.
    analiza placuta va doresc. dar mai si ganditi cand analizati.
    • +2 (2 voturi)    
      sunt de acord cu tine ,George,dar un ministru (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:51)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      doar daca e o secatura se apuca de facut declaratii zice el realiste,zice el oportune ,privind cresterea preturilor la alimente! nu e scopul acestui minister inutil cu un ministru inutil sa stabileasca cresteri sau descresteri ale preturilor la alimente si asta intrun an record la porumb,si in general la mai de toate!
      deci ministrul Tabara ramane cum am zis, preturile le stabileste piata si uriasa hotie din agricultura nu poate fi stopata!
      dfe aceea recomand sa mancam numai produse din import pana ce hotii astia incep sa se sinucida...
  • +5 (11 voturi)    
    Evident (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:50)

    Orpheus [utilizator]

    Asta era clar pentru toata lumea, mai putin guvernul nostru format din amatori.
  • +7 (9 voturi)    
    daca nu ai parghiile de ce mai dai declaratii ? (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:04)

    jog [anonim]

    ca sa te afli in treaba ?
    ca sa apari pe sticla ?
    sau ca sa confirmi ce baga nastase pe blog ?
    ca e nevoie de enspe tipi din partid sa insurubeze becu' ?
    mie mi se pare ca sunt mult prea multe ministere si ministri.
    ideea de recesiune te face sa te gandesti si la eficienta un pic, sa fii mai ponderat cu banul public, sa vezi unde este sparta oala si sa repari, sau daca oala nu mai e buna, ia una noua si daca nu iti poti permite atunci importa una care a scos mancarea buna si cu ingrediente ieftine si nu cu ingrediente scumpe si a iesit si necomestibila.
    • 0 (0 voturi)    
      ajutor (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:44)

      G [anonim] i-a raspuns lui jog

      Face declaratii poate ca sa-si ajute un prieten,ca doar de aia e ministru.Si,apoi din greseala in greseala. . . .spre victoria finala din B U Z U N A R!!!
  • +4 (6 voturi)    
    dap (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:05)

    adyQ [anonim]

    asa e pe la noi, toti prostii isi dau cu parerea si cel mai rau este ca prostii astia sunt in functii inalte ale statului, nu au habar ce fac ei acolo si nici cum influenteaza ce fac si zic ei pe la tvuri doar ca sa se bage in seama...
  • +11 (13 voturi)    
    Eu nu inteleg (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:06)

    ac [utilizator]

    Cum e posibil ca un ministru - orice ministru - sa anunte orice referitor la preturi? Astea sint atributiile unui ministru? Parca era om competent. Si se dovedeste un diletant.
    Sa fie chemat in fata camerelor sa explice de ce a dat declaratia. Asta e primul lui lucru important. Si la cit de prost e, sper ca si ultimul, ca ministru.
    • -3 (5 voturi)    
      Se vede ca nu intelegi (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:41)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui ac

      Sunteti niste prosti care pun botul la tot felul de minciuni! Analistii lu' peste prajit se cred pe vreme lu' Ceasca sau a lu Stlojan, care dicta de la Victoria cresterea pretului valutei.
      Exista alte mecanisme. Nu mai are nevoie nimeni (in ind alimentara) nici de "aprobare" de la guvern, nici de hotarari/legi/decrete. Exista un singur mare DICTATOR, si acela nu e nici portocaliu, nici trandafiriu si nici ... unguriu (n-am gasit alta rima :).
      DICTATORUL PRETURILOR ESTE PIATA!
      Si nu numai piata din Romania. Sunt domenii (si acesta este al carnii de porc, de exemplu) in care piata este intim legata de bursele europene.
      Si exemplu nu este nici pe departe unic.
      Marii jucatori de pe piata sunt "temperati", n-o sa va vina sa credeti, chiar de marile retele de retail, care nu accepta asa usor majorarile fara o baza reala. Nu uitati ca ele cer cel mai mic pret pentru volumele pe care le desfac. Si o majorare fara marii retaileri ar conduce la preturi uriase doar la dughene, asa ca asta-i scenariu SF. Sa le spui lor, marilor lanturi, ca "a spus Tabara" e ca si cum le-ai spune "a latrat un caine-n Giurgiu".
      Daca, insa, le spui ca bursa a crescut continuu de 10-15 zile, rezultatul este altul...
      Si da, desi sunt de orice alta culoare decat cea portocalie, un ministru trebuie sa faca politicile sectorului, sa-l cunoasca, sa-i simta pulsul si sa spuna tot ce se intampla in sector. Inclusiv tendinta preturilor, pe care fraierii nu o cunosc pentru ca sunt idioti. Uitati-va pe burse, in presa economica si o sa vedeti ca preturile cresc pentru ca asa merge agricultura/economia nationala/europeana/mondiala, si ca leul variaza chiar si impotriva spuselor lui Isarescu.

      Legea atractiei universale n-o poate schimba nici macar Zeus-Basescu, cu atat mai putin Boc sau ministrii lui.

      La fel si legile economiei. Dar fraierii au nevoie de "subiecte" care sa nu-i lase sa vada lucrurile evident gresite facute de putere...
      • +1 (1 vot)    
        Fanel, citeste ce am zis (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:11)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

        Si am zis ca un ministru NU trebuie sa vina cu declaratii despre cu cit se maresc preturile. Cum singur spuneai, PIATA e cea care stabileste preturile. Si nu un ministru. Dar vad ca esti frustrat tare de imi spui ca nu inteleg. De parca as fi zis eu ca Tabara stabileste preturile. PAI TOCMAI DE AIA NU TREBUIA SA DECLARE CE A DECLARAT, fiule !
    • 0 (0 voturi)    
      sa sti si tu (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:48)

      sorinos [anonim] i-a raspuns lui ac

      In momentul in care acest individ are afaceri in agricultura, adica acolo unde e sef de minister ce nu intelegi?
      • +1 (1 vot)    
        TU n-ai inteles (Luni, 11 octombrie 2010, 8:37)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui sorinos

        Eu nu ma refeream la ce timpenii face Valeriu Tabara. Treaba lui, daca scapa nepedepsit. Eu am zis, repet, cum e posibil asa ceva? Continuarea e clara, cred: ... fara sa scape nedemis. Crezi ca nu stiu cine sint Tabara, Trita Fanita, Neculaie (sau cum naiba s-o fi ortografiind), ce interese au procesatorii, cine are interesul ca o tara cu productia de anul asta de cereale sa importe, si mai ales, sa aiba preturi crescute? Ori crezi ca am venit cu cursa la oras acu? Citeste ce am spus, ca e foarte clar. Si acelasi lucru pot sa ti-l spun si tie: cum e posibil sa dai un reply la un comment pe care nu l-ai inteles.
  • 0 (0 voturi)    
    tutf (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:06)

    pt hotnews [anonim]

    http://www.mopo.de/2010/20101009/norddeutschland/explosion_auf_faehre_236_menschen_gerettet.html
  • -2 (8 voturi)    
    Genetic (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:15)

    ovi [anonim]

    unu -Produsele modificate genetic pot fi si bio ! doi- simplu fapt ca alegi cartofii,porumbul sau soiul de rosii cel mai bun si-i cultivi la anul in ideea ca obti recolta buna ,cantitate mare si calitate , insemna ca te-ai jucat cu genetica . Mai periculos,mult mai periculos, este sa te joci cu chimicalele si sa dai cu tot felul de substante pe culturi. Incearca sa aprofundezi subiectul !
  • +6 (10 voturi)    
    Exact . . . (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:38)

    gheorghe [anonim]

    acest lucru i-am reprosat si eu cand a facut anuntul. Ae trebui sa-si dea demisia! Pe bune
  • +4 (8 voturi)    
    bai fratilor (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:40)

    zack [anonim]

    serialul "olygophrenia portocalie" continua; pana cand mai trebuie sa asteptam ca politicienii cu c**** sa-i zboare dracului de la putere ?
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru autoarea stirii (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:02)

    george [anonim]

    Stimata doamna Claudia Parvoiu, va invit sa mai redactati stiri abia dupa ce va veti imbunatati cunostintele de limba romana. Scrieti:„preturile ar putea inregistra o crestere cu un procent intre 8 si 10%”. Gresit! Cand ati scris „procent” -care inseamna „la suta”- nu mai este necesar sa puneti semnul „%” dupa cifra „10”. Exista doua variante corecte:
    1. ar putea inregistra o crestere cuprinsa intre 8 si 10%
    2. ar putea inregistra o crestere cu un procent intre 8 si 10.
    E drept ca cititorii inteleg ce ati vrut sa le transmiteti dar limba romana a fost stalcita. Si Marian Vanghelie reuseste , in cele din urma, sa transmita mesajul sau (asa, ilogic, cum este el) dar asta nu inseamna ca nu este caraghios si ca daca tot se intelege ce spunem nu mai trebuie sa fim atenti la felul in care ne exprimam.
    Mai ales atunci cand o face in scris un redactor respectabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Procent (Duminică, 10 octombrie 2010, 9:07)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Cand nu avem alte argumente ne luam de amanunte.
      Totusi in DEX scrie ca procent poate insemna si rata de crestere sau proportie.
  • +2 (2 voturi)    
    economia de...... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:11)

    cititor [anonim]

    Piaţă sau de paiaţă
    In Romania care este condusă de paiaţe fie ele in parlament sau in guvern nu poate fi decât de paiaţă.
    Numai intr-o astfel de economie când producţia creşte preţul vreşte si el.
  • 0 (0 voturi)    
    tabarici sau febra de partid (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:13)

    panfiil flecaru [anonim]

    remanierea asta ultima a fost focuta, parca, la moartea ma'sii. adica, acum, ori niciodata.
    un fel de masura la disperare. ca_cum ca vine si ii da afara. sa mai ciugule cat se mai poate.
    au fost adusi la ministere, fel de fel. in special alesi ai popo'ului. nu tehnocrati, depucacati.
    cam asta e. tabarici e, presupus, teknokrat.
    pana acum, dela electronisti pana la juristi, ministrii agricultori fura num teknokratzi. :-))
    deci, mai draga, sa revenim la oile de partid, tabarici fura pus si el cu treaba.
    asta si oltean au fetze de fosti agentzi agricoli pe vremea lui al batran. niscai terkea berkea dela judet, directia agricola.
    pai, can' deviine la deklaratzii, fostul menistru al finantzelor, cel acuzat de deklaratii pe nepusa masa, ala fura mic copil.
    astia noi, dela me-a-i si agricultura, numai dekaratzii la plezneala.
    e randul lui boc sa'si adune jucariile astea stricate si sa mearga la coasa.
    vrem un guvern baconschi. aaaaaaa ?!
    baseeeee !
  • +7 (7 voturi)    
    deja uleiul s-a scumpit (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:48)

    ploiesteanu [anonim]

    exista campanii de "scumpire a produselor alimentare"
    promovate de televiziuni. Reportaje in care se evidentiaza seceta, ploile abundente, mana, furtunile de vara, grindina, etc. Daca va amintiti, odata cu inundatiile productia de grau va fi la jumatate fata de anul trecut, la porumb dezastru ,f loarea soarelui nenorocire . In final am recoltat mai mult grau ca anul trecut, la porumb suntem in primii 10 producatori mondiali, la floarea soarelui productiile sunt bune. Ce s-au gandit ei, productia de cereale pe plan european este mica, preturile sunt mari, deci trebuie sa marim si noi. Televiziunile private pot face jocul marilor afaceristi importatori, asta inteleg. De ce face acelasi joc un ministru al agriculturii? Asta nu mai inteleg. Anii trecuti cand am avut productii mici de floarea soarelui, iar pretul pe piata noastra la ulei era cel mai mare desi in Europa si Rusia s-a facut, marile supermarketuri au zis : n-aveti productie interna buna, acum cand s-a facut la noi si nu s-a facut in restul europei argumenteaza cu nerusinare ca nu s-a facut in Europa. Niste porci, iar ministrul agriculturii le tine isonul.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:32)

    fdan [anonim]

    Poate are si el un oarecare interes!
  • +5 (5 voturi)    
    de ce va mirati? (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:09)

    taranistu [utilizator]

    ce va steptati de la aceasta fosila a guvernului Vacaroiu, reciclat in guvernul Boc al n-lea? Astia sunt oamenii promovati de PD-L!
  • +2 (2 voturi)    
    low quality actualul ministru a agriculturii (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:42)

    taran cu diploma [anonim]

    actualul ministru al agriculturii,desi a ajuns prof univ,prin comportamentul lui in 20 de ani de politica de dupa "89, i se vad gravele lacune pe care le are ca pregatire in lidership: vorbeste parca are prune in gura, face gafe ca aceasta cu preturile,ce mai probabil si-a facut cursurile de baza pe la seral sau ff!
  • 0 (0 voturi)    
    demisia ministrului agriculturii (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:49)

    om din piata sudului [anonim]

    declaratia cu preturile la alimente la min agriculturii, similara cu cresterea euro la banca nationala.
    asa ca, demisia min agriculturii si pus la protectia consumatorului,sa scada preturile cu cat a zis ca cresc.
  • -1 (1 vot)    
    Cineva acolo sus nu-l iubeste. (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 23:34)

    AlinN [anonim]

    Eu asta inteleg. El orice ar declara nu are impact in economie decat pe termen scurt. Sa zicem ca pe lume exista doar trei indivizi a b c care au fiecare 1 ron. Daca painea o sa-i coste 2 ron si daca nu apare un al patrulea ron din neant in sistem automat a b c vor crapa si painea nu se va cumpara. Deci daca este criticat pentru asta ar putea la fel de bine sa fie criticat si pentru ca a stranutat, o musca s-a speriat, a zburat pe geamul masinii si s-a dus si l-a ciupit de fund pe Ponta fapt pentru care acesta a avut un accident de masina. Deci ...
  • +2 (2 voturi)    
    cine e valeru tabara? (Duminică, 10 octombrie 2010, 0:19)

    haipa [anonim]

    nu ma intereseaza, interesant este ce a facut sau ce va face pt propasirea tarii si a neamului romanesc
    • +1 (1 vot)    
      ba cam ar trebui (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:13)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui haipa

      "Cine e X" se cheama reputatie. Destul de necesara si cind mergem la un interviu, darmite pentru un ministru, as zice.
  • 0 (0 voturi)    
    procente (Duminică, 10 octombrie 2010, 8:12)

    adinet [anonim]

    tabara: cresc preturile cu 8-10%!
    ok: sunt sanse 8-10 % sa ramii in guvernul asta!
  • 0 (0 voturi)    
    competentele portocalii..... (Duminică, 10 octombrie 2010, 9:06)

    mihaela [anonim]

    azi spun una, maine alta......Dl Boc este exemplul urmat cu seninatate de ministrii portocalii....
  • 0 (0 voturi)    
    idiot acest ministru! (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:56)

    pugachev [anonim]

    un alt idiot, plin de el (ca toti pedelistii) ajuns ministru!

    si nu-i ajunge prima idiotenie, ca dupa doua-trei zile da rectificare, o a doua idiotenie.

    si apropos de funie si sapun: la astia e normal sa vorbesti de funie in casa spinzuratului!
  • 0 (0 voturi)    
    D-l TABARA (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:01)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    D-l TABARA traseist politic si un tip ciudat poate interesat !?
    1972--1989 membru al Partidului Comunist Român
    membru al PUNR din anul 1991 şi preşedinte al acestei formaţiuni din 1997, dar în 2002 a fost înlocuit la conducerea partidului cu Mircea Chelaru şi a părăsit partidul, trecând la PD
    Între 1994 şi 1996 a fost ministrul Agriculturii şi Alimentaţiei în Guvernul Văcăroiu
    Un tip care, vorba lu Domn' Presedinte, munceste pentru BINELE TARII circa 30 de ore pe zi !?
  • 0 (0 voturi)    
    comerciantul roman... (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:19)

    iulianuss [anonim]

    comersantul roman stie una si buna: scumpeste chiar daca se darama pamantul sub el!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:24)

    alex [anonim]

    Fostul ministru al agriculturii era mai bun.
  • 0 (0 voturi)    
    ce urmeaza? (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:25)

    bobo [anonim]

    bineînțeles, demisia de onoare a ministrului în cauză....
  • 0 (0 voturi)    
    in asta consta greseala???????? (Duminică, 10 octombrie 2010, 14:11)

    mielu [anonim]

    Alo!!!!!!!!! Stimati analisti economici, daca in asta consta greseala lui, eu personal ma indoiesc de capacitatile voastre de analisti! Problema lui TABARA e ca nu prea are viziunea necesara unui ministru si de aici toate declaratiile pe care le face. Stimati "analisti ai lui TABARA" cu ce proiect a venit el la minister? Stie vreun "analist" ce vrea Tabara sa faca la ministerrul agriculturii? Se poate un raspuns de la acei analisti din articol?
  • 0 (0 voturi)    
    A gresit, (Duminică, 10 octombrie 2010, 14:13)

    (C)rescatorul [anonim]

    greseste si va mai gresi...E si el un biet muritor,la urma urmei.Fiti si voi buni crestini si iertati-l,ca e aproapele vostru.Ce mi-e 10%,ce mi-e 5%,vorba lui Videanu...Important e ca suntem pe crestere,asa cum bine a sesizat si dl. prim-ministru.E putin inca,dar daca perseveram,vom creste si mai si.Tot.
  • +1 (1 vot)    
    a gresit? e simplu: DEMISIA (Duminică, 10 octombrie 2010, 16:01)

    vio [anonim]

    ce e atat de greu? Asta e regula in politica daca vrei sa ai credibilitate.
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIOTII (Luni, 11 octombrie 2010, 9:40)

    STAN PATITU [anonim]

    Valeriu Tabara este un vajnic exponent al mafiei nerusinate care s-a infiltrat in conducerea statului. Videanu anunta scumpirea gazelor. Astia au ajuns samsari la preturi. Nerusinare !