Stop fumatului in UE! Comisia Europeana vrea sa interzica fumatul in toate locurile publice din toate statele membre

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2010, 14:24 Economie | Consumator

O Europa fara fumat in locuri publice, este ideea comisarului european pentru sanatate, John Dalli, potrivit Die Welt. El a spus ca anul viitor Comisia va face o propunere legislativa de interzicere completa a fumatului in locurile publice pe tot cuprinsul Uniunii, fara exceptiile existente la momentul actual.

"Idealul este o Europa fara fumat", a spus Dalli intr-un interviu acordat luni publicatiei germane, care sustine ca noua legislatie isi propune sa faca fumatul mai putin atractiv si mai putin nociv in statele UE.

Comisarul european vorbeste despre introducerea unei interdictii totale de fumat in locuri publice, in mijloace de transport si la locul de munca. Exceptiile nu-si au rostul, crede Dalli, nici macar in anumite baruri sau in locurile special amenajate pentru fumat, pentru ca "trebuie sa ne gandim nu numai la sanatatea clientilor, ci si a angajatilor". Beneficiile economice au o importanta mai mica decat sanatatea oamenilor, a argumentat Dalli.

In Europa mor anual 650.000 de oameni, iar fumatul duce la o scadere de productivitate in economie si la impovararea sistemului sanitar cu miliarde de euro in fiecare an. "Sunt in principal preocupat de situatia tinerilor, 35% dintre tinerii europeni sunt fumatori", a mai spus comisarul european.

Legislatia europeana va incerca sa reduca si cantitatea de nicotina sau alte substante pe care le contin tigaretele, dar sa ceara si schimbari ale ambalajelor tigaretelor, care sa contina imagini pentru a descuraja fumatul si informatii detaliate despre substantele nocive pe care le contin. "Cu cat sunt mai asemanatoare si mai banale, cu atat mai bine", a spus comisarul. Mai mult, legislatia se va referi si la amplasarea pachetelor de tigarete in magazine, sa fie mai putin vizibile.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2113 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Yuppi! (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:28)

    sasha [anonim]

    Ce bineeee!!!!!! Ce m-am saturat sa imi duneasca hainele, parul pielea...dupa ce ies dintr-un restaurant! Moarte tutunului!
    • -2 (18 voturi)    
      ete si la asta (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:37)

      shasa [anonim] i-a raspuns lui sasha

      asa or sa iti duhneasca a mancare si alcool.
      Interdictiile sunt bucuria prostilor....
      • +2 (4 voturi)    
        si eu ma bucur. dar degeaba (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:58)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui shasa

        la noi legea anti fumat e cam degeaba. prea putini patroni o respecta.
        si daca se va incerca implementarea legii in tara tot nu va avea efect. decat in cazul restaurantelor noi.
        m-am saturat sa fie toate cafenelele cu fumatul permis. abia astept sa pot intra intr-o cafenea fara sa ma imbacsesc de fum de tigara.
        daca nu vor avea inoctro tot vor intra fumatorii in cafenele. e o falsa problema ca nu vor mai avea vanzari barurile. si oricum, daca sunt mai putin bani la buget, ce? vietile oamenilor nu pot fi masurate in bani
        • 0 (0 voturi)    
          stop... (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:56)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          motivele comisarului sunt discutabile. la fel de bine ar putea sa interzica si consumul de bauturi gen coca cola, toate produsele alimentare cu grasimi trans sau conducerea de autovehicule poluante in apropierea aglomerarilor urbane.. ca daca respiri 10 min doar fum de tigara vei supravietui.. dar daca respiri 10 min doar gazele care iese de pe teava de esapament... :)
          deci? interzicem tot ce este nociv pentru populatie? lista s-ar putea sa fie foarte lunga...
      • +1 (5 voturi)    
        sondaj (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:48)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui shasa

        ar fi interesant sa faca un sondaj Hotnews sa vedem cati "prosti" se bucura si cati "destepti" nu
    • -3 (11 voturi)    
      ????????? (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sasha

      Da' cine, ma rog, te obliga sa iti petreci timpul prin restaurante de fumatori? Si, apropo de faptul ca "te-ai saturat": cat stai prin restaurante? Daca stai mult, presupun ca nu mananci incontinuu, ore intregi - nu cumva bei grup? De la bautura nu iti e rau?
      • +5 (9 voturi)    
        sigur bea mult... (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:00)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        dar bautura lui nu ma deranjeaza pe mine. tigara ta in schimb ma deranjeaza
      • +1 (5 voturi)    
        !!!!!!!!! Bautura nu face fum (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:00)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Nu exista restaurante pentru nefumatori pentru ca patronii stiu ca nefumatorii nu pleaca din restaurant.
        Nu e treaba ta ce cauta omul prin restaurant, cat sta, e normal sa-l deranjeze fumul de tigara -- chiar si daca esti fumator cred ca e deranjant, nu?

        Si nu, mie nu mi-e rau de la bautura ALTORA, dar de la fumatul altora mi-e rau, pentru ca surpriza bautura nu scoate fum ;)

        Daca vrei, fumeaza la tine acasa, nu intr-un spatiu PUBLIC, semneaza ca nu ceri bani sa te tratez eu de cancer si alte boli cauzate de fumat si n-am nici o problema cu tine.
        • +1 (5 voturi)    
          ?? (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:22)

          cvi [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Eu merg doar in restaurante de nefumatori, sau in resaturante cu zone bine delimitate, cu toate ca sunt fumator. Pur si simplu nu imi place sa simt fumul de tigara cand mananc.
          Spune-mi in ce zona stai si iti pot da cateva ponturi.

          Iar bani la sanatate dai si tu, dau si eu si ceilalti fumatori. ba chiar fumatorii dau mai multi bani, cumparand pachetele "taxate".

          Daca ai si argumente valabile care sa iti sustina inversunarea, as fi interesat sa le aflu!

          numai bine...
          • -2 (2 voturi)    
            cvi (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:06)

            doriath [utilizator] i-a raspuns lui cvi

            Zi-mi si mie un restaurant de nefumatori. Si un bar/club/pub. Atat. Unul din fiecare.
            • +1 (1 vot)    
              locuri sunt destule (Marţi, 12 octombrie 2010, 22:03)

              cvi [utilizator] i-a raspuns lui doriath

              Am scris un post mai devreme dar mi-a fost cenzurat(era un link cu o lista de resaturante si cluburi). Da un search pe google cu "Locuri pentru nefumatori" si alege al doilea rezultat.
              Vei gasi cateva locuri foarte dragute, exclusiv pt. nefumatori.

              Sunt insa si multe locuri unde zonele sunt bine delimitate si poti petrece seara/noaptea fara a fi deranjat de fum.
              Imi pare rau ca nu le pot scrie, merita reclama.
      • +4 (8 voturi)    
        daca gandesti te doare capu? (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:03)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        E problema lui personala daca bea sau nu. Nu iti intra tie in sange alcoolul baut de el.
        In schimb fumul expirat de tine, afecteaza pe toti din incapere.
      • 0 (4 voturi)    
        Cata prostie (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:43)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        puteti debita!!Si mai vreti sa intrati cu toate drepturile in UE!Dar indatoriri nu vreti sa aveti asai?Eu nu am voie sa intru intr-un restaurant cu familia mea,pt ca trebuie sa accept mojiciile altora,iar copilul meu trebuie sa inhaleze pasiv fumul altora???Peste tot in Europa e interzis fumatul in localurile publice si lumea e civilizata si s-a adecvat,dar romanii "e mai cocalari" ca altii,cum sa acceptam noi sa avem respect fata de semeni si reguli??Rusine!
    • +2 (2 voturi)    
      LOL (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:39)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui sasha

      Cine te pune sa te duci in localuri de fumatori? Exista si pentru nefumatori. Daca te duci inseamna ca-ti place.
  • -1 (13 voturi)    
    yeah right... (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:35)

    fumator [anonim]

    da, si eventual sa ne bage pe toti la puscarie...si uite asa ne vom simti mai liberi si mai democrati.
    Astept marele moment al destramarii UE...ca numai reguli stiu sa impuna. Ceva bun nu ar face...
    • +3 (11 voturi)    
      Pt sasha (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:49)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui fumator

      Astept ziua cand asa zisele state "democratice" ale UE vor intelege ca e o optiune personala a fiecaruia daca vrea sa fumeze sau nu si fiecare persoana trebuie sa-si asume responsabilitatea pt actele sale.

      sasha, decat sa te plangi ca te afumi la restaurante nu crezi ca mai bine te-ai plange ca vrei incaperi pt fumatori si nefumatori? nu ar fi mai democratic?
      • 0 (6 voturi)    
        ha ha ha (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:02)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        pai incaperi sunt acum si nu se respecta.
        vb de optiune personala? pai atunci presupun ca esti pentru legalizarea drogurilor. ca tot optiune personala e si aia
        • 0 (2 voturi)    
          Nu jigni drogurile (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:16)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Sigur ca sub influenta drogurilor poti face multe rele, dar daca iau niste pastilute nu-l droghezi si pe cel de langa mine.

          Exista multe droguri MULT mai putin nocive decat tigarile dar care sunt totusi interzise.
          • +1 (1 vot)    
            exista si droguri (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:58)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            MULT mai nocive, pentru care consumatorii fura si ucid, dar acolo e un business profitabil si pentru birocratii UE si pentru traficanti si atunci mai bine pastram tacerea, ne luam de fumatori ca sa acoperim adevaratele pericole.
      • +2 (4 voturi)    
        libertatea trebuie sa respecte libertatea altora! (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:10)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Nu e nici o problema ca vrei sa fumezi, dar si eu vreau sa nu fumez involuntar dupa tine.
        Nu e nici o problema ca vrei sa asculti muzica, dar eu nu sunt obligat sa ascult muzica cu tine.
        Nu e o problema ca vrei sa scuipi/mananci seminte, dar eu nu sunt obligat sa calc in scuipatii tau/semintele tale/guma ta de mestecat.
        Nu e nici o problema ca vrei sa circuli cu masina cu 500km/h, dar eu nu vreau sa fiu calcat de tine. Esti liber sa circuli cu ce viteza vrei tu, DAR NU PE UN DRUM PUBLIC.

        Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea MEA.

        De ce sa-l oblig pe patron sa faca doua incaperi?
        E practic? E economic? E fezabil?
        NU, NU e si tocmai de asta patronii nici nu au doua incaperi (daca ar fi, nu ar astepta o lege in privint asta).

        Fumatul e un obicei nociv si pentru tine si pentru cei din jur, daca chiar vrei, esti liber fumezi, dar NU in locuri publice.
        • +1 (3 voturi)    
          Si bautura nu e? (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:46)

          Lilith [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Am citit mai sus numai rahaturi conform carora bautura nu face fum si pentru asta nu deranjeaza pe restul.
          Dar daca se imbata unu si il calci pe coada si te da cu capul de masa aia nu se cheama ca e nociv? Sau umbla pe strada beat si te pocneste?
          Dar de baut se bea in locuri publice si nu te ia cu fiola daca esti pe jos pentru ca ai baut prea mult.
          Ma uimeste cat de bine merge indoctrinarea si indobitocirea. Daca se bate toba ca nu stiu care rahat e nociv gata toti fraierii pun botu' si e bine sa fie interzis. Daca UE avea interese sa tina fabricile de tigari in picioare toti astia care aruncati acum cu pietre ati fi fumat de va sareau capacele.
          EXISTA LOCURI PENTRU NEFUMATORI. FOLOSITI-LE.
          • 0 (0 voturi)    
            da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:35)

            adinama [utilizator] i-a raspuns lui Lilith

            si cei care beau si se urca la volan si fac sute de accidente....
        • +1 (3 voturi)    
          libertatea altora (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:34)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Draguta,

          Nu-i mai simplu sa te duci tu in localuri de nefumatori? N-am nimic impotriva partajarii loclurilor avnd spatii pt. fumatori si nefumatori! Da' nu sa ma obligi pe mine sa nu mai fumez NICAIERI ca sa te simti tu European, propre et sec!
          Ce dracului, cine te pune sa intri in localurile de fumatori? La ce-ti trebuie? Fii sanatos in jumatatile de local (eu sincer le-as face sferturi) care-ti sunt destinate si lasa-ne pe noi astia vitzioshii sa ne otravim in liniste! E dreptul nostru s-o facem si mai mult decat atat, s-o cerem raspicat! Nu te va forta nimeni sa stai in partea de fumatoti!
        • -1 (1 vot)    
          Smite them with your holy righteousness! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 3:07)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Iar libertatea TA e clar mai mare decat libertatea altora, ca atare e ok daca-ti UE termina libertatea altora prin niste legi ca sa aibe loc libertatea ta sa se manifeste.
          Poate iti zic vreo doua despre ce sa faci cu libertatea aia mare a ta.
  • +4 (8 voturi)    
    mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:48)

    Arkan [utilizator]

    Politica pumnului in gura creste pe zi ce trece. Ce treaba ai tu cu mine ca fumez? Ai si nefumatori. O sa stau in padure si o sa fumez, ca imi pot bea si berea.
    • -3 (5 voturi)    
      mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:05)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      Eu nu am nimic cu tine. Tu ai ceva cu mine de expiri fumul in aceia incapere in care sunt si eu. Nu e nici o problema daca inhalezi fumul de tigara. Problema e sa nu expiri fumul in incapere si sa-i obligi pe altii sa inhaleze fumul tau.

      Ai putea de exemplu sa-ti injectezi nicotina. Nu deranjeaza pe nimeni.
      • +2 (2 voturi)    
        ipocrit (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:45)

        Arkan [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Nu-ti place, nu mai veni. Dar fumul scos de masina ta sunt obligat sa-l respir? Nu mai scoate fum pe teava si promit ca nu mai fumez nici eu.
        De cand fumatul e mai daunator pentru sanatatea celor din jur decat noxele masinilor.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:37)

        eu [anonim] i-a raspuns lui dan

        Boierule,

        Cine te obliga sa stai langa mine, fumator inrait?
        Nu vrei tu sa stai sanatos in locurile pt. nefumatori?

        Pe bune, acum!
  • +2 (6 voturi)    
    separat (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:53)

    lila [anonim]

    Nu sunt fumator si nu mi se pare normal sa nu gasesc un loc (bar/ restaurant/ orice) unde sa nu-mi pufaie cineva o tigara in nas! Asa ca ma bucur! A fost ok cand erau separate locuri pentru fumatori/ nefumatori (desi unele erau facute in bataie de joc), dar acuma s-a schimbat legea si toata lumea a afisat " local pentru fumatori", ca sa nu-si piarda clientii. Destul de nasol! In general nu ma deranjeaza fumatul (mama a fost fumatoare) si pot sa suport cateva tigari, dar cand nu ai grija sa nu deranjezi pe altii pufaindu-le in ceafa, ba mai mult, esti sfidator, atunci evident, nu-mi place si nu mai intru in localul respectiv. Asta se aplica si la mine acasa: vrei sa fumezi, ok, acolo e terasa! Sunt convinsa ca daca trece hotararea, n-o sa fie un capat de lume si o sa ne adaptam cu totii. Plus, ca am vazut preturile la tigari..... incredibil! ... un pachet e mai scump decat un pui !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai scump de cat un pui (Miercuri, 13 octombrie 2010, 3:09)

      ion [anonim] i-a raspuns lui lila

      E drepta fata, e mai scump decat un pui da' puiu nu scoate fum asa frumos ca tigara
  • +1 (1 vot)    
    :) (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:58)

    adi [anonim]

    As vrea sa o vad si pe asta :) Cine o sa controleze respectarea acestei reguli?
    • 0 (2 voturi)    
      :) Au mai zis altii si cu fumatul in tren :) (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui adi

      Cum cine?
      Cei de la OPC.
      Intra in bar, vad fum de tigara, dau amenda patronului, ia patronul data viitoare nu te va mai lasa sa fumezi.
      Simplu.
      • +1 (1 vot)    
        fumatul in tren1 (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:40)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Uite d-aia nu mai merg cu trenul de cand au interzis fumatul. O fac doar la vagon de dormit cand imi iau o custea de cls. intai, numai pt. mine.

        Altfel, sa nu se mai planga CFR-u ca n-are clienti1 Lasa sa platesti tu un pret de 3 ori mai mare ca sa calatoresti fara fumuri, doar cu aburi!
        De parca murea cineva daca se mentineau vagoanele pt. fumatori si alea pt. nefumatori!
  • -2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:00)

    ion [anonim]

    Hopa cum au sarit fumatorii ca le sunt ingradite drepturile. Domnilor "democrati" dreptul meu de a merge pe strada fara sa imi sufle vreun fumator democratic, fumul de la tigara, unde este? S-au vrem sa fim democratici numai pentru unii nu si pentru ceilalti.
    Nu ma intereseaza ca fumati 1 tigara sau 100 de tigari pe zii, fumati cat vreti ca o faceti pe sanatatea si banii vostrii, dar nu ma afumati pe mine. Cu faptul ca in localuri sa se fumeze sau nu s-ar putea sa se gaseasca o cale de mijloc acceptabila pentru ambele parti(cum se aplica acuma calea de mijloc ii o gluma). Ce sper din tot sufletul sa se interzica fumatul pe strada. Nu poti merge dimineata linistit in o plimbare la servici fara sa fie un fumator democratic care te afuma.
    Domnilor libertatea voastra se termina acolo unde incepe libertatea mea
    • +2 (4 voturi)    
      ;) (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:27)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ce mult mi-ar placea sa citesc stirile pe Hotnews fara sa citesc comentariile unor minti inguste.

      Din pacate libertatea voastra nu se termina unde incepe libertatea mea.
      uf....
      • -2 (2 voturi)    
        Curios (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:50)

        ion [anonim] i-a raspuns lui cvi

        Sunt curios cu ce ti-am jignit inteligenta.
        Hint:
        Daca nu vrei sa vezi comentarii care sunt sub nivelul tau de inteligenta, care evident este foarte foarte ridicat, nu mai da scroll in jos sa vezi comentariile
        • +1 (1 vot)    
          my inteligence says it's OK! (Marţi, 12 octombrie 2010, 22:15)

          cvi [utilizator] i-a raspuns lui ion

          :) Relax. Nu am intentionat sa te supar/jignesc.

          Am un beculet care se aprinde uneori - rosu intermitent - cand aud ca unii oameni, in loc sa-si vada de treaba lor, se gandesc sa impuna semenilor noi restrictii. Ba sa nu mai crestem vite ca trag "parturi" si creste nivelul de CO2 si murim cu totii de caldura, ba sa nu mancam carne ca ...nici acum nu stiu care e motivul pentru care nu ar trebui sa mananc care...
          Ultima auzita si care a declansat din nou beculetul e regula cu interzisul fumatului in aer liber. Ma, da' ne mai "regulati" mult?
    • +1 (1 vot)    
      Nea ion (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nea Ioane, las-o bre p-asta cu parerile fine despre europenisme si fumuri!

      Pas alergator la clasa intai si invata limba romana! Dup-aia cand n-o sa ma apara "s-au vrem" in loc de "sau vrem" mai discutam! Pan-atunci......
    • +1 (1 vot)    
      Intrebare? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 3:13)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ion

      Si cam ce raza are libertatea ta? Cateva strazi in jurul tau? Niste lagare pentru fumatori ca sa te poti plimba tu in libertate olfactiva pe strada?
      Ce urmeaza mai departe domnule, ce urmeaza dupa fumatorii? Oamenii prea urati, prea grasi, prea slabi ca-ti te prost dispun cand mergi pe strada si ii vezi?
  • +1 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:15)

    tudor74 [utilizator]

    Tutunul va deranjeaza dar alcoolul e ok pt ca nu are miros. Cand ala beat mort la volan o sa te intinda pe asfalt sa-mi spui ca nu ai fii preferat sa fumeze.


    Cu atata flatulenta New Age/Vegan/EU political correctness ... mi-a venit cheful sa trag o tigara .. brb :P
    • -3 (7 voturi)    
      mda (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Pentru linistea ta, e ilegal sa conduci beat. Chiar e caz penal.
      Nu inteleg ce vrei sa spui? Acuma o sa incepi sa faci comparatii intre fumat si trasul cu pistolu in public? Si aia e ilegal. Altceva?
    • -2 (6 voturi)    
      transparentcow@gmail.com (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:42)

      gerula [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      ce zici tu n-are nici o treaba cu articolul asta.
      ala beat nu trebuie sa se urce la volan mort de beat. exista lege pt asta.
      clar ca intre a fi intins pe asfalt de un sofer beat si orice altceva o sa aleg orice altceva (merge si jessica alba).

      ca sa fac o analogie s-o intelegi si tu: gandeste-te ca atunci cand esti intr-un restaurant sau la bere intr-un birt vine cineva si tot picura pe tine zeama de varza/branza (viezure, orice), ideea e sa puta (sa nu pateze, doar sa puta). cum te-ar face sa te simti?

      sa nu se interzica fumatul, n-am nicio treaba cu asta, sa se fumeze chiar mai mult, dar nu in locuri publice.
      • 0 (2 voturi)    
        Numa mironosite frate (Miercuri, 13 octombrie 2010, 3:17)

        ion [anonim] i-a raspuns lui gerula

        Niste sensibili toti. Auzi la ei: le pute. Zici ca lucreaza la fabrica de testat parfum.
  • -3 (5 voturi)    
    da.. (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:18)

    anonim [anonim]

    ce nu stiu fumatorii este ca sunt dependenti de un drog. Nefumatorii ar trebui sa incerce sa-i convinga cat de mult rau face tigara. Ar trebui mai multe campanii antitutun...., dar unele care sa aiba un efect puternic asupra fumatorului.
  • -2 (6 voturi)    
    latul se stringe incet cu incetul... (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:41)

    Guest! [anonim]

    Doamne, oare va veni si ziua ceea cind voi putea iesi din casa si voi putea merge pe strada fara sa ma otraveasca cineva cu tigara lui, oare voi putea sta pe banca in parc fara sa ma otraveasca cineva de alaturi fara sa schiteze nici un gest, oare voi putea sa-mi duc copiii la cafenea fara sa mii otraveasca cineva cu fumul toxic de tutun. Parca este un vis frumos. As mai vrea sa faca inca un lucru domnii de Comisia de Sanatate si anume acela ca contributiile la asigurarile sociale sa fie diferentiate intre fumatori si nefumatori, pentru ca sa nu platesc eu pentru tratamentul cancerului fumatorului cind tigara il rapune. Sa se trateze pe banii lui sau pe cei ai rudelor sale daca-i place asa de tare sa se otraveasca in decursul vietii.
    • 0 (2 voturi)    
      Guess what (Miercuri, 13 octombrie 2010, 3:23)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Guest!

      Mai citeste despre accize, fumatorii contribuie ceva mai mult decat nefumatorii la buget.
      Mai mult tratamentul de cancer nu prea e finantat de stat si in nici un caz de tine asa ca termina ca prostiile ca e pacat. Incearca sa-i spui asta unui om bolnav, nefumator sau fumator, a carui familie plateste niste sume exorbitante.

      Nu vrei cumva sa discriminezi si impotriva altor categorii? Obezii ca au tensiune prea mare, oamenii care au fost dusi la cafenea cand erau copii tot pe motive de risc medical si tot asa.
  • +1 (7 voturi)    
    Domnilor si Doamnelor (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:14)

    tudor74 [utilizator]

    Pentru un Bucuresti cu aer curat, noi, fumatorii, nu vom mai fuma in nici un loc unde o sa deranjeze organul vostru oflactiv delicat, daca, voi Nefumatorii sustinatorii unui mediu curat si nepoluat, o sa va lasati masina acasa si mergeti la serviciu cu metroul. Sau cu bicilceta ! Sau cu role .. sau cu orice mijloc de transport care nu arde combustili fosili. Va astept dorsalul corporatist si fitos sa-l parcati in metroul langa mine :)

    Va bagati ?
    • +3 (5 voturi)    
      hahah (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:48)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      +1
      tudor v-a zis-o perfect. Vanturi de corporatisti si bugetari obositi, atat aveti in cap. Fumez unde vreau, pentru o bere buna merge cu o tigara buna. Sau mai multe, de ambele:))
    • -1 (1 vot)    
      p/u tudor74 (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:51)

      Nefumatorul [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Care e sensul acestei conditionari? Ce vrei sa insinuezi? De ce fumatorii intotdeauna cauta sa vina cu fel de fel de sofisme si incercari de a devia de la subiect. Oare nu cumva tocmai pentru faptul ca nu au nici o explicatie logica la ceea ce fac? Personal cred ca asta e raspunsul care rezulta. Domnule, nu sunt nici un sustinator al mediului curat si nepoluat, dar sunt un sustinator a ceea ce se cheama bunul simt si respect fata de cei cu care convietuiesc alaturi. Apropo, este mai sanatos sa bagi in gura o teava de esapament decit o tigara pentru ca gazul emanat contine de 4 ori mai putine substande toxice decit fumul de tutun. Daca vreti sa va sinucideti domnilor, faceti-o singuri acasa, dar nu i-i otraviti si pe altii.
    • -2 (2 voturi)    
      pu tudor 74 (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:17)

      nefumatorul [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Dau un sfat prietenesc tuturor fumatorilor: e mai sanatos sa bagi o teava de esapament in gura si sa fumezi din ea decit sa fumezi tutun pentru ca contine de 4 ori mai putine substante nocive. Si in plus economisesti si niste bani daca ai motor diesel. Asa ca luati sanatate cit inca mai puteti.
    • -1 (1 vot)    
      ce tare esti (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:29)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      de parca fumatorii ar merge toti cu bicicleta...
    • 0 (0 voturi)    
      daaaaa (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:13)

      samka [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      foarte frumos spus :)
  • +1 (1 vot)    
    Fumez,beau,mananc grasimi cu pofta,fac sex... (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:06)

    traian [anonim]

    ...si nu inteleg de ce tocmai in perioada in care prin diverse medii aud de o eventuala legalizare a consumului de droguri se trage tot mai tare in fumatori.
    Ba cred ca inteleg,randamentele unor investitii in producerea si comercializarea de droguri par mai mari decat in industria tutunului.
    Ca in rest,prefer un fumator unui drogat!Multi inventatori sau multe genii au fumat dar prea putini drogati au reusit sa treaca de usa de la intrarea in lumea buna a stiintei...Nu?
    In plus,macar tutunul este ceva natural!De ce nu se pun imagini cu tumori sau alte grozavii si pe salam,de exemplu?Asta pentru ca doar 10% din salam e carne.Si restul ce este?
    Hai sa fim seriosi!
  • +3 (3 voturi)    
    Eu am o idee (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:17)

    SKB [anonim]

    Cum ar fi sa faca orase separate pentru fumatori si altele pentru nefumatori?

    Intr-un oras sa stea vegetarienii, ecologisti, nefumatori, care sa mearga cu bicicleta si metroul/tramvaiul/troleibuzul, fara masini, animale taiate pentru hrana, fumat pe strazi, etc, etc, etc.

    Mie sa-mi spuna unde e orasul unde se fumeaza, bea, drogurile si curvele sunt legale si eu ma mut acolo, sa stau cu oamenii interesanti.

    Decat un idiot fara vicii, prefer un inteligent care si le asuma. Exemplul clasic Hitler vs Churchill.

    Dar na, daca s-ar face asa ceva, orasul al doilea ar fi supra-populat si aia din primul oras s-ar plange ca fumatorii le fura locurile de munca.
    • 0 (0 voturi)    
      excelent comentariu (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui SKB

      dar yuppies mincatori de iaurt si econazy te vor acoperi cu minusuri si te vor infiera si demasca ca altadata in ''scinteia''.
    • +2 (2 voturi)    
      Buna idee dar... (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:31)

      traian [anonim] i-a raspuns lui SKB

      Orasele cu vegetartieni cred ca vor fi populate urgent cu palizi lipsiti de vlaga,persoane in mare parte incapabile de a se inmulti in mod natural!
      In plus ar avea mari probleme de mangament edilitart.Asta pentru ca raman la ideea deloc preconceputa ca in cazul in care optezi pentru seminte nu poti gandi decat ca o pasare...
  • +1 (1 vot)    
    buna treaba (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:42)

    cosmo [anonim]

    dar sa interzica fumatul in orice cladire ca in canada, poti sa te duci linistit in club, nu duhnesti a tigari cand pleci. sunt fumator apropo...
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 12 octombrie 2010, 19:44)

    mariuss72 [utilizator]

    Puteti sa fumati pina va sta in git, atita timp cit o faceti fara sa deranjeze pe altcineva. Aveti cumva impresia ca fumatul asta e un drept care vi se cuvine si care trebuie respectat? Oricum, va inteleg frustrarea, in curind o sa va vad cum o sa stati inghesuiti si inghetati pentru o amarita de tigara.
  • +1 (1 vot)    
    Prohibitie (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:01)

    satanae [anonim]

    Imi plac foarte mult oamenii puri, care nu au nici un fel de vicii si le place sa dea lectii de moralitate tuturor. Nu ii deranjeaza foarte mult fumul de tigara - de fapt, multi dintre ei nici macar nu prea intra in contact cu el - dar adora sa ii invete pe altii ce inseamna bunul simt. Ei isi arunca probabil tot gunoiul pe fereastra si nici macar nu stiu cum arata un cos de gunoi, dar ce haz ar mai avea lumea asta daca nu am putea sa ne simtim superiori altora. Cele mai periculoase exemplare de genul asta sint fostii fumatori, care se simt mindri de "vointa" lor si care vor sa-i pedepseasca si pe ceilalti, care nu vor sa faca asemenea exercitii inutile de vointa.
    Eu propun ca acesti noi nazisti convertiti la religia antifumatului sa faca un exercitiu simplu: sa interzica fumatul definitiv. Ce rost mai are sa ne incurcam cu separarea intre spatiul public si cel privat, cu amendarea celor care vor sa-si aprinda o tigara afara etc. Cel mai bine facem ca in cazul drogurilor: interzicem tigarile definitiv, cei care le poseda pt uz propriu sau pt vinzare sa fie bagati la puscarie, ca si cei care cultiva tutun in curte. Poate in acest fel vom satisface exigentele morale ale oamenilor virtuosi de pe lumea asta si vom rezolva si marea problema a mortalitatii de pe urma fumatului, care se pare ca este mai mare decit cea de pe urma ciumei negre. Si, mai mult decit atit, vom aduce la prosperitate si mafiotilor, care nu vor mai trebui sa se chinuie cu caratul drogurilor din Afganistan ci vor face bani mult mai sigur din tigarile autohtone. CIne stie, poate vor constata ca scot mai multi bani decit de pe urma heroinei si vor renunta la ea in favoarea tigarilor si , uite asa, dintr-un foc, rezolvam o gramada de probleme deodata.
    P.S. Apropo de diferenta dintre baut si fumat. Eu nu cunosc vreun caz in care cineva sa-si fi omorit nevasta din cauza ca a fumat prea mult, sau sa fi facut galagie, deranjind tot cartierul, sau sa fi omorit pe cineva cu masina etc.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:25)

    adi [anonim]

    iesisem cu copiii la plimbare prin parculetul amenajat special ca loc de joaca pentru ei, ii las sa se joace si vine un individ, bineinteles si el cu juniorii lui, isi aprinde lejer una bucata tigara si incepe si-mi afuma mie copiii...
    cu ce drept? vi se pare normal acest comportament?
    daca respectivul nu are nici un respect pt copiii lui, ce asteptari sa avem de la el in privinta altora?
    l-am invitat frumos si cat am putut eu de respectuos sa isi stinga tigara sau sa puna ceva distanta intre el si copii si s-a conformat
    nu sunt fumator dar cand ies in oras cu amicii la o bere incercam sa impacam si varza si capra

    probabil toti fumatorii stiu la ce se expun atunci cand aprind o tigara, dar cati stiu la ce ii expun pe ceilalti de langa ei, in special cand e vorba de copii?

    cei care fumeaza acasa(in baie, in bucatarie sau alte spatii) au impresia ca ii feresc pe ceilalti colocatari de efectele fumului dor prin simplul fapt ca exista o usa inchisa intre ei
    nu e de ajuns

    nu vreau sa dau nici un verdict in legatura cu fumatul(pro sau contra) insa trebuie sa existe ceva mai mult respect fata de oamenii de langa noi, chiar daca e vorba de tutun, alcool, motoare diesel sau mai stiu eu .

    o zi buna
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:25)

    adi [anonim]

    iesisem cu copiii la plimbare prin parculetul amenajat special ca loc de joaca pentru ei, ii las sa se joace si vine un individ, bineinteles si el cu juniorii lui, isi aprinde lejer una bucata tigara si incepe si-mi afuma mie copiii...
    cu ce drept? vi se pare normal acest comportament?
    daca respectivul nu are nici un respect pt copiii lui, ce asteptari sa avem de la el in privinta altora?
    l-am invitat frumos si cat am putut eu de respectuos sa isi stinga tigara sau sa puna ceva distanta intre el si copii si s-a conformat
    nu sunt fumator dar cand ies in oras cu amicii la o bere incercam sa impacam si varza si capra

    probabil toti fumatorii stiu la ce se expun atunci cand aprind o tigara, dar cati stiu la ce ii expun pe ceilalti de langa ei, in special cand e vorba de copii?

    cei care fumeaza acasa(in baie, in bucatarie sau alte spatii) au impresia ca ii feresc pe ceilalti colocatari de efectele fumului dor prin simplul fapt ca exista o usa inchisa intre ei
    nu e de ajuns

    nu vreau sa dau nici un verdict in legatura cu fumatul(pro sau contra) insa trebuie sa existe ceva mai mult respect fata de oamenii de langa noi, chiar daca e vorba de tutun, alcool, motoare diesel sau mai stiu eu .

    o zi buna